Polska Skłonni do inwestycji
Rynek inwestycyjny i finansowyCzwarta edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025.
Dane z rynku nieruchomości jednoznacznie dowodzą, że Warszawa utrzymuje niezagrożoną pozycję lidera pod względem potencjału inwestycyjnego, skutecznie rywalizując z pozostałymi miastami objętymi badaniem. Analiza nie tylko rzuca światło na obecną kondycję rynku nieruchomości w stolicy, ale również wskazuje pewne podstawy do optymizmu w perspektywie długoterminowej – uważa Radosław Kostka, acquisition manager, Vastint Poland.
Jak podkreślają autorzy raportu, wysoko wykwalifikowana kadra, ważny ośrodek akademicki, duża oferta nieruchomości biurowych to czynniki, które wpływają na to, że Warszawa jest prężnie rozwijającym się miastem oraz liderem inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Najmniej punktów Warszawa zyskała w obszarze wsparcia administracji – 5,7 punktu, dla porównania najlepiej oceniony obszar, czyli dostępność powierzchni biurowej otrzymał 8,6 punktu. Stolica została wskazana jako miejsce rozważane pod kątem inwestycji na lata 2023-2025 przez 29 proc. respondentów. To o 6 pp. więcej niż w roku 2021.
Stolica ma ogromny potencjał inwestycyjny, który respondenci badania ocenili na poziomie 7,7 w 10-stopniowej skali. To o 0,5 punktu więcej niż w poprzedniej edycji raportu z 2021 roku. Magnesem dla inwestorów jest m.in. duża dostępność bardzo dobrze wykształconych specjalistów. Warszawa oferuje im możliwość szybkiego rozwoju zawodowego oraz wysoką jakość życia – komentuje Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy, partnera miejskiego BEAS.
Warszawa jako kluczowe centrum biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej cieszy się uznaniem przedstawicieli biznesu, co potwierdza ocena 7,4/10 dla potencjału zatrudniania specjalistów i menedżerów w mieście. Aż 75 proc. badanych uważa, że poziom zatrudnienia w ich firmie zwiększy się. Najczęściej wzrost ten ma wynieść 6-15 proc. - takie plany ma 36 proc. respondentów. O tym, że zatrudnienie się zmniejszy, przekonanych jest tylko 9 proc. badanych.
Warszawa zdecydowanie stanowi miejsce, gdzie potencjał zatrudnienia kadry jest jednym z najwyższych w tej części Europy. Na pytanie, w jakich obszarach pracodawcy w Warszawie planują zatrudniać, na prowadzenie wysuwają się działy sprzedaży oraz branża IT – podaje Artur Skiba, prezes zarządu Antal.
Jednym z obszarów ocenianych w raporcie i jednocześnie jednym z najważniejszych przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach, jest dostępność powierzchni biurowych. Z raportu wynika, że 40 proc. firm zamierza utrzymać wielkość swoich biur na niezmienionym poziomie, 17 proc. chciałoby dobrać dodatkową powierzchnię, a tylko 12 proc. rozważa pomniejszenie swojego biura - może to wynikać z tego, że wiele firm już od jakiegoś czasu prowadziło procesy dostosowujące wielkość biura do nowego, popandemicznego modelu pracy. Co zaskakujące, 21 proc. ankietowanych nadal nie ma jeszcze konkretnej strategii dotyczącej zajmowanej nieruchomości.
W 2023 roku na rynek warszawski trafi jedynie 66 tys. mkw. nowej powierzchni, a to oznacza, że aktywność deweloperska osiągnie najniższy od 25 lat poziom. Ponadto Warszawa weszła już w okres tzw. luki podażowej, która może potrwać nawet do 2026 roku. Z drugiej strony, aktywność najemców wyrażana w liczbie zawieranych transakcji sukcesywnie rośnie, w związku z czym wskaźnik pustostanów utrzymuje tendencję spadkową. Odbudowa popytu jest z pewnością wzmacniana bardziej racjonalizowanym podejściem do pracy zdalnej. Bardzo dobrym prognostykiem dla warszawskiego sektora biurowego są też ambitne plany inwestycyjne i rekrutacyjne, na które wskazali respondenci badania Antal i Cushman & Wakefield, a które z czasem powinny zachęcić też deweloperów do rozpoczęcia nowych inwestycji na warszawskim rynku – podsumowuje Krzysztof Misiak, head of Cushman & Wakefield Poland.
Badanie BEAS zostało zrealizowane metodą CAWI wśród około 1,3 tys. decydentów firm w Polsce latem 2023 roku. Partnerami badania byli Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...