EN

Polska Na radarze Cushmana

Rynek inwestycyjny i finansowy
Cushman & Wakefield opublikował V edycję raportu "Trends Radar", który podsumowuje prognozy i możliwe kierunki rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. Fundamenty krajowego rynku nieruchomości pozostają silne, mimo że 2023 rok był pełen wyzwań.

Niższa aktywność gospodarcza, wciąż wysokie koszty finansowania inwestycji oraz indeksacja czynszów mogły budzić niepokój, ale końcówka roku niesie ze sobą oznaki stabilizacji. Umiarkowanie pozytywne nastroje powinny utrzymać się również w 2024 roku, kiedy prognozowana jest poprawa sytuacji makroekonomicznej. W dłuższej perspektywie cały rynek będzie modelowany przez megatrendy, wśród których na pierwszy plan coraz mocniej wysuwają się ESG i nowe technologie.

Rok 2023 przyniósł wiele istotnych zmian, które będą miały znaczący wpływ na kondycję gospodarki i co za tym idzie – rozwój rynku nieruchomości w Polsce. Prognozy dla 2024 roku pod wieloma względami wskazują na umiarkowany optymizm wynikający ze spodziewanej poprawy najważniejszych wskaźników makroekonomicznych i w konsekwencji – szansy na polepszenie koniunktury w nieruchomościach. W perspektywie długoterminowej rynek nieruchomości będzie kształtowany przez kilka megatrendów, wśród których jednym z najważniejszych będzie zrównoważony rozwój, co spowoduje zwiększenie zainteresowania budynkami energooszczędnymi i inteligentnymi, odnawialnymi źródłami energii oraz ekologicznymi materiałami budowlanymi. Na radarze są także nowe technologie i sztuczna inteligencja, których rozwój może zrewolucjonizować naszą rzeczywistość – komentuje Ewa Derlatka-Chilewicz, head of research, Cushman & Wakefield.

Eksperci Cushmana uważają, że aktualną sytuację na rynku nieruchomości w Polsce można opisać jako różnorodną. Sektor biurowy doświadcza spowolnienia aktywności deweloperskiej i utrzymującej się presji na wzrost stawek czynszowych, ale też stopniowej odbudowy popytu. Jak podaje agencja, liczba zawartych transakcji na całym polskim rynku biurowym jest o blisko 33 proc. wyższa niż w 2019 roku, rekordowym pod względem ilości wynajętej powierzchni. Pomimo trwającego okresu dekoniunktury gospodarczej, świadczy to o wysokiej płynności rynku najmu w sektorze biurowym.

Najemcy nieruchomości handlowych natomiast, podobnie jak na rynku biur, szykują się na coroczną waloryzację wysokości czynszów ze względu na inflację. Można założyć, że na początku 2024 roku wzrost obciążeń czynszowych wyniesie około 5 proc., czyli o 5 p.p. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie ekonomiści spodziewają się, że w 2024 roku sytuacja gospodarcza poprawi się, a wraz z nią nastroje wśród konsumentów. Będzie miało to najprawdopodobniej odzwierciedlenie w zwiększeniu wydatków społeczeństwa i sprzedaży detalicznej w 2024 roku, co powinno pozytywnie wpłynąć na nastroje najemców, właścicieli i inwestorów aktywnych w tym segmencie rynku nieruchomości.

Z kolei w przypadku rynku magazynowego, wraz z upływem kolejnych miesięcy pojawia się coraz więcej oznak poprawy sytuacji po widocznym spowolnieniu w I połowie roku. W III kwartale najemcy magazynowi wynajęli 1,5 mln mkw., co stanowi zdecydowanie najlepszy wynik aktywności po stronie popytu w tym roku. Rok 2023 zakończy się wysoką podażą na poziomie prawie 4 mln mkw. i dwucyfrowym tempem wzrostu całego rynku, który we wrześniu przekroczył 31 mln mkw.

Bez względu na to, o którym sektorze rynku mówimy, w każdym z nich będziemy obserwować działania mające na celu przemodelowanie strategii biznesowych najemców i właścicieli nieruchomości, aby lepiej odpowiadać na trendy kształtowane przez pracę hybrydową, zmieniające się nastroje konsumentów czy coraz większą presję regulacyjną związaną z ESG. Musimy też pamiętać, że Polska zalicza się już do grona dojrzałych rynków, a to oznacza, że formuła niektórych nieruchomości mogła się wyczerpać i nie przystają one do aktualnych potrzeb swoich użytkowników. Dlatego też spodziewamy się, że długoterminowo na sile zyska trend repozycjonowania, przeformatowania lub modernizacji starszych obiektów – tłumaczy Krzysztof Misiak, head of Cushman & Wakefield Poland.

Pomimo wysokiej aktywności deweloperskiej i boomu na rynku mieszkaniowym w poprzednich latach, Polska nadal boryka się z niedoborem mieszkań. Statystyczny deficyt to aż 2,4 mln lokali. Jednocześnie wskaźnik przeludnienia w Polsce, który wskazuje na procent populacji mieszkającej w przeludnionych mieszkaniach, jest o 19,4 p.p. wyższy od średniej europejskiej, i wynosi 36,9 proc. Rosnące czynsze najmu oraz ceny mieszkań nie poprawiają tej sytuacji, a będą ją tylko pogarszać. Ponadto państwowy program pomocy w zakupie pierwszego mieszkania odczuwalnie wpłynął na dalszy wzrost cen mniejszych lokali.

Długoterminowo eksperci Cushman & Wakefield spodziewają się dalszego rozwoju PRS. W najbliższej dekadzie udział tego segmentu w rynku inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej wzrośnie z 5 proc. do 10 proc., co znacznie wpłynie na poprawę dostępności mieszkań do wynajęcia i pomoże w zmniejszeniu luki mieszkaniowej w Polsce. Na rynku powinno też przybywać projektów colivingowych, prywatnych akademików i obiektów w formule mixed-use. Dominującym trendem kształtującym rynek nieruchomości komercyjnych jest jednocześnie wysoki poziom zmienności oraz niepewności, co nie pozostało bez wpływu na rynek inwestycyjny.

Wydarzenia ostatnich trzech lat oraz środowisko wysokich stóp procentowych przełożyły się na spowolnienie aktywności zakupowej inwestorów oraz niejako zmusiły uczestników rynku do poszukiwania alternatywnych możliwości zakupowych generujących relatywnie wyższe stopy zwrotu. Dlatego też na rynku obserwujemy większe zainteresowanie projektami o wyższym profilu ryzyka, czyli typu value-add, w trakcie realizacji, a także inwestycjami w distressed assets, czy takie, które przeszły w przeszłości repricing. Same fundamenty polskiego rynku inwestycyjnego pozostają stabilne, a sektor potrzebuje teraz czasu, aby powrócić do równowagi – dodaje Krzysztof Misiak.

Jednym ze strategicznych obszarów, na których koncentruje się cały rynek nieruchomości (i nie dotyczy to tylko Polski) jest oczywiście zrównoważony rozwój i ESG, a także związana z tym presja regulacyjna.

Wraz z upowszechnianiem wiedzy w zakresie ESG zmienia się percepcja uczestników rynku, którzy rozumieją, że to nieruchomości charakteryzujące się wysokimi standardami zrównoważonego rozwoju będą w stanie generować większe, w porównaniu do niedostosowanych w tym zakresie nieruchomości, zwroty dla inwestorów. Dlatego też ESG stanie się integralną częścią strategii funduszy inwestycyjnych. Już teraz uwaga najemców i inwestorów, zwłaszcza w segmencie biur, coraz mocniej koncentruje się na najnowocześniejszych i najlepiej zlokalizowanych budynkach. Wydaje się, że to właśnie podążanie za coraz wyższą jakością zdefiniuje sektor nieruchomości na najbliższe lata. Tym istotniejsze stają się kwestie wypracowania rynkowych standardów i uspójnienia regulacji, między innymi w obszarze wpływu działań i zaniechań właścicieli nieruchomości na ich wyceny – podsumowuje Krzysztof Misiak.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Żabka ze zgodą na Rumunię

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otrzymała zgodę rumuńskiego UOKIK-u na przejęcie większościowych spółki Drim Daniel Distributie, dystrybutora produktów FMCG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rekomercjalizacja w Zgierzu i Grodzisku

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Newgate Investment podpisała umowy najmu dotyczące dwóch lokali o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., których najemcą była wcześniej spółka Neonet. Na powierzchni w Zgierzu swój sklep otworzy Rossmann, a w Grodzisku Mazowieckim – Media Expert.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Dostali kredyt na fotowoltaikę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Litewska spółka inwestycyjna Atsinaujinančios energetikos investicijos pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro na realizację 16 farm fotowoltaicznych w zachodniej Polsce. Kredytu udzieliły Eiffel Investment Group i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zmotoryzowana Żabka

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

W Opolu, w budynku lokalnej stacji paliw Viwa, został otwarty sklep Żabka. To druga placówka sieci tego typu, przeznaczona m.in. dla zmotoryzowanych klientów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Firma lotnicza koło lotniska

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by ANZ

CTP podpisało długoterminową umowę najmu około 5,6 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni w parku logistycznym CTPark Budapest Ecser z firmą FL Technics, specjalizującą się w obsłudze technicznej i naprawach samolotów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trójka w Silwanie

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców parku handlowego Silwana w Gorzowie Wielkopolskim dołączyła drogeria Rossmann, biuro podróży Itaka i restauracja Świat Pierogów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cropp wprowadzi się do Swarzędza

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Capital Park podpisała umowę ze sklepem Cropp, którego nowy lokal pojawi się w należącym do spółki centrum handlowym ETC Swarzędz. W podpoznańskiej galerii Cropp zajmie powierzchnię ponad 510 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podwójny debiut Bricomarché

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Bricomarché otworzyło nowe placówki w Międzyrzecu Podlaskim i Rudzie Śląskiej-Halembie. To pierwsze sklepy sieci w obu tych miejscowościach.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pora na Dobrą Novinę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Do użytku oddano centrum produkcyjno-logistyczne Dobra Novina. Obiekt zajmuje teren 3,3 ha i leży pod Elblągiem, w sąsiedztwie drogi S7.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biuro to miejsce spotkań

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z najnowszych badań JLL, przeprowadzonych wśród pracowników biurowych w Polsce, 64 proc. z nich pracuje stacjonarnie do dwóch dni w tygodniu włącznie. Z kolei 55 proc. ankietowanych uważa, że biuro jest niezbędnym elementem budującym kulturę firmy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kosmetyki zostają w Nowej Górnej

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Yves Rocher przedłużył umowę najmu w łódzkim centrum handlowym Nowa Górna. Francuska sieć kosmetyczna oferuje m.in. produkty pielęgnacyjne i perfumy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nie tylko dla sportowców

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Działalność w konińskim Vendo Parku ma wkrótce rozpocząć Xtreme Fitness. Do grona najemców obiektu dołączyła również sieć Sinsay oraz Piekarnia Grochola.

Rynek mieszkaniowy

Polska ŚwiatoVida już w sprzedaży

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Ruszyła sprzedaż mieszkań w inwestycji ŚwiatoVida na warszawskiej Białołęce. W ramach projektu powstaną dwa budynki, w których znajdzie się łącznie 311 mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Meduza i ramen

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Restauracja Ramen Shop dołączyła do najemców krakowskiego biurowca M65 Meduza przy ul. Mogilskiej. Lokal o powierzchni około 90 mkw. znajduje się na parterze budynku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowa setka na Osiedlu Przyjemnym

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Atal powiększył o około 100 mieszkań ofertę na Osiedlu Przyjemnym w Gdańsku. Inwestycja obejmująca dziewięć budynków powstaje w przy ul. Flisykowskiego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wita w Twierdzy Kraków

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

Echo Investment i Archicom zrealizują wielofunkcyjny projekt przy ul. Wita Stwosza w Krakowie. W miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków powstanie pięć czteropiętrowych budynków. Inwestycja budowana będzie etapowo, a jej zakończenie planowane jest w 2026 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pan Kleks w Koneserze

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie w II połowie roku powstanie interaktywne muzeum „Kleks. Magia Kina”.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektronika w Nowej Sukcesji

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Nowej Sukcesji dołączyła sieć Media Expert. Elektromarket zajmie w łódzkim obiekcie powierzchnię ponad 900 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Chętni na Pasaż Ciechanowski

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

CCC i HalfPrice dołączają do najemców Pasażu Ciechanowskiego. Marki zajmą łącznie ponad 2,5 tys. mkw. Otwarcie parku handlowego w Ciechanowie zaplanowano na IV kwartał 2025 roku.

Technologie

Polska Cyrkularna logistyka mody

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

Reflaunt, platforma technologiczna zajmująca się sprzedażą odzieży z drugiej ręki oraz DHL Supply Chain ogłaszają współpracę logistyczną w zakresie optymalizacji usług z zakresu recommerce. .

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 01 marca 2024

Żabka ze zgodą na Rumunię

Grupa Żabka otrzymała zgodę rumuńskiego UOKIK-u na przejęcie większościowych spółki Drim Daniel Distributie, dystrybutora produktów FMCG.

schedule 01 marca 2024

Dostali kredyt na fotowoltaikę

Litewska spółka inwestycyjna Atsinaujinančios energetikos investicijos pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro na realizację 16 farm fotowoltaicznych w zachodniej Polsce. Kredytu udzieliły Eiffel Investment Group i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

schedule 29 lutego 2024

Miliony na stacje ładowania

Spółka Powerdot zamknęła kolejną rundę finansowania, w ramach której otrzyma 100 mln euro na rozwój infrastruktury do ładowania aut elektrycznych w Europie. 

schedule 29 lutego 2024

Panattoni buduje na kredyt

Panattoni otrzymało finansowanie na realizację trzeciej hali wchodzącej w skład projektu Panattoni Park Ruda Śląska II. Kredytu w wysokości 9,4 mln euro udzielił bank Millennium.

schedule 28 lutego 2024

Rynek pod presją geopolityki

Według raportu „At a glance – Rynek inwestycyjny w Polsce, IV kwartał 2023 roku”, przygotowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland, Polska ma stabilne perspektywy ekonomiczne, ale sytuacja geopolityczna na świecie oraz utrzymujące się wysokie stopy procentowe w Europie nie sprzyjają szybkiemu odbudowaniu obrotów i dużym inwestycjom w nieruchomości komercyjne.

schedule 28 lutego 2024

Lublin przyciąga inwestorów i pracowników

Firmy Antal i Cushman & Wakefield opublikowały raport Business Environment Assessment Study, sporządzony we współpracy z Baker McKenzie, Pracodawcami RP, Pro Progressio oraz Vastintem. Z badania wynika, że potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej rośnie, co widać szczególnie na przykładzie Lublina.

schedule 26 lutego 2024

Transakcje coraz dłuższe

Firma Drooms, dostawca pokoi danych, opublikował swój coroczny Real Estate Transaction Barometer. Europejscy eksperci ds. rynku nieruchomości wypowiedzieli się w badaniu na temat prognoz rynkowych i własnych planów inwestycyjnych na 2024 rok.

schedule 26 lutego 2024

Spodziewany powrót równowagi cenowej 

Jak wynika z analizy firmy Colliers wolumen inwestycji w regionie CEE-6 spadł o około 52 proc. do 5,1 mld euro w 2023 roku, osiągając najniższy poziom od dziesięciu lat. Kapitał czeski utrzymuje jednak najsilniejszą pozycję w regionie.

schedule 26 lutego 2024

Miliony na Green Saver 7R

Magazyn powstający w Kątach Wrocławskich jest pierwszym produktem 7R w kategorii Green Saver, ograniczającym zarówno emisje CO2, jak i koszty operacyjne. Projekt uzyskał właśnie finansowanie w wysokości 87 mln zł od Banku Pekao S.A.

schedule 23 lutego 2024

IT wciąż króluje w biurach

Jak podaje Axi Immo w raporcie "Rynek biurowy w Regionach 2023”, w minionym roku na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych w Polsce deweloperzy oddali łącznie 280 tys. mkw. Pozwoliło to na powiększenie całkowitych zasobów sektora do poziomu 6,68 mln mkw.

schedule 22 lutego 2024

CPIPG ma o jeden biurowiec mniej

CPI Property Group sfinalizowało sprzedaż Concept Tower. Nowym właścicielem 15-piętrowego biurowca na warszawskiej Woli jest Wood & Company Real Estate Fund. Budynek należał do CPIPG od 2020 roku.

schedule 22 lutego 2024

Miliony na tony zielonego wodoru

Polenergia planuje na Górnym Śląsku budowę fabryki zielonego wodoru. Projekt H2Silesia o mocy około 105 MW ma szansę na unijne finansowanie w maksymalnej wysokości około 143 mln euro.

schedule 20 lutego 2024

Łódź pełna talentów

Czwarta edycja raportu Business Environment Assessment Study, którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, wskazuje, że Polska utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu kolejnych inwestycji, a wśród miast na prowadzenie wysuwa się Łódź.

schedule 15 lutego 2024

Dobre perspektywy dla Trójmiasta

Trójmiasto znalazło się na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce – wynika z raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield.

schedule 15 lutego 2024

Indeksacja bez tajemnic

Kwestia waloryzacji czynszu w komercyjnych umowach najmu nieruchomości nabiera na znaczeniu zwłaszcza w I kwartale roku. Eksperci firmy Cushman & Wakefield wskazują, jak zadbać o doprecyzowanie warunków indeksacji i uniknąć ewentualnych sporów między właścicielami a najemcami.

schedule 14 lutego 2024

Magazyny wciąż na prowadzeniu

Eksperci firmy Avison Young podsumowali 2023 rok na polskim rynku inwestycyjnym. Pomimo stabilnego wolumenu utrzymującego się przez trzy trudne lata, które zapoczątkował wybuch pandemii, w ubiegłym roku nastąpiło nieuchronne spowolnienie.

schedule 14 lutego 2024

Czekając na stabilizację

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej całkowity wolumen transakcji wyniósł 5,1 mld euro. W obliczu przyjęcia ostrożnej strategii przez niektórych globalnych graczy, inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej pozostali aktywni na rynku – wskazują eksperci JLL i iO Partners.

schedule 09 lutego 2024

Immofinanz bez biurowca w Zagrzebiu

Immofinanz sfinalizował sprzedaż nieruchomości biurowej Grand Center Zagreb chorwackiej firmie z branży nieruchomości. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 07 lutego 2024

Trigea kupiła Arkády Pankrác

Fundusz Trigea sfinalizował zakup centrum handlowego Arkády Pankrác w Pradze. To największa w historii transakcja na rynku nieruchomości handlowych dokonana przez krajowe fundusze w Czechach, o wartości przekraczającej 6 mld koron czeskich.

schedule 07 lutego 2024

Sandecja sprzedana

Spółka z grupy Agat Ejendomme (dawniej TK Development) sfinalizowała transakcję sprzedaży galerii handlowej Sandecja w Nowym Sączu. Nowym właścicielem obiektu został fundusz Focus Estate.

Wydanie 1 (285) styczeń 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie