EN

Polska Przede wszystkim IT

Biura i projekty wielofunkcyjne
Na koniec września całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych zbliżyły się do poziomu 6,4 mln mkw. Kwartalny raport rynku, przygotowany przez BNP Paribas Real Estate Poland, wskazuje na znaczny udział nowych umów w strukturze popytu, a także na duże zainteresowanie nowoczesnymi biurami przemyślanymi pod kątem pracy hybrydowej. Ważnym sygnałem jest uwidocznienie się w niektórych obszarach luki podażowej.

Łączne zasoby istniejącej, nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu kluczowych rynkach regionalnych na koniec trzeciego kwartału wyniosły prawie 6,4 mln mkw. Bez zaskoczeń obyło się na podium największych po Warszawie biurowych destynacji. Najwięcej biur do zaoferowania na koniec września miał Kraków (1,6 mln mkw.), dalej Wrocław (1,3 mln mkw.) i rynek trójmiejski (ponad 1 mln mkw.).

W minionym kwartale w regionach oddano do użytku wyłącznie dwa nowe budynki biurowe we Wrocławiu. Powiększyły one łączny wolumen rynku o nieco ponad 20 tys. mkw. powierzchni. Pozwolenie na użytkowanie otrzymał pierwszy budynek wrocławskiego kompleksu Quorum, który buduje Cavatina Holding. Na sześciu kondygnacjach biurowiec oferuje 16,2 tys. mkw. powierzchni klasy A, z czego ponad połowa ma już swoich najemców, należących głównie do sektora IT. Razem z pozwoleniem na użytkowanie budynek otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Quorum jest największą inwestycją mixed-use realizowaną na Dolnym Śląsku. Drugą premierą kwartału, również we Wrocławiu, było oddanie do użytkowania biurowca L’Uni. Prawie 4 tys. mkw. biur znalazło się w neorenesansowym budynku dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej.

W niektórych regionach luka podażowa staje się faktem, a najemcy przygotowują się do zabezpieczania sobie odpowiednich powierzchni. Dotyczy to w szczególności wysokiej klasy, dobrze zlokalizowanych biurowców klasy A. Oczekiwane spowolnienie podaży ma przełożenie na długofalowe planowanie. Na niektórych rynkach znalezienie, urządzenie i wejście do nowego biura w czasie krótszym niż pół roku będzie trudne do wykonania – mówi Klaudia Okoń, konsultantka w Business Intelligence Hub, BNP Paribas Real Estate Poland.

Na koniec kwartału w regionach było 967,2 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia, co odpowiada stopie pustostanów na poziomie 15,2 proc. Eksperci zwracają uwagę na nieznaczny wzrost odsetka niewynajętych biur w ujęciu kwartalnym, który wyniósł zaledwie 0,05 p.p. Na czele miast z największymi zasobami wciąż czekającymi na najemców pozostała Łódź. Współczynnik pustostanów wyniósł na koniec III kwartału 22 proc. Na końcu tabeli znalazł się Szczecin, w którym najemcy mogą wybierać z 3,9 proc. wolnych zasobów.

Raport podsumowujący powierzchnie biurowe w regionach w III kwartale 2022 roku pokazuje, że popyt między lipcem a końcem września wyniósł 106,3 tys. mkw. i był niższy o ponad 40 proc. od całkowitego wolumenu transakcji najmu zarejestrowanych kwartał wcześniej. Najwięcej biur wynajęto w Krakowie (24,8 tys. mkw.), Trójmieście (24,3 tys. mkw.) oraz Wrocławiu (23,3 tys. mkw.). W strukturze popytu dominowały nowe umowy, na które przypadło 68 proc. podpisanych kontraktów, wliczając w to umowy przednajmu oraz umowy zabezpieczające powierzchnię na potrzeby właścicieli budynków. Renegocjacje i przedłużenia obowiązujących kontraktów odpowiadały za 25 proc. popytu, a ekspansje za 7 proc.

Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland wskazują, że w raportowanym kwartale najbardziej aktywną grupą najemców były firmy z sektora IT, które odpowiadały łącznie za 36 proc. popytu w regionach. Krakowski biurowiec Ocean Office Park D zyskał umowę przednajmu na wynajem powierzchni 4,7 tys. mkw. dla poufnego klienta IT, z kolei w Katowicach na ekspansję zdecydował się gamingowy gigant Keyword Studios. Na przedłużenie dotychczasowej umowy i wynajem 3,7 tys. m kw we wrocławskim biurowcu Green2Day zdecydowała się inna firma IT, TietoEvry.

Nowym wyzwaniem dla branży biurowej jest obecnie organizacja miejsc pracy optymalnych pod kątem pracy hybrydowej i innego, bardziej elastycznego wykorzystania dostępnej powierzchni. Ideę open space zastępują przestrzenie dające przede wszystkim możliwość współpracy, ale także dbające o zdrowie czy komfort psychiczny. Lepsze projektowanie jest bardziej eko, dba o właściwe oświetlenie, powietrze i rozwiązuje problem, jakim jest na przykład hałas. Taki kierunek myślenia pomaga skutecznie przyciągać do pracy talenty – mówi Agnieszka Witkowska, reprezentacja właściciela, sektor biurowy, BNP Paribas Real Estate Poland.

W III kwartale sfinalizowała się umowa sprzedaży pakietu biurowych nieruchomości w regionach – Carbon Tower we Wrocławiu oraz Ocean Office Park A i Tischnera Office w Krakowie – należących do Cavatina Holding. Za około 66 tys. mkw. GLA ze średnim poziomem wynajęcia sięgającym około 90 proc. nowy właściciel (Lone Star) zapłacił około 139 mln euro.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Na wynajem w Nowym Centrum Łodzi

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Przy ul. Tuwima powstał pierwszy w Łodzi budynek z mieszkaniami na wynajem Vantage Rent. Za marką stoi wrocławska spółka Vantage Development, która planuje zrealizować w Łodzi jeszcze cztery inwestycje z taką samą funkcją.

Materiał partnera

Polska Nieruchomość komercyjna na sprzedaż w Bielsku-Białej

schedule 15 listopada 2022
Eurobuild CEE

mBank S.A. ogłasza pisemny nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Bielsku-Białej przy pl. Wolności 7 objętej księgą wieczystą BB1B/00070605/9. Działka zabudowana budynkiem o charakterze biurowo-usługowym o powierzchni ok. 1370 mkw. składającym się z trzech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Nieruchomość ma wewnętrzny dziedziniec z wjazdem od ul. Paderewskiego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Colliers znów jedzie do Trójmiasta

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Colliers przejął w zarządzanie kolejne obiekty należące do spółki joint venture funduszu Investika realitní fond i Bud Holdings – Łużycka Office Park i sąsiadujący z nim Łużycka Plus, zlokalizowane w Gdyni. Tym samym w Trójmieście pod opiekę firmy trafiło już sześć projektów biurowych.

Materiał partnera

Polska Kształtowanie przyszłości przestrzeni elastycznych

schedule 05 grudnia 2022
Eurobuild CEE

Eksperci Colliers dyskutują na temat sposobu, w jaki rozwój hybrydowego modelu pracy w dalszym ciągu wpływa na rynek nieruchomości, dając początek interesującym możliwościom dla podmiotów wynajmujących nieruchomości i partnerów franczyzowych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Pełniej w P180

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by AKL

Dystrybutor surowców chemicznych, dołącza do najemców warszawskiej inwestycji P180, zrealizowanej przez firmę Skanska. Nowy najemca urządzi się na około 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Retail parki jak grzyby po deszczu

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Liczne obiekty typu convenience oddawane są w coraz mniejszych miejscowościach na terenie całej Polski. W ciągu dziewięciu miesięcy roku na terenie całego kraju oddanych zostało przeszło 300 tys. mkw. powierzchni handlowych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Słoneczne Miasteczko vol. 13

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczęła przekazywanie nabywcom lokali w XIII etapie krakowskiego Słonecznego Miasteczka – osiedla, w ramach którego na przestrzeni dziesięciu lat firma wybudowała już blisko 1,4 tys. mieszkań.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pierwszy najemca w 7R City Flex Katowice I

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Firma JAS-FBG wybrała miejski magazyn 7R City Flex Katowice I. Operator logistyczny zajmie w nim ponad 6 tys. mkw. powierzchni. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na maj 2023 roku. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania tanieją, ale tylko trochę

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Polacy coraz częściej zadają sobie pytanie, czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości pozwoli im kupić mieszkanie taniej. Mimo słabnącego popytu, deweloperzy nie są jednak skorzy do upustów. Jak wynika z analizy CBRE, Łódź i Kraków to miasta, w których nie ma żadnych obniżek. W Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu można liczyć na kilka procent, a w Trójmieście – nawet na kilkanaście.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Klony, lipy i buki w parkach CTP

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by MR

CTP planuje zasadzić w Polsce 1,2 tys. drzew do końca III kwartału 2023 roku. Nasadzenia będą prowadzone na terenach, na których firma realizuje parki logistyczno-przemysłowe. W sumie to dziesięć lokalizacji na największych rynkach magazynowych w kraju.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dobry lek na ból głowy

schedule 08 grudnia 2022
Eurobuild CEE

Sposób przechowywania produktów farmaceutycznych, odpowiedni podział stref magazynowych, zabezpieczenie łańcucha dostaw – to tylko kilka z kluczowych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania powierzchni magazynowej dla firmy farmaceutycznej. Logistyka farmaceutyczna to jeden z filarów sektora, a jej rozwój jest wyjątkowo intensywny.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lokum Verde otwiera się dla mieszkańców

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Lokum Deweloper rozpoczyna przekazywanie mieszkań z I i II etapu osiedla Lokum Verde. Inwestycja powstała na wrocławskim Zakrzowie. Do użytku zostało oddanych około 250 lokali.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia 30 milionów dla DL Invest

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił finansowania typu mezzanine w wysokości 30 mln euro dla DL Invest Group, polskiego inwestora i dewelopera nieruchomości komercyjnych. Kredyt wesprze rozwój zrównoważonych projektów w polskim sektorze magazynowym

Wydarzenia

Polska Browary Warszawskie są najlepsze!

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Browary Warszawskie otrzymały nagrodę MAPIC Awards 2022 w kategorii Best Urban Regeneration. Tytuł najlepszej miejskiej rewitalizacji na świecie inwestycja zawdzięcza m.in. integracji projektu z miastem, zastosowanym rozwiązaniom ekologicznym i innowacjom.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowa Stara Cegielnia

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Totalbud zakończył realizację III etapu poznańskiej inwestycji Stara Cegielnia w dzielnicy Grunwald. Za projekt odpowiada Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich, a deweloperem inwestycji jest spółka Poznań Kartuska.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Posortują pocztę pod Warszawą

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Rusza budowa sortowni Poczty Polskiej w okolicy Radzymina. Kompleks budynków Warszawa II ma być gotowy pod koniec 2023 roku. Obiekt zostanie zrealizowany przez Panattoni.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Świat Inwestorzy czekają na stabilizację

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Globalna stabilizacja rynku nieruchomości zacznie się w połowie 2023 roku, ale jej tempo będzie zależeć od różnych, często nieprzewidywalnych czynników – oceniają eksperci firmy Colliers w swoim raporcie "2023 Global Investor Outlook".

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wspólnymi siłami z MVGM

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Firma MVGM podpisała z PineBridge Benson Elliot i Sharow Capital nową umowę, która rozszerza dotychczasową współpracę o komercjalizację powierzchni handlowo-usługowych, znajdujących się w pięciu budynkach biurowych należących do obu podmiotów. To pierwszy kontrakt dotyczący świadczenia usług wynajmu w sektorze biurowym, w którym MVGM zapowiada dalszy rozwój.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Antczak rośnie Magnicach

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Powierzchnia dwóch magazynów wybudowanych przez Grupę Antczak dla firmy GLP sięgnęła prawie 90 tys. mkw. Oba obiekty powstały w podwrocławskich Magnicach, na terenie parku logistycznego Wrocław V Logistics Centre.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Cztery miliony w budowie

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Według raportu "Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I-III kw. 2022" , opublikowanego przez firmę Newmark Polska, na koniec III kwartału 2022 całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły prawie 27,4 mln mkw., co oznacza wzrost o 19,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. Nowa podaż od początku roku już przekroczyła 3,58 mln mkw. i była wyższa od odnotowanej w całym 2021 roku o 15,6 proc.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 08 grudnia 2022

Colliers znów jedzie do Trójmiasta

Colliers przejął w zarządzanie kolejne obiekty należące do spółki joint venture funduszu Investika realitní fond i Bud Holdings – Łużycka Office Park i sąsiadujący z nim Łużycka Plus, zlokalizowane w Gdyni. Tym samym w Trójmieście pod opiekę firmy trafiło już sześć projektów biurowych.

schedule 08 grudnia 2022

Pełniej w P180

Dystrybutor surowców chemicznych, dołącza do najemców warszawskiej inwestycji P180, zrealizowanej przez firmę Skanska. Nowy najemca urządzi się na około 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 07 grudnia 2022

Wspólnymi siłami z MVGM

Firma MVGM podpisała z PineBridge Benson Elliot i Sharow Capital nową umowę, która rozszerza dotychczasową współpracę o komercjalizację powierzchni handlowo-usługowych, znajdujących się w pięciu budynkach biurowych należących do obu podmiotów. To pierwszy kontrakt dotyczący świadczenia usług wynajmu w sektorze biurowym, w którym MVGM zapowiada dalszy rozwój.

schedule 06 grudnia 2022

Zostaną w West Forum do 2030 roku

Objectivity, spółka z branży IT przedłużyła umowę najmu we wrocławskim kompleksie West Forum. Aneks dotyczy blisko 4,4 tys. mkw powierzchni biurowej oraz około 140 miejsc parkingowych.

schedule 06 grudnia 2022

Nowy lokator z Widokiem

Firma konsultingowa Altman Solon wynajęła 900 mkw. powierzchni biurowej na 21. piętrze wieżowca Widok Towers. Do nowego biura wprowadzi się z końcem roku.

schedule 05 grudnia 2022

Odmłodzą Wratislavię

Wrocławski biurowiec Wratislavia Tower przejdzie metamorfozę. Jej podstawą będą trzy elementy: modernizacja urządzeń technicznych, poprawa wizerunku obiektu, a także transformacja wnętrza lobby kina Nowe Horyzonty.

schedule 05 grudnia 2022

EPAM potrzebuje Brain Parku

W połowie 2023 roku EPAM otworzy nowe biuro 8,5 tys. mkw. w krakowskim Brain Parku, siedziba firmy zostanie zlokalizowana w dwóch budynkach, połączonych tarasem.

schedule 01 grudnia 2022

Cushman skomercjalizuje wieżę

Firma Cushman & Wakefield została wybrana wyłącznym agentem odpowiedzialnym za komercjalizację części biurowej kompleksu Upper One, który będzie realizowany przez spółkę Strabag Real Estate w Warszawie.

schedule 30 listopada 2022

Rockwool bierze więcej

Rockwool, producent produktów dla sektora budowlanego, powiększa swoją siedzibę w poznańskim biurowcu Nowy Rynek D, zrealizowanym przez firmę Skanska. Dodatkowe 900 mkw. powierzchni pozwoli firmie na rekrutację kolejnych 70 pracowników.

schedule 29 listopada 2022

Zadbają o zdrowie psychiczne na Woli

Centrum Medyczne Magwise to nowy najemca należącego do Develii warszawskiego biurowca Wola Retro. Specjalizująca się w obszarze zdrowia psychicznego przychodnia zajęła około 390 mkw. na parterze budynku.

schedule 29 listopada 2022

Jaśniej w Hi Piotrkowska

Firma oświetleniowa Signify przenosi swoją dotychczasową siedzibę w Łodzi. Nowe biuro, znajdujące się w kompleksie Hi Piotrkowska, ma powierzchnię ponad 2,8 tys. mkw.

schedule 29 listopada 2022

Małe jasne w Moim Miejscu

Importer i dystrybutor alkoholi zmienia swoje warszawskie biuro. United Beverages Group zajmie blisko 2,7 tys. mkw. powierzchni w Moim Miejscu na warszawskim Mokotowie. Firma rozpocznie pracę pod nowym adresem w połowie 2023 roku.

schedule 28 listopada 2022

Więcej konserwatyzmu w biurach

Efektywność energetyczna nieruchomości to obecnie jedna z kluczowych pozycji na liście deweloperów, najemców biurowych oraz inwestorów poszukujących atrakcyjnych aktywów do zakupu. To właśnie ona, w dobie rozwoju trendu ESG i gwałtownego wzrostu cen energii, w dużej mierze decyduje o rentowności i obłożeniu budynku . Te i inne wnioski płyną z najnowszego raportu Colliersa pt. „ExCEEding Borders: CEE-15 Office Markets in Turbulent Times”, analizującego stan rynku w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 28 listopada 2022

Eco na najwyższym poziomie

Konstrukcja pierwszych dwóch realizowanych przez GPP budynków Eco City Katowice osiągnęła docelową wysokość. Inwestycja zyskała ocenę Outstanding w ramach certyfikacji BREEAM, a blisko 60 proc. jej powierzchni zajmą tereny zielone.

schedule 25 listopada 2022

Graffit cały na zielono

Graffit, warszawski biurowiec z portfela Zeus Capital Management, otrzymał certyfikat BREEAM In-Use. Obiekt wybudowany w całości na podstawie proekologicznych założeń uzyskał ocenę „Excellent".

schedule 25 listopada 2022

Poznań drugi od końca

Knight Frank podaje, że od początku roku w Poznaniu nie ukończono żadnego projektu biurowego, chociaż deweloperzy wciąż pozostają dość aktywni. Zgodnie z terminarzem realizowanych obecnie inwestycji, będą one sukcesywnie oddawane do użytku w latach 2023-2025.

schedule 24 listopada 2022

Elastyczni, ale nie wszyscy i nie wszędzie

Savills wraz z przedstawicielami platformy internetowej Workthere.pl przewidują, że w najbliższych 10 latach udział powierzchni elastycznej w całkowitych zasobach powierzchni biurowej w Europie wzrośnie do około 20 proc.

schedule 23 listopada 2022

IT w krakowskiej Dolinie Krzemowej

Krakowski biurowiec Epol Office, należący do spółki Epol Holding, zyskał nowego najemcę poufnego. Firma związana z branżą IT wynajęła powierzchnię ponad 400 mkw. 

schedule 23 listopada 2022

Nowe technologie w Nowym Rynku

Do kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu w wprowadzą się specjaliści z firmy Wunderman Thompson Technology. Firma zajmie około 2 tys. mkw. w budynku E, który obecnie jest jeszcze w budowie. Otwarcie biura zaplanowane jest na lipiec 2023 roku. 

schedule 23 listopada 2022

Adgar rozrasta się na Służewcu

Adgar Poland zwiększył swój stan posiadania w biznesowej części warszawskiego Służewca. Na działce o powierzchni prawie 7 tys. mkw, usytuowanej przy ul. Marynarskiej 10, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego kompleksu Adgar Plaza, powstanie kolejny budynek biurowy.

Kategorie