Polska Przede wszystkim IT
Biura i projekty wielofunkcyjne
Łączne zasoby istniejącej, nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu kluczowych rynkach regionalnych na koniec trzeciego kwartału wyniosły prawie 6,4 mln mkw. Bez zaskoczeń obyło się na podium największych po Warszawie biurowych destynacji. Najwięcej biur do zaoferowania na koniec września miał Kraków (1,6 mln mkw.), dalej Wrocław (1,3 mln mkw.) i rynek trójmiejski (ponad 1 mln mkw.).
W minionym kwartale w regionach oddano do użytku wyłącznie dwa nowe budynki biurowe we Wrocławiu. Powiększyły one łączny wolumen rynku o nieco ponad 20 tys. mkw. powierzchni. Pozwolenie na użytkowanie otrzymał pierwszy budynek wrocławskiego kompleksu Quorum, który buduje Cavatina Holding. Na sześciu kondygnacjach biurowiec oferuje 16,2 tys. mkw. powierzchni klasy A, z czego ponad połowa ma już swoich najemców, należących głównie do sektora IT. Razem z pozwoleniem na użytkowanie budynek otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Quorum jest największą inwestycją mixed-use realizowaną na Dolnym Śląsku. Drugą premierą kwartału, również we Wrocławiu, było oddanie do użytkowania biurowca L’Uni. Prawie 4 tys. mkw. biur znalazło się w neorenesansowym budynku dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej.
W niektórych regionach luka podażowa staje się faktem, a najemcy przygotowują się do zabezpieczania sobie odpowiednich powierzchni. Dotyczy to w szczególności wysokiej klasy, dobrze zlokalizowanych biurowców klasy A. Oczekiwane spowolnienie podaży ma przełożenie na długofalowe planowanie. Na niektórych rynkach znalezienie, urządzenie i wejście do nowego biura w czasie krótszym niż pół roku będzie trudne do wykonania – mówi Klaudia Okoń, konsultantka w Business Intelligence Hub, BNP Paribas Real Estate Poland.
Na koniec kwartału w regionach było 967,2 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia, co odpowiada stopie pustostanów na poziomie 15,2 proc. Eksperci zwracają uwagę na nieznaczny wzrost odsetka niewynajętych biur w ujęciu kwartalnym, który wyniósł zaledwie 0,05 p.p. Na czele miast z największymi zasobami wciąż czekającymi na najemców pozostała Łódź. Współczynnik pustostanów wyniósł na koniec III kwartału 22 proc. Na końcu tabeli znalazł się Szczecin, w którym najemcy mogą wybierać z 3,9 proc. wolnych zasobów.
Raport podsumowujący powierzchnie biurowe w regionach w III kwartale 2022 roku pokazuje, że popyt między lipcem a końcem września wyniósł 106,3 tys. mkw. i był niższy o ponad 40 proc. od całkowitego wolumenu transakcji najmu zarejestrowanych kwartał wcześniej. Najwięcej biur wynajęto w Krakowie (24,8 tys. mkw.), Trójmieście (24,3 tys. mkw.) oraz Wrocławiu (23,3 tys. mkw.). W strukturze popytu dominowały nowe umowy, na które przypadło 68 proc. podpisanych kontraktów, wliczając w to umowy przednajmu oraz umowy zabezpieczające powierzchnię na potrzeby właścicieli budynków. Renegocjacje i przedłużenia obowiązujących kontraktów odpowiadały za 25 proc. popytu, a ekspansje za 7 proc.
Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland wskazują, że w raportowanym kwartale najbardziej aktywną grupą najemców były firmy z sektora IT, które odpowiadały łącznie za 36 proc. popytu w regionach. Krakowski biurowiec Ocean Office Park D zyskał umowę przednajmu na wynajem powierzchni 4,7 tys. mkw. dla poufnego klienta IT, z kolei w Katowicach na ekspansję zdecydował się gamingowy gigant Keyword Studios. Na przedłużenie dotychczasowej umowy i wynajem 3,7 tys. m kw we wrocławskim biurowcu Green2Day zdecydowała się inna firma IT, TietoEvry.
Nowym wyzwaniem dla branży biurowej jest obecnie organizacja miejsc pracy optymalnych pod kątem pracy hybrydowej i innego, bardziej elastycznego wykorzystania dostępnej powierzchni. Ideę open space zastępują przestrzenie dające przede wszystkim możliwość współpracy, ale także dbające o zdrowie czy komfort psychiczny. Lepsze projektowanie jest bardziej eko, dba o właściwe oświetlenie, powietrze i rozwiązuje problem, jakim jest na przykład hałas. Taki kierunek myślenia pomaga skutecznie przyciągać do pracy talenty – mówi Agnieszka Witkowska, reprezentacja właściciela, sektor biurowy, BNP Paribas Real Estate Poland.
W III kwartale sfinalizowała się umowa sprzedaży pakietu biurowych nieruchomości w regionach – Carbon Tower we Wrocławiu oraz Ocean Office Park A i Tischnera Office w Krakowie – należących do Cavatina Holding. Za około 66 tys. mkw. GLA ze średnim poziomem wynajęcia sięgającym około 90 proc. nowy właściciel (Lone Star) zapłacił około 139 mln euro.
Inwestorzy poszukują bezpiecznych projektów
Inwestorzy poszukują bezpiecznych projektów
LBC Invest
Wysokie koszty finansowania inwestycji oraz inflacja, która negatywnie wpływa na koszty budowy i rentowność projektów przyniosła spadek aktywności inwestycyjnej niemal we wszystkic ...
Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?
Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?
Cushman & Wakefield
Globalny rynek nieruchomości, jeden z głównych emitentów gazów cieplarniach, powinien w ciągu niespełna trzech dekad stać się zeroemisyjny. Szacuje się, że w 2050 roku na świecie n ...
Deweloperzy podwoili liczbę rozpoczynanych inwestycji
Deweloperzy podwoili liczbę rozpoczynanych inwestycji
HRE Investments
Wyczerpująca się oferta w biurach sprzedaży zmusiła deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. W sierpniu było ich ponad dwa razy więcej niż rok temu. Odbudowa oferty mieszkań ...