EN

Polska Trudne łapanie równowagi

Rynek mieszkaniowy
Rok 2021 na rynku mieszkaniowym stał pod znakiem pogłębiającej się nierównowagi podaży i popytu. Kupujący traktowali mieszkania głównie jako bezpieczną lokatę kapitału, zaś spowolnienie, które czeka polską mieszkaniówkę w 2022 roku, przyszłoby znacznie wcześniej, gdyby nie pandemia – podaje JLL podsumowując miniony rok w tym sektorze.

Firma doradcza JLL opublikowała podsumowanie sytuacji na pierwotnym rynku mieszkaniowym na sześciu największych rynkach w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi) na koniec IV kwartału 2021 roku. W całym roku sprzedaż mieszkań osiągnęła poziom 69 tys. – więcej sprzedano tylko w 2017 roku, uznanym za punkt szczytowy w cyklu rynkowym. Różnica pomiędzy mieszkaniami sprzedanymi a wprowadzonymi w tym samym czasie do oferty deweloperów wyniosła 11 tys. – tak dużej dysproporcji podaży i popytu nie zanotowano od 2013 roku. Na koniec grudnia oferta była o 22 proc. niższa niż rok wcześniej. Wobec bardzo wysokiego poziomu przedsprzedaży w projektach w realizacji oraz ograniczonej podaży nowych mieszkań, przy wciąż wysokim popycie inwestycyjnym, trudno spodziewać się wyraźnych przecen.

Zakończył się rok pod wieloma względami wyjątkowy. Udział w popycie nabywców kupujących mieszkania na własne potrzeby był najprawdopodobniej najniższy od wielu lat. Rynek mieszkaniowy z miejsca, gdzie przede wszystkim zaspokajana jest jedna z najważniejszych ludzkich potrzeb – posiadania siedziby dla siebie i rodziny – stał się alternatywą dla innych lokat kapitału. Od 2007 roku nie mieliśmy do czynienia z tak skrajną nierównowagą pomiędzy szybko rosnącym, zdeterminowanym na dokonanie zakupu popytem, a z trudem nadążającą podażą – zauważa Kazimierz Kirejczyk, główny analityk ds. rynku mieszkaniowego i przewodniczący panelu strategicznego przy zarządzie JLL.

Dla wielu rynków z czołowej szóstki rok 2021 był rekordowy. W Łodzi, która zmniejszyła w ciągu dwóch ostatnich lat dystans do rynków o największych obrotach, nowa podaż wyniosła 6,1 tys., a sprzedaż sięgnęła 6,2 tys. Podobnie najwyższą roczną sprzedaż w historii odnotowano w Poznaniu, gdzie sprzedano 7,4 tys. lokali, mimo iż wzrost cen wyniósł ponad 16 proc. rok do roku.

Deweloperzy działający na tych rynkach mogli elastycznie zwiększać ofertę, posiadają bowiem największy „zapas” mieszkań z wydanymi pozwoleniami. W Trójmieście liczba sprzedanych lokali wyniosła 10,9 tys. przy wzroście średniej ceny 15,1 proc. rdr. Taki rezultat uzyskano dzięki mobilizacji deweloperów, którzy zdołali wprowadzić do sprzedaży 9,2 tys. mieszkań, czyli tylko nieznacznie mniej od średniej z ubiegłych lat. W sumie na koniec 2021 roku w ofercie deweloperów na sześciu największych rynkach znajdowało się 37,4 tys. mieszkań, co oznacza spadek o ponad 22 proc. rdr. Poprzednio podobnie niski poziom odnotowano w 2010 roku.

Tymczasem wg danych GUS w tym roku padły rekordy liczby mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia. Dlaczego zatem deweloperzy nie wprowadzają ich do realizacji?

Wprowadzają, z tym że nie w największych miastach, które dotychczas uchodziły za papierek lakmusowy rynku pierwotnego. Nasze analizy pokazują, że za skokowy wzrost aktywności deweloperskiej odpowiadają dziś mniejsze ośrodki. I mowa tu nie o miastach z drugiej dziesiątki największych w Polsce, tylko o tych poniżej 100 tys. mieszkańców. Jeszcze w 2017 roku w sześciu największych aglomeracjach powstawało 60 proc. wszystkich nowych mieszkań. Dziś ta proporcja odwróciła się. To małe ośrodki odpowiadają za około 70 proc. produkcji deweloperskiej w kraju – komentuje Aleksandra Gawrońska, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego JLL.

Na największym w Polsce rynku warszawskim, gdzie w latach 2018-2019 do sprzedaży wprowadzano średnio 24-25 tys. mieszkań, w 2021 roku do oferty trafiło 19 tys. lokali. W obliczu sprzedaży na poziomie 23 tys. mieszkań rocznie, oznacza to skurczenie się liczby dostępnych lokali o prawie 4 tys. W porównaniu do 2019 roku nowa roczna podaż była w Warszawie niższa o 11 proc., a w porównaniu do 2018 – aż o 22 proc. W rezultacie oferta na rynku pierwotnym pod koniec grudnia osiągnęła skrajnie niski poziom 10 tys. mieszkań.

Wiele wskazuje na to, że nierównowaga popytu i podaży na największych rynkach mieszkaniowych w Polsce jeszcze się pogłębi. Na pewne wyhamowanie popytu można liczyć w związku ze wzrostem stóp procentowych, które osłabiają możliwości nabywcze kupujących, szczególnie tych, którzy wspierają zakup kredytem hipotecznym. Wciąż jednak rosnąca inflacja podtrzymywać będzie skłonność do dalszego przenoszenia oszczędności na rynek nieruchomości – tłumaczy Aleksandra Gawrońska.

Nie dziwi zatem, że w największych miastach, gdzie konkurencja była duża, a możliwości zwiększania podaży ograniczone, ceny pojawiających się na rynku mieszkań były z kwartału na kwartał wyższe i rosły szybciej od przyspieszającej inflacji. Z danych JLL wynika, że w ciągu ostatniego kwartału z największymi wzrostami średniej ceny mieszkań w ofercie mieliśmy do czynienia w Warszawie (6 proc.) i Łodzi (5 proc.), a najmniejszym – we Wrocławiu (1 proc.).

W ujęciu rocznym wzrosty były już dwucyfrowe i wyniosły od 14 do 18 proc., z wyjątkiem Łodzi, która poza wolumenem sprzedaży nadrobiła do pozostałych pięciu miast również dystans cenowy. Średnia cena mieszkań dostępnych w ofercie w Łodzi na koniec grudnia wynosiła 8,1 tys. zł/mkw. i była o 21 proc. wyższa niż przed rokiem.

Dane statystyczne z rynku mieszkaniowego potwierdzają, że sektor deweloperski wchodzi w rok 2022 w bardzo dobrej kondycji. Niestety, jak to już bywało w przeszłości, najważniejsze zagrożenia nie mają żadnego związku ani z potencjałem firm deweloperskich, ani z czynnikami bezpośrednio wpływającymi na popyt, takimi jak stopy procentowe. To czynniki zewnętrzne w stosunku do rynku mieszkań, w tym także te pochodzące spoza Polski, sprawiają, że tak trudno dziś formułować jednoznaczne prognozy – podsumowuje Kazimierz Kirejczyk.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska InPost się przeprowadza

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

InPost przenosi siedzibę główną do krakowskiego kompleksu Ocean Office Park. Firma wynajęła 8,3 mkw. powierzchni w budynku B, realizowanym w tej inwestycji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowe Katowice zwyciężają

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by JC

Jak podaje CBRE, rośnie ilość powierzchni biurowej w miastach regionalnych. W I kwartale 2022 do użytku oddano jej 243,5 tys. mkw., co powoduje, że łączna podaż osiągnęła niemal 6,3 mln mkw. Niemal połowa nowej przestrzeni powstała w Katowicach. Poziom pustostanów w mieście wynosi obecnie niecałe 20 proc., a czynsze kształtują się na stałym poziomie niecałych 14 euro za mkw. za miesiąc. 

Wydarzenia

Polska Zagraj z Eurobuildem!

schedule 16 maja 2022
Eurobuild CEE

Już za 10 dni odbędzie się 21. Doroczny Turniej Golfa Eurobuildu! To ostatnia szansa, żeby zarejestrować się i wziąć udział w turnieju lub Akademii Golfa dla początkujących!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Logistyk bierze więcej

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Langowski Logistics, specjalizująca się w spedycji i logistyce międzynarodowej, rozszerzyła współpracę z Panattoni Park Pruszków II i wynajęła 7,5 tys. mkw. dodatkowej powierzchni magazynowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dla dzieci w Bonarce

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

Centrum Handlowe Bonarka poszerzyło swoje portfolio o markę odzieżową premium dla dzieci - Guess Kids. Salon o powierzchni 146 mkw. zlokalizowany jest na poziomie + 1.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Programiści elastyczni

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

Reprezentująca sektor IT firma Devbridge dołączyła do grona najemców Immofinanz w Polsce. Organizacja zdecydowała się na myoffice – jeden z dwóch elastycznych produktów biurowych inwestora na stołecznym rynku. Wynajęta powierzchnia to łącznie prawie 370 mkw. z 37 biurkami, które zlokalizowane jest w położonym bezpośrednio przy stacji metra Wilanowska, myhive IO-1.

Rynek mieszkaniowy

Polska Tytoniowa przyciąga najemców

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

Wspólna inwestycja radomskiego samorządu i  spółki PFR Nieruchomości na ul. Tytoniowej w Radomiu została oddana do użytku. Na przyjęcie najemców gotowe są 124 mieszkania. 

Style i wnętrza

Polska Maczfit w zielonej przestrzeni

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Interbiuro zrealizowało w formule design & build biuro dla firmy Maczfit. Nowa siedziba firmy mieści się w biurowcu Office Park w warszawskim Wilanowie przy ul. Branickiego 17.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Poznań szykuje duże projekty

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

Poznań plasuje się na piątym miejscu według wielkości wśród biurowych rynków regionalnych. Brak nowej podaży zrekompensują w 2023 roku realizowane obecnie duże projekty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej mocy w Intermarché

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by JC

Intermarché w Goleniowie zostało ponownie otwarte, tym razem w koncepcie Power. Celem sieci jest jego wdrożenie we wszystkich obiektach, co zakłada m.in. poszerzenie oferty czy zmianę wystroju i układu przestrzennego sklepu. Supermarket mieści się przy ul. Zielona Droga.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kolejna seria od Echo Investment

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by JC

W styczniu i lutym 2022 roku Echo Investment uplasowało wśród inwestorów indywidualnych obligacje serii K i L o łącznej wartości 100 mln zł. Trzecia seria – M – została uplasowana z 34-procentową stopą redukcji. Jej oprocentowanie wynosi 4 proc. powyżej WIBOR 6M.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ruszył N-Park w Łanach

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Napollo uruchomiła w miejscowości Łany, na granicy z Wrocławiem nowy park handlowy. W N-Parku na powierzchni 5 tys. mkw. znajdują się m.in. sklepy Rossmann, Pepco czy Biedronka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Do sądu rejonowego na Podolską

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

First Property Group informuje, że podpisała umowy najmu na łącznie około 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej w swoim budynku Podolska 21 w Gdyni. Wynajęta powierzchnia stanowi 20 proc. GLA  biurowca. W marcu 2021 roku, w okresie pandemii, poziom pustostanów w obiekcie wynosił 98 proc.

Hotele

Polska Hala Jaworowa na nowo

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Spółka Green Mountain Investments zrealizuje inwestycję w Brennej. Projekt zakłada powstanie bazy hotelowej. Inwestycja, która leży u podstaw zmiany planu zagospodarowania terenu na Hali Jaworowej, obejmuje 34 ha

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Alpha gotowa

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by AKL

Biurowiec Alpha Airport City Gdańsk został otwarty. Jesienią wprowadzą się pierwsi najemcy. Budynek ma sześć pięter i 8,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Homepark plus elektromarket

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by MR

W Homeparku Rawa w Katowicach otworzono elektromarket Media Expert. Sklep z AGD i elektroniką użytkową zajął 850 mkw. na parterze parku handlowego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Biurowy Budapeszt z nowym liderem

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

W 2021 roku w Peszcie centralnym (dzielnice VI, VII, VIII i IX w pobliżu obwodnicy Hungária) nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego, a mimo tego był to najbardziej aktywny podrynek pod względem absorpcji netto. Firmy podpisały nowe umowy najmu, ekspansji lub kontrakty pre-let na ponad 50 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków: więcej nowych umów

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by AKL

Stosunkowo nieduży wolumen nowej podaży w I kwartale 2022 roku na krakowskim rynku biurowym oraz wysoka, w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, aktywność najemców wpłynęła na spadek wskaźnika pustostanów. Z zasobami na poziomie blisko 1,64 mln mkw. Kraków niezmiennie utrzymuje pozycję lidera wśród rynków regionalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ronson nie próżnuje

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

Ronson Development opublikował raport finansowy za I kwartał 2022. Całkowite przychody spółki za ten okres wyniosły 112,4 mln zł (wobec 92,8 mln zł w roku ubiegłym). Na przychody wpłynęło tempo realizacji projektów: w omawianym okresie przekazano 283 lokale, czyli o prawie setkę więcej niż w I kwartale 2021.

Rynek mieszkaniowy

Polska Finowie z wiechą przy Wyścigach

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by MR

III etap osiedla Parkur Residence w Warszawie osiągnął swoją docelową wysokość. Deweloper, fińska firma YIT planuje zakończenie prac przy inwestycji w IV kwartale 2022 roku.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 13 maja 2022

Tytoniowa przyciąga najemców

Wspólna inwestycja radomskiego samorządu i  spółki PFR Nieruchomości na ul. Tytoniowej w Radomiu została oddana do użytku. Na przyjęcie najemców gotowe są 124 mieszkania. 

schedule 12 maja 2022

Ronson nie próżnuje

Ronson Development opublikował raport finansowy za I kwartał 2022. Całkowite przychody spółki za ten okres wyniosły 112,4 mln zł (wobec 92,8 mln zł w roku ubiegłym). Na przychody wpłynęło tempo realizacji projektów: w omawianym okresie przekazano 283 lokale, czyli o prawie setkę więcej niż w I kwartale 2021.

schedule 12 maja 2022

Finowie z wiechą przy Wyścigach

III etap osiedla Parkur Residence w Warszawie osiągnął swoją docelową wysokość. Deweloper, fińska firma YIT planuje zakończenie prac przy inwestycji w IV kwartale 2022 roku.

schedule 12 maja 2022

Natura po raz trzeci

Firma Aria Development rozpoczyna sprzedaż i realizację III etapu nowego Osiedla Natura 2 w Wieliszewie. W ramach tej fazy do oferty zostanie wprowadzonych 80 mieszkań o powierzchni od 29 do 76 mkw.

schedule 12 maja 2022

Witaj w stanie surowym

Zawieszono symboliczną wiechę na I etapie Osiedla Witaj w Poznaniu. To projekt firmy Rednet Investment, którego inwestorem zastępczym jest APP-Projekt. Inwestycja osiągnęła stan surowy, a teraz prowadzone będą prace wykończeniowe wewnątrz budynków.

schedule 12 maja 2022

Źródlana się sprzedaje

Atal wprowadził do sprzedaży 87 mieszkań w budynku B w inwestycji Źródlana 31 Residence w Piotrkowie Trybunalskim. W marcu 2022 roku deweloper rozpoczął sprzedaż 54 lokali w pierwszym z dwóch budynków, składających się na ten kompleks mieszkaniowy.

schedule 12 maja 2022

Spravia buduje pod Krakowem

Spravia (dawniej Budimex Nieruchomości) zrealizuje na krakowskim Płaszowie 174 mieszkania w ramach inwestycji Myśliwska 55B. Powstaną też plac zabaw oraz miejsca dla rowerów. Zaplanowano także stację ładowania pojazdów elektrycznych.

schedule 11 maja 2022

Metro Art z gwarancją ceny

Ruszyła sprzedaż mieszkań w Metro Art, najnowszej inwestycji Victorii Dom. W budynku na warszawskiej Pradze Południe zaprojektowano 133 lokale, o metrażach od 29 do 133 mkw.

schedule 10 maja 2022

Zamieszkaj w Bemospherze

Do sprzedaży trafiły lokale w dwóch nowych budynkach realizowanych przez Nexity - Central oraz City. Dostępne w nich będą łącznie 182 mieszkania. Osiedle Bemosphere na warszawskim Bemowie będzie się docelowo składać z sześciu budynków. 

schedule 10 maja 2022

Kamienica uwspółcześniona

W katowickiej kamienicy przy ul. Kozielskiej, należącej do spółki Śląskie Kamienice, właśnie zakończono remont elewacji. Niedługo ekipa remontowa rozpocznie prace nad pozostałymi częściami wspólnymi. W budynku powstaną kawalerki i mieszkania dwupoziomowe.

schedule 10 maja 2022

Marvipol kończy na Pradze

Marvipol Development uzyskał pozwolenie na użytkowanie dla inwestycji Kłopotowskiego No11 w Warszawie. Deweloper wybudował i sprzedał łącznie 67 mieszkań. W ofercie dostępne są ostatnie lokale użytkowe.

schedule 09 maja 2022

Matexi z widokiem na Wisłę

Firma Matexi Polska kupiła działkę o powierzchni 33 arów pod budowę nowej inwestycji mieszkaniowej w Krakowie, przy ul. Portowej na Zabłociu.

schedule 05 maja 2022

Czy warto uciekać z dużych miast?

Prawdopodobnie już za dwa lata blisko 2/3 sprzedaży deweloperskiej będzie pochodziło z mniejszych rynków – podaje Polski Związek Firm Deweloperskich w raporcie "Rynek Mieszkaniowy w 2021 roku". Tendencji tej sprzyjają korzystniejsze ceny i wyższa dostępność gruntów oraz sprawniej przeprowadzane procedury administracyjne.

schedule 04 maja 2022

Platynowa rośnie w Gdańsku

Olivia Home uruchamia premierowy projekt mieszkaniowy Platynowa Park. Zespół dwóch czterokondygnacyjnych budynków powstaje w Gdańsku. W ofercie znajdują się lokale dwu- i trzypokojowe o zróżnicowanym metrażu.

schedule 04 maja 2022

Jutrzenka na półmetku

W ramach II etapu osiedla Jutrzenka we Wrocławiu powstaje 119 mieszkań. Projekt realizuje grupa Antczak, a zaawansowanie budowy i sprzedaży osiągnęło 50 proc.

schedule 04 maja 2022

Najemcy w dobrej sytuacji

Z przeprowadzonego przez Zymetrię badania „Rynek wynajmu w Polsce” wynika, że praktycznie wszyscy najemcy instytucjonalni są zadowoleni ze świadczonych im usług. Bardzo wysoki poziom zadowolenia wskazują również najemcy prywatni. Co jeszcze możemy powiedzieć o statystycznym najmującym?

schedule 04 maja 2022

Mieszkalne wieżowce w Bukareszcie

Select Residences, najnowszy projekt mieszkaniowy realizowany przez Anchor Group w Bukareszcie, powstanie we współpracy z Libra Internet Bank. Koszt inwestycji to około 40 mln euro. Bank, specjalizujący się we wspieraniu dużych projektów mieszkaniowych, zapewnia mniej więcej połowę finansowania.

schedule 29 kwietnia 2022

Kolejna dwusetka w Porto

Lokum Deweloper rozpoczyna sprzedaż 218 lokali w ramach IV i V etapu osiedla Lokum Porto. Mieszkania mają zostać oddane do użytku w IV kwartale 2023 roku.

schedule 29 kwietnia 2022

Inpro wolniej, ale do przodu

Grupa Inpro podsumowała wyniki finansowe za 2021 rok. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość 321,4 mln zł, a zysk netto wyniósł 46,9 mln zł. Od stycznia do grudnia ubiegłego roku grupa sprzedała łącznie 728 mieszkań i domów jednorodzinnych netto oraz przekazała nabywcom 720 lokali.

schedule 27 kwietnia 2022

Dzielna będzie premium

Firma Ochnik Development rozpoczęła budowę i sprzedaż apartamentów w inwestycji  Dzielna 62. To kolejny projekt, który deweloper realizuje na warszawskim Muranowie.

Kategorie