Polska Pracodawcy nie wspierają osób z niepełnosprawnościami
ESGDostępność miejsc pracy to nie tylko architektoniczne ułatwienia, ale również szereg działań, które wspierają integrację pracowników o zróżnicowanych potrzebach. Dbałość o różnorodność i włączenie społeczne zyskuje na znaczeniu, ale wyniki badania wskazują, że w Polsce potrzebujemy większej świadomości i zmian na poziomie organizacji.
Z badania wynika, że zaledwie 1/4 polskich pracodawców prowadzi działania na korzyść czynienia miejsc pracy dostępnymi. Wielu pracodawców nie ma świadomości na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, czy tego, jak kreować dostępne środowiska pracy, a jest to proces, który – jak wskazują eksperci eRecruiter – nie musi oznaczać dużych kosztów ani rewolucji.
Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że przystosowanie miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Wiele zmian to drobne udoskonalenia organizacyjne, które znacząco zwiększają komfort pracy i pozwalają pracownikom w pełni wykorzystać swój potencjał. Czasem wystarczy odpowiednie rozplanowanie przestrzeni biurowej, dostosowanie stanowisk pracy czy wprowadzenie elastycznych godzin pracy. Kluczowe jest spojrzenie na dostępność nie tylko przez pryzmat infrastruktury, ale również podejścia do zadań i procesów. Takie podejście nie tylko otwiera drzwi dla osób z niepełnosprawnościami, ale przynosi korzyści całemu zespołowi, co przekłada się na pozytywny wizerunek firmy jako miejsca przyjaznego dla wszystkich – komentuje Katarzyna Trzaska, ekspertka eRecruiter.
Osoby z niepełnosprawnościami to bardzo zróżnicowana grupa, a ich potrzeby sięgają znacznie dalej niż tylko kwestie mobilności. Jednak udogodnienia takie jak rampa przy wejściu czy winda to jedna z wielu form dostępności, która dotyczy nas wszystkich i wszyscy na niej skorzystamy – nie tylko osoba na wózku inwalidzkim, ale także rodzic z wózkiem czy osoba z dużym bagażem. Inkluzywność w miejscu pracy to korzyść dla wszystkich pracowników.
Obecnie coraz większą rolę odgrywają dostępność cyfrowa oraz komunikacyjna. Materiały informacyjne, takie jak filmy, podcasty, czy szkolenia, mogą być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami poprzez dodanie napisów, tłumaczenia na język migowy, czy wykorzystanie audiodeskrypcji. Jest to ważne również dla pozostałych osób, które nie zawsze mają możliwość odtwarzania materiałów z dźwiękiem.
Dostosowanie procesów rekrutacyjnych to ważny krok ku zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami i różnorodnymi potrzebami. Przykładem odpowiadania na te potrzeby jest tworzenie prostych, czytelnych ogłoszeń, które są otwarte dla szerokiego kręgu odbiorców. Prosty i czytelny formularz pozwala na eliminowanie barier już na wczesnym etapie procesu rekrutacyjnego.
Inna istotna kwestia to polityki dostępności. Choć wiele organizacji posiada dokumenty dotyczące takiej polityki równości i szans, w praktyce tylko niewielki odsetek firm zapewnia ich regularną aktualizację i publiczny dostęp. Według wyników najnowszych, jeszcze nieopublikowanych badań eRecruiter „Praktyki prospołeczne i prośrodowiskowe a rynek pracy” jedynie 6 proc. firm deklaruje, że zamieszcza swoją politykę różnorodności na stronie internetowej.
Tymczasem polityka różnorodności nie powinna być postrzegana jedynie jako formalny dokument spełniający wymogi regulacyjne – stanowi ona fundamentalny element strategii firmy. Jest to także kluczowe dla kandydatów i kandydatek poszukujących organizacji angażujących się w działania na rzecz inkluzywności w tym dla osób z niepełnosprawnościami, które aktywnie zapoznają się z zapisami takich polityk, aby ocenić, czy kultura organizacyjna i wartości firmy są zgodne z ich wartościami, oczekiwaniami i potrzebami – podkreśla Anita Półtorak, ekspertka ds. HR z Fundacji Aktywizacja.
Dla współczesnych pracowników, zwłaszcza młodych pokoleń, kultura równości i szacunku w miejscu pracy jest kluczowym czynnikiem przy wyborze pracodawcy. 75 proc. kandydatów bierze pod uwagę, czy firma podchodzi odpowiedzialnie do kwestii różnorodności.
Przedsiębiorstwa, które decydują się na tworzenie przestrzeni przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami, dostrzegają, że różnorodność w ich zespołach nie tylko wzbogaca kulturę organizacyjną, ale także pozwala lepiej odpowiadać na potrzeby społeczeństwa. Odpowiednio zaprojektowane stanowiska pracy, wsparcie technologiczne oraz otwartość na indywidualne potrzeby pracowników mogą przełożyć się na wyższą produktywność i lojalność kadry. Jak podkreślają eksperci eRecruiter, promowanie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami to odpowiedź na realne potrzeby rynku pracy, który staje się coraz bardziej zróżnicowany i wymagający.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...