EN

Europa Środkowo-Wschodnia Inwestycje i rekordy na rynku magazynowym

Rynek inwestycyjny i finansowy
Rok 2020 był rekordowy pod względem inwestycji w segmencie powierzchni magazynowych - tak wynika z raportu pt. „The CEE Industrial Scene 2020-2021” firmy Colliers. Wartość transakcji w tym sektorze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła około 3,3 mld euro, a ich udział w łącznej rocznej wartości transakcji 32 proc.

Pandemia miała znaczący wpływ na ogólną aktywność inwestycyjną w Europie Środkowo-Wschodniej w 2020 roku. Łączny wolumen transakcji był o 24 proc. niższy niż w 2019 roku. Pandemia uniemożliwiła międzynarodowym inwestorom podróżowanie i dokonywanie fizycznych inspekcji nieruchomości, jednak nie zdołała zahamować zainteresowania powierzchniami magazynowymi ze strony inwestorów z regionu Azji, Australii i Oceanii (APAC). Rok 2020 był rekordowy w tym sektorze — wartość transakcji wyniosła tu około 3,3 mld euro, a ich udział w łącznym wolumenie rocznym 32 proc.

Większość inwestorów poszukujących produktów inwestycyjnych z zakresu nieruchomości magazynowych preferuje nabywanie portfeli, platform lub projektów zapewniających skalowalność. Na wolumen około 3,3 mld euro w 2020 roku złożyło się blisko 45 transakcji, co daje średnią wielkość transakcji na poziomie ponad 70 mln euro Wśród tych transakcji znalazło się kilka bardzo znaczących transakcji portfelowych, z których największą było przejęcie przez GLP aktywów Goodman w Europie Środkowo-Wschodniej za około 1 mld euro – mówi Kevin Turpin, dyrektor ds. badań na region Europy Środkowo-Wschodniej w Colliers.

Kapitał z regionu APAC, w szczególności z Singapuru, Chin i Korei Południowej, zapewnił przeważający udział rzędu 52 proc. w transakcjach w segmencie powierzchni magazynowych. Za nimi uplasował się kapitał z regionu EMEA i USA z udziałem odpowiednio 16 proc. i 14 proc.

Dostępność powierzchni w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wynosi średnio około 5,9 proc. Niektórzy deweloperzy są skłonni budować spekulacyjnie, podczas gdy inni, będący pod mniejszą presją, preferują budowę obiektów dostosowanych do potrzeb konkretnego najemcy (BTS, build-to-suit). Z uwagi na to, że dostępność powierzchni w niektórych lokalizacjach w poszczególnych krajach jest bardzo ograniczona, potencjalni najemcy chcący rozpocząć działalność w regionie CEE lub rozszerzyć działalność, powinni rozpocząć proces poszukiwań odpowiednio wcześnie, aby uniknąć opóźnień w realizacji swoich planów.

Jak podają eksperci Colliers, popyt brutto na powierzchnie magazynowe w 2020 roku wyniósł około 9 mln mkw., co oznacza wzrost rok do roku średnio o prawie 25 proc. Największą aktywność najemców odnotowano w Bukareszcie i Bratysławie – miasta te miały odpowiednio 70- i 73-procentowy udział w całkowitym popycie w Rumunii i Słowacji. Z drugiej strony w Czechach i Polsce dużą popularnością wśród najemców cieszyły się rynki regionalne.

W 2020 roku najemcy w Polsce wykazali się rekordową aktywnością – roczny popyt osiągnął tu poziom 5,4 mln mkw. Najchętniej wybieraną przez najemców lokalizacją pozostała Warszawa (1,2 mln mkw. wynajęte w ramach trzech stref magazynowych), ale ogromne wzrosty popytu odnotowały regiony z Górnym Śląskiem na czele. Wzrost poziomu popytu w stosunku do 2019 roku wyniósł tu aż 79 proc. Na popularności zyskały również lokalizacje położone w Polsce Zachodniej, gdzie wynajęto 265 tys. mkw. (40 tys. mkw. w 2019 roku), Bydgoszcz/Toruń (139 tys. mkw. versus 55 tys. mkw. w 2019 roku) oraz Kraków (150 tys. mkw. versus 77 tys. mkw. w 2019 roku) – podaje Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers.

W 2020 roku największą aktywność odnotowały firmy z sektora 3PL (około 28 proc.), a następnie z sektorów handlowego (17 proc.) oraz e-commerce (12 proc.). Według dostępnych danych sektory 3PL i handlowy mają dość podobny udział w porównaniu do roku 2019, a sektor e-commerce wzrósł łącznie o 200 proc. rok do roku. W związku z pandemią eksperci Colliers odnotowali większe zapotrzebowanie na krótkoterminowe umowy najmu w celu zaspokojenia dodatkowego popytu, jednak typowe długości umów najmu w całym regionie wynoszą od trzech do pięciu lat w przypadku logistyki i ponad pięć lat w przypadku produkcji.

Czynsze w całym regionie CEE pozostały w dużej mierze stabilne, przy czym na niektórych rynkach odnotowano wzrost w najbardziej pożądanych lokalizacjach. Czynsze ofertowe za najlepsze powierzchnie w regionie wahają się od 2,9 euro za mkw. w Polsce do ponad 5 euro za mkw. w Bułgarii. Poziom możliwego do uzyskania czynszu zależy również od tego, kim jest najemca i jakie warunki zostały zapisane w umowie najmu. Istotną rolę odgrywają również koszty budowy, które w ciągu ostatnich kilku lat wzrosły.

W przypadku zwrotów z inwestycji w najlepsze obiekty magazynowe na niektórych rynkach odnotowano stabilizację stóp zwrotu, co częściowo wynika z braku danych transakcyjnych. Natomiast na innych eksperci Colliers odnotowali kompresję (spadek). Można spodziewać się dalszej kompresji stóp zwrotu, zwłaszcza że ten rodzaj aktywów jest bardzo poszukiwany, a większość produktów pozostaje w rękach posiadaczy długoterminowych.

W 2021 roku zostanie zamkniętych kilka dodatkowych transakcji portfelowych, więc możemy być świadkami, jak stopy zwrotu dla sektora magazynowego wyprzedzają stopy zwrotu dla najlepszych centrów handlowych. W porównaniu z innymi instrumentami inwestycyjnymi, takimi jak 10-letnie obligacje euro i długoterminowe stopy procentowe w strefie euro, nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej nadal utrzymują znaczny spread i są atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym.

Nieruchomości logistyczne, które biją rekordy wycen i nowego najmu, staną się koniem pociągowym rynku inwestycyjnego w tym roku. Każdy produkt logistyczny, który ma sens pod względem lokalizacyjnym będzie się sprzedawał – podsumowuje Piotr Mirowski, senior partner, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers.

Colliers oferuje usługi na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Firma działa w 67 krajach i zatrudnia ponad 15 tys. Colliers w Polsce ma biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi i łącznie zatrudnia około 300 specjalistów.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W Gliniance coraz pełniej

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by AKL

Jysk, który zajął około 1,3 tys. mkw., oraz Piekarnia Cukiernia Grzybki (około 170 mkw.) to nowi najemcy w parku handlowym Glinianka. Park powstaje w podwarszawskiej miejscowości Łubna i dostarczy na mazowiecki rynek około 10 tys. mkw. powierzchni najmu. Obiekt ma być oddany do użytku jeszcze w marcu.

Architektura i urbanistyka

Polska Nad wodą w lesie

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by AKL

Inwestycja spółki Nowe Liliopolis Tu Las Tam Woda, autorstwa pracowni Boris Kudlička with Partners, powstaje w Kalborni na Mazurach, w pobliżu jeziora Dąbrowa Wielka.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché coraz bliżej dwusetki

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by JC

Bricomarché otworzyło franczyzowe placówki w Łowiczu, Płońsku (woj. mazowieckie) i Zdzieszowicach (woj. opolskie). Marka osiągnęła tym samym liczbę 189 sklepów w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duży salon Sinsay pojawi się w Opolu

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Trwają zaawansowane prace nad przebudową Galerii Ozimskiej w Opolu. Obiekt stanie się nowoczesnym parkiem handlowym pod nową nazwą Ozimska Park. Do grona najemców przebudowywanego obiektu dołączyła właśnie marka Sinsay.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Janki już umeblowane

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by JC

W Homeparku Janki działalność rozpoczyna salon meblowy Black Red White. Marka zajmie w podwarszawskim obiekcie ponad 1,7 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi razy trzy

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Śieć Aldi otworzyła trzy kolejne sklepy. Nowe placówki powstały w Suwałkach przy ul. Pułaskiego 71, w Zielonej Górze przy ul. Zacisze 7 oraz w Iławie w centrum handlowym Era Park przy ul. Jana Pawła II 10.  

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska New Yorker w nowym retail parku

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by JC

Retail Park Dzierżoniów poszerza ofertę modową o sklep marki New Yorker. Nowy najemca zajmie powierzchnię ponad 1,3 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe marki w Galerii Jurajskiej

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Galeria Jurajska wzmacnia swoją ofertę. Już nie niedługo w częstochowskim centrum handlowym pojawią się trzej nowi najemcy – marki modowe Quiosque i Lovisa oraz cukiernia Lody Czewskie.

Zdrowie i uroda

Polska Zaplombują w Supersamie

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by JC

Sieć stomatologiczna grupy Lux Med otworzy centrum w katowickim Supersamie. Nowa placówka zajmie w obiekcie blisko 500 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karolinka będzie w formie

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by JC

W centrum handlowym Karolinka w Opolu działalność rozpoczyna siłownia Xtreme Fitness Gyms. Zajmujący powierzchnię blisko tysiąca mkw. klub oferuje osiem stref treningowych, zajęcia grupowe oraz indywidualne.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Promenada na nowo za chwilę

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by AKL

Prace renowacyjne w centrum handlowym Promenada dobiegają końca. 30 marca warszawski obiekt, oferujący 63 tys. mkw. powierzchni, zostanie oddany do dyspozycji klientów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa z Renomą

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by AKL

We wrocławskiej Renomie trwa rozbudowa. To nie jedyne zmiany. Globalworth, jej właściciel i zarządca, powiększa listę marek. Do grona najemców dołączyła polska sieć kawiarni – Etno Cafe.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Bolero Office Point 2 z nowym zarządcą

schedule 24 marca 2023
Opr./edited by AKL

Nowy właściciel budynku biurowo-technologicznego, położonego przy ul. Równoległej w Warszawie, powierzył zarządzanie nim firmie BNP Paribas Real Estate Poland. To kolejna nieruchomość PAREF Gestion z portfela Interpierre Europe Centrale, którą pod swoimi skrzydłami ma BNP Paribas Real Estate Poland.

Eurobuild FM

Warszawa / Cannes Wielki biznes pod palmami (odc. 6)

schedule 23 marca 2023
Eurobuild CEE

Mamy dla Was mocne uderzenie na finał podcastu z Cannes – aż pięciu znakomitych ekspertów w ostatnim odcinku serii! Znane nazwiska, niekoniecznie znane firmy! Po prostu posłuchajcie!

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Vibe wychodzi z ziemi

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by AKL

Powstający w biznesowym centrum Warszawy biurowiec Vibe pnie się w górę. Podziemna konstrukcja budynku została ukończona. Najnowsza inwestycja Ghelamco ma być gotowa w I kwartale 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biuro dla programistów w Generation Park Z

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by MR

Firma produkcyjno-technologiczna Softswiss otworzyła centrum programistyczne w warszawskim kompleksie Generation Park, w budynku Z. To drugi oddział spółki w Polsce, po biurze w Poznaniu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Dobre wyniki CTP w Czechach

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Rok 2022 należał do udanych dla dewelopera CTP. Działająca w 10 krajach firma poradziła sobie z wpływem globalnych wydarzeń na rynek europejski. W 2022 roku powierzchnia portfela w Czechach została powiększona o 300 tys. mkw. Przychody z najmu wzrosły o 13 proc. rok do roku do 230,3 mln euro.

Style i wnętrza

Polska Przytulniej w Radziejowicach

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by MR

Artis Loft Hotel w podwarszawskich Radziejowicach przechodzi metamorfozę wnętrz. Pracownia Vavasis zaprojektowała nową, przytulniejszą wersję utrzymanych w loftowym stylu pokoi.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biura wróciły na pierwsze miejsce

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by JC

Eksperci Knight Franka podają, że utrzymujące się wysokie koszty budowy i finansowania nowych projektów, w połączeniu ze znaczną ilością wolnej powierzchni biurowej, wpływały na decyzje deweloperów dotyczące rozpoczynania kolejnych inwestycji. Aktywność najemców w niemal wszystkich głównych miastach zauważalnie wzrosła, co może wskazywać na powrót popytu do poziomu sprzed pandemii.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Nowa marka hotelowa w Bukareszcie

schedule 23 marca 2023
Opr./edited by ANZ

Lorand i Zsuzsanna Szarvadi, właściciele Balvanyos Resort & Spa w Covasnie, nabyli położony w centrum Bukaresztu hotel K+K Elisabeta. Inwestorzy ponownie otworzą obiekt pod nową marką hotelową Peakture. 

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 23 marca 2023

Dobre wyniki CTP w Czechach

Rok 2022 należał do udanych dla dewelopera CTP. Działająca w 10 krajach firma poradziła sobie z wpływem globalnych wydarzeń na rynek europejski. W 2022 roku powierzchnia portfela w Czechach została powiększona o 300 tys. mkw. Przychody z najmu wzrosły o 13 proc. rok do roku do 230,3 mln euro.

schedule 23 marca 2023

Nowa marka hotelowa w Bukareszcie

Lorand i Zsuzsanna Szarvadi, właściciele Balvanyos Resort & Spa w Covasnie, nabyli położony w centrum Bukaresztu hotel K+K Elisabeta. Inwestorzy ponownie otworzą obiekt pod nową marką hotelową Peakture. 

schedule 23 marca 2023

Atal podlicza zyski i obniża zadłużenie

Grupa Atal po przekazaniu w 2022 roku około 3,4 tys. lokali mieszkalnych i usługowych wygenerowała skonsolidowane przychody na poziomie około 1,7 mld zł. Skonsolidowany zysk netto za zeszły rok wyniósł ponad 368 mln zł, co jest najwyższym wynikiem w historii grupy.

schedule 21 marca 2023

Trei porządkuje portfolio

W 2022 roku Trei Real Estate zwiększył wolumen inwestycyjny do około 2 mld euro. Deweloper realizuje łącznie 6 tys. mieszkań w ramach inwestycji w Niemczech, Polsce i Stanach Zjednoczonych. W Polsce firma planuje dalszy rozwój sieci Vendo Parków, inwestycje mieszkaniowe i wejście w sektor PRS.

schedule 21 marca 2023

Stabilne marże, dużo ziemi

W 2022 roku Grupa Robyg zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 1,5 mld zł, co oznacza 16-procentowy wzrost w porównaniu do 2021 roku. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 410,8 mln zł, czyli o 11 proc. więcej niż w 2021.

schedule 20 marca 2023

Inwestorzy prywatni wyprzedzają instytucje

Prywatni inwestorzy na świecie nabyli w 2022 roku nieruchomości komercyjne o wartości 455 mld dolarów, co stanowi rekordowe 41 proc. wartości wszystkich inwestycji w nieruchomości na świecie. Rok 2022 był drugim najlepszym rokiem w historii pod względem wolumenu inwestycji w nieruchomości komercyjne wśród inwestorów prywatnych, którzy skorzystali na przecenionych aktywach i różnicach kursów walut.

schedule 20 marca 2023

MLP ma plany i wyniki

Wartość nieruchomości inwestycyjnych MLP Group w 2022 roku wzrosła do 4,43 mld zł, co oznacza wzrost o 31 proc. w ujęciu rok do roku. Grupa zanotowała w zeszłym roku zysk netto w wysokości 422,4 mln zł.

schedule 14 marca 2023

Kajima i Griffin inwestują w polskie OZE

Kajima Europe oraz Griffin Capital Partners nabyły 70 proc. udziałów w spółce Hymon, polskiej firmie specjalizującej się instalacjach fotowoltaicznych. To druga wspólna inwestycja obu podmiotów na polskim rynku OZE.

schedule 13 marca 2023

Cromwell sprzedaje w Warszawie

Cromwell Property Group Poland sprzedał wszystkie udziały w spółce będącej właścicielem warszawskiego kompleksu biurowego Wiśniowy Business Park w Warszawie na rzecz węgierskiego inwestora.

schedule 10 marca 2023

UBH zaczyna od Wrocławia

Austriacki United Benefits Holding (UBH) zadebiutował na polskim rynku kupując wrocławski biurowiec Silver Forum w ramach transakcji off-market, firma działająca dotychczas głównie na rynku niemieckojęzycznym planuje dalszy rozwój w Polsce.

schedule 10 marca 2023

Od Zgierza do Londynu

Newport Logistics Fund, fundusz inwestujący w nieruchomości magazynowe w Europie, zebrał w ramach pierwszego funduszu 50 mln euro. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem drugiego funduszu o wartości 100 mln euro.

schedule 10 marca 2023

Zdolność do adaptacji będzie w cenie

Geopolityka dyktuje warunki, inflacja pozostaje głównym problemem, zielone budynki cieszą się największym zainteresowaniem, a popyt na biura wzrasta - to niektóre z najważniejszych prognoz dla regionu CEE-6 na rok 2023, przedstawionych przez firmę Colliers. 

schedule 09 marca 2023

Belgowie kupili koło Multikina

Belgijski deweloper GH Development zakupił od spółki Multikino działkę na warszawskim Ursynowie przy al. Komisji Edukacji Narodowej 60. Na terenie o powierzchni ponad 1 ha w przyszłości powstanie zespół budynków mieszkalno-usługowych.

schedule 09 marca 2023

Inwestorzy nadal wolą biura

Połowa europejskich inwestorów planuje zwiększyć aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych lub utrzymać ją na poziomie z zeszłego roku - wynika z raportu CBRE „Europe Investor Intentions Survey”. Najbardziej pożądanym sektorem pozostają biura, które mimo 10 proc. spadku zainteresowania, nadal wybiera niemal 3 na 10 inwestorów.

schedule 07 marca 2023

Olivia na giełdzie

Na giełdowym rynku Catalyst zadebiutowały obligacje Olivia Centre, właściciela centrum biurowo-biznesowego w Gdańsku. Do obrotu trafiło 25 tys. obligacji serii L o wartości nominalnej 1 tys. zł każda.

schedule 06 marca 2023

CPD sprzedaje także biurowce

Spółka CPD sfinalizowała sprzedaż dwóch warszawskich biurowców – w Śródmieściu i na Służewcu, łącza wartość transakcji brutto przekroczyła 31 mln zł. Ponadto CPD poinformowało o rozpoczęciu przez spółkę przeglądu opcji strategicznych.

schedule 03 marca 2023

RČSN już bez Office Box

Fundusz REICO ČS Nemovitostní sprzedał biurowiec Office Box w Bratysławie słowackiej firmie telekomunikacyjnej Movys. Kwoty transakcji nie ujawniono.

schedule 02 marca 2023

Atrium w nowych barwach

Atrium European Real Estate – właściciel, zarządca i deweloper centrów handlowych oraz mieszkań na wynajem w Europie Środkowej – zmienia nazwę na G City Europe. W najbliższym czasie w firmie zostanie podjęty szereg działań rebrandingowych w różnych obszarach.

schedule 01 marca 2023

Ciemne chmury nad Brnem

Według ekspertów z firmy Cushman & Wakefield zainteresowanie międzynarodowych firm lokowaniem swoich siedzib w Brnie stopniowo spada. Procesy decyzyjne uległy spowolnieniu, nastawienie jest powściągliwe, a gotowość do podejmowania długoterminowych zobowiązań niska. 

schedule 01 marca 2023

Eika z polskim debiutem

White Stone sprzedaje warszawski biurowiec Celebro do debiutanta na polskim rynku – Eika Real Estate Fund, reprezentowanego przez podmiot Eika Asset Management.

Kategorie