EN

JLL wraca do korzeni

Zasoby ludzkie
EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA Tomasz Trzósło został dyrektorem zarządzającym JLL w Europie Środkowo-Wschodniej pozostając jednocześnie na tym stanowisku w Polsce. W wywiadzie z redaktor naczelną EurobuildCEE Tomasz Trzósło ujawnia plany rozwoju firmy w regionie.

Ewa Andrzejewska, redaktor naczelna EurobuildCEE: Jak była pierwsza decyzja, jaką podjąłeś zajmując nowe stanowisko?

Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (CEE): Od wielu lat wyznaję zasadę, że u podstaw największych sukcesów leży praca zespołowa, bliska współpraca ludzi, których kompetencje są komplementarne i którzy motywują się nawzajem. Tzw. team working jest zresztą bardzo mocno wpisany w DNA naszej firmy w Polsce, co również często podkreślają i chwalą nasi partnerzy biznesowi. Dlatego zaraz po objęciu nowej roli postanowiłem powołać zarząd JLL w regionie, w skład którego weszła Silviana Petre Badea (dyrektor zarządzająca JLL w Rumunii), Ferenc Furulyás (dyrektor zarządzający JLL na Węgrzech) i Miroslav Barnáš (dyrektor zarządzający JLL w Czechach i na Słowacji). Nasza czwórka zna się i pracuje ze sobą już od dawna, dlatego cieszę się, że od tego roku będziemy mieć możliwość, aby działać wspólnie jeszcze bliżej.

Dlaczego w ogóle zostało utworzone nowe stanowisko w JLL?

Europa Środkowo-Wschodnia to w tym momencie jeden z najciekawiej rozwijających się regionów EMEA. To co jest wyjątkowe dla tego obszaru, to fakt, że jeden rynek pracuje na markę drugiego, a wielu inwestorów postrzega CEE jako jeden region, swoisty system naczyń połączonych. Dlatego zdecydowaliśmy się na powrót do idei hubu środkowoeuropejskiego, czyli struktury jaką mieliśmy w JLL do początku roku 2013, czyli objęcia przeze mnie stanowiska szefa JLL w Polsce. Warto usprawnić współpracę pomiędzy poszczególnymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej i zbudować platformę wymiany wiedzy i dobrych praktyk, co leży w interesie nas wszystkich. Z takiego założenia wyszliśmy w JLL – chcemy, aby CEE było świetnie działającym i blisko współpracującym hubem biznesowym naszej firmy. W ten sposób mam nadzieję, że będziemy nie tylko dalej wzmacniać pozycję biznesową JLL, ale i zwiększać atrakcyjność inwestycyjną regionu. Chciałbym też dodać, że podobne ‘huby’ funkcjonują w innych częściach Europy, np w Europie Południowej, krajach Beneluksu czy Skandynawii.

Zostałeś szefem na CEE oraz nie zmienia się Twoja funkcja w Polsce. Ale czy pociągnie to zmiany w strukturze firmy w Polsce, może zmieni się zakres obowiązków poszczególnych członków zarządu krajowego biznesu?

Planując tę zmianę nie zależało nam na rewolucji, ale usprawnieniu współpracy pomiędzy Polską, Czechami, Słowacją, Węgrami i Rumunią, czyli krajami, w których mamy biura. Jestem przekonany, że dla biur JLL w regionie CEE i wszystkich naszych pracowników przyniesie to wartość dodaną w postaci chociażby sprawniejszej wymiany informacji i możliwości korzystania ze swoich dotychczasowych doświadczeń. W tym momencie skupiamy się na identyfikowaniu obszarów, w których możemy mocniej zacieśnić współpracę i ustalaniu celów na kolejne miesiące. Ale moja większa rola w regionie pociągnie za sobą również zmiany organizacyjne w Polsce. Przygotowujemy je obecnie, ogłosimy je w odpowiednim czasie. A obecnie koncentrujemy się na wzmacnianiu naszego biznesu i rozszerzaniu kompetencji, i działamy w tych obszarach bardzo intensywnie.

Na początku ubiegłego roku dołączyła do nas Agata Janda, dzięki czemu, myślę, że z przytupem, rozpoczęliśmy doradztwo w sektorze hotelowym – do tej pory usługi dla rynku hotelowego w Polsce świadczyliśmy z biur we Frankfurcie i Londynie. Jesienią zespół rynków kapitałowych wzmocnił Robert Sztemberg odpowiedzialny za rozwój biznesu, szczególnie w segmencie inwestycyjnym, jak również Adam Lis, który będzie rozwijał ekspertyzę JLL z zakresu elastycznych przestrzeni biurowych. Na koniec roku połączyliśmy siły z Reasem, nabywając wspaniałą ekspertyzę w dziedzinach rynku mieszkaniowego, akademików czy domów opieki, i stając się tym samym pierwszą firmą doradczą, która będzie obsługiwać wszystkie segmenty biznesu nieruchomościowego w Polsce. A wreszcie w styczniu dołączyli do nas Iwona Chojnowska-Haponik i Rafał Szajewski, z zadaniem rozwijania usługi doradztwa lokalizacyjnego i wspomagania biznesu (grants & incentives).

Jako osoba, która wyrosła z rynku inwestycyjnego, czy nadal będziesz miał czas i możliwości, by angażować w biznes transakcyjny?

JLL ma bardzo mocny dział rynków kapitałowych, co tylko w ubiegłym roku potwierdziła wartość transakcji z naszym udziałem na poziomie około 3 mld euro w samej Polsce. Jest to moim zdaniem wynik imponujący. Już od jakiegoś czasu nie prowadzę bezpośrednio projektów inwestycyjnych, ale oczywiście, jako dyrektor zarządzający angażuję się w najważniejsze odcinki naszego biznesu, co również odnosi się do transakcji inwestycyjnych. Jedno jest pewne – nie narzekam na monotonię.

Jakie cele sobie stawiasz na ten rok?

Bez wątpienia biznes nieruchomościowy na całym świecie ewoluuje w niesamowitym tempie, na co wpływ mają nowe technologie, coraz bardziej wymagający klienci i zmieniający się styl życia. W JLL chcemy nie tyle nadążyć za tymi zmianami, co być krok przed nimi. Dlatego naszym głównym celem jest identyfikowanie tych obszarów naszego biznesu, które możemy usprawnić oraz praca nad jeszcze bardziej innowacyjnym portfolio usług, które świadczymy dla naszych klientów. Przykładem może być np. stale rozwijany dział workplace w naszej firmie, który pomaga klientom dostosować się do zmiany pokoleniowej i oferować swoim pracownikom komfortowe i nowoczesne miejsca pracy. Skupiamy się również na doradztwie w zakresie elastycznych przestrzeni do pracy, które szturmem podbijają sektor nieruchomości na całym świecie. Bardzo szybko rośnie też rynek rozwiązań technologicznych dla branży nieruchomości. We wszystkich tych obszarach chcemy być liderem. Tylko jedno jest jednak pewne – czeka nas w tych obszarach bardzo dużo pracy.

Czy JLL będzie wchodził na nowe rynku w CEE?

Jeśli chodzi o obecność JLL w regionie, to naszym głównym celem jest integracja i zacieśnienie współpracy między tymi krajami, w których działamy i mamy biura. W ten sposób myślę, że nie tylko umocnimy naszą pozycję, ale będziemy w stanie jeszcze lepiej wspierać klientów. Nie zamierzamy otwierać nowych biur w kolejnych krajach regionu, ale naszym celem jest świadczenie usług we wszystkich krajach regionu, zgodnie z zapotrzebowaniem klientów. I tak, z biura w Bukareszcie planujemy obsługiwać Bułgarię, a z biura węgierskiego kraje bałkańskie. Prowadzimy zresztą obecnie w tych krajach projekty. Z biura polskiego natomiast prowadzimy obecnie projekty na Łotwie i Estonii. Uważam, że nasze obecne rozmieszczenie biur w Europie Środkowo-Wschodniej daje nam dobre możliwości świadczenia usług o odpowiednio wysokiej jakości we wszystkich krajach regionu, a nasza strategia to budowanie wysokiej jakości w tych biurach które mamy.

Niedawno przejęliście Reasa, czy jest szansa na podobny ruch w innym kraju z regionu?

JLL buduje globalne kompetencje w sektorze mieszkaniowym i ma plan zwiększenia działalności w tym segmencie rynku na całym świecie. Co do samego regionu CEE, to kapitał wiedzy i doświadczenia, jaki Reas wniósł do JLL, powinien pozwolić nam na rozwój tych usług w całej Europie Środkowo-Wschodniej w sposób organiczny. I nad tym zamierzamy pracować.

Ostatnie nowości

Infrastruktura

Polska Mota-Engil w samo południe (Białegostoku)

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma Mota-Engil Central Europe podpisała umowę z GDDKiA na zaprojektowanie i budowę drogi S19 na odcinku od węzła Białystok Południe (bez samego węzła) do Plosek. Prawie 13-kilometrowy odcinek nowej drogi powstanie w trzy lata, wartość kontraktu to prawie 400 mln zł.

Artykuł sponsorowany

Kamery zabezpieczające Panasonic serii U

schedule 18 listopada 2020
Eurobuild CEE

W kwietniu firma Panasonic ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej serii kamer monitoringowych i-Pro Extreme do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Jest to sprzęt klasy podstawowej i średniej, charakteryzujący się wysoką jakością obrazu oraz stosunkowo niską ceną.

Rynek mieszkaniowy

Polska Stogi urosną przy plaży

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Robyg rozpoczyna sprzedaż 78 mieszkań, w ramach najnowszej inwestycji dewelopera. Osiedle Młode Stogi powstanie na gdańskich Stogach, niedaleko najszerszej, piaszczystej plaży w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Chińska medycyna przy Daszyniaku

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma medyczna Sol-Millennium wynajęła ponad 400 mkw. w budynku The Warsaw Hub przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zabłocie po raz ostatni

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Deweloper Atal uzupełnił ofertę o kolejny, piąty etap krakowskiej inwestycji Atal Residence Zabłocie. To ostatnia faza projektu, w której znajdą się 24 mieszkania.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska W Poznaniu coraz łatwiej o biuro

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Biura w największych polskich miastach cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego cały czas powstają nowe obiekty. W Poznaniu od początku tego roku wynajęto 24,5 tys. mkw. powierzchni, a do użytku oddano około 15,3 tys. mkw. W budowie pozostaje ponad 79 tys. mkw. – podliczają eksperci z CBRE.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Monnari od Dekady

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Do centrum handlowego Dekada Skierniewice dołączyła marka odzieżowa Monnari. Nowy salon zajął prawie 300 mkw. powierzchni.

Infrastruktura

Polska Na nowo zaświeci w Tychach

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma FBSerwis podpisała z Gminą Miasta Tychy kontrakt na modernizację systemu oświetlenia, obejmujący dwa obszary miasta. Wartość umowy to ponad 12 mln zł brutto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Fretnzza wchodzi do Poznania

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Fretnzza - Pizza & Friends otworzyła pierwszy lokal w Poznaniu. Restauracja znajduje się w centralnej lokalizacji Poznania przy ul. Święty Marcin 63.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Warimpex na minusie

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Grupa Warimpex zanotowała dodatni wynik z działalności operacyjnej (EBITDA) za trzy pierwsze kwartały 2020 roku. Spadek wyników w sektorze hotelarskim, brak zysków ze sprzedaży i z wyceny nieruchomości oraz ujemne różnice kursowe doprowadziły jednak do wyniku finansowego netto okresu w wysokości -31,2 mln euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowy najemca w DL Piano

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Securitas, firma działająca na rynku ochrony w Polsce, to nowy najemca w DL Piano. Firma zajęła kilkaset mkw. powierzchni w katowickim biurowcu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lidl w Vis à Vis Łódź wystartował

schedule 27 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Nowy najemca spożywczy centrum handlowego Vis à Vis Łódź otworzył ruszył. Powierzchnię prawie 2,2 tys. mkw. zagospodarował supermarket Lidl. To jedna z niewielu placówek tej sieci w Polsce, która działać będzie w ramach pasażu handlowego, a nie wolnostojącego budynku.

Wydarzenia

Europa Eksperci od spraw workplace się organizują

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Oficjalnie zainaugurowało działalność Studio Alliance, europejskie stowarzyszenie ekspertów w dziedzinie workplace. Zrzeszone w nim firmy oferują doradztwo w zakresie organizacji miejsc pracy, projektowania wnętrz, a także wykończenia i umeblowania biur.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne otwarcia w Atrium Reduta

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

28 listopada w warszawskim Atrium Reduta zostanie otwarty salon marki Mohito. W grudniu klienci galerii będą mogli skorzystać z oferty nowo otwartego sklepu Pepco oraz odwiedzić Muzeum Szczęścia i Iluzji – Be Happy Museum.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Jest chemia w Atrium Centrum

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Firma Ashland wynajmie prawie 1,1 tys. mkw. w warszawskim Atrium Centrum, właścicielem budynku jest CPI Property Group Poland.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Marc O’Polo przypłynął do Szczecina

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Do grona najemców należącego do EPP szczecińskiego Outlet Parku dołączyła modowa marka premium Marc O’Polo. To jedyny w mieście i w regionie zachodniopomorskim salon marki. Sklep ma powierzchnię 280 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Ukraina Pierwszy Ochnik na Ukrainie

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Polska marka Ochnik otworzyła swój pierwszy sklep na Ukrainie. Salon zajmujący 200 mkw. powierzchni mieści się w centrum handlowym Forum Lviv.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przy Mogilskiej po raz drugi

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Develia wprowadziła do sprzedaży 137 mieszkań, które powstaną w II etapie osiedla Przy Mogilskiej w Krakowie. Deweloper otrzymał już prawomocne pozwolenie na budowę i rozpocznie ją jeszcze w tym roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Quickwork wchodzi do Krakowa

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

W styczniu 2021 roku Cavatina otworzy Quickwork w krakowskim Ocean Office Parku, powierzchnie coworkingowe zajmą całe pierwsze piętro nowego obiektu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Czekając na ożywienie

schedule 26 listopada 2020
Opr./edited by AKL

Savills Investment Management prognozuje, że biura w centralnych dzielnicach biznesowych miast (CBD), supermarkety i parki handlowe z rozbudowaną ofertą gastronomiczną oraz centra logistyczne w kluczowych lokalizacjach w Europie będą najbardziej atrakcyjnymi klasami aktywów w 2021 roku.

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 19 listopada 2020

600-tysięczna armia strzeże naszych obiektów

Sektor facility management zatrudnia w Polsce aż 630 tys. pracowników – wynika z najnowszego raportu Polskiej Rady Facility Management (PRFM), powstałego przy wsparciu Hays Poland i Pracuj.pl. Według ekspertów, w tej branży pracuje obecnie więcej osób niż w budownictwie.

schedule 10 listopada 2020

Nieruchomościowy HR pod lupą

Firma HR Design Group uruchomiła doroczne badanie online dotyczące zasobów ludzkich w sektorze nieruchomości i budownictwa, do udziału jak zwykle są zaproszeni pracownicy i pracodawcy tych branż.

schedule 12 października 2020

Nowy szef JLL w Polsce

W połowie listopada funkcję dyrektora zarządzającego JLL w Polsce przejmie Mateusz Bonca, wcześniej związany między innymi z McKinsey&Company, Deutsche Bankiem i Grupą Lotos.

schedule 18 września 2020

Adam wraca do raju

Od najbliższego poniedziałku Adam Pustelnik obejmie stanowisko pierwszego wiceprezydenta Łodzi. Przez ostatnie półtora roku pełnił on funkcję dyrektora ds. rozwoju w firmie Savills.

schedule 17 września 2020

Praca bez barier

Z dnia na dzień coraz bardziej przyzwyczajamy się do pracy zdalnej. Okazało się, że formuła wymuszona przez pandemię przynosi wiele korzyści zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Boom na pracę zdalną to też świetna szansa dla osób niepełnosprawnych, by z większym powodzeniem ubiegać się o wymarzoną posadę.

schedule 06 sierpnia 2020

Zdalna praca nie gryzie

Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że praca zdalna na stałe zagości w wielu firmach. Wyniki badań firmy Hays pokazują, że w czasie pandemii 67 proc. specjalistów spojrzało na pracę zdalną bardziej życzliwie.

schedule 14 lipca 2020

Kompetencje zawsze w cenie

Plany zatrudnienia nowych pracowników w roku 2020 zadeklarowało 47 proc. firm, a 60 proc. organizacji przewiduje, że wyniki sprzed pandemii ponownie zacznie osiągać w perspektywie 12 miesięcy – wynika z badania przeprowadzonego przez firmy Hays Poland i Deloitte.

schedule 01 lipca 2020

Więcej wyrzeczeń i elastyczności

Zdaniem 46 proc. specjalistów wymiar pracy zdalnej zwiększy się w przyszłości, a 81 proc. uważa, że biura powinny być bardziej elastyczne – wynika z najnowszego raportu C&W i Antala.

schedule 25 czerwca 2020

Tomasz Trzósło prezesem EPP

Walne zgromadzenie akcjonariuszy EPP zatwierdziło nominację Tomasza Trzósły na stanowisko prezesa EPP, nowy szef zapowiada, że w najbliższych miesiącach będzie się koncentrował na utrzymaniu portfela nieruchomości firmy w jak najlepszej kondycji.

schedule 23 czerwca 2020

Archicom ze zmianami

Rafał Jarodzki zrezygnował ze sprawowania funkcji wiceprezesa zarządu spółki Archicom, rezygnacja jest podyktowana zamiarem kandydowania do rady nadzorczej.

schedule 03 czerwca 2020

Polak, Węgier... zdalnie

EUROPA Praca zdalna dla Polaków i Słowaków nie była zaskoczeniem. Odpowiednio tylko 16 proc. i 15 proc. pracowników nie miało do czynienia z tą formą wykonywania obowiązków przed epidemią. Dużo większym wyzwaniem praca zdalna była dla Węgrów, bo aż 66 proc. osób nie robiło tego wcześniej. Bez względu jednak na stopień przygotowania, pracownicy z Polski, Węgier, Słowacji, Czech oraz Rumunii są zgodni, że do pracy zdalnej wystarcza laptop i internet. Jednogłośnie też wskazują, że pracując z domu najbardziej tęsknią za wyraźnym oddzieleniem życia prywatnego i zawodowego oraz za rozmowami ze współpracownikami – wynika z badania CBRE „Working from home survey 2020”.

schedule 06 maja 2020

Koronawirus? #Niezwalniajmy

POLSKA Ruszyła akcja „Nie zwalniajmy”, której inicjatorami i organizatorami są Business Centre Club i Homejob, portal pracy zdalnej i elastycznej.

schedule 05 maja 2020

Nowy doradca startuje na rynku

POLSKA Robert Z. Karniewski stanął na czele spółki Reina Partners – nowego podmiotu na rynku nieruchomości komercyjnych, którego podstawą działalności ma być doradztwo transakcyjne i reprezentacja najemcy. Specyfika firmy polega na poszerzaniu usług poprzez zrzeszanie niezależnych ekspertów z rynku.

schedule 29 kwietnia 2020

Antal: wynagrodzenia nie powinny spaść

POLSKA Antal opublikował 9. edycję Raportu Płacowego, wskazującego poziom wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Eksperci firmy prognozują, że mimo iż wzrost wynagrodzeń nie będzie tak odczuwalny w bieżącym roku, to w większości przypadków poziom płac utrzyma się na podobnym poziomie do ubiegłego roku.

schedule 22 kwietnia 2020

Nowy szef Cushmana w Polsce

POLSKA Krzysztof Misiak został nowym dyrektorem polskiego oddziału międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. Zastąpi on na tym stanowisku Charlesa Taylora, który rozstaje się z firmą po 30 latach pracy.

schedule 27 marca 2020

Dachser z nowym zarządem

ŚWIAT Po 31 latach współpracy w zarządzie Dachser prezes firmy, Bernhard Simon, i jego zastępca, Michael Schilling, COO Road Logistics, przejdą w 2021 roku do rady nadzorczej operatora logistycznego, przy czym Bernhard Simon zajmie stanowisko przewodniczącego. Burkhard Eling, który dołączył do władz Dachser w 2013 roku jako członek zarządu odpowiedzialny za finanse, zostanie 1 stycznia 2021 roku nowym prezesem.

schedule 19 marca 2020

Zmiany na szczycie

EUROPA Oliver Schumy, dyrektor generalny Immofinanz AG, zrezygnował 18 marca 2020 roku ze stanowiska członka zarządu spółki.

schedule 17 marca 2020

Sześć zasad efektywnej pracy z domu

POLSKA Eksperci CBRE wskazują na sześć zasad, które pomogą jak najlepiej zorganizować pracę w domu. Należą do nich m.in. stworzenie przestrzeni biurowej w mieszkaniu i szczegółowy plan dnia.

schedule 11 marca 2020

Koronawirus – firmy przechodzą na zdalną pracę

POLSKA W dużych aglomeracjach kolejne firmy zamykają siedziby i decydują się na pracę zdalną ze względu na zagrożenie koronawirusem. Spotkania przenoszą się do świata technologii, co wcześniej było trendem, a dziś stanowi konieczność. Z raportu firmy Devire „Rynek Zmiany Pracy” wynika, że firmy, które dotychczas nie były otwarte na takie rozwiązania, muszą zmienić swoją politykę i dostosować do realiów.

schedule 19 lutego 2020

Demografia działa na korzyść miast azjatyckich

ŚWIAT Z raportu „Demographic Shifts: The World in 2030”, przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield, wynika, że niebawem blisko 693 mln osób z powojennego wyżu demograficznego osiągnie wiek emerytalny, a 1,3 mld ludzi z pokolenia Z będzie wchodzić na rynek pracy. Zyskać na tym ma Azja, stracą natomiast Europa i Ameryka Północna.

Kategorie