Polska Miasta przyjazne inwestorom
Rynek inwestycyjny i finansowyRanking Miast to zestawienie miast wojewódzkich oraz ośrodków, w których żyje powyżej 100 tys. mieszkańców. Zestawienie wskazuje samorządy, które najsprawniej wydają decyzje niezbędne do rozpoczęcia inwestycji deweloperskich oraz te, które mają wysoki stopień pokrycia swoich terenów planami miejscowymi. Jak podkreśla PZFD, ranking uznać można za barometr nastrojów inwestycyjnych na danym terenie.
Na trzecim miejscu tegorocznej edycji znalazł się Lublin, srebrny medal powędrował do Gorzowa Wielkopolskiego, laur zwycięzcy przypadł natomiast miastu Białystok.
Przeważająca cześć decyzji o warunkach zabudowy w stolicach województw została wydana w 2022 roku w czasie przekraczającym 90 dni od momentu złożenia wniosku przez inwestora. Niespełna kilka procent zmieściła się natomiast w tym terminie. Niestety na największą część rozstrzygnięć dla zabudowy wielorodzinnej, wydanych w 2022 roku, należało oczekiwać dłużej niż rok – wskazuje Mateusz Stachewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich odpowiedzialny za przygotowanie Rankingu Miast.
Prym w zakresie szybkości wydawania warunków zabudowy wiedzie Białystok – gdzie blisko 80 proc. decyzji WZ w 2022 roku zostało wydanych w czasie do 90 dni. Wśród miast, w których decyzje WZ wydawane były po roku, przoduje Kraków – tu niemal 75 proc. decyzji WZ wydano po 365 dniach. Niewiele lepiej wyglądała sytuacja w Zielonej Górze (50 proc. rozstrzygnięć po roku) i we Wrocławiu (41,5 proc.).
Decyzje WZ nieco sprawniej wydawane są w segmencie biurowym. Choć rozstrzygnięć jest - zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi latami - stosunkowo niewiele, to inwestorzy nie muszą na nie czekać szczególnie długo. W Białymstoku 100 proc. decyzji WZ dotyczących budynków biurowych wydanych zostało przed upływem 90 dni, a w Gorzowie Wielkopolskim 2/3 decyzji zmieściła się w terminach ustawowych.
Bez istotniejszych zmian wobec poprzednich edycji rankingu kształtuje się sytuacja pozwoleń na budowę (PNB). Gorzów Wielkopolski i Opole to jedyne miasta, gdzie wydaje się więcej niż połowę decyzji PNB w czasie nieprzekraczającym 65 dni (liczonym od momentu złożenia wniosku).
W naszych działaniach, związanych z przyznawaniem decyzji w procesie inwestycyjnym, staramy się łączyć dwie bardzo ważne społeczne potrzeby. Z jednej strony - potrzebę dostępu do mieszkań, szczególnie dla ludzi młodych, chcących zostać lub osiedlić się w naszym mieście. Z drugiej strony – chcemy sprzyjać naszym przedsiębiorcom, bo to wpływa na miejsca pracy, na lepsze perspektywy miasta i regionu – podkreśla Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.
Najdłużej na pozwolenia na budowę, bo aż ponad 365 dni, czeka się w Bydgoszczy (37,5 proc. pozwoleń na budowę wydanych po roku). Trzy ze stolic województw odnotowały 1/3 pozwoleń na budowę dla mieszkaniówki wydanych w czasie przekraczającym pół roku – są to Bydgoszcz, Olsztyn i Toruń.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...