EN

Europa Środkowo-Wschodnia Inwestycje i rekordy na rynku magazynowym

Rynek inwestycyjny i finansowy
Rok 2020 był rekordowy pod względem inwestycji w segmencie powierzchni magazynowych - tak wynika z raportu pt. „The CEE Industrial Scene 2020-2021” firmy Colliers. Wartość transakcji w tym sektorze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła około 3,3 mld euro, a ich udział w łącznej rocznej wartości transakcji 32 proc.

Pandemia miała znaczący wpływ na ogólną aktywność inwestycyjną w Europie Środkowo-Wschodniej w 2020 roku. Łączny wolumen transakcji był o 24 proc. niższy niż w 2019 roku. Pandemia uniemożliwiła międzynarodowym inwestorom podróżowanie i dokonywanie fizycznych inspekcji nieruchomości, jednak nie zdołała zahamować zainteresowania powierzchniami magazynowymi ze strony inwestorów z regionu Azji, Australii i Oceanii (APAC). Rok 2020 był rekordowy w tym sektorze — wartość transakcji wyniosła tu około 3,3 mld euro, a ich udział w łącznym wolumenie rocznym 32 proc.

Większość inwestorów poszukujących produktów inwestycyjnych z zakresu nieruchomości magazynowych preferuje nabywanie portfeli, platform lub projektów zapewniających skalowalność. Na wolumen około 3,3 mld euro w 2020 roku złożyło się blisko 45 transakcji, co daje średnią wielkość transakcji na poziomie ponad 70 mln euro Wśród tych transakcji znalazło się kilka bardzo znaczących transakcji portfelowych, z których największą było przejęcie przez GLP aktywów Goodman w Europie Środkowo-Wschodniej za około 1 mld euro – mówi Kevin Turpin, dyrektor ds. badań na region Europy Środkowo-Wschodniej w Colliers.

Kapitał z regionu APAC, w szczególności z Singapuru, Chin i Korei Południowej, zapewnił przeważający udział rzędu 52 proc. w transakcjach w segmencie powierzchni magazynowych. Za nimi uplasował się kapitał z regionu EMEA i USA z udziałem odpowiednio 16 proc. i 14 proc.

Dostępność powierzchni w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wynosi średnio około 5,9 proc. Niektórzy deweloperzy są skłonni budować spekulacyjnie, podczas gdy inni, będący pod mniejszą presją, preferują budowę obiektów dostosowanych do potrzeb konkretnego najemcy (BTS, build-to-suit). Z uwagi na to, że dostępność powierzchni w niektórych lokalizacjach w poszczególnych krajach jest bardzo ograniczona, potencjalni najemcy chcący rozpocząć działalność w regionie CEE lub rozszerzyć działalność, powinni rozpocząć proces poszukiwań odpowiednio wcześnie, aby uniknąć opóźnień w realizacji swoich planów.

Jak podają eksperci Colliers, popyt brutto na powierzchnie magazynowe w 2020 roku wyniósł około 9 mln mkw., co oznacza wzrost rok do roku średnio o prawie 25 proc. Największą aktywność najemców odnotowano w Bukareszcie i Bratysławie – miasta te miały odpowiednio 70- i 73-procentowy udział w całkowitym popycie w Rumunii i Słowacji. Z drugiej strony w Czechach i Polsce dużą popularnością wśród najemców cieszyły się rynki regionalne.

W 2020 roku najemcy w Polsce wykazali się rekordową aktywnością – roczny popyt osiągnął tu poziom 5,4 mln mkw. Najchętniej wybieraną przez najemców lokalizacją pozostała Warszawa (1,2 mln mkw. wynajęte w ramach trzech stref magazynowych), ale ogromne wzrosty popytu odnotowały regiony z Górnym Śląskiem na czele. Wzrost poziomu popytu w stosunku do 2019 roku wyniósł tu aż 79 proc. Na popularności zyskały również lokalizacje położone w Polsce Zachodniej, gdzie wynajęto 265 tys. mkw. (40 tys. mkw. w 2019 roku), Bydgoszcz/Toruń (139 tys. mkw. versus 55 tys. mkw. w 2019 roku) oraz Kraków (150 tys. mkw. versus 77 tys. mkw. w 2019 roku) – podaje Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers.

W 2020 roku największą aktywność odnotowały firmy z sektora 3PL (około 28 proc.), a następnie z sektorów handlowego (17 proc.) oraz e-commerce (12 proc.). Według dostępnych danych sektory 3PL i handlowy mają dość podobny udział w porównaniu do roku 2019, a sektor e-commerce wzrósł łącznie o 200 proc. rok do roku. W związku z pandemią eksperci Colliers odnotowali większe zapotrzebowanie na krótkoterminowe umowy najmu w celu zaspokojenia dodatkowego popytu, jednak typowe długości umów najmu w całym regionie wynoszą od trzech do pięciu lat w przypadku logistyki i ponad pięć lat w przypadku produkcji.

Czynsze w całym regionie CEE pozostały w dużej mierze stabilne, przy czym na niektórych rynkach odnotowano wzrost w najbardziej pożądanych lokalizacjach. Czynsze ofertowe za najlepsze powierzchnie w regionie wahają się od 2,9 euro za mkw. w Polsce do ponad 5 euro za mkw. w Bułgarii. Poziom możliwego do uzyskania czynszu zależy również od tego, kim jest najemca i jakie warunki zostały zapisane w umowie najmu. Istotną rolę odgrywają również koszty budowy, które w ciągu ostatnich kilku lat wzrosły.

W przypadku zwrotów z inwestycji w najlepsze obiekty magazynowe na niektórych rynkach odnotowano stabilizację stóp zwrotu, co częściowo wynika z braku danych transakcyjnych. Natomiast na innych eksperci Colliers odnotowali kompresję (spadek). Można spodziewać się dalszej kompresji stóp zwrotu, zwłaszcza że ten rodzaj aktywów jest bardzo poszukiwany, a większość produktów pozostaje w rękach posiadaczy długoterminowych.

W 2021 roku zostanie zamkniętych kilka dodatkowych transakcji portfelowych, więc możemy być świadkami, jak stopy zwrotu dla sektora magazynowego wyprzedzają stopy zwrotu dla najlepszych centrów handlowych. W porównaniu z innymi instrumentami inwestycyjnymi, takimi jak 10-letnie obligacje euro i długoterminowe stopy procentowe w strefie euro, nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej nadal utrzymują znaczny spread i są atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym.

Nieruchomości logistyczne, które biją rekordy wycen i nowego najmu, staną się koniem pociągowym rynku inwestycyjnego w tym roku. Każdy produkt logistyczny, który ma sens pod względem lokalizacyjnym będzie się sprzedawał – podsumowuje Piotr Mirowski, senior partner, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego w Colliers.

Colliers oferuje usługi na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Firma działa w 67 krajach i zatrudnia ponad 15 tys. Colliers w Polsce ma biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi i łącznie zatrudnia około 300 specjalistów.

Ostatnie nowości

Materiał partnera

Europa Polskie firmy budowlane podbijają Zachód

schedule 17 maja 2021
Eurobuild CEE

Polska branża budowlana jest jednym z tych sektorów gospodarki, który od lat prężnie się rozwija. Wiele przedsiębiorstw po latach aktywności na rynku polskim decyduje się na ekspansję zagraniczną – nie tylko w formie eksportu, ale także inwestując poza granicami kraju. Przykładami takich firm są Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex oraz Victoria Dom – spółki, które zainwestowały w Niemczech korzystając z oferty Funduszu Ekspansji Zagranicznej.

Wydarzenia

Polska Wypełnij ankietę i wygraj nagrody w konkursie!

schedule 24 marca 2021
Eurobuild Conferences

Wszystkich chętnych, zarówno aktywnych rowerzystów jak i tych, którzy nie korzystają z rowerów, zapraszamy do wypełniania ankiety i podzielenia się swoimi uwagami i opiniami na temat użytkowania roweru w drodze do pracy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Z widokiem na Zamek Królewski

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Szwajcarski start up Batmaid (Vanguard Internet SA) przedłużył trwającą umowę z właścicielem budynku Plac Zamkowy – Business with Heritage, a także powiększył powierzchnię swojej siedziby. Firma obejmie łącznie około 600 mkw. na ostatniej kondygnacji budynku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

POLSKA Designer Outlet oficjalnie z nowym skrzydłem

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Więcej sklepów, nowe marki i przebudowany food court - Designer Outlet Warszawa otworzył oficjalnie nową część centrum. Dobudowane zachodnie skrzydło ma 5,5 tys. mkw., z czego niemal 1 tys. mkw. zajmuje salon Polo Ralph Lauren.

Materiał partnera

Polska Pół wieku trendsettingu

schedule 18 maja 2021
Eurobuild CEE

Po 20 latach budowania pozycji wiodącego gracza na polskim rynku producentów drzwi i ponad 6 tys. zrealizowanych projektów w prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych, biurowych oraz użyteczności publicznej – wciąż mamy apetyt na więcej! – deklaruje w wywiadzie dla „Eurobuildu” Anna Gałązka, CFO Dierre Polska

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

POLSKA BIK Park Wrocław rośnie i szuka najemców

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Biuro Inwestycji Kapitałowych rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja dostarczy około 22,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Zakończenie prac budowlanych planowane jest do końca 2021 roku.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Ceglana Park z tężnią i stawem

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Develia rozpoczyna budowę III etapu osiedla Ceglana Park w Katowicach. Generalnym wykonawcą jest firma Kalter. W ciągu niecałych dwóch miesięcy blisko 50 proc. mieszkań w tym etapie inwestycji znalazło już przyszłych właścicieli.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Połączone siły w Galerii Warmińskiej

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Pierwszy w kraju wspólny salon Eobuwie i Modivo Collect ruszył w Galerii Warmińskiej. Sklep ma powierzchnię 222 mkw.

Technologie

POLSKA Posprzątają autonomicznie

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Seris Konsalnet Cleaning, firma świadcząca usługi czystościowe, opracowała nowe standardy usług z wykorzystaniem autonomicznych robotów z oferty Kastell Robotics.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Kosmiczna idea pod Warszawą

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Jednym z najemców kończących komercjalizację City Parku na granicy Warszawy i Raszyna jest firma Sener Polska, zajmująca się inżynierią mechaniczną i naziemnymi urządzeniami wspomagającymi montaż i integrację satelitów.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Sonata koło Opery

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Ruszyła przedsprzedaż pierwszego projektu Cordii w Sopocie. Leśna Sonata to osiedle z segmentu premium, które swoją nazwę zawdzięcza sąsiedztwu Opery Leśnej. Start prac budowlanych planowany jest na II kwartał 2021 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Na dłużej w Ambassador Office Building

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Electronic Arts, jeden z amerykańskich producentów oraz wydawców gier komputerowych, przedłużył umowę najmu w warszawskim Ambassador Office Building. Firma zajmuje powierzchnię 528 mkw. na 10. piętrze.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Super-Pharm na nowo w Galerii Mokotów

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Z okazji 20 lat na polskim rynku Super-Pharm przygotował re-otwarcie flagowego sklepu sieci. Za projekt konceptu sprzedażowego w Galerii Mokotów odpowiada biuro architektoniczne Schwitzke Górski.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galeria Maxim urośnie

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Dzięki uchwalonemu nowemu miejscowemu planu zagospodarowania przestrzennego, właściciel obiektu PIR przebuduje i rozbuduje Galerię Maxim w Legionowie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MidPoint71 z nowym najemcą

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

MidPoint71, biurowiec realizowany przez Echo Investment we Wrocławiu, zostanie nową siedzibą Centrum Usług dla Biznesu firmy 3M. Najemca wprowadzi się do nowego biura w I kwartale 2022 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Optymizm w inwestycjach

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Jak wynika z raportu pt. „The CEE Investment Scene Q1 2021” firmy Colliers, wszystkie kraje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały spadki wolumenów rok do roku w porównaniu do pierwszych kwartałów 2020 roku (z wyjątkiem Węgier) oraz do 2019 roku (z wyjątkiem Polski). Nastroje inwestorów zapowiadają jednak wyraźne ożywienie na rynku w II połowie roku.

Style i wnętrza

POLSKA Złota w duńskim stylu

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Złota 44 nowiązała współpracę z duńską marką meblową Carl Hansen & Søn i prezentuje nowy apartament pokazowy. Wnętrza urządzono klasykami skandynawskiego designu. W apartamencie dominują naturalne barwy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

POLSKA Najemcy zostają w biurowcach CPIPG

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

CPI Property Group w pierwszych tygodniach wiosny tego roku podpisał osiem umów leasingowych w posiadanych i zarządzanych przez siebie biurowcach w Warszawie. Umowami objęte jest w sumie około 3,2 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

POLSKA Pro-Logis na ostatniej mili

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by MR

Firma Pro-Logis wynajęła blisko 10,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w parku logistycznym Hillwood Targówek w Warszawie. W negocjacjach dewelopera reprezentowała agencja doradcza M4 Real Estate. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Regiony pełne pustych biur

schedule 18 maja 2021
Opr./edited by AKL

Ostatnie trzy lata na regionalnych rynkach biurowych odznaczały się rekordową aktywnością najemców i przyzwyczaiły nas do dobrych wyników. W I kwartale 2021 roku na ośmiu rynkach wynajęto łącznie jedynie 98,3 tys. mkw. powierzchni, z czego najwięcej w Trójmieście (głównie w Gdańsku) i w Krakowie. Poziom powierzchni niewynajętej wyniósł rekordowe 12,9 proc.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 18 maja 2021

Optymizm w inwestycjach

Jak wynika z raportu pt. „The CEE Investment Scene Q1 2021” firmy Colliers, wszystkie kraje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały spadki wolumenów rok do roku w porównaniu do pierwszych kwartałów 2020 roku (z wyjątkiem Węgier) oraz do 2019 roku (z wyjątkiem Polski). Nastroje inwestorów zapowiadają jednak wyraźne ożywienie na rynku w II połowie roku.

schedule 18 maja 2021

Magnit nadal przyciąga

Rosyjska sieć handlowa Magnit kupuje holding Dixy, który prowadzi ponad 2,6 tys. marketów głównie w rejonie Moskwy i Petersburga. Właściciela zmieni także pięć centrów logistycznych. Wartość transakcji wynosi 92,4 mld rubli (około 1,03 mld euro).

schedule 17 maja 2021

Develia stawia na mieszkania

W I kwartale 2021 roku przychody ze sprzedaży grupy Develia wyniosły 176,5 mln złotych w porównaniu do 180,1 mln złotych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zysk netto grupy wyniósł 34,6 mln złotych - wobec 65,4 mln złotych w I kwartale 2020 roku. Spółka planuje zmniejszyć swoje zaangażowanie w segmencie komercyjnym.

schedule 17 maja 2021

Victoria zadowolona z wyników

Victoria Dom opublikowała wyniki finansowe za 2020 rok, zgodnie z którymi w tym okresie osiągnęła rekordowe wyniki, wypracowując 453,8 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 88,7 mln zł zysku netto.

schedule 14 maja 2021

Piotr i Paweł z prawomocnym wyrokiem

Zakończyło się postępowanie sanacyjne w grupie Piotr i Paweł. Wszystkie spółki z grupy spłaciły swoje zobowiązania układowe na rzecz kontrahentów oraz wierzycieli finansowych wynikające z układów z wierzycielami. Było to możliwe dzięki finansowaniu przez inwestora strategicznego Spar Group.

schedule 13 maja 2021

Dom Development na rekordowym plusie

Dom Development rozpoczął rok 2021 rekordowymi wynikami finansowymi. Sprzedaż netto w I kwartale 2021 osiągnęła poziom 1 084 lokali netto (+33 proc. rok do roku). Grupa zgodnie z planem przekazała w okresie styczeń-marzec rekordową dla I kwartału liczbę lokali: 1 366 (+149 proc. rok do roku) i rozpoznała 807,9 mln zł przychodów ze sprzedaży (+157 proc. rok do roku).

schedule 13 maja 2021

GTC z milionami zysku

Wyniki finansowe GTC za I kwartał 2021 roku są nadal pod negatywnym wpływem pandemii, mimo to aktywność w segmencie najmu powierzchni handlowej i biurowej powraca. Marża brutto z wynajmu wyniosła w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku 27 mln euro, a zysk z działalności operacyjnej 15 mln euro.

schedule 13 maja 2021

Mniej przekazań w Ronsonie

Ronson Development opublikował raport finansowy za I kwartał 2021 roku. Łączne przychody Spółki wyniosły 92,8 mln zł wobec 167,2 mln zł (z projektów własnych) w I kwartale 2020 roku. Na przychody wpłynął rytm realizacji projektów: w I kwartale 2021 roku przekazano 185 lokali wobec 387 w I kwartale 2020 roku.

schedule 13 maja 2021

Erbud z bardzo dobrym kwartałem

W pierwszych trzech miesiącach 2021 roku Erbud zanotował prawie 21 mln zł zysku netto (3,9 proc. rentowności) wobec 0,5 mln straty w tym samym okresie roku 2020. Wynik operacyjny zwiększył się o 464 proc. do 25,8 mln zł (4,8 proc. rentowności), a EBITDA wzrosła o 237 proc. do 31 mln zł (5,8 proc. rentowności). W tym samym czasie przychody ERBUD-u wyniosły 537 mln zł, czyli o 22 proc. więcej niż w I kwartale 2020 roku.

schedule 12 maja 2021

PDT Wola w nowych rękach

Adgar Poland kupił budynek PDT Wola. Obiekt o powierzchni prawie 10 tys. mkw. zlokalizowany jest na warszawskiej Woli. W części budynku wdrożony zostanie koncept Brain Embassy, obejmujący przestrzenie coworkingowe, biura, prywatne przestrzenie biurowe dla większych firm, sale konferencyjne oraz powierzchnie eventowe.

schedule 12 maja 2021

Polish Logistics kupuje od AEW Europe

Polish Logistics poszerzyło swoje portfolio o pięć parków logistycznych w Polsce o łącznej powierzchni prawie 209 tys. mkw. Sprzedającym była firma AEW Europe.

schedule 12 maja 2021

LCP z kolejnym parkiem handlowym

LCP Properties zamknęło kolejną transakcję zakupu do swojego portela. Tym samym obecnie posiada 67 obiektów handlowych. Zakupiony Retail Park Rawa Mazowiecka oferuje ponad 2,7 tys. mkw. powierzchni.

schedule 11 maja 2021

W gotowości do odrabiania strat

Rynek inwestycyjny od ponad roku walczy ze skutkami pandemii. Pomimo gorszego wyniku wypracowanego w pierwszych trzech miesiącach w porównaniu z ubiegłym rokiem, inwestorzy spodziewają się lepszych kwartałów i ruchu w nieruchomościach. Mają temu sprzyjać poprawa koniunktury gospodarczej w Polsce i na świecie, a także przyspieszenie tempa szczepień – eksperci z BNP Paribas Real Estate Poland podsumowali I kwartał na rynku inwestycyjnym.

schedule 10 maja 2021

Europa inwestuje w polskie biura i magazyny

W pierwszym kwartale 2021 roku na nieruchomości komercyjne w Polsce wydano 1,25 mld euro. Oznacza to spadek o zaledwie 1,5 proc. względem pięcioletniej średniej dla pierwszych kwartałów z lat 2017-2021. Największy udział w rynku inwestycyjnym mają biura. Duża część rynku należy też do segmentu przemysłowo-logistycznego.

schedule 05 maja 2021

Sklepy spożywcze coraz atrakcyjniejsze

W ubiegłym roku udział transakcji inwestycyjnych w segmencie supermarketów, hipermarketów i dyskontów spożywczych w całkowitej wartości inwestycji na europejskim rynku nieruchomości handlowych osiągnął rekordowy poziom 21 proc. w porównaniu ze średnią pięcioletnią wynoszącą 7 proc, analizują eksperci firmy Savills.

schedule 05 maja 2021

Polska i Czechy na czele

Firma Cushman & Wakefield podsumowała I kwartał 2021 roku na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wolumen inwestycyjny na koniec pierwszego kwartału wynosi 2 mld euro i jest niższy o około 20 proc. w porównaniu z wartością z tego samego okresu w 2020 roku.

schedule 04 maja 2021

Rekordowe transakcje w Wilnie i Rydze

Szwedzka spółka Eastnine kupiła od firmy Vastint dwie nieruchomości biurowe w Rydze i Wilnie za 35,5 mln euro. To największa jak do tej pory transakcja w 2021 roku na rynku nieruchomości biurowych w krajach bałtyckich.

schedule 04 maja 2021

PHN poprawił wyniki

W 2020 roku Polski Holding Nieruchomości zwiększył przychody z najmu do 188,9 mln zł z 171,9 mln zł w 2019 roku, w efekcie czego zysk z najmu wzrósł do 105,4 mln zł wobec 98,1 mln zł rok wcześniej. W ubiegłym roku spółka odnotowała także wzrost zysku z działalności deweloperskiej o 92,9 mln zł do 97,2 mln zł.

schedule 04 maja 2021

KGAL pędzi z wiatrem

KGAL Investment Management zrealizuje swoja trzecią farmę wiatrową w Polsce – projekt Rywald będzie dysponował mocą 27 MW. Tym samym spółka zwiększa dywersyfikację funduszu specjalnego AIF KGAL ESPF 4. Z dostępu KGAL do rynków Europy Środkowo-Wschodniej skorzysta również fundusz KGAL ESPF 5.

schedule 30 kwietnia 2021

Nieruchomości bez rekordu, ale z perspektywą

I kwartał 2021 roku na rynku inwestycji w sektorze nieruchomości zakończył się wynikiem 1,3 mld euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku wartość transakcji wyniosła 1,7 mld euro, ale był to efekt projektów rozpoczętych jeszcze w 2019 roku.

Kategorie