EN

Polska Magazyny i handel wciąż dają zarobić

Rynek inwestycyjny i finansowy
Jak podaje Walter Herz, ostatnie lata znacząco zmodyfikowały krajobraz rynku nieruchomości w Polsce. Globalne zmiany wywarły duży wpływ na wszystkie jego sektory, a na horyzoncie widać kilka segmentów, które mają dużą szansę na prężny rozwój.

Dalszy rozwój rynku zdeterminowany jest przez różne czynniki związane z ewolucją gospodarki w skali makro i mikro. Znamienna dla branży będzie konieczność uwzględniania wyśrubowanych standardów unijnych związanych z ESG, służąca obniżeniu emisyjności i zwiększeniu efektywności energetycznej budynków, a tym samym ograniczeniu ich kosztów operacyjnych. W rezultacie wdrożenie zielonych rozwiązań oznaczać będzie także niższe koszty serwisowe i opłaty licznikowe dla najemców, co w kontekście regularnych podwyżek cen mediów jest dla rynku bardzo istotne.

Wysoka inflacja spowodowała, że wzrosły koszty budowy i finansowania inwestycji oraz ceny gruntów, co poważnie zahamowało aktywność inwestycyjną deweloperów w niektórych sektorach. Do intensywniejszego działania nie zachęca też kondycja globalnej gospodarki oraz sytuacja makropolityczna – zauważa Bartłomiej Zagrodnik, managing partner, CEO w Walter Herz

Mimo mniej sprzyjających inwestycjom warunków niektóre sektory rynku nieruchomości w Polsce wciąż radzą sobie bardzo dobrze. Czynniki bazowe dają najlepsze perspektywy i możliwości dalszego wzrostu rynkowi magazynowo-produkcyjnemu. Polska jest bowiem postrzegana przez firmy zainteresowane skracaniem łańcuchów dostaw i przenoszeniem produkcji z Azji do Europy jako jedna z najlepszych lokalizacji. Sektor magazynowy, czarny koń polskiego rynku nieruchomości, pozostawał do niedawna w centrum uwagi inwestorów, notując rekordowe wyniki. Popyt na powierzchnie magazynowe przez pięć lat, aż do 2022 roku, był w kraju wyższy niż nowa podaż. Dopiero w 2023 mieliśmy do czynienia z większą dostępnością powierzchni, która przewyższała zapotrzebowanie. Obecnie współczynnik pustostanów na tym rynku wzrósł i przekracza 7 proc.

Nowoczesne zasoby, liczące prawie 32 mln mkw. powierzchni, dają Polsce trzecią pozycję na rynku magazynowym w Unii Europejskiej. W minionym roku odnotowany został 12-procentowy wzrost w sektorze, dzięki dostarczonym przez deweloperów aż 3,7 mln mkw. nowych powierzchni. Pomimo lekkiego spadku wolumenu powierzchni w budowie w ostatnim czasie, w realizacji pozostaje prawie 3 mln mkw. powierzchni magazynowych, z czego połowa jest zakontraktowana. Najwięcej inwestycji skupionych jest w okolicy Wrocławia. Prognozowany jest dalszy wzrost zaplecza w tym sektorze na poziomie podobnym do dotychczasowego, stymulowany przez wysoki popyt, który w 2023 roku nadal pozostawał na imponującym poziomie, sięgającym 5,7 mln mkw. powierzchni. Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się magazyny w okolicy Warszawy oraz na Dolnym i Górnym Śląsku. Popyt na powierzchnię generowany jest przez firmy produkcyjne działające na naszym rynku i wchodzące do Polski, operatorów logistycznych, sieci handlowe oraz firmy prowadzące działalność związaną e-commerce.

W mniej optymistycznym scenariuszu, pogorszenie się sytuacji firm produkcyjnych w krajach Europy Zachodniej może wpłynąć na ograniczenie zaangażowania najemców obecnych w naszym kraju – podkreśla Bartłomiej Zagrodnik.

Mimo ogromnego spadku wartości inwestycji w skali roku, nieruchomości magazynowe były też w 2023 tą klasą aktywów, na której skupili się inwestorzy. Nieruchomości z tego obszaru wygenerowały prawie połowę całkowitej wartości ubiegłorocznego wolumenu inwestycyjnego. Nowoczesne obiekty magazynowe z certyfikatami środowiskowymi, spełniające wysokie standardy emisyjności i efektywności energetycznej ze względu na bezpieczeństwo inwestycji, jakie zapewniają także w tym roku są na celowniku inwestorów, planujących zakup nieruchomości w Polsce.

Nie tylko sektor magazynowy świetnie radzi sobie w nowych warunkach. W fazie ciągłego wzrostu jest również w Polsce sektor retail. W 2023 roku rynek handlowy zwiększył zasoby o ponad 450 tys. mkw. powierzchni, do użytku oddanych zostało 45 projektów handlowych. Zastrzyk nowej podaży handlowej był największy od 2016 roku, o kilkanaście proc. większy niż rok wcześniej. Wśród oddawanych projektów już od kilku lat dominują parki handlowe, które dostarczyły w ubiegłym roku 3/4 nowej powierzchni.

W I kwartale 2024 oddanych zostało sześć kolejnych obiektów w tym formacie i zakończyła się rozbudowa trzech parków handlowych. W tym roku obserwować będziemy także sporą aktywność w obszarze większych centrów handlowych. Planowane jest m.in. ponowne otwarcie Sukcesji w Łodzi i Galerii Goplana w Lesznie. Wkrótce zakończyć ma się również modernizacja CH Bonarka w Krakowie i Galerii Wołomin, a w 2025 roku finał będzie miała budowa Designer Outlet Kraków – wylicza Bartłomiej Zagrodnik.

Rynek powierzchni handlowych kontynuuje ekspansję z blisko 400 tys. mkw. powierzchni w budowie, z czego lwią część dostarczą nowe parki handlowe i centra convenience. Zarówno deweloperzy, prowadzący działalność w tym obszarze, jak i najemcy mają szerokie plany rozwoju. Na dynamikę rynku wpływa powrót konsumentów do zakupów stacjonarnych, rozwój placówek sieciowych, debiuty nowych marek oraz uruchamianie nowych konceptów przez znane sieci handlowe. Znamienny dla sektora był także spadek udziału e-commerce w handlu detalicznym w 2023 w porównaniu z rokiem poprzednim. Rynek handlowy w Polsce charakteryzuje się również bardzo niskim współczynnikiem pustostanów, oscylującym w pobliżu 3 proc. Otwierane placówki są już przeważnie w pełni skomercjalizowane. Na rynku handlowym obserwować możemy też coraz liczniejsze modernizacje obiektów w kierunku poprawy efektywności energetycznej budynków i ograniczenia śladu węglowego. Dzięki temu nieruchomości z tego sektora są coraz atrakcyjniejsze dla inwestorów.

Rynek biurowy natomiast, po okresie wieloletniego intensywnego wzrostu, znalazł się w punkcie zwrotnym swojego rozwoju. Wpłynęły na to trendy w światowej gospodarce, zmiana modelu pracy i mniejsze zapotrzebowania na powierzchnię, wysokie koszty budowy i finansowania, wzrost cen i spadek podaży atrakcyjnych gruntów pod inwestycje biurowe oraz wyzwania związane z koniecznością wprowadzania standardów ESG.

Te czynniki spowodowały zmianę strategii deweloperów i drastyczne obniżenie się aktywności inwestycyjnej w tym sektorze. Od 2020 roku na rynku biurowym możemy obserwować sukcesywny spadek ilości powierzchni w budowie, a jeszcze cztery lata temu segment biurowy w Polsce był jednym z rynków, które rosły najszybciej w Europie – zauważa Bartłomiej Zagrodnik.

Przed pandemią wolumen biur będących w realizacji w Warszawie utrzymywał się na poziomie około 800 tys. mkw., teraz w budowie jest około 300 tys. mkw. powierzchni. W ubiegłym roku nowa podaż w stolicy wyniosła zaledwie 60 tys. mkw. powierzchni, a to najmniej od kilkunastu lat. Ponadto, rozpoczął się proces wyburzeń przestarzałych, warszawskich biurowców i wycofania budynków z użytkowania na czas modernizacji. W tym roku planowane jest oddanie w Warszawie około 90 tys. mkw. powierzchni. Na rynkach regionalnych oddane zostało w minionym roku około 315 tys. mkw. nowych biur, w porównaniu do około 400 tys. mkw. powierzchni ukończonych w 2022 roku. Szacunkowe dane wskazują, że przyrost zasobów w tym i kolejnym roku w regionach spadnie do poziomu około 130-150 tys. mkw., będzie o ponad 2/3 mniejszy niż notowany przed 2020 rokiem. Pod koniec 2023 nie rozpoczęła się na rynkach regionalnych budowa żadnego obiektu biurowego. W Warszawie nowe projekty inicjowane były w minionym roku sporadycznie. Jak twierdzi Walter Herz, należy wziąć pod uwagę, że okres stagnacji inwestycyjnej w sektorze biurowym może potrwać kilka lat.

Tematem szeroko omawianym w ostatnim czasie były podwyżki opłat eksploatacyjnych w budynkach biurowych. Ich wzrost spowodowany był inflacją, skokiem płacy minimalnej i cen usług. W nadchodzących miesiącach najemcy będą musieli liczyć się prawdopodobnie z dalszymi podwyżkami opłat eksploatacyjnych i indeksacją czynszów. Ceny mediów nadal rosną, a do tego dojdzie wymóg dostosowania budynków do standardów unijnych dotyczących ESG. To oznacza dla właścicieli budynków konieczność ponoszenia wysokich nakładów kosztowych.

Jak dotychczas jednak zapotrzebowanie na biura w Warszawie jest spore. W 2023 roku do najemców trafiło 750 tys. mkw. powierzchni, niewiele mniej niż w rekordowym pod względem popytu 2022 roku. W pierwszym kwartale br. w Warszawie podpisane zostały umowy na 140 tys. mkw. biur. Na rekordowo wysokim poziomie odnotowany został też w zeszłym roku łączny popyt w największych miastach regionalnych. Wzrost kosztów utrzymania biur może spowodować jednak spadek popytu na powierzchnie. Najemcy optymalizują zajmowane powierzchnie, by ograniczyć wydatki, jednocześnie podnosząc ich standard i tworząc atrakcyjniejsze przestrzenie dla pracowników. Dążą również do negocjacji warunków umów najmu, które zapewniłyby im większą transparentność i kontrolę opłat eksploatacyjnych. W kontekście zachodzących zmian wdać też większe zainteresowanie inteligentnymi rozwiązaniami technologicznymi w budynkach, które umożliwiają efektywniejsze wykorzystywanie miejsc pracy i powierzchni wspólnych.

W ostatnim kwartale współczynnik pustostanów w Warszawie lekko wzrósł do średniego poziomu 11 proc., przy czym w centralnym obszarze miasta występuje deficyt wolnych powierzchni. Na rynkach regionalnych natomiast wolnych biur jest dużo więcej. W niektórych miastach, jak Katowice, Łódź, czy Kraków pustostanów jest ponad 20 proc.

Wiele mówi się ostatnio również o rynku akademików, który w Polsce dopiero raczkuje, ma jednak mocne podstawy do rozwoju ze względu na istniejący spory popyt i nieduże nasycenie rynku ofertami. Zapewnia inwestorom uzyskanie atrakcyjnych stóp zwrotu i możliwość szerokiej ekspansji. Ponadto, rynek nieruchomości biurowych oferuje możliwość konwersji starszych budynków w domy akademickie, co może stanowić dobrą alternatywę dla realizacji nowych inwestycji w tym segmencie. Spore zapotrzebowanie pojawia się też na domy senioralne. Polska ma szanse stać się również rozwojowym rynkiem dla centrów danych. Najbardziej atrakcyjną lokalizacją pod centra przetwarzania danych w kraju pozostaje Warszawa. Prawdopodobnie, w najbliższym czasie będziemy świadkami finalizacji kolejnych transakcji sprzedaży gruntów inwestycyjnych pod duże projekty tego typu w aglomeracji warszawskiej – prognozuje Zagrodnik.

Polski rynek mieszkaniowy, stymulowany rządowymi programami wsparcia, notuje tymczasem rekordowe wyniki sprzedaży. Duży popyt przy gwałtownie malejącej podaży sprawia, że ceny mieszkań szybują, podobnie jak ceny oferowanych gruntów pod projekty wielorodzinne w największych miastach. Nie należy się spodziewać, że ceny nieruchomości gruntowych o przeznaczeniu mieszkaniowym będą spadać, szczególnie w kontekście przygotowywanego na ten rok, kolejnego programu wsparcia z preferencyjnymi kredytami na zakup mieszkań. Zapotrzebowanie na grunty zgłaszane przez deweloperów realizujących inwestycje mieszkaniowe dotyczy przede wszystkim Warszawy, Krakowa i Trójmiasta. W tych lokalizacjach finalizowane są najbardziej spektakularne cenowo transakcje zakupu działek. Grunty inwestycyjne zabezpieczane są również pod budownictwo mieszkaniowe na wynajem w formule PRS.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska W Gdańsku powstaje Off Miasto

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Invest Komfort zapowiada realizację nowego projektu w Gdańsku. Off Miasto ma powstać na działce o powierzchni około 56 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa mieszkań wyniesie niemal 55 tys. mkw. Budowa I etapu już się rozpoczęła. Realizacja całej inwestycji potrwa kilkanaście lat. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozrywka i moda w Bydgoszczy

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Do najemców zarządzanej przez Sierra Balmain Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy dołączył punkt Strefa Rozrywki. W bydgoskim centrum handlowym został również otwarty nowy, większy salon modowej marki Monnari.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Douglas startuje w Grójcu

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Grójcu został otwarty kolejny nowy budynek w ramach parku handlowego Dekada Grójec. W nowej części znalazła się m.in. perfumeria Douglas, która zajęła około 200 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Modne zmiany w tarnowskim Gemini

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Gemini Park Tarnów został ponownie otwarty salon Reserved. Lokal zyskał nową lokalizację w obiekcie i zajmuje obecnie większą o 300 mkw. powierzchnię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Skechers jest w Manufakturze

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Sportowa marka obuwnicza Skechers otworzyła nową placówkę w łódzkiej Manufakturze. Salon sieci zajął lokal o powierzchni 150 mkw. na pierwszym piętrze.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Optymistyczna perspektywa dla logistyki

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Poprawiają się perspektywy dla logistyki i łańcucha dostaw w Polsce. Wskaźnik optymizmu w sektorze w 2024 roku wynosi 52,2, co jest najwyższym poziomem od pięciu lat – wynika z raportu Confidence Index 2024, zrealizowanego przez CBRE i P3.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ostrów pełen Multiboksów

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Budrem rozpoczął budowę kolejnego parku handlowego pod marką Multibox w Ostrowie Wielkopolskim. Inwestycja między ulicami Serwańskiego i Ofierskiego jest realizowana we współpracy z RG Leasing.

Rynek mieszkaniowy

Polska Starachowicka nad stawem

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Atal wprowadził do sprzedaży około 300 mieszkań i sześć lokali usługowych w ramach II etapu inwestycji Starachowicka realizowanej we Wrocławiu.

Technologie

Polska Apollo będzie dźwigać, przenosić i skanować

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

GXO razem z firmą Apptronik rozpoczęło prace badawczo-rozwojowe nad zastosowaniem w swoich magazynach humanoidalnego robota Apollo.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Woolworth wprowadzi się do Mikołowa

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Firma Woolworth Polska wynajęła prawie 1 tys. mkw. powierzchni w powstającym w woj. śląskim parku handlowym DL Shopping Park Mikołów.

Eurobuild FM

Polska Mateusz Polkowski o zmianach rynkowych po wejściu Polski do UE

schedule 20 czerwca 2024
Anna Zamyłka

W tym roku obchodzimy 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, a firma JLL świętuje trzydziestolecie obecności na polskim rynku. Mateusz Polkowski, szef Działu Badań Rynku JLL Polska, podsumowuje zmiany, jakie zaszły na rynku nieruchomości i w polskiej gospodarce przez ostatnie dwie dekady.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Tech-Con wybrał VLParks Bucharest West

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Tech-Con Industry wynajęła 3 tys. mkw. w realizowanym przez Villar International Group VLParks Bucharest West, Dragomirești, na swoją nową siedzibę i centrum magazynowe.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dom Development buduje w Krakowie

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Niedaleko krakowskiego Kazimierza i Starego Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego, Dom Development rozpoczyna realizację inwestycji Apartamenty Park Matecznego. Projekt składa się z dziewięciu budynków.

ESG

Polska Dziesiątka w złocie i platynie

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Firma Deka Immobilien zakończyła proces certyfikacji WiredScore dla 10 obiektów ze swojego polskiego portfolio. Nagrodzone budynki znajdują się w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania na Śląsku coraz droższe

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Eksperci JLL podsumowują sytuację rynku mieszkaniowym w konurbacji górnośląskiej. Jak twierdzą eksperci, równolegle do Katowic rozwijają się tam inne ośrodki, konkurujące ze stolicą województwa o kapitał inwestycyjny.

Rynek mieszkaniowy

Polska Startuje krakowska Wita

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Grupa Echo-Archicom rozpoczyna budowę projektu Wita. To pierwsza krakowska inwestycja realizowana w formacie destination.

Rynek mieszkaniowy

Polska Miasto Moje na finiszu

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Ronson Development rozpoczął sprzedaż lokali w ostatnim etapie osiedla Miasto Moje. Ósmy etap inwestycji dostarczy 145 mieszkań w metrażach od 25 do 64 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pol-Mak rośnie w Iławie

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Pol-Mak, producent ozdobnych artykułów papierniczych, powiększa swój zakład w Iławie. W ramach inwestycji rozbudowana zostanie hala magazynowo-produkcyjna, a także powstanie budynek biurowy. Generalnym wykonawcą oraz projektantem jest firma WPIP Construction.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Tony paczek w BI Parku Radom

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Grupa InPost otwiera nowy oddział w Radomiu. Na terenie parku logistycznego BI Park Radom, wybudowanego przez Bojanowicz Investments, firma zajmie 6,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 190 mln od Archicomu

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Archicom ruszył z kolejną emisją obligacji. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozbudowę banku ziemi i realizacje nowych inwestycji.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 20 czerwca 2024

190 mln od Archicomu

Archicom ruszył z kolejną emisją obligacji. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozbudowę banku ziemi i realizacje nowych inwestycji.

schedule 19 czerwca 2024

Wszystkie zalety Łodzi

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

schedule 18 czerwca 2024

CTPark Warsaw West będzie większy

CTP zakupił działkę inwestycyjną o powierzchni 85 tys. mkw. w podwarszawskiej gminie Wiskitki, nabycie terenu pozwoli firmie rozbudować kompleks CTPark Warsaw West o dodatkowe 36 tys. mkw.

schedule 17 czerwca 2024

Ulice handlowe zaczną tętnić życiem

Jak zwracają uwagę eksperci firmy Cushman & Wakefield, rynek handlowy w Polsce znajduje się teraz w interesującym momencie rozwoju. Umowy najmu podpisane w ostatnich miesiącach w Warszawie mogą stanowić zapowiedź odrodzenia ulic handlowych nie tylko w stolicy.

schedule 17 czerwca 2024

Kredyt na Park Zgierz

Panattoni uzyskało finansowanie bankowe na inwestycję Panattoni Park Zgierz. Kredytu w wysokości 23,3 mln euro udzielił PKO Bank Polski.

schedule 17 czerwca 2024

Nowy właściciel i nowa koncepcja Liberty Residence

Resi Capital, spółka z grupy deweloperskiej Cavatina Group, nabyła działkę u zbiegu ul. Grzybowskiej i Żelaznej w Warszawie. Zgodnie z przedstawioną wstępną koncepcją, Liberty Residence ma być projektem wysokościowym i dostarczyć około 500 mieszkań.

schedule 14 czerwca 2024

Immofinanz sprzedał biurowce na Mordorze

Immofinanz sfinalizował sprzedaż trzech budynków biurowych na warszawskim Mokotowie firmie Archicom z grupy Echo Investment. Cena transakcji wyniosła 28,5 mln euro. Kompleks ma około 43 tys. mkw. powierzchni użytkowej, Archicom planuje jego wyburzenie i budowę budynków mieszkalnych.

schedule 12 czerwca 2024

W oczekiwaniu na kolejne transakcje

Całkowity wolumen transakcji ogłoszonych na polskim rynku inwestycyjnym w ciągu ostatnich pięciu miesięcy kształtuje się obecnie na poziomie około 885 mln euro, co zbliża nas do ubiegłorocznego wyniku – podają eksperci Avison Young.

schedule 11 czerwca 2024

Szwedzi na zakupach w Poznaniu

Skanska sprzedała poznański biurowiec Nowy Rynek E szwedzkiej firmie Eastnine AB, skupiającej się na wybranych rynkach w krajach bałtyckich i w Polsce. Wartość transakcji wyniosła ponad 79 mln euro.

schedule 11 czerwca 2024

Odbicie na rynku nieruchomości

Polski rynek nieruchomości inwestycyjnych spodziewa się odbicia – takie wnioski płyną z raportu „Investing in Poland 2024” przygotowanego przez analityków BNP Paribas Real Estate Poland.  

schedule 10 czerwca 2024

Kupili sobie szpital

Grupa Lux Med kupiła krakowski szpital Ortopedicum. To 16. szpital działający w ramach struktur grupy w Polsce.

schedule 10 czerwca 2024

Kasa płynie do Cityflow

Okam Academicus, spółka należąca do grupy Okam Capital, podpisała umowę z PKO BP. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na finansowanie realizacji II etapu warszawskiej inwestycji Cityflow.

schedule 10 czerwca 2024

mBank finansuje Karuzelę

Mitiska REIM pozyskała od mBanku refinansowanie w wysokości 40 mln euro dla czterech obiektów: we Wrześni, Turku, Lublińcu i Wodzisławiu Śląskim. Centra typu convenience zajmują łącznie niemal 34 tys. mkw. GLA.

schedule 06 czerwca 2024

Pozytywne prognozy na drugie półrocze 

W raporcie „At A Glance – Rynek inwestycyjny w Polsce, I kwartał 2024 roku”, analitycy BNP Paribas Real Estate Poland zauważają, że pomimo trudnego początku roku, rynek wykazuje oznaki stabilizacji, a prognozy wskazują na wzrost aktywności inwestycyjnej w II połowie 2024.

schedule 06 czerwca 2024

Park handlowy w Bielsku-Białej sprzedany

Powstający w miejscu sklepu Tesco, przy ul. Warszawskiej, park handlowy w Bielsku-Białej ma nowego właściciela. Redkom Development odpowiedzialny za budowę i komercjalizację obiektu sprzedał projekt firmie Newgate Investment.

schedule 05 czerwca 2024

Polska w pierwszej trójce

Aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych będzie stopniowo odżywać w II połowie 2024 roku. Skorzystać na tym może Polska, znajdująca się w pierwszej trójce europejskich krajów, w których inwestorzy oczekują najwyższego zwrotu z nieruchomości – wynika z raportu CBRE.

schedule 05 czerwca 2024

Nowy projekt LCP

LCP Properties, należący do grupy M Core inwestor i deweloper na polskim rynku parków handlowych, sfinalizował zakup działki od Genesis Property. Inwestor rozpoczyna budowę kolejnego M Parku.

schedule 05 czerwca 2024

Śląsk kopalnią biznesu

Jak czytamy w raporcie "Kopalnie Biznesu", opublikowanym przez agencję Cushman & Wakefield, w latach 2021-2023 nigdzie w Polsce nie powstało tak dużo magazynów jak w regionie śląskim. Podaż nowoczesnej powierzchni przemysłowej w tym obszarze sięga już prawie 5,5 mln mkw.

schedule 05 czerwca 2024

Na wynajem dla Czechów

Mint Residential Fund nabył od firmy Metrostav Development około 300 mieszkań, które powstają w ramach III etapu kompleksu Vysočanský Mlýn. Dzięki transakcji portfel funduszu obejmuje obecnie około 1 tys. mieszkań na wynajem.

schedule 05 czerwca 2024

Transakcja na berlińskim rynku

Grupa BlueRock nabyła w Berlinie portfel składający się z czterech nieruchomości z mieszkaniami na wynajem. Transakcja została przeprowadzona na polecenie rodzinnej firmy, która chciała rozszerzyć swoje udziały w stolicy Niemiec. Sprzedającym był prywatny inwestor.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie