Wiele hałasu o hałas
Zielone budownictwoHałas przeszkadza 44 proc. pracowników biur typu open space i jest najbardziej uciążliwym czynnikiem – na nieodpowiednie światło, złą jakość powietrza czy nieodpowiednią temperaturę narzeka jedynie od 7 do 28 proc. pracowników. Na plan pierwszy wśród niekorzystnych czynników wysuwa się zdecydowanie niechciany hałas i rozpraszające dźwięki obecne w biurach. Badanie do raportu przeprowadzono na grupie 703 osób pracujących zarówno w starszych, jak i nowoczesnych biurowcach.
– Przestrzeń biurowa powinna inspirować, pobudzać kreatywność, ułatwiać nawiązywanie kontaktów i wymianę informacji. Przede wszystkim powinna wspierać nasze zdrowie w miejscu pracy, co bezpośrednio wpływa na efektywność. Wyniki przeprowadzonej przez PLGBC ankiety zarówno potwierdzają, jak i obalają powszechne przekonania, a także dostarczają zaskakujących wniosków. Raport pozwoli także spojrzeć na kwestie projektowania środowiska pracy z nowej perspektywy – podkreśla Alicja Kuczera, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).
Największy odsetek pracowników narzekających na uciążliwą akustykę odnotowano wśród grupy pracującej w open space’ach – 44 proc. (przestrzenie bez przegród) i 36 proc. (biurka oddzielone przegrodami).
– O tym, że hałas przeszkadza w pracy, mówi też niewiele mniej (31 proc.) osób z mniejszych, kilkuosobowych pokoi biurowych – zauważa współautor raportu arch. Anna Baczkowska, manager techniczny firmy Armstrong.
Na co głównie narzekają pracownicy? Na odbywające się w sąsiedztwie rozmowy telefoniczne (55 proc. ankietowanych), rozmowy współpracowników (49 proc.) oraz to, że ktoś obok może słyszeć ich rozmowę (48 proc.). Patrząc na hałas pod kątem technicznym jest dużo lepiej – hałas zewnętrzny, odgłosy urządzeń biurowych, czy niechciane dźwięki z instalacji i wentylacji przeszkadzają grupie 12-19 proc. osób. Jak wyjaśnia Anna Baczkowska, do wyciszenia dźwięków niepochodzących od ludzi przyczyniła się niewątpliwie popularność montowania akustycznych sufitów podwieszanych w biurach.
– Odpowiedni dobór rozwiązań pozwala wpływać także na obniżenie hałasu i pogłosu rozmów – zaznacza architekt z Armstrong.
Jak wynika z danych raportu PLGBC, pracownicy biurowi nie narzekają na oświetlenie – aż 72 proc. jest zadowolonych z dostępu do światła. Ponad połowa (52 proc.) nie skarży się też na temperaturę, a 44 proc. przyznaje, że jest zadowolona lub zdecydowanie zadowolona z jakości powietrza w miejscy pracy.
Hałas i stres przekładają się na gorszą efektywność i większą liczbę zwolnień pracowników. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje szereg zaburzeń związanych z ekspozycją na nadmierny hałas: chroniczne zmęczenie, arytmia, bóle głowy, nerwice.
– Przy dłuższym przebywaniu w hałasie o 50 proc. zmniejsza się efektywność wykonywania zadań wymagających logicznego myślenia – podaje Anna Baczkowska.
Podstawowe rozwiązanie to akustyczne sufity pochłaniające i izolujące dźwięki – przy obecnym wyborze form, kolorów i faktur są jednocześnie elementem designu biura. Na przyjazną akustykę wpływają także tekstylia (m.in. wykładzina, tapicerowane przegrody, miękkie obicia krzeseł biurowych) oraz budki telefoniczne – małe pomieszczenia, w których można prowadzić nawet głośne rozmowy.
– Samopoczucie pracowników to najbardziej przyszłościowy trend myślenia o miejscu pracy. Dostrzegają go spece od HR-u, ale coraz częściej także deweloperzy biurowi – potwierdza Anna Baczkowska.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...