EN

Rasowy SUV z genem Ferrari

Ruchomości
POLSKA Poruszające kształty i doskonałe proporcje ubrane w ognistą czerwień nie pozostawiają nikogo obojętnym. Ba, legendarna zielona koniczyna na masce jest gwarancją najczystszych emocji za kierownicą Alfy Romeo Stelvio Q.

Gdy producent z Mediolanu zapowiedział produkcję nowego modelu z segmentu SUV, fani Alfy na całym świecie wstrzymali oddech. Marka, która od ponad 100 lat była synonimem samochodów sportowych, która inspirowała producentów z całego świata, sama uległa modzie i weszła w segment użytkowy. Tak powstało potężne Stelvio (oddające hołd najwyższej przejezdnej przełączy we włoskich Alpach), które jest długie prawie na 4,7 m, szerokie na blisko 2 m i może pomieścić 525 litrów bagażu. Mimo obfitych gabarytów (przywodzących na myśl rubensowskie kształty) Stelvio jest zgrabne zachowując doskonałe proporcje.

Zwarty, elegancki kształt linii bocznej unoszącej się ku tyłowi, z wyeksponowanymi przetłoczeniami nadają sylwetce sportowego zadziora. Potężny grill w charakterystycznym kształcie litery V, pod nim zderzak z ogromnymi wlotami powierza, w które „uzbrojona” jest również przednia maska, są zapowiedzą ponadprzeciętnej mocy. Z drugiej strony nadający lekkości tył samochodu z dynamicznie opadającą szybą bagażnika, nadaje sylwetce wdzięku, jaki można spotkać w udanych modelach coupé. Całość nie pozostawia wątpliwości, że to rasowa Alfa, której zdecydowanie bliżej do segmentu SAC, czyli Sports Activity Coupe niż do klasycznego, ociężałego SUV-a.

Klasyk z pazurem

W środku Stelvo Q, to połączenie klasyki z dizajnerską innowacją budujące wrażenie sportowego charakteru ze sporymi dawkami komfortu. Deska rozdzielcza wygląda ultraklasycznie z analogowymi zegarami, jednocześnie ma wszystkie elementy współczesnego wyposażenia. Fotele obudowane karbonową skorupą nie pozostawiają ciału złudzeń, że siedzi w rasowym sportowcu, z drugiej strony spora przestrzeń jest obietnicą podróży o dużym wskaźniku wygody.

Materiały zastosowane we wnętrzu i na kokpicie Stelvio są w większości wysokiej jakości, np. świetne głośniki Harman Kardon. Ale nie brakuje też twardych plastików w dolnych częściach, które są dziś coraz częstszym zjawiskiem nawet w klasie premium.

Na uwagę zasługuje duża wielofunkcyjna kierownica, na której umieszczono przycisk start/stop. Rozwiązanie znane z Giulii i tak samo irytujące, gdy tuż przed uruchomieniem silnika trzeba go szukać, bo nie zapamiętaliśmy, w jakiej pozycji pozostała kierownica po ostatniej jeździe. Może w tym szaleństwie jest metoda i chodzi o to, aby kierowca był maksymalnie skupiony już podczas uruchamiania silnika, a nie robił tego „tylko” intuicyjnie.



Dostarczyciel adrenaliny i endorfin

O tym, że kreatywność i kunszt włoskiego dizajnu nie ma sobie równych, historia dowiodła wielokrotnie. Techniczne Włosi też dają radę. Sercem topowego Stelvio jest benzynowa jednostka – 2,9-litrowe V6 biturbo – opracowana przy wykorzystaniu wyścigowego doświadczenia Ferrari. Osiąga moc 510 KM i maksymalny moment obrotowy 600 Nm w zakresie 2500-5000 obrotów. Całość trafia na wszystkie koła przy współpracy automatycznej, ośmiobiegowej skrzyni, która potrafi zmienić przełożenie w 150 milisekund i rozpędzić auto w 3,8 s od zera do „setki”.

Stelvio prowadzi się wybitnie jak na SUV-a z 20-centymetrowym prześwitem. Odpowiada za to w dużej mierze napęd na cztery koła Q4, który podczas normalnej jazdy porusza wyłącznie tylną oś, co oznacza, że przez większość czasu jeździmy de facto autem tylnonapędowym. Ale gdy system wykryje najdrobniejszy uślizg, do gry włącza przód, kierując do niego połowę momentu. Do tego aktywny dyferencjał wyposażony w dwa sprzęgła, który potrafi rozdzielać moc pomiędzy kołami z taką precyzją, że kierowca ma wrażenie przyklejenia się auta do asfaltu nawet w ostrych zakrętach. Dodać do tego trzeba, że Stelvio jest najlżejszym zawodnikiem w segmencie – w wersji zwykłej waży jedynie 1660 kg. Tymczasem masywniejsze Quadri waży 1830 kg i uzyskuje rekordowy stosunek masy do mocy (3,6 kg/KM) i najlepszą moc właściwą (176 KM/l). Efekt? Frajda z jazdy nieskończona.

Jak przekonują Włosi, Alfy są pomyślane tak, aby były zarówno piękne i inspirujące oraz w pełni podporządkowane kierowcy. Owszem Quadrofoglio podporządkowuje się, ale nie od razu i to jest w nim najlepsze.


Cena Stelvio Q w salonie zaczyna się od 402 tys. zł




Quadrifoglio Verde – czterolistna zielona koniczyna. Legendarny symbol, który od blisko 100 lat wyróżnia najbardziej sportowe samochody ze znaczkiem Alfa Romeo, stając się synonimem sportowego ducha Made in Italy

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Niemcy Słowacy budują w Berlinie

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Słowacki deweloper JTRE rozpoczyna realizację swojego pierwszego projektu w Niemczech. Wielofunkcyjny projekt Nordhafen Living & Office powstanie w rejonie Europacity w berlińskiej dzielnicy Berlin-Mitte.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Słowacja Aupark zielenieje

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Wood & Company planuje na ten rok ostatnią, trzecią transzę transakcji przejęcia udziałów w centrum handlowym Aupark w Bratysławie. Obecnie trwa rozbudowa obiektu, dzięki której jego powierzchnia zwiększy się o 6 tys. mkw. Latem na nowej części powstanie ogromna zielona fasada.

Rynek inwestycyjny i finansowy

POlska Otwiera się okno okazji

schedule 25 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Eksperci zgromadzeni na dorocznej konferencji ULI Poland „Game Changers in the Real Estate World” zgodnie podkreślili, że obecne warunki rynkowe stwarzają okno możliwości dla inwestorów nieruchomościowych gotowych na szybkie i przemyślane działania.

Rynek mieszkaniowy

Polska Olszynki Park w punkt

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Wyższy budynek powstającego w Rzeszowie kompleksu Olszynki Park osiągnął docelową wysokość 41 pięter. Po oddaniu do użytku stanie się najwyższą w Polsce mieszkalną wieżą, o wysokości nieco ponad 220 m.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Setki milionów euro na budowę Le Coeur

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Helaba w ramach konsorcjum z kasami oszczędnościowymi udzieliła kredytu w wysokości 270 mln euro na budowę projektu Le Coeur w Düsseldorfie. Inwestycję realizuje Hines.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mają Empik, czekają na panoramę

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W pierwszych miesiącach 2024 roku w kompleksie Sky Tower pojawili się nowi najemcy, zmodernizowano też istniejące punkty handlowe. To część zmian, które zapoczątkowane zostały we wrocławskim wieżowcu w zeszłym roku. 

Technologie

Świat Fasada w stylu skandynawskim

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Aluprof wprowadza nową fasadę słupowo-ryglową MB-MM50N. Rozwiązanie o wysokiej izolacyjności termicznej i minimalistycznej stylistyce powstało z myślą o Skandynawii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Czechy Blask ulicy handlowej

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Praga jest jedynym miastem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, które może pochwalić się prawdziwą High Street, ulicą handlową, na której znajdują się wyłącznie najbardziej prestiżowe światowe marki. Taką lokalizacją jest ulica Pařížská.

Rynek mieszkaniowy

Polska Technologicznie zaawansowana Vola

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ronson Development zakończył inwestycję Osiedle Vola w Warszawie i rozpoczął przekazywanie mieszkań. W ukończonym budynku znajduje się około 90 lokali.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Magnice będą Outstanding

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

GLP rozpoczęło budowę ostatniej hali Wrocław V Logistics Centre w Magnicach. Budynek o powierzchni ponad 67 tys. mkw. powstanie zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Outstanding.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska EPP przejmuje stery

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

EPP przejmuje od Metro Properties Polska zarządzanie dziewięcioma centrami handlowymi M1 oraz trzema Power Parkami. Do EPP dołączy część pracowników Metro Properties Polska, w tym lokalne zespoły zarządzające obiektami.

Rynek mieszkaniowy

Polska Apsys sprzedaje lofty

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła przedsprzedaż mieszkań w inwestycji Nowa Stawowa we Wrocławiu. Projekt mieszkaniowy firmy Apsys zakłada rewitalizację dwóch budynków na terenie pofabrycznych zabudowań przy ul. Stawowej. Inwestycja zaoferuje 44 lofty.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska DB Logistic większe na Śląsku

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

DB Logistic, firma oferująca usługi z zakresu transportu, spedycji i magazynowania, zdecydowała się przedłużyć najem i powiększyć o jedną trzecią powierzchnię zajmowaną w Segro Logistics Park Gliwice. Łącznie firma będzie korzystać z blisko 5 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Łęczyca będzie mieć swój park handlowy

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Grupa Fortis rozpoczęła realizację parku handlowego w Łęczycy w woj. łódzkim. Obiekt o o powierzchni najmu 5 tys. mkw. zostanie oddany do użytku w II połowie 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wybierają biura w Gdyni

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Gdyński biurowiec przy Podolskiej 21, który w 2021 został nabyty przez brytyjski fundusz inwestycyjny First Property Group, zyskuje nowych najemców.

Rynek mieszkaniowy

Polska Willa Papiernia na robotniczym osiedlu

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Konstancinie-Jeziornie, na osiedlu Mirków, rozpoczęła się budowa apartamentowca Willa Papiernia. Budynek pomieści dziewięć lokali, w tym osiem mieszkań o powierzchniach ponad 100 mkw. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fort 7 ma zielone światło

schedule 24 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Projekt Fort 7 firmy Atenor uzyskał pozwolenie na budowę budynków biurowych. W ramach I etapu inwestycji spółka planuje budowę trzech budynków biurowych o łącznej powierzchni ponad 42 tys. mkw. Wielofunkcyjny projekt jest drugą inwestycją dewelopera w Warszawie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Szczecin to brama do Europy

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Z oceną 8,9/10 Szczecin jest drugim najlepszym miastem do życia według rankingu BEAS. Autorami badania są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint.

Najnowsze w Ruchomości

schedule 30 listopada 2021

(Hulaj)noga z gazu

Warszawa wprowadza nowe zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg. Operatorzy działający na terenie stolicy podpisali z miastem porozumienie regulujące zasady poruszania się i parkowania pojazdów w przestrzeni publicznej.

schedule 09 lutego 2021

Koniec Innogy go

Wypożyczalnia w pełni elektrycznych aut na minuty, Innogy go, kończy działalność w połowie marca. Samochody będą stopniowo wycofywane z ulic Warszawy. innogy go! ogłasza także partnerstwo na rzecz rozwoju elektromobilności z Traficar.

schedule 05 sierpnia 2020

Wszystkie elektryki pod ręką

Na warszawskim Służewcu powstaje Hub Mobilności, czyli pierwsza w Polsce wspólna przestrzeń parkingowa dla ekologicznych pojazdów współdzielonych – elektrycznych hulajnóg, skuterów i aut na minuty – wraz z infrastrukturą ładowania. Projekt jest realizowany przez platformę Vooom we współpracy z Adgar Poland. 

schedule 10 lipca 2020

Elektryki dowiozą spożywkę

Carrefour Polska rozpoczął testowanie elektrycznych samochodów dostawczych z nowatorskim systemem przewozu produktów spożywczych. Samochody będą dostarczać zamówienia segmentu e-grocery ze sklepu internetowego.

schedule 01 czerwca 2020

Poznań na prąd

POLSKA Do 21 autobusów z napędem elektrycznym, które od kilku miesięcy przewożą poznaniaków, w przyszłym roku dołączą kolejne. Władze miasta podpisały umowę z firmą Solaris Bus & Coach, która dostarczy stolicy Wielkopolski 37 zeroemisyjnych pojazdów za 91 mln zł netto.

schedule 14 maja 2020

Piąteczka dla rowerów

POLSKA Firma Bike2box wykonania parkingi rowerowe w kolejnych budynkach kompleksu High5ive (budynki 4 i 5) w Krakowie.

schedule 14 kwietnia 2020

Elektroniczne konsultacje na elektryki

POLSKA Warszawski ratusz rozpoczyna elektroniczne konsultacje społeczne na temat lokalizacji co ponad 800 punktów ładowania pojazdów napędzanych energią elektryczną.

schedule 14 kwietnia 2020

Wirus goni elektryka

POLSKA /EUROPA Komisja Europejska ogłosiła, że – mimo pandemii – nie zamierza przesuwać terminu ograniczania emisji CO2, a polskie samorządy (m.in. Gorzów, Wrocław i Bydgoszcz) rozpoczęły konsultacje w sprawie elektromobilności.

schedule 17 marca 2020

Nextbike dezynfekuje rowery

POLSKA Wybierając ekologiczny środek podróżowania po stolicy – rower Veturilo – warto pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki. Operator Warszawskiego Roweru Publicznego dezynfekuje newralgiczne elementy systemu.

schedule 20 lutego 2020

Naładujesz samochód przy autostradzie

POLSKA GreenWay Polska wybuduje stacje ładowania samochodów elektrycznych na wybranych Miejscach Odpoczynku Podróżnych przy autostradach A1, A2 i A4. W wyniku przetargu zorganizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, spółka zainstaluje i będzie operatorem ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów na jedenastu kolejnych MOP-ach.

schedule 03 lutego 2020

Zielona energia od Taurona

POLSKA Od początku 2020 roku wszystkie stacje ładowania samochodów elektrycznych Taurona mają być zasilane energią pochodzącą z elektrowni wodnych i farm wiatrowych.

schedule 30 stycznia 2020

Nowe autobusy elektryczne dla polskich miast

POLSKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisało kolejne 10 umów na unijne dofinansowanie projektów transportu miejskiego. Dzięki wsparciu z programu Infrastruktura i Środowisko zakupionych zostanie 190 nowych autobusów elektrycznych, które wyjadą na ulice Krakowa, Poznania, Gdyni a także Malborka, Radomia i Piły. Łącznie dzięki dofinansowaniu pojawi się ponad 400 autobusów elektrycznych w 18 miastach w Polsce.

schedule 08 stycznia 2020

Coraz więcej ładowarek Greenway

POLSKA Do 175 sztuk wzrosła liczba ładowarek samochodowych w sieci Greenway Polska. W 2019 roku firma włączyła do systemu dodatkowych 79 nowych ładowarek, w tym 40 szybkich stacji DC oraz 39 stacji AC.

schedule 03 stycznia 2020

Podwójnie Zielona Góra

POLSKA Lada dzień na ulice Zielonej Gółry wyjadą elektryczne taksówki. Nową korporację uruchomiła lokalna firma produkująca systemy i urządzenia do ładowania pojazdów elektrycznych, która zapowiada ekspansję sieci na całą Polskę.

schedule 15 listopada 2019

Łódź się ładuje

POLSKA 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych pojawi się do końca 2020 roku na łódzkich ulicach. Ich lokalizacje pomogli wybrać mieszkańcy miasta.

schedule 08 listopada 2019

Elektryzujące wsparcie dla LG Chem

POLSKA Spółka LG Chem należąca do LG Corporation uzyskała pożyczkę w wysokości 250 mln euro z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), środki zostaną przeznaczone na rozbudowę fabryki akumulatorów litowo-jonowych we Wrocławiu.

schedule 21 października 2019

Blinkee ma pół miliona

POLSKA Firma Blinkee.city ma ponad 500 tys. klientów. Hulajnogi i skutery Blinkee dostępne są już w 28 polskich miastach i ośmiu europejskich metropoliach.

schedule 19 września 2019

Blinkee w Piasecznie

POLSKA W Piasecznie pojawią się ekologiczne jednoślady, które udostępniła firma Blinkee.city. Na razie w mieście funkcjonować będzie 20 hulajnóg.

schedule 13 września 2019

City Bee wprowadza osobowe busy na minuty

POLSKA Operator City Bee poszerza swoją ofertę. Od 13 września można wynajmować także osobowe busy marki Toyota Proace Verso. To pierwsza tego typu usługa w Polsce.

schedule 04 września 2019

Brigade znalazła sposób na martwe punkty

POLSKA Wrost popularności elektrycznych rowerów i hulajnóg zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Kierowcy aut mogą je zminimalizować wyposażając swoje pojazdy w systemy minimalizujące martwe strefy. System Backeye 360 firmy Brigade łączy np. obrazy z szerokokątnych kamer, dzięki czemu kierowca uzyskuje „widok z lotu ptaka.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie