EN

Polska Pracowita Azja i Afryka

Zasoby ludzkie
Produkcja, logistyka, magazyny, handel oraz transport to branże cieszące się największym zainteresowaniem wśród kandydatów z Azji i Afryki, wybierających nasz kraj jako kierunek emigracji zarobkowej – wynika z raportu grupy Progres. 

25 proc. firm w Polsce planuje w przyszłym roku zatrudnić cudzoziemców z odległych kierunków. Jak podają autorzy raportu, po etat zgłaszają się głównie mężczyźni – stanowią niemal 76 proc. pracowników tymczasowych zarabiających obecnie w Polsce i pochodzących z tych kontynentów. Kobiet jest zdecydowanie mniej (24 proc.).

W ciągu 10 lat liczba zezwoleń na pracę wydanych cudzoziemcom wzrosła 10-krotnie – z 35 tys. 416 pozytywnych decyzji do 365 tys. 490 zezwoleń w 2022 roku (wg. danych Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia). Ten wzrost to m.in. efekt rosnącej otwartości krajowych pracodawców, którzy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców, mimo że wcześniej nie myśleli o takim rozwiązaniu. Cały proces jest czasochłonny – formalności zajmują nawet sześć miesięcy, jednak po ich załatwieniu przyjeżdżający nad Wisłę cudzoziemcy z innych kontynentów nie marnują czasu – tymczasowo pracują średnio o 31 proc. godzin więcej niż Polacy. Jak wynika z badania grupy Progres, kandydaci z odległych kierunków (Azji i Afryki), poproszeni o określenie swoich preferencji dotyczących miejsca pracy, najczęściej wskazują sektor magazynowy (47,8 proc.), produkcję (44,6 proc.), handel (28,3 proc.), transport, a dokładnie etat kierowcy (25 proc.) i logistykę (23,9 proc.).

Rzeczywistość kadrowa na rynku pracy w 2023 roku wygląda inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Zmiany demograficzne i obecna sytuacja w Ukrainie – trwająca już prawie dwa lata wojna – wpływają na dostępność pracowników, którzy w dużym stopniu zasilali właśnie produkcję, handel, magazyny czy cały sektor TSL. Jest ich na rynku mniej, a popyt na kandydatów nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Stajemy zatem przed nowym etapem, którego naturalnym elementem jest poszukiwanie pracowników w dalszych krajach niż Ukraina, np. w krajach Afryki czy państwach azjatyckich, takich jak Indie, Filipiny, Bangladesz, Sri Lanka czy Nepal. Chętnych nie brakuje. Polska jest postrzegana jako bezpieczny kraj i dobre miejsce do pracy i życia, które wybierają osoby z Afryki oraz Azji planujące wyjazd zarobkowy – wyjaśnia Natalia Myskova, dyrektor ds. rekrutacji międzynarodowej w grupie Progres.

Obcokrajowcy często rozpoczynają od pracy tymczasowej. Najwięcej etatów tego typu zajmują ludzie między 25 a 34 rokiem życia (50,8 proc.), drugie miejsce należy do 18–24-latków (26,3 proc.). Rzadziej na przeprowadzkę i daleką podróż w celach zarobkowych decydują się kandydaci z grupy wiekowej 35–44 (16,4 proc.) i osoby mające od 45 do 54 lat (3,1 proc.). Do Polski przyjeżdżają głównie mężczyźni – 75,8 proc. pracowników tymczasowych, kobiet jest 24,1 proc., co spowodowane jest m.in. wysokim popytem na kandydatów płci męskiej i rodzajem pracy, która jest dostępna. Często są to etaty wymagające siły fizycznej i dedykowane właśnie mężczyznom. Barierą wpływającą na niższą liczbę kobiet przyjeżdżających nad Wisłę jest też kultura panująca w Indiach, Bangladeszu, Nepalu, Indonezji czy krajach afrykańskich i podział obowiązków w domu, który na ogół prowadzi kobieta zostająca na miejscu, gdy mężczyzna wyjeżdża, żeby zarobić na utrzymanie rodziny.

Wśród oczekiwań, które wymieniają kandydaci, znajdują się zakwaterowanie blisko firmy zapewnione przez pracodawcę oraz wynagrodzenie w wysokości 3,5-4 tys. zł netto. Żeby je otrzymać, w ciągu miesiąca są gotowi pracować nawet 240 roboczogodzin. Ostatecznie ich zarobki są wyższe. Jak wynika z danych GUS, średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2023 roku wynosi 7360,20 zł brutto (styczeń-październik 2023 rok). W branżach, w których cudzoziemcy z odległych kierunków najczęściej i najchętniej podejmują pracę, ta średnia jest nieco niższa: transport i gospodarka magazynowa – 7116,93 zł brutto, przetwórstwo przemysłowe – 6920,63 zł brutto, handel – 6796,13 zł brutto.

Kandydaci z odległych kierunków na ogół posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe, które pokrywa się z potrzebami polskiego rynku pracy, a tych jest wiele. Według danych Barometru zawodów na liście zawodów deficytowych w 2024 roku znajdzie się ponad 30 profesji, m.in. kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy, spawacze i ślusarze, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy czy operatorzy obrabiarek skrawających. Z raportu grupy Progres wynika, że to zawody chętnie wybierane przez kandydatów z innych kontynentów. Co więcej, na kadrę z odległego kierunku coraz częściej decydują się polscy pracodawcy – 25 proc. ankietowanych ma w planach na 2024 rok zatrudnienie cudzoziemca spoza Europy. Obecnie na liście branż, w których najczęściej tymczasowo pracują cudzoziemcy z Azji i Afryki, znajdują się: przemysł, produkcja, logistyka, magazyny, handel i usługi.

Mimo że przedsiębiorcy podchodzą z dużą ostrożnością do zatrudniania osób z egzotycznych kierunków, to ich wątpliwości mijają bardzo szybko, gdy rozpoczynają one pracę w Polsce. Z czasem są doceniani za swoją sumienność, zaangażowanie i kwalifikacje. Większość przyjezdnych ma doświadczenie zawodowe zdobyte w swojej ojczyźnie, najczęściej w branżach dominujących w ich kraju. W przypadku mieszkańców Bangladeszu i Filipin jest to przemysł tekstylny, elektroniczny, automotive czy transport. Nepal, którego gospodarka oparta jest głównie na usługach, skąd pochodzi 52,6 proc. PKB, to dobry kierunek dla firm szukających kandydatów z takim doświadczeniem zawodowym. Ze Sri Lanki do Polski chętnie przenoszą się osoby wcześniej zatrudnione w handlu, turystyce, telekomunikacji czy przemyśle przetwórczym. Pandemia wywołała ogromne problemy finansowe w tym kraju, co spowodowało, że coraz większa liczba osób zaczęła szukać pracy zagranicą, również w Polsce – zaznacza Natalia Myskova.

Na ogół taki wyjazd do pracy w naszym kraju trwa od trzech do czterech lat. W przypadku pracy tymczasowej – bardzo często wybieranej przez cudzoziemców z odległych kierunków – średnia długość zatrudnienia wynosi od 10 do 18 miesięcy. Po upływie tego czasu wiele osób jest zatrudnianych bezpośrednio przez firmę, w której dotychczas wykonywali zlecone przez agencję obowiązki zawodowe. Na tę aktywność poświęcają o wiele więcej czasu niż Polacy zatrudnieni tymczasowo. Średnio nasi rodacy pracują 168 roboczogodzin w miesiącu, a przyjezdni z Azji czy Afryki o 52 godziny więcej – 220 roboczogodzin na miesiąc. Ich zaangażowanie w powierzone obowiązki jest coraz bardziej widoczne i doceniane przez polskich przedsiębiorców.

Wszystkie formalności – w zależności od kierunku – trwają od trzech do sześciu miesięcy. Cały proces rekrutacji i zatrudnienia to nie tylko czas, ale również koszty. Po stronie przełożonego znajduje się m.in. koszt zakwaterowania pracownika – około 600 zł miesięcznie. Po stronie pracownika jest zakup biletu na samolot do Polski oraz koszty związane z otrzymaniem wizy w swoim kraju.

Holding grupy Progres wspiera przedsiębiorstwa w Polsce w zakresie pracy tymczasowej, doradztwa biznesowego i szkoleń, rekrutacji stałych, a także optymalizacji procesów. Rocznie zatrudnia niemal 20 tys. pracowników i realizuje 1,5 tysiąca projektów rekrutacyjnych.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Piątka dla CA Immo

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

W trzech budynkach należących do warszawskiego portfela CA Immo pojawi się w tym roku pięciu nowych najemców.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Archicom wyemitował kolejne obligacje

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Archicom wyemitował obligacje o okresie spłaty przekraczającym trzy lata, o łącznej wartości 168 mln zł. Deweloper dywersyfikuje źródła finansowania nowych inwestycji, aby utrzymać tempo rozwoju i ekspansji, a także zadbać o stabilność organizacyjną.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ekspansja po trzech miesiącach

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Chemart International Trader, cztery miesiące po decyzji o wejściu do Panattoni Park Tricity East I, zdecydowała się na ekspansję i zajęcie dodatkowych 3 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Efigence zostaje na Mokotowie

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Efigence, firma technologiczna specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań dla sektora finansowego i e-commerce, przedłużyła umowę najmu 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej w Platinium Business Park na warszawskim Mokotowie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lubią The Park Warsaw

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

The Park Warsaw zyskał w ciągu III i IV kwartału 2023 roku nowych najemców i przedłużył umowy z dotychczasowymi partnerami. Kampus biurowy, którym zarządza White Star Real Estate, jest obecnie w 90 proc. wynajęty.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przemyska Vita w sprzedaży

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by JC

Develia wprowadziła do oferty mieszkania z II etapu osiedla Przemyska Vita na gdańskim Ujeścisku. W ramach tej fazy projektu powstanie 256 lokali.

Rynek mieszkaniowy

Polska Heimstaden gotów na kolejnych najemców

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Do oferty Heimstaden dołączyły 104 mieszkania położone przy ul. Wschodu Słońca na granicy warszawskich dzielnic Włochy i Ochota. To I etap inwestycji, w ramach której do końca 2024 roku najemcom udostępnionych zostanie 400 lokali.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Trzech partnerów dla CTPark Prague North

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Trzech najemców zajmie łącznie 60 proc. powierzchni nowego budynku w CTPark Prague North, który do końca II kwartału 2024 roku dostarczy na lokalny rynek 32 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Stawiają na Park Rozwoju

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Park Rozwoju na warszawskim Mokotowie pozyskał dwóch nowych najemców, a jeden z dotychczasowych przedłużył umowę. Łączna powierzchnia objęta umowami to blisko 1,4 tys. mkw. Kompleksem biurowym zarządza EPP.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Doradcy wybrali Quorum

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Wrocławskie biuro EY przeniesie się w maju 2024 roku do budynku D w kompleksie Quorum, realizowanym przez grupę Cavatina. Firma EY zajmie niemal 1 tys. mkw. powierzchni.

Style i wnętrza

Polska Biurowa modernizacja nad Odrą

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Reesco zakończyło modernizację biura firmy konsultingowej BPX. Siedziba spółki zlokalizowana jest przy ul. Grodzkiej we Wrocławiu, w biurowcu L’Uni, za którego rewitalizację również odpowiadają specjaliści z grupy Reesco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Land ma nowych najemców

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Współpracę z warszawskim centrum usługowo-handlowym Land rozpoczęło sześciu nowych najemców z branży sportowej i gastronomicznej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MSC zamieszka przy plaży

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by JC

MSC Poland, reprezentująca w Polsce armatora MSC Mediterranean Shipping Company, wynajęła ponad 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie Gdynia Waterfront.

Eurobuild CEE

Polska Marcowy "Eurobuild" już dostępny!

schedule 04 marca 2024
Eurobuild CEE

Ukazała się marcowa edycja naszego miesięcznika – pismo jest dostępne online i w wersji papierowej, która za tydzień trafi do rąk gości targów MIPIM w Cannes.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe kamienice w Ogrodach Staromiejskich

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Apsys rusza ze sprzedażą mieszkań w inwestycji Ogrody Staromiejskie we Wrocławiu. Dwie nowe kamienice powstaną na terenach poprzemysłowych między ulicami Stawową a Kościuszki. Znajdzie się w nich około 70 mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nauka w biurowcu

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Trzech nowych najemców z branż naukowej i edukacyjnej wybrało wrocławski biurowiec Silver Forum na swoje siedziby. Największą powierzchnię – prawie 2 tys. mkw. – zajmie prywatne Liceum Navigo Wrocław.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Wynajmują od Dortmundu do Monachium

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Palmira Capital Partners w imieniu funduszu Unternehmensimmobilien Club 2 zawarła kilka umów najmu na 10,7 tys. mkw. powierzchni łącznie. Największą z transakcji jest najem przez firmę Sauer Product 8,6 tys. mkw. w parku magazynowym w Dieburgu pod Frankfurtem nad Menem.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Żabka ze zgodą na Rumunię

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otrzymała zgodę rumuńskiego UOKIK-u na przejęcie większościowych spółki Drim Daniel Distributie, dystrybutora produktów FMCG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rekomercjalizacja w Zgierzu i Grodzisku

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Newgate Investment podpisała umowy najmu dotyczące dwóch lokali o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., których najemcą była wcześniej spółka Neonet. Na powierzchni w Zgierzu swój sklep otworzy Rossmann, a w Grodzisku Mazowieckim – Media Expert.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Dostali kredyt na fotowoltaikę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Litewska spółka inwestycyjna Atsinaujinančios energetikos investicijos pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro na realizację 16 farm fotowoltaicznych w zachodniej Polsce. Kredytu udzieliły Eiffel Investment Group i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 22 lutego 2024

Od sztucznej inteligencji do zielonych kołnierzyków

Najważniejsze trendy rynku pracy 2024 według Manpower Group to rosnąca rola kobiet, talentów generacji Z i sztucznej inteligencji. Na podwyżki mogą liczyć specjaliści sprzedaży. Pracodawcy szukają „zielonych kołnierzyków”.

schedule 09 stycznia 2024

Finanse i nieruchomości walczą o talenty

66 proc. pracodawców w Polsce wskazuje na problem w rekrutacji kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami. To najniższy wskaźnik niedoboru talentów od lat - wskazują eksperci ManpowerGroup. Finanse i nieruchomości to sektor z największą konkurencją o utalentowanych pracowników.

schedule 08 stycznia 2024

Więcej wypadków za biurkiem

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do września 2023 zgłoszono 45 809 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To oznacza wzrost o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

schedule 08 stycznia 2024

Polski Savills ma nowego szefa

Kamil Kowa został nowym dyrektorem zarządzającym Savillsa w Polsce. Wcześniej był członkiem zarządu firmy, a przez ostatnie dziewięć lat zajmował w niej stanowisko szefa działu Corporate Finance and Valuation.

schedule 04 stycznia 2024

Talenty nie idą na emeryturę

Dla 72 proc. polskich pracodawców podczas planowania strategii HR na 2024 rok priorytetem jest wellbeing pracowników, a dla 69 proc. z nich utrzymanie zatrudnienia na niezmienionym poziomie - wynika z badań ManpowerGroup.

schedule 19 grudnia 2023

Logistyka planuje rekrutacje

Trzech na 10 pracodawców branży transportu, logistyki i motoryzacji planuje dodatkowe rekrutacje z początkiem nowego roku - wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 12 grudnia 2023

W rekrutacji optymistycznie

Jak wynika z danych ManpowerGroup, w I kwartale 2024 roku 33 proc. polskich organizacji deklaruje chęć wzmacniania kadr, 16 proc. z nich liczy się z koniecznością redukcji stanowisk, a 49 proc. firm nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Jedynie 2 proc. firm nie ma jeszcze takich planów.

schedule 06 grudnia 2023

Pracowita Azja i Afryka

Produkcja, logistyka, magazyny, handel oraz transport to branże cieszące się największym zainteresowaniem wśród kandydatów z Azji i Afryki, wybierających nasz kraj jako kierunek emigracji zarobkowej – wynika z raportu grupy Progres. 

schedule 17 października 2023

Nowy szef retailu u Cushmana

Michał Masztakowski objął stanowisko Head of Retail Agency Poland w Cushman & Wakefield. Będzie odpowiadł za przygotowanie i realizację strategii biznesowej działu, poszerzanie portfela klientów firmy i kierowanie zespołem doradzającym najemcom i inwestorom.

schedule 18 lipca 2023

Zatrudniają zielone kołnierzyki

63 proc. polskich firm prowadzi obecnie rekrutacje na stanowiska związane ze zrównoważonym rozwojem. Najbardziej intensywne działania deklarują przedsiębiorstwa z branży transportu, logistyki i motoryzacji (75 proc.), energetyki i usług komunalnych (75 proc.) oraz IT (74 proc.) – wynika z danych ManpowerGroup.

schedule 04 lipca 2023

Rządzą w PLGBC

Odbyło się walne zebranie członków Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Na trzyletnią kadencję powołano nowego prezydenta oraz zarząd, a także komisję rewizyjną.

schedule 27 czerwca 2023

Segro z większym zarządem

Segro powołała w skład zarządu nowych członków: Marco Simonettiego, Jamesa Craddocka, Paula Dunne’a i Andrew Pilswortha. Jednocześnie, Andy Gulliford, chief operating officer Segro ustępuje z roli członka zarządu. 

schedule 20 października 2022

Tadeusza już nic nie rusza

Tadeusz Jachowicz, dyrektor zarządzający Gleeds Polska i dyrektor regionalny Gleeds Europe Holding na Europę Środkowo-Wschodnią, po 27 latach pracy odchodzi z firmy i kończy karierę zawodową. Od stycznia 2023 roku jego obowiązki na stanowisku dyrektora regionalnego przejmie Vladimir Bily.

schedule 14 lipca 2022

Jachna żegna się z 7R

Łukasz Jachna, członek zarządu i szef działu rynków kapitałowych w 7R, podjął decyzję o odejściu z firmy. Kierownictwo nad capital markets będzie sprawował jeszcze do końca września.

schedule 07 lipca 2022

Co trzecia firma chce zatrudniać

Według danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich pracodawców, 37 proc. firm chce od lipca do września rekrutować nowych pracowników. Redukcje etatów w tej branży planuje co trzynasta firma, natomiast co druga deklaruje, że pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie. Prognozy zatrudnienia polskich pracodawców produkcji przemysłowej utrzymują się na wysokim i optymistycznym poziomie. To zapowiedź dalszych i znaczących wzrostów zatrudnienia w tej branży.

schedule 28 czerwca 2022

Więcej pracy w magazynach

Jak wynika z danych CBRE, w ciągu ostatnich pięciu lat powierzchnia magazynowa w Polsce podwoiła się i po I kwartale 2022 wynosi w sumie 25 mln mkw. W budowie pozostaje 4,5 mln mkw. powierzchni magazynowej, niemal dwa razy więcej niż rok temu. W sektorze proporcjonalnie do metrów kwadratowych przybywa miejsc pracy.

schedule 02 czerwca 2022

Wracamy do biur

Praca w trybie zdalnym dobiega końca. 68 proc. firm chce powrotu pracowników do biur i to najlepiej jeszcze w tym roku. Jednocześnie tylko 6 proc. przedsiębiorców zdecyduje się na zmuszenie wszystkich zatrudnionych do pracy w biurze każdego dnia. Większość daje swobodę powrotu w formule hybrydowej – wynika z raportu CBRE „EMEA Office Occupier Sentiment Survey”. Eksperci firmy wskazują, że proces powrotu do biura warto odpowiednio zaplanować.

schedule 04 kwietnia 2022

Zmiany w zarządzie JLL

Firma doradcza JLL wprowadza zmiany w polskim zarządzie. W jego skład wchodzą obecnie: Mateusz Bonca, Tomasz Czuba, Thomas Devonshire Griffin, Mateusz Gołembiewski, Kinga Piotrowicz, Savvas Savva, Paweł Sztejter i Piotr Wetmański.

schedule 01 kwietnia 2022

Mirosław Koszany niezależnym ekspertem

Mirosław Koszany z końcem marca przestał pełnić funkcję prezesa zarządu Biura Inwestycji Kapitałowych i odchodzi ze spółki. Zamierza teraz zostać niezależnym ekspertem oraz zajmować się wycenami nieruchomości, a w dalszej perspektywie także doradztwem na rynku nieruchomości.

schedule 17 stycznia 2022

Zatrudniają w nieruchomościach

W ostatnich miesiącach wszystkie segmenty rynku nieruchomości odnotowały wyraźne ożywienie, co bardzo szybko przełożyło się na wzrost liczby rekrutacji. Firmy deweloperskie poszukują land managerów oraz specjalistów wykwalifikowanych pod kątem prowadzenia inwestycji, finansowania i łączenia klienta z produktem. Na brak ofert nie mogą narzekać również budowlańcy.

Wydanie 3 (286) marzec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie