Spadek otwarć markowych hoteli
HoteleWedług danych opracowanych przez JLL, do końca czerwca 2019 roku w regionie pojawiło się 1,7 tys. pokoi w markowych obiektach. Jest to zaledwie 22 proc. liczby zapowiadanej na ten rok. To najniższy odsetek w ciągu ostatnich co najmniej czterech lat: 39 proc. planu zostało zrealizowane do połowy 2019 roku, 34 proc. w 2017, 35 proc. w 2016 roku. Jednocześnie liczba nowych pokoi, które mają pojawić się na rynku, jest ponad dwukrotnie niższa niż w ubiegłym roku (o tej samej porze w 2018 roku na rynek oddano około 3,8 tys. pokoi).
– Głównym powodem tej dynamiki jest znaczący spadek otwarć markowych hoteli w Rosji. W ciągu pierwszej połowy roku w kraju pojawiły się zaledwie 624 pokoje w markowych obiektach w kraju; jest to niemal pięć razy mniej niż w rekordowym okresie przed piłkarskimi mistrzostwami (pierwsza połowa 2018 roku), kiedy to rynek wzrósł o 2,8 tys. pokoi – komentuje Tatiana Veller, szefowa działu hotelowego w JLL. – Nie znaczy to, że marki hotelowe nie są już zainteresowane rosyjskim rynkiem, a raczej sygnalizuje tymczasowy spadek apetytu inwestorów w okresie, w którym rynek trawi dodatkową bazę noclegową zrealizowaną w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata – dodaje specjalistka JLL.
Plany marek na bieżący rok zostały nieco skorygowane w porównaniu z ogłoszonymi w styczniu i zmniejszone o 42 pokoje: całkowita przewidywana podaż nowych pokoi wyniesie w analizowanym regionie 7,9 tys., z czego niecałe 4 tys. pokoi w Rosji. Jednocześnie, jeżeli całkowite liczby będą podobne do ubiegłorocznych, gdy na rynku pojawiło się 8 tys. pokoi, w Rosji nastąpi spadek o niemal jedną trzecią (w porównaniu z 5,7 tys. pokoi w ubiegłym roku), jeżeli wszystkie zapowiadane projekty zostaną zrealizowane.
Mimo spadku w Rosji, Moskwa nadal zajmuje wiodącą pozycję wśród wszystkich miast pod względem wysokości podaży nowych pokoi: 860 zapowiedziano dla rosyjskiej stolicy na bieżący rok, z czego 223 otwarto w pierwszym półroczu. Na drugim miejscu znalazła się stolica Gruzji – Tbilisi, które wciąż jest atrakcyjne dla międzynarodowych marek (do końca 2019 przewidywanych jest tu 601 nowych pokoi, jak dotąd nie poinformowano o żadnych otwarciach). Krasnodar znalazł się na 3. pozycji z planami obejmującymi 588 planowanych pokoi hotelowych.
„Top 3” najpopularniejszych miast w Rosji wśród markowych graczy to Moskwa, Krasnodar i Soczi. Warto dodać, że na ten rok nie są planowane otwarcia żadnych nowych hoteli w St. Petersburgu.
Marriott International (2,6 tys. pokoi), Wyndham Hotels & Resorts (1,2 tys. pokoi) oraz InterContinental Hotels Group (IHG, poniżej 1 tys. pokoi) to wiodące marki pod względem planów dotyczących nowych pokoi w tym regionie. Na rynku rosyjskim pierwszą pozycję również zajmuje Marriott (1,6 tys. pokoi), na drugim miejscu jest Azimut Hotels (820) strategicznie realizujący obiekty wyłącznie w regionalnych miastach Rosji, a na trzecim – IHG z 645 pokojami.
Najbardziej aktywnym operatorem pod względem procentowego udziału pokoi oddanych do połowy roku jest Accor (68 proc. z zapowiadanej liczby, czyli 507 pokoi), na kolejnym miejscu jest IHG (38 proc., 374 pokoi). Hilton Hotels & Resorts zamyka pierwszą 3 i może pochwalić się już oddanymi 207 pokojami (22 procent z zapowiadanej liczby). Warto wspomnieć o Radisson Hotel Group, która zrealizowała już swój plan w zakresie otwarć pokoi hotelowych na 2019 rok, oddała Hotel Radisson Collection w gruzińskim majątku ziemskim i winnicy w Tsinandali (141 pokoi) oraz Radisson Riga Old Town na Łotwie (60 pokoi).
– Zasięg geograficzny marek międzynarodowych rośnie. Widzimy lokalizacje, które od dawna nie pojawiały się na naszych radarach, takie jak Mołdawia, Kirgistan czy Tadżykistan. Aktywność deweloperska powróciła również do Kazachstanu: jeżeli otwarte zostanie wszystkie 886 pokoi, będzie to rekord od czterech lat, z uwzględnieniem okresu aktywnych przygotowań do Expo 2017 w Astanie (obecnie Nur-Sultan) – podkreśla Tatiana Veller. – Wszystkie kraje bałtyckie spodziewają się w tym roku nowych hoteli; szczególnie aktywna jest Łotwa z planowanymi 400 pokojami. Dwie miejscowości narciarskie poza granicami Rosji zyskają swoje pierwsze hotele działające pod znanymi markami: hotel Ramada zapowiedziano w miejscowości Szymkent (Kazachstan), a Best Western w Gudauri (Gruzja) – dodaje.
Kisłowodzk, rosyjskie Baden-Baden, również spodziewa się w tym roku swojego pierwszego hotelu znanej marki – hotelu Ramada. Warto również wspomnieć o Błagowieszczeńsku, który aktywnie rozwija się jako rosyjsko-chiński węzeł logistyczny: pierwszy działający pod znaną marką hotel w tym mieście – Mercure należący do Accor, mieszczący 90 pokoi, zapowiedziano na bieżący rok.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...