EN

Polska Niewystarczająca dostępność akademików

Rynek mieszkaniowy
Według badań JLL, obecny niezaspokojony popyt na miejsca dla studentów w akademikach wynosi 4,7 mln w największych miastach europejskich. Polska, z 1,2 mln studentów, zajmuje szóste miejsce w Europie pod względem potencjalnego rynku dla operatorów zakwaterowania studenckiego, nieco za Hiszpanią i Włochami.

W Polsce średnio tylko 1 na 100 studentów może liczyć na miejsce w prywatnym akademiku. W Europie, około 15 proc. studentów może zdobyć zakwaterowanie w akademikach. W stolicy Polski studenci, którzy wybierają zakwaterowanie w prywatnych akademikach, mogą zaoszczędzić aż do 24 proc. w porównaniu do wynajmu apartamentu typu studio na rynku wynajmu instytucjonalnego. Sytuacja mieszkaniowa młodych ludzi w Europie jest bardzo podobna - pokoje studenckie w prywatnych akademikach są średnio o 21 proc. tańsze niż wynajem studia na rynku wynajmu prywatnego.

Analiza rynku nieruchomości w 20 największych miastach europejskich przeprowadzona przez JLL wykazuje, że po uwzględnieniu kosztów użytkowania czynsze za prywatne studia w prywatnych akademikach są bardziej przystępne niż wynajem studia na rynku wynajmu instytucjonalnego niemal we wszystkich rynkach - nawet w miastach o najniższym budżecie w Europie. Niezaspokojony popyt na miejsca studenckie przekracza 150 tys. w Londynie i Paryżu. Według JLL, na mniejszych rynkach, takich jak Berlin i Bruksela, niezaspokojony popyt może sięgnąć aż 50 proc. populacji studenckiej.

Polski rynek PBSA opiera się na solidnych fundamentach, ale również na niewystarczającej dostępności akademików publicznych, które wciąż nie spełniają standardów europejskich. Polscy studenci, często z wsparciem finansowym od swoich rodziców, coraz częściej wybierają wyższe standardy zakwaterowania, zwłaszcza podczas swoich pierwszych doświadczeń w nowym mieście. W dużej mierze prywatny sektor akademików w Polsce jest także skierowany do zagranicznych studentów z Europy Zachodniej, którzy cenią standardy życia w swoich krajach i oczekują porównywalnego komfortu podczas programów wymiany w Polsce. Ponadto obserwujemy znaczący napływ długoterminowej migracji z Ukrainy na ten rynek, co dodatkowo zwiększa popyt na zakwaterowanie studenckie — mówi Marcin Niemiec, analityk w JLL Polska.

Największe miasta, w których studenci mogą zaoszczędzić, wybierając zakwaterowanie w prywatnych akademikach zamiast wynajmu na rynku wynajmu instytucjonalnego, to Amsterdam (-46 proc.), Rzym (-40 proc.) i Londyn (-37 proc.). Tylko dwa miasta wykazały wyższe koszty wynajmu studia w akademiku w porównaniu do tradycyjnego wynajmu, były to Tuluza (+5 proc.) i Mediolan (+3 proc.).

Przy wyborze miejsca do życia cena to tylko jedno z kryteriów dla studentów. Studenci cenią także udogodnienia takie jak siłownie, przestrzenie do pracy, sale do nauki, biblioteki i pokoje do gier, i są skłonni płacić za takie udogodnienia. Warto zauważyć, że w Polsce akademiki publiczne głównie oferują zakwaterowanie w niskiej jakości pokojach wieloosobowych i nie zapewniają pożądanych udogodnień, które są obecne w prywatnym zakwaterowaniu studenckim.

Polska, z 1,2 mln studentów, zajmuje szóste miejsce w Europie pod względem potencjalnego rynku dla operatorów zakwaterowania studenckiego, nieco za Hiszpanią i Włochami, a potencjał rozwoju rynku polskiego pod względem niezaspokojonego popytu jest 2-3 razy większy niż w Holandii. Szacunki JLL wskazują na niezaspokojony popyt na miejsca studenckie na poziomie od 200 tys. do 400 tys. łóżek, co w dużej mierze wynika z liczby mobilnych krajowych studentów, którzy przeprowadzają się do innych miast na studia, oraz rosnącej liczby studentów zagranicznych. Rynek zakwaterowania studenckiego w Polsce nadal jest na wczesnym etapie rozwoju, co daje inwestorom możliwości atrakcyjnych zwrotów i wzrostu wartości kapitału w dłuższym okresie.

JLL niedawno poinformował, że po okresie letnim liczba ofert dostępnych w projektach wynajmu instytucjonalnego w Europie zmniejszyła się o 14 proc. W miastach o dużej liczbie studentów, spadek liczby dostępnych nieruchomości do wynajmu był jeszcze bardziej zauważalny: -61% w Utrechcie, -58 proc. w Stuttgarcie, -40 proc. w Brukseli, -38 proc. w Lyonie oraz -28 proc. w Manchesterze i Birmingham. Jeśli chodzi o rynek polski, w ciągu ostatnich trzech lat zauważalny jest spadek dostępności nieruchomości do wynajmu w głównych miastach w całym kraju. Ten spadek rozpoczął się nawet przed nową falą migracji z Ukrainy. W porównaniu z początkiem 2021 roku, obecnie obserwujemy znaczący spadek liczby dostępnych nieruchomości, w zależności od miasta wynoszący od 40-70 proc.

Spadek podaży nie przeszedł niezauważony w kontekście stawek czynszowych, które znacząco wzrosły w projektach zakwaterowania studenckiego w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat, w zależności od konkretnego miasta i projektu. Warszawa zanotowała imponujący wzrost czynszów w projektach zakwaterowania studenckiego wynoszący 50 proc. W Łodzi czynsze wzrosły o około 30 proc., podczas gdy w Trójmieście wzrost wyniósł od 50 proc. do 60 proc. Podobnie, Wrocław doświadczył znaczącego wzrostu od 30 proc. do 50 proc., a Kraków odnotował wzrost od 40 proc. do 60 proc.

Te dane jasno wskazują, że nowa podaż zakwaterowania studenckiego nie nadąża za rosnącym popytem.

Przypadek długoterminowej inwestycji w PBSA jest obecnie bardziej solidny niż kiedykolwiek. Rozwinięcie większej liczby PBSA na kontynencie byłoby przełomem dla studentów, którzy nie mogą znaleźć odpowiedniego zakwaterowania. To także istotne dla uczelni, których reputacja może ucierpieć, gdy nie są w stanie zapewnić właściwego zakwaterowania. Dodatkowe miejsca pomogłyby także złagodzić presję na rynek wynajmu prywatnego.

Długoterminowa inwestycja dla PBSA jest bardziej solidna niż kiedykolwiek. Rozwinięcie większej liczby PBSA na kontynencie byłoby przełomem dla studentów, którzy nie mogą znaleźć odpowiedniego zakwaterowania. To także istotne dla uczelni, których reputacja może ucierpieć, w momencie kiedy nie są w stanie zapewnić właściwych akademików dla swoich studentów. Dodatkowe miejsca pomogłyby także złagodzić presję na rynek PRS. – mówi Dominika Mocova, starszy analityk dla EMEA w JLL senior analyst for EMEA Living at JLL.

Od uznanych stolic do mniejszych miast, które skupione są na edukacji wyższej, sektor PBSA ma potencjał, aby zapełnić luki na rynku zakwaterowania studenckiego w Europie. Wysokie koszty finansowania i budowy ograniczyły ostatnio nowe inwestycje, co prowadzi do stłumienia popytu ze strony studentów, którzy są zmuszeni korzystać z PRS. Kiedy inwestorzy uzyskają jasność w kwestii cen, pojawi się okazja na rozwiązanie tego wyzwania na całym kontynencie. – komentuje Julia Martin, head of Student Housing EMEA at JLL.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Elastycznie w Krakowie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Na koniec IV kwartału 2023 roku na rynku krakowskim funkcjonowało ponad 51 tys. mkw. elastycznych powierzchni biurowych, oferujących łącznie około 7,3 tys. stanowisk pracy — podają w swoim raporcie eksperci BNM Real Estate Advisory.

Eurobuild FM

Polska Joanna Mroczek o drugim życiu budynków

schedule 27 lutego 2024
Magda Rachwald

Jak sprawić, żeby starsze nieruchomości nie traciły na wartości i odpowiadały na potrzeby najemców, a przy okazji wpasowały się w idee ESG – na te i inne pytania w kolejnym odcinku Eurobuild FM odpowiada Joanna Mroczek, szefowa działu doradztwa strategicznego CBRE.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podwyżki w centrach handlowych

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Budżety service charge obiektów handlowych w latach 2019-2024 wzrosły średnio o 45 proc. – wynika z analizy agencji Cushman & Wakefield.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wynajęli w Świdniku

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Panattoni oddaje do użytku Panattoni Park Lublin IV w Świdniku. Kolejny projekt dewelopera na Lubelszczyźnie ma już czterech najemców z różnych branż: automotive, produkcji suplementów, FMCG i papierniczej (wytwarzanie opakowań).

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wmurowali w Pionkach

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

Wmurowano kamień węgielny pod budowę M Parku Pionki. W kompleksie, który zajmie powierzchnię niemal 9,3 tys. mkw., siedzibę znalazło 14 najemców.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bouygues z trzema nowymi projektami

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Bouygues Immobilier Polska wprowadza do sprzedaży nowe mieszkania w Warszawie. Łącznie do końca I kwartału firma wystartuje ze sprzedażą trzech inwestycji na terenie stolicy - dwóch na Chrzanowie i jednej w dzielnicy Włochy.

Rynek mieszkaniowy

Rumunia Z widokiem na jezioro w Bukareszcie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by MR

Firma Kész przygotowuje się do realizacji projektu mieszkaniowego Corallis, zlokalizowanego w północnej części Bukaresztu, przy ul. Coralilor. Budowa zgodnie z planami ma się rozpocząć w I połowie 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zostają w Lumenie

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Orbis i Accor Services Poland podpisały kolejne umowy najmu w warszawskim biurowcu Lumen. Firmy przedłużyły umowy łącznie na blisko 2,5 tys. mkw. powierzchni.

Technologie

Polska CBRE włącza apkę

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

CBRE wprowadza pierwszą kompleksową aplikację internetową DigitalRFP, służącą do obsługi procesu składania zapytań ofertowych. Nowe narzędzie usprawnia m.in. wysyłanie wielu rund zapytań ofertowych, zapewnia szybką analizę danych, tworzenie raportów oraz możliwość współpracy z SI.

Rynek mieszkaniowy

Polska PRS na Żoliborzu

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by JC

Przy ul. Słowackiego 12 w Warszawie do użytku zostanie oddana inwestycja PRS, która zaoferuje 50 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Pierwsi najemcy mają wprowadzić się jeszcze w lutym.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska MLP Łódź ma nowego najemcę

schedule 27 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Bohnenkamp, dostawca opon i kół do zastosowań profesjonalnych, dołączy do grona najemców parku logistycznego MLP Łódź. Firma zajmie ponad 6 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska B4B ma kolejne umowy

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Podpisano dwie nowe umowy dotyczące najmu przestrzeni biurowych w kompleksie Bonarka for Business w Krakowie. Łącznie wynajęte zostało 825 mkw. powierzchni.

ESG

Polska Złoto dla Puro

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Siedem budynków sieci Puro Hotels, uzyskało certyfikaty LEED v4.1 Operation and Maintenance na poziomie Gold. Certyfikacja wszystkich obiektów została przeprowadzona we współpracy z firmą doradczą JWA.

Hotele

Polska Rosną wskaźniki efektywności

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Eksperci firmy Cushman & Wakefield spodziewają się zwiększenia aktywności transakcyjnej inwestorów na rynku hotelowym w Polsce w 2024 roku. Warszawski rynek hotelowy jest liderem ożywienia w 2023 roku wśród sześciu stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Transakcje coraz dłuższe

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Firma Drooms, dostawca pokoi danych, opublikował swój coroczny Real Estate Transaction Barometer. Europejscy eksperci ds. rynku nieruchomości wypowiedzieli się w badaniu na temat prognoz rynkowych i własnych planów inwestycyjnych na 2024 rok.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Spodziewany powrót równowagi cenowej 

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Jak wynika z analizy firmy Colliers wolumen inwestycji w regionie CEE-6 spadł o około 52 proc. do 5,1 mld euro w 2023 roku, osiągając najniższy poziom od dziesięciu lat. Kapitał czeski utrzymuje jednak najsilniejszą pozycję w regionie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielone światło dla Riverview II

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków zatwierdził rozwiązania projektowe dla budowy osiedla Riverview II w Gdańsku. Inwestycja Vastinta zlokalizowana jest nad Motławą, w sąsiedztwie Wyspy Spichrzów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Renegocjacja na osłodę

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Firma Agart-Pro przedłużyła umowę najmu w podwrocławskim obiekcie Eurologis Centrum Logistyczne. Najemca zajmuje w obiekcie prawie 1,8 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

ESG

Europa Spójnie o zrównoważonym rozwoju

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Firma Arup wraz ze Światową Radą Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) stworzyła raport, w którym nawołuje do opracowania spójnej polityki i konkretnych definicji budynku o zerowej emisyjności.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska W Topolach wyprodukują więcej łóżek

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Fabryka Fey w Topolach w woj. pomorskim powiększy się o halę produkcyjną i biurowiec. Dzięki rozbudowie, którą jako generalny wykonawca realizuje WPIP Construction, powierzchnia kompleksu wzrośnie z 13,5 do 18 tys. mkw.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 27 lutego 2024

Bouygues z trzema nowymi projektami

Bouygues Immobilier Polska wprowadza do sprzedaży nowe mieszkania w Warszawie. Łącznie do końca I kwartału firma wystartuje ze sprzedażą trzech inwestycji na terenie stolicy - dwóch na Chrzanowie i jednej w dzielnicy Włochy.

schedule 27 lutego 2024

Z widokiem na jezioro w Bukareszcie

Firma Kész przygotowuje się do realizacji projektu mieszkaniowego Corallis, zlokalizowanego w północnej części Bukaresztu, przy ul. Coralilor. Budowa zgodnie z planami ma się rozpocząć w I połowie 2024 roku.

schedule 27 lutego 2024

PRS na Żoliborzu

Przy ul. Słowackiego 12 w Warszawie do użytku zostanie oddana inwestycja PRS, która zaoferuje 50 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Pierwsi najemcy mają wprowadzić się jeszcze w lutym.

schedule 26 lutego 2024

Zielone światło dla Riverview II

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków zatwierdził rozwiązania projektowe dla budowy osiedla Riverview II w Gdańsku. Inwestycja Vastinta zlokalizowana jest nad Motławą, w sąsiedztwie Wyspy Spichrzów.

schedule 23 lutego 2024

Przedostatnia szansa na Lineę

Allcon wprowadza do oferty kolejny, przedostatni etap inwestycji Linea w Gdańsku. Klienci mogą wybierać spośród 55 mieszkań. Osiedle powstaje na granicy Moreny i Jasienia.

schedule 21 lutego 2024

Warszawskie Soho będzie większe

Yareal rozpoczyna sprzedaż 180 mieszkań w kolejnym budynku powstającym w ramach projektu Soho by Yareal na warszawskim Kamionku. Rozpoczęcie budowy tego etapu inwestycji planowane jest na wiosnę tego roku.

schedule 21 lutego 2024

Kościuszki na sprzedaż

Grupa J.W. Construction uruchomiła sprzedaż mieszkań w kolejnym budynku należącym do Osiedla Kościuszki w Chorzowie. W nowej puli dostępne są mieszkania o powierzchni od 31 do 80 mkw.

schedule 21 lutego 2024

Nowy Jork na dole rankingu

Według indeksu śledzącego zmiany cen na rynku najmu nieruchomości luksusowych Prime Global Index, publikowanego kwartalnie przez Knight Franka, najem w 10 badanych miastach na koniec IV kwartału 2023 roku, podrożał o 5,2 proc. w stosunku do końca grudnia 2022 roku.

schedule 20 lutego 2024

Studenci zamieszkają na Solcu

Zeitgeist Asset Management otrzymał pozwolenie na użytkowanie obiektu przy ul. Solec 22 w Warszawie. Miejsce dawnego biurowca zajął dom studencki, który prowadzić będzie Zeitraum.

schedule 20 lutego 2024

Zielone domy od BPI

Belgijski deweloper BPI Real Estate Poland zakupił teren pod realizację inwestycji mieszkaniowej w Gdańsku. W 2024 roku firma planuje również m.in. rozpoczęcie budowy nieruchomości na posiadanym gruncie w Warszawie.

schedule 19 lutego 2024

Matexi ze sprawdzonym wykonawcą

Matexi Polska zawarła z firmą CFE Polska umowę o generalne wykonawstwo inwestycji mieszkaniowej przy ul. Żelaznej 54 w Warszawie i przekazała jej teren budowy.

schedule 19 lutego 2024

Rutkowski sprzedaje w Gdańsku

Rozpoczęła się sprzedaż lokali w budynku B na osiedlu Matemblevo. Inwestycja zlokalizowana jest w gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo.

schedule 16 lutego 2024

Piąty etap i pierwszy plac

Ronson Development uruchomił sprzedaż V etapu inwestycji Ursus Centralny. Jednocześnie deweloper prowadzi prace nad stworzeniem ogólnodostępnego placu miejskiego, które zostanie przekazany władzom dzielnicy.

schedule 15 lutego 2024

Apartamenty całe w zieleni

W dzielnicy Wesoła w Krakowie powstaje Villa Botanica. Apartamentowiec składa się z 18 mieszkań liczących od 37 do 380 mkw. powierzchni.

schedule 15 lutego 2024

Coraz większe osiedle Atalu

Atal wprowadził do sprzedaży 165 mieszkań i 3 lokale usługowe w ramach kolejnego etapu osiedla Francuska Park, wieloetapowej inwestycji realizowanej w Katowicach już od dekady.

schedule 14 lutego 2024

Więcej mieszkań w Widzewskiej Manufakturze

Cavatina Holding zdecydowała o zmianie przeznaczenia budynku A w realizowanej inwestycji WIMA w Łodzi. Pofabryczny obiekt miał pełnić funkcję biurową, a zgodnie z najnowszą koncepcją dewelopera powstaną tam mieszkania.

schedule 14 lutego 2024

Belgijski deweloper buduje we Włochach

W warszawskiej dzielnicy Włochy rozpoczęła się budowa nowej inwestycji mieszkaniowej Orzechowa. Projekt realizowany przez belgijskiego dewelopera GH Development dostarczy na stołeczny rynek 114 mieszkań i siedem lokali usługowych.

schedule 14 lutego 2024

Latarnicy do odbioru

III etap Osiedla Latarników w Gdańsku został ukończony, a Develia rozpoczęła przekazania mieszkań nabywcom. W siedmiopiętrowym budynku powstało około 160 lokali o metrażach od 40 do prawie 100 mkw.

schedule 14 lutego 2024

Heimstaden po raz drugi w Krakowie

Do oferty Heimstaden dołączyło 30 nowych mieszkań zrealizowanych w ramach osiedla Fredry w krakowskich Łagiewnikach. To I etap inwestycji, w ramach której do końca 2024 roku powstanie łącznie 150 lokali na wynajem.

schedule 14 lutego 2024

Z widokiem na marinę

PCG rozbudowuje osiedle Victoria Apartments nad szczecińskim jeziorem Dąbie. Docelowo w ramach projektu powstanie 155 lokali.

Wydanie 1 (285) styczeń 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie