EN

Polska Zdalna praca nie gryzie

Zasoby ludzkie
Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że praca zdalna na stałe zagości w wielu firmach. Wyniki badań firmy Hays pokazują, że w czasie pandemii 67 proc. specjalistów spojrzało na pracę zdalną bardziej życzliwie.

Jak wynika z badania internetowego, przeprowadzonego przez Hays Poland w lipcu 2020 roku na grupie ponad 1200 respondentów, co trzecia firma powróciła już do standardowej formy działalności, a jej pracownicy – przynajmniej częściowo – wykonują swoje zawodowe obowiązki w biurze. Kolejne 26 proc. organizacji ma w planach powrót w perspektywie trzech najbliższych miesięcy. Jednocześnie aż 35 proc. respondentów zadeklarowała brak wiedzy na temat planów swoich pracodawców w tym zakresie. Może to wynikać z faktu, że niektóre firmy wciąż uważnie obserwują sytuację zagrożenia epidemicznego, w związku z czym wstrzymują się z podjęciem decyzji o powrocie. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sytuacji związanej z pandemią, nie komunikują pracownikom jednoznacznych dat i stawiają na elastyczność.

Na rynku można zaobserwować sytuacje, w których przedłużenie okresu pracy zdalnej uzależnione jest od wciąż niepewnej sytuacji w kraju, z którego wywodzi się dana organizacja. W przypadku międzynarodowych korporacji decyzja o powrocie do biura często jest podejmowana przez globalny zarząd, a ten często bazuje na obserwacjach poczynionych w kraju, w którym zlokalizowana jest centrala firmy. Stąd też część organizacji, m.in. z amerykańskim kapitałem, wstrzymuje się z przywróceniem standardowej formy pracy. Jak wynika z deklaracji respondentów badania, 4 proc. firm powita pracowników w biurach pod koniec roku kalendarzowego, a kolejne 3 proc. zdążyło już zakomunikować zatrudnionym, że praca z biura będzie możliwa dopiero w roku 2021.

Kiedy firma, w której Pan/ Pani pracuje, planuje wrócić do biura?

32%

Pracownicy już wrócili do biura

11%

W ciągu najbliższego miesiąca

15%

W ciągu 3 miesięcy

4%

Na koniec roku kalendarzowego

3%

W roku 2021

35%

Nie wiem

Źródło: Hays Poland, lipiec 2020.

Zdaniem ekspertki Hays, decyzja o terminie powrotu pracowników do biur, w wielu przypadkach podyktowana jest przede wszystkim przez doświadczenia firmy zebrane na przestrzeni ostatnich miesięcy, a konkretnie – czy były one pozytywne, czy też negatywne.

Firmy, w których udało się skutecznie przejść na model pracy zdalnej, w mniejszym stopniu dążą do szybkiego powrotu do biur – zauważa Aleksandra Tyszkiewicz, dyrektor w Hays Poland. – Jeśli wszystkie procesy biznesowe i decyzyjne udało się z sukcesem przenieść do świata wirtualnego, pracownicy skutecznie wykonują swoje obowiązki, a do kadry menedżerskiej nie docierają informacje o złym samopoczuciu członków zespołu czy też widocznym spadku ich zaangażowania, to jak najszybszy powrót do biura częściej postrzegany jest przez pryzmat potencjalnych zagrożeń niż korzyści. Co więcej, już teraz pojawiają się pierwsze deklaracje firm o stałym przeniesieniu środka ciężkości w kierunku pracy zdalnej, co doprowadzi do budowania rozproszonych zespołów, a często również ograniczenia metrażu wynajmowanej powierzchni biurowej – dodaje.

Są to obserwacje spójne z danymi zebranymi w badaniu Hays Poland i Deloitte „Nowe oblicze normalności”. Większą otwartość na rekrutację pracowników, którzy swoje zawodowe obowiązki będą wykonywać wyłącznie zdalnie, deklaruje 56 proc. pracodawców. Jednocześnie większą motywację do powrotu wszystkich pracowników do siedziby firmy mają te organizacje, które w okresie pracy zdalnej zaobserwowały spadek wydajności pracy. Innym przykładem są organizacje, w których wprowadzono wyłącznie tymczasowe rozwiązania technologiczne, umożliwiające pracę zdalną w szczytowym okresie pandemii. Podobne podejście można również zaobserwować wśród firm opierających swoją działalność biznesową na zadaniach, których nie można całkowicie wykonać w formie zdalnej.

Wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że wielu respondentów badania zmieniło swoje nastawienie do pracy zdalnej. Aż 67 proc. w wyniku pandemii patrzy na pracę zdalną bardziej pozytywnie, a zaledwie 3 proc. deklaruje bardziej negatywne podejście do pracy z domu. Jednocześnie 30 proc. respondentów nie zmieniło zdania na temat tej formy świadczenia pracy. Tę grupę mogą w dużej mierze formować osoby, które już wcześniej korzystały z pracy zdalnej na większą skalę, a okres pandemii tylko potwierdził ich przekonania.

Postrzeganie pracy zdalnej jest uzależnione od wielu czynników – charakteru danej osoby, jej potrzeb, dostępnych w firmie rozwiązań technologicznych, zajmowanego stanowiska, a często również sytuacji mieszkaniowej i rodzinnej. Niektórzy pracownicy chcieliby pracować z domu, lecz obecnie brakuje im komfortowej i ergonomicznej przestrzeni do pracy. Inni czerpią energię i motywację do pracy z bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, jednak konieczność długich dojazdów do siedziby firmy uniemożliwia częste w niej bywanie.

Czy w ostatnich miesiącach zmieniło się Twoje nastawienie do pracy zdalnej?

67%

Tak, patrzę na pracę zdalną bardziej pozytywnie

3%

Tak, patrzę na pracę zdalną bardziej negatywnie

30%

Nie, moje nastawienie się nie zmieniło

Źródło: Hays Poland, lipiec 2020.

W ogólnym rozrachunku specjaliści i menedżerowie dobrze odnaleźli się w pracy zdalnej. Pomimo konieczności mierzenia się z różnorodnymi wyzwaniami m.in. brakiem pokoju do pracy, koniecznością łączenia pracy z jednoczesną opieką nad dziećmi i poczuciem odosobnienia, chcieliby kontynuować pracę w tym modelu. Jak wynika z badania, 9 proc. respondentów po zakończeniu pandemii chciałoby pracować wyłącznie zdalnie, a kolejnych 39 proc. preferuje model, w którym dominuje praca z domu. Zaledwie 2 proc. respondentów całkowicie zrezygnowałoby z pracy zdalnej, wszystkie swoje obowiązki wykonując w biurze. Jednocześnie aż 24 proc. respondentów deklaruje brak preferencji w zakresie trybu pracy, co zdaniem Aleksandry Tyszkiewicz z Hays Poland świadczy o tym, jak dobrze odnaleźliśmy się w realiach pracy zdalnej.

Za brakiem preferencji wobec dominującego trybu pracy stoi zdolność skutecznego wykonywania swoich zawodowych obowiązków w każdej konfiguracji. Dla tej grupy profesjonalistów nie ma znaczenia, czy przebywają w biurze, pracując ramię w ramię ze swoimi współpracownikami, czy też działają zdalnie w domowym zaciszu. W obu przypadkach są równie skuteczni, co świadczy o ich zdolności do adaptacji. W określaniu swoich zawodowych preferencji skupiają się na charakterze powierzonych zadań, a nie miejscu, z którego je wykonują – wyjaśnia Aleksandra Tyszkiewicz.

Jaki jest Twój preferowany tryb pracy?

9%

Praca całkowicie zdalna

39%

Praca w większości zdalna

26%

Praca w większości wykonywana w biurze

2%

Praca wykonywana wyłącznie w biurze

24%

Brak preferencji

Źródło: Hays Poland, lipiec 2020.

Blisko połowa respondentów badania ma obawy związane z powrotem do standardowej formy świadczenia pracy. Najczęściej dotyczą one trudności z dojazdem do biura, np. konieczności korzystania z komunikacji miejskiej lub wyboru alternatywnych, bardziej czasochłonnych sposobów dojazdu. Również 23 proc. respondentów obawia się, że wraz z powrotem do siedziby firmy pogorszeniu ulegnie ich work-life balance. Poświęcanie czasu na dojazd do miejsca pracy ogranicza zakres czasu wolnego oraz może zmniejszyć elastyczność, z jaką pracownicy w ostatnich miesiącach planowali swój dzień. Na trzecim miejscu pojawiły się obawy związane z brakiem odpowiedniego przygotowania biura. Część pracowników ma wątpliwości, czy firma zorganizuje pracę w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia, np. czy wprowadzi rozwiązania pozwalające zachować dystans społeczny oraz procedury na wypadek zdiagnozowania Covid-19 u jednego z zatrudnionych. Kolejne 9 proc. respondentów obawia się, że pracodawca nie wykaże się zrozumieniem dla ich wątpliwości i potrzeb, a powrót do biura będzie miał charakter polecenia służbowego.

5 najczęściej wskazywanych obaw, związanych z powrotem do biura

23%

Trudności z dojazdem

23%

Pogorszenie work-life balance

15%

Brak odpowiedniego przygotowania biura na powrót pracowników

11%

Problemy z koncentracją

9%

Brak zrozumienia dla moich potrzeb i obaw

Źródło: badanie Hays Poland, lipiec 2020.

Pracodawcy uważnie obserwują rozwój sytuacji w kraju i starają się odpowiedzieć na istniejące zagrożenia. Stąd też powrót do biur bardzo często jest procesem stopniowym i odpowiednio zaplanowanym, któremu towarzyszy wdrożenie nowych procedur oraz zasad korzystania z przestrzeni biurowej. Firmy często decydują się na zmianę rozmieszczenia stanowisk pracy, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy pracownikami. W innych przypadkach te rozwiązania są zastępowane lub uzupełniane instalowaniem dodatkowych ekranów oddzielających oraz wprowadzeniem ograniczeń liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać w jednym pokoju czy w przypadku układu open space – w jednej przestrzeni.

Pracodawcy często wdrażają również politykę ograniczania bezpośredniego kontaktu, dopuszczając spotkania twarzą w twarz wyłącznie w bardzo małych grupach i wtedy, gdy jest to uzasadnione. Należy się spodziewać, że do momentu wyeliminowania zagrożenia większość spotkań zespołowych, ale także zewnętrznych – z klientami, partnerami biznesowymi czy też kandydatami do pracy – będzie odbywać się za pośrednictwem wideo komunikatorów. Stąd też pomimo stopniowego powrotu pracowników do biur, wciąż niemożliwe jest określenie, kiedy będą one funkcjonować w sposób obowiązujący przed pandemią.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Katowicki debiut Archicomu

schedule 15 października 2024
Opr./edited by JC

Na działce po dawnym dworcu autobusowym w Katowicach powstanie inwestycja mieszkaniowa Mikato. To pierwszy projekt realizowany w tym mieście przez Archicom.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowy kwartał w centrum Lublina

schedule 15 października 2024
Opr./edited by JC

Kompleks mixed-use przy ul. Ewangelickiej w Lublinie otrzymał pozwolenie na budowę. Powierzchnia projektu wynosi ponad 17,8 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Chmielna Duo blisko finiszu

schedule 15 października 2024
Opr./edited by ANZ

Chmielna Duo, inwestycja realizowana przez BPI Real Estate Poland w samym sercu Warszawy, osiągnęła stan surowy zamknięty. Projekt inspirowany stylem art déco dostarczy 243 mieszkania oraz sześć lokali usługowych. Koniec budowy zaplanowano na II kwartał 2025 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Milestone buduje w Ursusie

schedule 15 października 2024
Opr./edited by ANZ

Milestone Real Estate rozpoczyna przedsprzedaż inwestycji Przystanek Ursus. W ramach osiedla powstanie 28 segmentów o powierzchni 93 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska IT wybiera Kreo

schedule 15 października 2024
Opr./edited by ANZ

Sii, dostawca doradztwa technologicznego, transformacji cyfrowej oraz usług inżynieryjnych i biznesowych w Polsce, wybrał na swoją krakowską siedzibę biurowiec Kreo zrealizowany przez Ghelamco. Firma zajmie ponad 2,4 tys. mkw. 

Style i wnętrza

Polska Wielkie biuro dla Huuuge Games

schedule 15 października 2024
Opr./edited by JC

Biuro Huuuge Games, producenta i wydawcy gier mobilnych typu free-to-play, zajmuje w Warsaw Hub powierzchnię 4,5 tys. mkw. Za projekt wnętrza odpowiedzialna była pracownia Bit Creative.

ESG

Polska Studio B zbiera laury

schedule 15 października 2024
Opr./edited by JC

Warszawski budynek Studio B uzyskał certyfikaty SmartScore i WiredScore. Skanska stała się w ten sposób pierwszą firmą w Polsce, która otrzymała te wyróżnienia dla zbudowanego przez siebie, użytkowanego już budynku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Naprawią bankomat w Nadarzynie

schedule 15 października 2024
Opr./edited by JC

Na terenie Segro Logistics Park Warsaw, Nadarzyn powstał magazyn dostosowany do potrzeb firmy Diebold Nixdorf. Obiekt dysponuje 8,8 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dwa poziomy dla Reserved

schedule 15 października 2024
Opr./edited by JC

Wola Park poszerzył swoją ofertę o kolejną markę. Inne salony, poddane ostatnio relokacji i modernizacji, również są już dostępne dla klientów.

Rynek mieszkaniowy

Polska Neowo robi kolejny krok

schedule 15 października 2024
Opr./edited by JC

Rozpoczęła się budowa II etapu inwestycji Neowo na warszawskim Bemowie. Yareal dostarczy w ramach tej fazy 271 mieszkań, od jedno- do czteropokojowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po prezenty do Północnej

schedule 15 października 2024
Opr./edited by MR

W Galerii Północnej zadebiutowała międzynarodowa sieć Nanu-Nana, oferująca m.in. upominki. Dwóch innych najemców – Sephora i Dealz – zmodernizowało swoje lokale, a Dealz dodatkowo zmienił lokalizację.

Rynek mieszkaniowy

Polska Via Familia na Białołęce

schedule 14 października 2024
Opr./edited by ANZ

Spravia wybuduje osiedle przy ul. Familijnej w warszawskiej dzielnicy Białołęka. W ramach inwestycji powstaną cztery niskie budynki z 90 mieszkaniami. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska CitySpace powiększa się elastycznie w Katowicach

schedule 14 października 2024
Opr./edited by MR

CitySpace otworzyło nową część swojej elastycznej przestrzeni biurowej w kompleksie biurowym Face2Face w Katowicach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trzy nowe salony

schedule 14 października 2024
Opr./edited by ANZ

W październiku RTV Euro AGD otwiera trzy nowe placówki. Pierwsze sklepy sieci powstaną w Limanowej, w Wolsztynie i w Tarnobrzegu. Tym samym RTV Euro AGD posiadać będzie 337 salonów sprzedaży w 228 miastach w Polsce.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Na Targówku dla osób w kryzysie

schedule 14 października 2024
Opr./edited by MR

Na warszawskim Targówku powstanie placówka dla osób w kryzysie bezdomności. Obiekt będzie podzielony na ogrzewalnię i noclegownię, a schronienie w nim znajdzie 150 osób.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pasaże jak nowe w Mikołowie

schedule 14 października 2024
Opr./edited by MR

Nhood Services Poland, który zarządza centrum handlowym Auchan Mikołów, rozpoczął modernizację wnętrza obiektu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Valmet rośnie w Żarach

schedule 14 października 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni rozpoczyna realizację nowego obiektu typu BTS dla Valmet Automotive. Projekt w Żarach obejmuje rozbudowę istniejącej fabryki o dodatkowe 8,8 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Czeski bank ułatwia inwestowanie w PRS

schedule 14 października 2024
Opr./edited by MR

Klienci czeskiego banku ČSOB mogą inwestować w fundusz mieszkaniowy Mint za pośrednictwem swojego konta. Fundusz został założony w 2020 roku przez czeską grupę Mint i specjalizuje się w projektach PRS.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ewolucja w parkach handlowych

schedule 14 października 2024
Opr./edited by ANZ

Rynek handlu w Polsce należy do największych i najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. JLL i Trei Real Estate Poland, autorzy raportu „Parki handlowe i centra convenience w Polsce”, nakreślają perspektywy tego sektora w Polsce.

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 11 października 2024

Sztuczna inteligencja i praca stacjonarna

Aż 84 proc. prezesów największych firm w Polsce i 83 proc. liderów na świecie planuje pełny powrót do pracy stacjonarnej w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z raportu "KPMG CEO Outlook 2024".

schedule 09 października 2024

Pierwsza gwiazdka w magazynie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez grupę Progres, sektor TSL przygotowuje się już do Świąt. Obecnie co ósme ogłoszenie rekrutacyjne pochodzi właśnie z tej branży.

schedule 07 października 2024

Pracownicy potrzebują bezpieczeństwa

Jak wynika z badania Sodexo Polska i Antal „Praca w branży produkcyjnej – od A do Z”, rosnąca popularność sztucznej inteligencji w branży produkcyjnej nie obniży w najbliższych latach zapotrzebowania sektora na pracowników.

schedule 29 sierpnia 2024

Zmiany za sterami Dom Development

Jarosław Szanajca planuje z końcem roku zrezygnować z pełnienia funkcji prezesa zarządu Dom Development i dołączyć do rady nadzorczej. Stery w spółce od początku 2025 roku przejmie Mikołaj Konopka, obecny członek zarządu oraz współzałożyciel i prezes spółki Euro Styl. 

schedule 12 sierpnia 2024

Braki kadrowe w budownictwie

Rośnie zapotrzebowanie na pracowników w budownictwie. Poszukiwani są pracownicy fizyczni, kierownicy projektów, inżynierowie i projektanci – wynika z „Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym 2024” Grafton Recruitment.

schedule 01 lipca 2024

Pożegnanie z PINKiem

Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz, dyrektorka operacyjna i członkini zarządu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, odchodzi na emeryturę. Ze stowarzyszeniem była związana od roku 2018.

schedule 28 maja 2024

Hybrydowe choroby organizacji

Dur efektywnościowy, apatioza organizacyjna, rozprosz złośliwy... W najnowszej publikacji z serii „Hybrid Work Insights” eksperci ds. środowiska pracy z Colliers Define opisują typowe objawy „chorób hybrydowych” wraz z metodami ich leczenia.

schedule 09 kwietnia 2024

Ożywienie w branży

Od kwietnia do końca czerwca trzy na 10 firm z sektora finansów i nieruchomości chce zatrudniać nowych pracowników. Niemal połowa pracodawców (46 proc.) nie chce w nadchodzących miesiącach zmian kadrowych – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 27 marca 2024

Raczej zwolnią niż zatrudnią

W II kwartale 2024 roku 34 proc. firm branży transportu, logistyki & motoryzacji chce zwalniać, a tylko 29 proc. pracodawców planuje zwiększać zatrudnienie – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. 

schedule 08 marca 2024

Wciąż za mało liderek

Jak wskazują dane zebrane przez ManpowerGroup, kobiety zajmują mniej niż 1/3 stanowisk kierowniczych oraz liderskich na całym świecie, choć stanowią połowę globalnej populacji aktywnej zawodowo.

schedule 07 marca 2024

Zarobki w branży budowlanej

Jak wynika z „Raportu Trendów & Wynagrodzeń 2024”, przygotowanego przez ManpowerGroup we współpracy z portalem pracy rocketjobs.pl, pracownicy sektora budowlanego w 2024 roku mogą liczyć na podwyżki w wysokości 10-15 proc.

schedule 22 lutego 2024

Od sztucznej inteligencji do zielonych kołnierzyków

Najważniejsze trendy rynku pracy 2024 według Manpower Group to rosnąca rola kobiet, talentów generacji Z i sztucznej inteligencji. Na podwyżki mogą liczyć specjaliści sprzedaży. Pracodawcy szukają „zielonych kołnierzyków”.

schedule 09 stycznia 2024

Finanse i nieruchomości walczą o talenty

66 proc. pracodawców w Polsce wskazuje na problem w rekrutacji kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami. To najniższy wskaźnik niedoboru talentów od lat - wskazują eksperci ManpowerGroup. Finanse i nieruchomości to sektor z największą konkurencją o utalentowanych pracowników.

schedule 08 stycznia 2024

Więcej wypadków za biurkiem

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do września 2023 zgłoszono 45 809 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To oznacza wzrost o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

schedule 08 stycznia 2024

Polski Savills ma nowego szefa

Kamil Kowa został nowym dyrektorem zarządzającym Savillsa w Polsce. Wcześniej był członkiem zarządu firmy, a przez ostatnie dziewięć lat zajmował w niej stanowisko szefa działu Corporate Finance and Valuation.

schedule 04 stycznia 2024

Talenty nie idą na emeryturę

Dla 72 proc. polskich pracodawców podczas planowania strategii HR na 2024 rok priorytetem jest wellbeing pracowników, a dla 69 proc. z nich utrzymanie zatrudnienia na niezmienionym poziomie - wynika z badań ManpowerGroup.

schedule 19 grudnia 2023

Logistyka planuje rekrutacje

Trzech na 10 pracodawców branży transportu, logistyki i motoryzacji planuje dodatkowe rekrutacje z początkiem nowego roku - wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 12 grudnia 2023

W rekrutacji optymistycznie

Jak wynika z danych ManpowerGroup, w I kwartale 2024 roku 33 proc. polskich organizacji deklaruje chęć wzmacniania kadr, 16 proc. z nich liczy się z koniecznością redukcji stanowisk, a 49 proc. firm nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Jedynie 2 proc. firm nie ma jeszcze takich planów.

schedule 06 grudnia 2023

Pracowita Azja i Afryka

Produkcja, logistyka, magazyny, handel oraz transport to branże cieszące się największym zainteresowaniem wśród kandydatów z Azji i Afryki, wybierających nasz kraj jako kierunek emigracji zarobkowej – wynika z raportu grupy Progres. 

schedule 17 października 2023

Nowy szef retailu u Cushmana

Michał Masztakowski objął stanowisko Head of Retail Agency Poland w Cushman & Wakefield. Będzie odpowiadł za przygotowanie i realizację strategii biznesowej działu, poszerzanie portfela klientów firmy i kierowanie zespołem doradzającym najemcom i inwestorom.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie