Well po nowemu
Zielone budownictworedaktor naczelny
To pierwszy tego typu światowy standard wspierania zdrowia i dobrego samopoczucia poprzez zintegrowane i prężnie funkcjonujące społeczności. Norma Well Community Standard ma na celu oddziaływanie na osoby nie tylko w ścianach ich domu czy biura, ale także w przestrzeniach ogólnodostępnych. Wprowadzając standard Well Community IWBI zamierza zapoczątkować nową erę, uznając ludzkie zdrowie za nadrzędny cel budowania i projektowania. Standard Well Community składa się ze 110 aspektów w 10 koncepcjach. Osoby zaznajomione z normą Well Building Standard zauważą, że siedem koncepcji zostało rozszerzonych na 10 ogólnych koncepcji: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, temperatura, dźwięk, materiały, umysł i społeczność.
– Pójście o krok dalej, czyli rozszerzenie certyfikacji poza pojedynczy budynek na dzielnice, osiedla lub społeczności, to wdrożenie Well Community Standard, promującego zdrowe nawyki poza ścianami budynków – komentuje Agnieszka Rylska, Well Project manager w firmie Go4Energy. – Zwraca się tu uwagę na sposób, w jaki budynki oddziałują na krajobraz. Użytkownicy, znajdujący się w obszarze objętym taką certyfikacją, mają gwarancję przebywania w zdrowym otoczeniu. W pobliżu zapewniony jest dostęp do supermarketów i lokali usługowych, wdrożone są też zaawansowane praktyki, ostrzegające o niebezpieczeństwach pogodowych, a przestrzeń została tak rozplanowana, aby wydzielić potencjalnie głośne strefy oraz przygotować strefy ciszy i odpoczynku. Dodatkowo, promowany jest dostęp do zdrowego jedzenia, najlepiej od lokalnych rolników, a także aktywność fizyczną poprzez utworzenie zewnętrznych siłowni czy terenów zielonych.
System Well Building Standard, choć nowy, już się zmienia. Obecnie w ramach certyfikacji dokonuje się oceny 100 cech, a 5 dodatkowych to innowacje zaproponowane przez aplikującego o certyfikat. Przed majem 2016 r. IWBI podawało 102 możliwe do uzyskania kredyty (włącznie z Innowacjami).
– Korzyści wynikające z certyfikacji Well Building Standard to dla użytkowników m.in. przebywanie w zdrowym otoczeniu (wysoka jakość powietrza wewnętrznego), dostęp do uzdatnionej wody pitnej, wysoki komfort pracy dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań redukujących efekt blasku – wymienia Agnieszka Rylska z Go4Energy.
Dodatkowo, także w maju ubiegłego roku instytut wycofał certyfikację Core and Shell Compliance zastępując ją certyfikatem Core and Shell, w którym osiąga się określony poziom certyfikatu (Silver, Gold lub Platinum), tak jak w kategoriach New and Existing Buildings czy New and Existing Interior.
Istotną informacją są także preferencyjne ceny certyfikacji, z których można skorzystać, jeśli złoży się w IWBI pełną dokumentację projektu w ciągu dwóch lat od jego rejestracji. Obniżone ceny miały być utrzymane do 30 czerwca tego roku, ale IWBI informuje o przedłużeniu tej swego rodzaju promocji.
Koszty uzyskania certyfikatu Well są liczone indywidualnie dla każdego projektu, w zależności od typu certyfikacji, o którą stara się inwestor, oraz od wielkości zgłaszanego projektu. Na stronie IWBI dostępny jest kalkulator do wyliczenia kosztów jednostki certyfikującej IWBI, natomiast analizy i niezbędne do przygotowania dokumenty podlegają oddzielnej wycenie.
Warto też przypomnieć, że inwestorzy, którzy uzyskali już certyfikat Well dla swoich projektów, są zobligowani do poddania się procesowi recertyfikacji (maksymalnie co trzy lata), by zweryfikować, czy inwestycja nadal spełnia wymogi Well. Projekt może wówczas utrzymać certyfikat, podwyższyć jego poziom lub (w najgorszym przypadku) stracić certyfikat. Ta najgorsza opcja następuje wtedy, gdy inwestor nie wystąpi o recertyfikację lub – nie spełniając wymogów Well – nie poprawi wskazanych niedociągnięć.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...