Europa Kolejny kwartał pod kreską
Rynek inwestycyjny i finansowyWzrost kapitału pozostał głównym motorem ujemnych wyników na poziomie -2,83 proc. Ten spadek o 165 p.p. w skali kwartału oznacza szósty z rzędu kwartał spadających wartości. Zwiększa to całkowitą korektę do -15,50 proc. Zgodnie z przewidywaniami, znaczny wzrost dystrybucji dochodu przez fundusze doprowadził do zwrotu z podzielonego dochodu w wysokości 1,13 proc., co stanowi wzrost o 52 pp. w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Najnowszy wskaźnik konsensusu, zaprojektowany przez Inrev w celu uchwycenia nastrojów rynkowych, ujawnia bardziej pozytywne perspektywy z głównym odczytem na poziomie 50,21. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z grudniowym wynikiem 41,8 w grudniu 2023. Według kwartalnego indeksu poziomu aktywów Inrev, wszystkie główne regiony Europy odnotowały w IV kwartale 2023 ujemne wyniki. Francja i Niemcy zaobserwowały szczególne pogorszenia koniunktury, wraz ze znacznymi spadkami wyników we wszystkich głównych sektorach.
Wśród czterech głównych rynków europejskich najlepiej radziła sobie Holandia, osiagając w IV kwartale 2023 łączny zwrot na poziomie -0,1 proc. Wynik ten wspierały pozytywne wyniki sektora retailowego (1,2 proc.) i mieszkaniowego (0,3 proc.). Drugie miejsce zajęła Wielka Brytania, z łącznym zwrotem na poziomie -1,05 proc. Przyczynił się do tego nieznacznie dodatni zwrot w wysokości 0,23 proc. w sektorze przemysłowo-logistycznym. Pomimo zróżnicowanych wyników na głównych rynkach europejskich, gwałtowna korekta w obszarze aktywów biurowych jest uderzająco jednolita. Aktywa w całej Europie odnotowały najsłabszy kwartał od czasu powstania indeksu (I kwartał 2014). Jest to równoznaczne ze spadkiem wyników w porównaniu z innymi gałęziami rynku i spadek o 242 pp. w skali kwartału. Najgorzej radziły sobie biura francuskie i niemieckie, które odnotowały wyniki odpowiednio -6,11 proc. i -5,62 proc. w IV kwartale 2023.
Aktywa mieszkaniowe okazały się najsilniejszym spośród czterech głównych sektorów, ze zwrotem w IV kwartale na poziomie -0,29 proc. Kolejny uplasował się sektor przemysłowy/logistyczny z -0,92 proc. Handel detaliczny wykazał bardziej zróżnicowany obraz, z dodatnimi zwrotami w Holandii (1,2 proc.), a ujemnymi wynikami w Wielkiej Brytanii (-2,04 proc.), Niemczech (-2,59 proc.) i Francji (-6,79 proc.). Wolumeny transakcyjne w Europie wzrosły do 42,1 mld euro. Po siedmiu kolejnych kwartałach spadków oznacza to koniec najdłuższej serii bez odbicia w działalności inwestycyjnej. To pozytywny znak, że rynki zaczynają się odradzać, nadal jednak jest to dalekie od długoterminowej średniej kwartalnej, która wynosi 57,4 mld euro.
Najnowsze wyniki pokazują wyraźną zmianę w kierunku bardziej pozytywnych nastrojów, ale przedwczesne byłyby deklaracje, że jest to punkt zwrotny. Najbardziej obiecująco wyglądają wskaźniki dotyczące gospodarki i wynajmu, które wspierają pozytywne perspektywy wzrostu czynszów we wszystkich sektorach z wyjątkiem biur. Większe ryzyko finansowe, gospodarcze i polityczne nadal utrudniają jednak inwestorom przewidywanie głębokości obecnej korekrty i czasu jej trwania. Jeśli chodzi o perspektywy krótkoterminowe, ponad 71 proc. uczestników oczekuje, że wyniki za II kwartał 2024 będą napędzane wzrostem czynszów, podczas gdy 60 proc. spodziewa się dalszego wzrostu stóp kapitalizacji – podkreśla Iryna Pylypchuk, dyrektorka działu badań i informacji rynkowych w Inrev.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...