Integracja z Wellem
Zielone budownictwoCertyfikat „Obiekt Bez Barier” to standard audytów architektonicznych dotyczący dostępności dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. To pierwszy polski zbiór wytycznych dla architektów i projektantów budynków, który znalazł się na tej liście.
Aby otrzymać certyfikat Well (przyznawany przez IWBI – International Well Building Institute), budynek w zakresie dostępności musi być zaprojektowany zgodnie z amerykańskim standardem ADA lub europejskim ISO 21542:2011. IWBI dopuszcza jednak kilkadziesiąt lokalnych standardów, których spełnienie jest równoznaczne z wypełnieniem kryteriów Well w tym zakresie. Teraz do listy standardów akredytowanych przy Well doszedł proces certyfikacji „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja. To 24. taki przypadek na świecie i pierwszy w Polsce. W praktyce oznacza to, że jeśli którykolwiek z deweloperów w naszym kraju zarejestruje swój projekt do certyfikatu Well, punkt dotyczący dostępności może spełnić stosując standard Integracji. – Decyzja IWBI to wielki sukces Fundacji i potwierdzenie słuszności działań, które od blisko 25 lat podejmujemy na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością i budowania Polski dostępnej – mówi Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja. – Wypracowaliśmy unikatową metodologię, którą stosujemy, wspierając instytucje publiczne oraz firmy w pokonywaniu barier architektonicznych. Dzięki niej możemy być świadkami tworzenia architektury, która coraz bardziej jednoczy, a nie dzieli. Jest nam niezmiernie miło, że nasza działalność w tym zakresie została zauważona na arenie międzynarodowej – wyjaśnił.
Well Building Standard to system certyfikacji budynków, który skupia się na zdrowiu i samopoczuciu jego użytkowników. Well sprawdza i analizuje te elementy związane z obiektem i jego środowiskiem wewnętrznym, które mają istotny wpływ na przebywających w nim ludzi. Certyfikacja Well jest podzielona na siedem kategorii (powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort, umysł).
– Zainteresowanie deweloperów komercyjnych tematem dostępności, zwłaszcza w kontekście projektowania uniwersalnego, tj. dla jak największej grupy użytkowników, jest coraz większe. Deweloperzy i zarządcy dążą do tego, aby budynki „żyły” również po standardowych godzinach biurowego użytkowania. Certyfikacja Bez Barier wspiera te dążenia i dba o komfort użytkowania i odbierania przestrzeni przez jej użytkowników – wyjaśnia Jarosław Bogucki, który w Fundacji zajmuje się audytami i certyfikacją obiektów.
Certyfikat „Obiekt bez barier” jest przyznawany od prawie 10 lat budynkom i przestrzeniom, które spełniają opracowane przez Integrację standardy dotyczące dostępności. Zakres audytu, który poprzedza przyznanie certyfikatu, dotyczy m.in.: najbliższego otoczenia budynku, miejsc parkingowych, wejść do budynku, dostępności komunikacji pionowej, kolorystyki budynku, dostępności istotnych pomieszczeń w budynku (m.in. toalet) oraz wyposażenia, oświetlenia i parametrów instalacji elektrycznej. Do tej pory certyfikaty Fundacji otrzymało blisko 300 obiektów w całej Polsce.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...