EN

Polska Niewystarczająca dostępność akademików

Rynek mieszkaniowy
Według badań JLL, obecny niezaspokojony popyt na miejsca dla studentów w akademikach wynosi 4,7 mln w największych miastach europejskich. Polska, z 1,2 mln studentów, zajmuje szóste miejsce w Europie pod względem potencjalnego rynku dla operatorów zakwaterowania studenckiego, nieco za Hiszpanią i Włochami.

W Polsce średnio tylko 1 na 100 studentów może liczyć na miejsce w prywatnym akademiku. W Europie, około 15 proc. studentów może zdobyć zakwaterowanie w akademikach. W stolicy Polski studenci, którzy wybierają zakwaterowanie w prywatnych akademikach, mogą zaoszczędzić aż do 24 proc. w porównaniu do wynajmu apartamentu typu studio na rynku wynajmu instytucjonalnego. Sytuacja mieszkaniowa młodych ludzi w Europie jest bardzo podobna - pokoje studenckie w prywatnych akademikach są średnio o 21 proc. tańsze niż wynajem studia na rynku wynajmu prywatnego.

Analiza rynku nieruchomości w 20 największych miastach europejskich przeprowadzona przez JLL wykazuje, że po uwzględnieniu kosztów użytkowania czynsze za prywatne studia w prywatnych akademikach są bardziej przystępne niż wynajem studia na rynku wynajmu instytucjonalnego niemal we wszystkich rynkach - nawet w miastach o najniższym budżecie w Europie. Niezaspokojony popyt na miejsca studenckie przekracza 150 tys. w Londynie i Paryżu. Według JLL, na mniejszych rynkach, takich jak Berlin i Bruksela, niezaspokojony popyt może sięgnąć aż 50 proc. populacji studenckiej.

Polski rynek PBSA opiera się na solidnych fundamentach, ale również na niewystarczającej dostępności akademików publicznych, które wciąż nie spełniają standardów europejskich. Polscy studenci, często z wsparciem finansowym od swoich rodziców, coraz częściej wybierają wyższe standardy zakwaterowania, zwłaszcza podczas swoich pierwszych doświadczeń w nowym mieście. W dużej mierze prywatny sektor akademików w Polsce jest także skierowany do zagranicznych studentów z Europy Zachodniej, którzy cenią standardy życia w swoich krajach i oczekują porównywalnego komfortu podczas programów wymiany w Polsce. Ponadto obserwujemy znaczący napływ długoterminowej migracji z Ukrainy na ten rynek, co dodatkowo zwiększa popyt na zakwaterowanie studenckie — mówi Marcin Niemiec, analityk w JLL Polska.

Największe miasta, w których studenci mogą zaoszczędzić, wybierając zakwaterowanie w prywatnych akademikach zamiast wynajmu na rynku wynajmu instytucjonalnego, to Amsterdam (-46 proc.), Rzym (-40 proc.) i Londyn (-37 proc.). Tylko dwa miasta wykazały wyższe koszty wynajmu studia w akademiku w porównaniu do tradycyjnego wynajmu, były to Tuluza (+5 proc.) i Mediolan (+3 proc.).

Przy wyborze miejsca do życia cena to tylko jedno z kryteriów dla studentów. Studenci cenią także udogodnienia takie jak siłownie, przestrzenie do pracy, sale do nauki, biblioteki i pokoje do gier, i są skłonni płacić za takie udogodnienia. Warto zauważyć, że w Polsce akademiki publiczne głównie oferują zakwaterowanie w niskiej jakości pokojach wieloosobowych i nie zapewniają pożądanych udogodnień, które są obecne w prywatnym zakwaterowaniu studenckim.

Polska, z 1,2 mln studentów, zajmuje szóste miejsce w Europie pod względem potencjalnego rynku dla operatorów zakwaterowania studenckiego, nieco za Hiszpanią i Włochami, a potencjał rozwoju rynku polskiego pod względem niezaspokojonego popytu jest 2-3 razy większy niż w Holandii. Szacunki JLL wskazują na niezaspokojony popyt na miejsca studenckie na poziomie od 200 tys. do 400 tys. łóżek, co w dużej mierze wynika z liczby mobilnych krajowych studentów, którzy przeprowadzają się do innych miast na studia, oraz rosnącej liczby studentów zagranicznych. Rynek zakwaterowania studenckiego w Polsce nadal jest na wczesnym etapie rozwoju, co daje inwestorom możliwości atrakcyjnych zwrotów i wzrostu wartości kapitału w dłuższym okresie.

JLL niedawno poinformował, że po okresie letnim liczba ofert dostępnych w projektach wynajmu instytucjonalnego w Europie zmniejszyła się o 14 proc. W miastach o dużej liczbie studentów, spadek liczby dostępnych nieruchomości do wynajmu był jeszcze bardziej zauważalny: -61% w Utrechcie, -58 proc. w Stuttgarcie, -40 proc. w Brukseli, -38 proc. w Lyonie oraz -28 proc. w Manchesterze i Birmingham. Jeśli chodzi o rynek polski, w ciągu ostatnich trzech lat zauważalny jest spadek dostępności nieruchomości do wynajmu w głównych miastach w całym kraju. Ten spadek rozpoczął się nawet przed nową falą migracji z Ukrainy. W porównaniu z początkiem 2021 roku, obecnie obserwujemy znaczący spadek liczby dostępnych nieruchomości, w zależności od miasta wynoszący od 40-70 proc.

Spadek podaży nie przeszedł niezauważony w kontekście stawek czynszowych, które znacząco wzrosły w projektach zakwaterowania studenckiego w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat, w zależności od konkretnego miasta i projektu. Warszawa zanotowała imponujący wzrost czynszów w projektach zakwaterowania studenckiego wynoszący 50 proc. W Łodzi czynsze wzrosły o około 30 proc., podczas gdy w Trójmieście wzrost wyniósł od 50 proc. do 60 proc. Podobnie, Wrocław doświadczył znaczącego wzrostu od 30 proc. do 50 proc., a Kraków odnotował wzrost od 40 proc. do 60 proc.

Te dane jasno wskazują, że nowa podaż zakwaterowania studenckiego nie nadąża za rosnącym popytem.

Przypadek długoterminowej inwestycji w PBSA jest obecnie bardziej solidny niż kiedykolwiek. Rozwinięcie większej liczby PBSA na kontynencie byłoby przełomem dla studentów, którzy nie mogą znaleźć odpowiedniego zakwaterowania. To także istotne dla uczelni, których reputacja może ucierpieć, gdy nie są w stanie zapewnić właściwego zakwaterowania. Dodatkowe miejsca pomogłyby także złagodzić presję na rynek wynajmu prywatnego.

Długoterminowa inwestycja dla PBSA jest bardziej solidna niż kiedykolwiek. Rozwinięcie większej liczby PBSA na kontynencie byłoby przełomem dla studentów, którzy nie mogą znaleźć odpowiedniego zakwaterowania. To także istotne dla uczelni, których reputacja może ucierpieć, w momencie kiedy nie są w stanie zapewnić właściwych akademików dla swoich studentów. Dodatkowe miejsca pomogłyby także złagodzić presję na rynek PRS. – mówi Dominika Mocova, starszy analityk dla EMEA w JLL senior analyst for EMEA Living at JLL.

Od uznanych stolic do mniejszych miast, które skupione są na edukacji wyższej, sektor PBSA ma potencjał, aby zapełnić luki na rynku zakwaterowania studenckiego w Europie. Wysokie koszty finansowania i budowy ograniczyły ostatnio nowe inwestycje, co prowadzi do stłumienia popytu ze strony studentów, którzy są zmuszeni korzystać z PRS. Kiedy inwestorzy uzyskają jasność w kwestii cen, pojawi się okazja na rozwiązanie tego wyzwania na całym kontynencie. – komentuje Julia Martin, head of Student Housing EMEA at JLL.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Osiedle z Fabryką Obrabiarek

schedule 11 września 2024
Opr./edited by MR

Polski Holding Nieruchomości podpisał umowę na realizację I etapu inwestycji Nowa Nakielska by PHN, który będzie realizowany w Bydgoszczy. Generalnym wykonawcą została firma Alstal Grupa Budowlana.

Hotele

Polska Prize by Radisson nad Motławą

schedule 11 września 2024
Opr./edited by MR

Radisson Hotel Group wprowadza markę hotelową Prize by Radisson do Polski. Nowy hotel powstanie na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.

Wydarzenia

Polska Hołd dla strażaków w Skylinerze

schedule 11 września 2024
Opr./edited by ANZ

Mijają 23 lata od tragicznych wydarzeń w Nowym Jorku. W warszawskim Skylinerze, należącym do grupy Karimpol, odbyła się czwarta edycja Honorowej Wspinaczki 11 września - akcji mającej na celu uczczenie pamięci amerykańskich strażaków, którzy zginęli w 2001 roku, a także Polaków, którzy niedawno stracili życie na służbie w Poznaniu.

Style i wnętrza

Austria Polacy aranżują w Wiedniu

schedule 11 września 2024
Opr./edited by JC

Czterogwiazdkowy hotel Mercure Wien City przeszedł kompleksową renowację. Za projekt wnętrz odpowiedzialna jest polska pracownia AKA Studio.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pod drewnianym dachem

schedule 11 września 2024
Opr./edited by ANZ

W miejscowości Stary Konik, tuż przy wschodniej granicy Warszawy i węźle autostrady A2, dobiega końca budowa centrum logistycznego GLP Warsaw VI Logistics Centre. Obiekt wyróżniają niestandardowe rozwiązania – konstrukcja dachu powstała w technologii drewnianej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Po francusku w The Bridge

schedule 11 września 2024
Opr./edited by MR

Instytut Francuski w 2026 roku przeniesie się do kompleksu The Bridge przy Placu Europejskim w Warszawie. Instytucja zajmie 1,3 tys. w zabytkowym budynku Bellony.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Polska w magazynowej czołówce

schedule 11 września 2024
Opr./edited by MR

Wzrost aktywności najemców oraz stabilne poziomy nowych inwestycji stawiają Polskę w czołówce europejskich rynków magazynowych – przekonują autorzy przygotowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland raportu „At A Glance – rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce”. 

ESG

Polska Śmieci nie wypłyną w morze

schedule 11 września 2024
Opr./edited by MR

Przedstawiciele grupy Żabka, wraz z członkami UNEP/GRID-Warszawa i Fundacji Mare, zainicjowali wodowanie kosza morskiego w porcie w Dziwnowie. Urządzenie będzie oczyszczać Bałtyk ze śmieci. W ciągu roku jest w stanie zebrać do 1,4 tony odpadów. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Setki milionów na zieloną transformację

schedule 11 września 2024
Opr./edited by MR

Grenevia zawarła umowę kredytową z konsorcjum banków na kwotę 850 mln zł. Środki zapewnią finansowanie zielonej transformacji grupy i zastąpią aktualne bankowe źródła finansowania oraz obligacje o łącznej wartości około 930 mln zł.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Greykite zaczyna zakupy w Polsce

schedule 11 września 2024
Opr./edited by MR

Greykite European Real Estate Fund rozpoczął swój program inwestycyjny od nabycia portfela nieruchomości logistycznych w Polsce. Trzy kupione obiekty mają łącznie powierzchnię 142 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Michelin w Ambassadorze

schedule 11 września 2024
Opr./edited by JC

Firma Michelin podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni biurowej w budynku Ambassador Office Building w Warszawie. Obiekt należy do Hines Poland Sustainable Income Fund.

Rynek mieszkaniowy

Polska AFI już na Dolnym Śląsku

schedule 11 września 2024
Opr./edited by JC

Platforma AFI Home debiutuje w trzecim polskim mieście. Inwestycja przy ul. Długiej we Wrocławiu oferuje 232 umeblowane mieszkania.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska DSV z nową inwestycją w Łodzi

schedule 10 września 2024
Opr./edited by ANZ

DSV Global Transport and Logistics wybuduje nowoczesny obiekt, superhub, do którego przeniesie swoje łódzkie centrum logistyczne. W nowej lokalizacji powstanie m. in. nowoczesny magazyn multikliencki wyposażony w najnowsze prośrodowiskowe technologie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wrocław mocno się trzyma

schedule 10 września 2024
Opr./edited by JC

Savills opublikował raport dotyczący rynku biurowego we Wrocławiu za I połowę 2024. Zgromadzone dane i wyłonione trendy wskazują m.in. na stabilność lokalnej sytuacji, mimo wyzwań związanych z malejącym popytem i wzrostem współczynnika pustostanów.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska The Form przyciąga najemców

schedule 10 września 2024
Opr./edited by ANZ

Lincoln Property Company podpisał dwie umowy najmu na powierzchnię handlowo-usługową w biurowcu The Form. Już w II kwartale 2025 roku w budynku zostaną otwarte kawiarnia Coffeedesk oraz autorska restauracja. Ponad połowa powierzchni handlowo-usługowej na parterze jest już wynajęta.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Jurajska dla turystów

schedule 10 września 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Galerii Jurajskiej dołączyła sieć The North Face. Debiutująca w Częstochowie marka zajmuje salon o powierzchni 145 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Na Żupniczej do pełna

schedule 10 września 2024
Opr./edited by JC

Wszystkie mieszkania zrealizowane w ramach osiedla Heimstaden Żupnicza na warszawskiej Pradze-Południe znalazły już najemców. W ostatnich miesiącach klientom udostępnionych zostało niemal 400 lokali.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Joanna zostaje w Ożarowie

schedule 10 września 2024
Opr./edited by JC

Laboratorium Kosmetyczne Joanna przedłużyło umowę najmu w Segro Parku Warsaw. Firma od 2016 roku zajmuje tam powierzchnię ponad 6,8 tys. mkw.

ESG

Polska Cushman sprawdza się sam

schedule 10 września 2024
Opr./edited by JC

Eksperci firmy Cushman & Wakefield, którzy na co dzień zajmują się m.in. procesem tworzenia środowisk pracy dla innych, przeprowadzili audyt swojej warszawskiej siedziby. W jego procesie wskazano usprawnienia, jakie mogą przynieść dodatkowe korzyści osobom o różnych stylach poznawczych.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Europa Panattoni rozszerza działalność na kraje bałtyckie

schedule 10 września 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni planuje rozwijać działalność na Litwie, Łotwie i w Estonii, ze szczególnym naciskiem na rynek litewski. W ramach nowej strategii firma zamierza wprowadzić zunifikowaną ofertę cross-border, która pozwoli klientom na korzystanie z rozwiązań BTS zarówno w Polsce, jak i w krajach bałtyckich. 

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 11 września 2024

Osiedle z Fabryką Obrabiarek

Polski Holding Nieruchomości podpisał umowę na realizację I etapu inwestycji Nowa Nakielska by PHN, który będzie realizowany w Bydgoszczy. Generalnym wykonawcą została firma Alstal Grupa Budowlana.

schedule 11 września 2024

AFI już na Dolnym Śląsku

Platforma AFI Home debiutuje w trzecim polskim mieście. Inwestycja przy ul. Długiej we Wrocławiu oferuje 232 umeblowane mieszkania.

schedule 10 września 2024

Na Żupniczej do pełna

Wszystkie mieszkania zrealizowane w ramach osiedla Heimstaden Żupnicza na warszawskiej Pradze-Południe znalazły już najemców. W ostatnich miesiącach klientom udostępnionych zostało niemal 400 lokali.

schedule 10 września 2024

Lumea po raz szósty

Bouygues Immobilier Polska ogłosił start budowy kolejnego etapu osiedla Lumea na warszawskim Bemowie. W ramach projektu powstanie 49 mieszkań i cztery lokale usługowe.

schedule 09 września 2024

Pod dachem Apollina

Atal rozpoczął sprzedaż 180 mieszkań w ramach II fazy inwestycji Apollina w Kowalach koło Gdańska. Etap obejmuje budowę trzech pięciokondygnacyjnych obiektów.

schedule 06 września 2024

Na wynajem nad Odrą

Wystartowała budowa czwartego osiedla spółki PFR Nieruchomości we Wrocławiu. Przy ul. Białowieskiej powstaje prawie 480 mieszkań na wynajem, na terenie należącym do PKP. Generalnym wykonawcą jest Eiffage Budownictwo Polska.

schedule 06 września 2024

Koncepcja rozbudowy Portu Praskiego

Trwają przygotowania do rozbudowy Portu Praskiego. Wzdłuż nabrzeży dawnego warszawskiego portu zaplanowano osiedle mieszkaniowe i atrakcyjną przestrzeń publiczną. Projekt w ramach dialogu o inwestycji zaopiniują mieszkańcy.

schedule 06 września 2024

Kamień węgielny na Krzykach

Na budowie osiedla Nowa Pabianicka we Wrocławiu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Budynek mieszkalny realizuje RealCo Property Investment and Development przy wsparciu Strabag.

schedule 05 września 2024

Można zamieszkać Na Wzgórzu

Kolejny budynek powstający w ramach osiedla Apartamenty na Wzgórzu w Sosnowcu uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Deweloperem realizującym inwestycję jest Murapol.

schedule 05 września 2024

Syrena buduje w stolicy

Syrena Invest pozyskała pozwolenie na budowę dla nowej inwestycji mieszkaniowej na warszawskim Grochowie. Przy ul. Siennickiej 29 powstanie prawie 50 lokali.

schedule 05 września 2024

Atal sprzedaje w ośmiu miastach

Grupa Atal w I połowie 2024 roku przekazała około 1,2 tys. lokali mieszkalnych i usługowych i wygenerowała skonsolidowane przychody na poziomie 701,3 mln zł – co oznacza wzrost o 30 proc. r-d-r.

schedule 04 września 2024

Zielone Bernadovo gotowe

Bernadovo, osiedle realizowane przez BPI Real Estate Poland w Gdyni, uzyskało pozwolenie na użytkowanie. Inwestycja ubiega się o certyfikat BREEAM i będzie pierwszym certyfikowanym projektem w portfolio dewelopera w Polsce.

schedule 04 września 2024

Zbudują dla poznaniaków

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu otrzymał pozwolenie na budowę bloków przy ul. Jarzębowej. W czterech budynkach powstanie 180 mieszkań.

schedule 03 września 2024

Dyfrakcja w Łodzi

Ruszyła budowa kolejnej inwestycji mieszkaniowej firmy Duda Development. Projekt pod nazwą Dyfrakcja dostarczy na łódzki rynek 214 lokali.

schedule 30 sierpnia 2024

Rośnie PRS na Służewcu

Eiffage Immobilier Polska jest inwestorem powstającego na ul. Postępu na warszawskim Mokotowie projektu PRS. Generalnym wykonawcą jest Eiffage Polska Budownictwo, a operatorem obiektu platforma LifeSpot.

schedule 30 sierpnia 2024

Wiecha na Bielanach

Na placu budowy inwestycji mieszkaniowej Moje Bielany przy ul. Wólczyńskiej w Warszawie zakończono główne prace konstrukcyjne. W siedmiokondygnacyjnym budynku znajdzie się około 100 mieszkań i dziewięć lokali usługowych.

schedule 29 sierpnia 2024

Postępy na Kamiennej 28

Przy ul. Kamiennej 28 w Gdańsku trwa rewitalizacja kamienicy. W budynkach dawnego młynu olejowego powstanie kompleks z apartamentami i przestrzeniami komercyjnymi. Zakończenie prac przewidziane jest na III kwartał 2025 roku.

schedule 29 sierpnia 2024

Dom Development idzie na rekord

W I półroczu 2024 roku grupa Dom Development sprzedała około 2 tys. lokali netto, o 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Firma spodziewa się w 2024 roku rekordowej liczby lokali przekazanych nabywcom.

schedule 29 sierpnia 2024

Develia kończy w Krakowie

Rozpoczęła się budowa ostatniego, XV etapu osiedla Słoneczne Miasteczko w krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim. W ramach inwestycji Develii powstaną trzy czteropiętrowe budynki.

schedule 28 sierpnia 2024

Zakwaterowanie przy polskich szpitalach

Brakuje miejsc noclegowych dla rodzin hospitalizowanych dzieci przebywających w polskich szpitalach – wynika z raportu JLL.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie