Biuro powinno być czyste
Zasoby ludzkieRaport What Workers Want prezentuje wyniki badania przeprowadzonego wiosną 2019 roku na zlecenie firmy Savills. W ramach niego przeanalizowano potrzeby ponad 11 tys. pracowników biurowych z 11 krajów Europy, w tym ponad 1 tys. osób z Polski. W wyniku przeprowadzonego badania okazało się, że dla polskich pracowników najważniejsza w biurze jest czystość. Ponad 90 proc. respondentów wskazuje ten czynnik jako ważny lub bardzo ważny. Jest ona dużo wyżej ceniona niż np. dostęp do miejsca parkingowego czy posiadanie odpowiednich sal konferencyjnych na potrzeby spotkań. – Wyniki badania pokazują, że niezależnie od trendów w aranżacji wnętrz, tym o co pracodawcy powinni zadbać w pierwszej kolejności są podstawy. Jeśli biuro nie będzie czyste, jeśli nie zapewnimy w nim odpowiedniej temperatury czy oświetlenia, to nie ma sensu zabiegać o satysfakcję pracowników inwestując w inne udogodnienia – mówi Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych w Savillsie.
Wyniki polskiego badania są zbliżone do uzyskanych w sondażu ogólnoeuropejskim. Polscy pracownicy przywiązują jednak nieco większą wagę (82 proc. w porównaniu do 70 proc. w badaniu ogólnoeuropejskim) do aranżacji wnętrz. Inaczej podchodzimy również do zapewnienia miejsca parkingowego. Jest ono ważne lub bardzo ważne dla 81 proc. polskich respondentów, ale wskaźnik ten spada do 68 proc., jeśli weźmiemy pod uwagę ankietowanych z krajów europejskich.
Z analizy firmy Savills wynika ponadto, że 38 proc. badanych z Polski pracuje w układzie tzw. open space. To nadal znacznie mniej niż w Europie Zachodniej. Dla porównania w Wielkiej Brytanii w takiej aranżacji pracuje blisko trzy czwarte pracowników. Popularność takiego planu biura sprawiła, że dla 89 proc. polskich pracowników staje się zapewnienie im dodatkowego miejsca do cichej pracy. – Polscy pracownicy przyznają również, że w biurach brakuje im np. żłobków w budynku, darmowych przekąsek czy infrastruktury dla zwierząt, ale jednocześnie te udogodnienia wskazują jako mniej istotne – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz, Savills.
Z badania wynika również, że pracownicy doceniają fakt, gdy mogą mieć wpływ na wygląd biura. Życzyłoby sobie tego 70 proc. respondentów. Pożądana jest także możliwość pracy z domu, którą, jak wynika z badania, zapewnia tylko 17 proc. pracodawców. – Projektowanie biura powinno być poprzedzone analizą potrzeb pracowników danej firmy, aby stworzyć środowisko dostosowane do ich stylu pracy. O komforcie osób przebywających w biurze często decydują rzeczy, których nie widać. Należy do nich np. wydajny system wentylacji i klimatyzacji, czy odpowiednie oświetlenie – mówi Jakub Jędrys, dyrektor działu doradztwa budowlanego i projektowego w Savillsie.
Z kolei pracodawcy oczekują, że idealne biuro będzie podnosić efektywność pracowników i stanowić element pomagający rywalizować o najlepszych kandydatów. – Komfortowe biuro z dogodną lokalizacją to element, o który pytają kandydaci już podczas pierwszej rozmowy z rekruterem. To czynnik często decydujący o wyborze oferty pracy, szczególnie gdy kandydat wybiera spośród kilku propozycji – podsumowuje Anna Tietianiec, ekspert rynku pracy z agencji rekrutacyjnej Manpower.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...