EN

Polska Branża mówi: sprawdzam!

Rynek inwestycyjny i finansowy
Savills podsumował 2023 rok i nakreślił prognozy najważniejszych trendów. W najbliższym czasie branża nieruchomości komercyjnych w Polsce stanie przed wyzwaniem powrotu do wysokiej aktywności w obliczu wciąż odczuwalnej globalnej niestabilności i kryzysu klimatycznego.

Jak podają eksperci Savills, czynniki geopolityczne, gospodarcze oraz rozchwianie na rynkach finansowych, nadal mają istotny wpływ na krajobraz rynku nieruchomości i będą decydować o jego kształcie również w najbliższej przyszłości.

Pandemia oraz sytuacja geopolityczna w ostatnich latach wywołała znaczne turbulencje w światowej gospodarce, co przełożyło się na silny wzrost inflacji. W ramach przeciwdziałania spadkowi wartości pieniądza banki centralne systematycznie podnosiły stopy procentowe, które stały się głównym czynnikiem hamującym aktywność inwestycyjną i deweloperską na rynku nieruchomości komercyjnych. Wraz ze spadkiem kosztów finansowania spodziewamy się zmniejszenia polaryzacji pomiędzy oczekiwaniami cenowymi kupujących i sprzedających i stopniowego wzrostu wolumenu inwestycji - komentuje Kamil Kowa, członek zarządu Savills w Polsce.

Mniejsza płynność rynku była potęgowana przez specyfikę polskiego rynku nieruchomości polegającą na dominacji kapitału zagranicznego. Wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce w okresie od stycznia do września 2023 roku był o około 65 proc. niższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Kapitał zagraniczny oczekuje na stabilizację gospodarczą, która przełożyłaby się na zmniejszenie ryzyka transakcyjnego.

W pierwszej połowie 2024 roku na celowniku inwestorów pozostaną nieruchomości o wartości poniżej 100 mln euro, z długim horyzontem czasowym lokaty kapitału oraz nieruchomości typu value-add, czyli z potencjałem podniesienia wartości poprzez aktywne zarządzanie zarówno w obszarze najmu, jak i modernizacji, przebudowy, wykorzystania potencjału deweloperskiego czy też zmiany funkcji użytkowej.

W spektrum zainteresowania inwestorów pozostaną nowoczesne i dobrze skomunikowane wielkopowierzchniowe obiekty logistyczne oraz magazyny miejskie. Ponadto w dalszym ciągu obserwować będziemy zainteresowanie zakupem aktywów z alternatywnych sektorów, czyli najmem instytucjonalnym i prywatnymi akademikami. Jeśli popyt na tradycyjnym rynku mieszkaniowym utrzyma się na wysokim poziomie i deweloperzy nie będą zainteresowani sprzedażą projektów do operatorów PRS, to inwestorzy z tego sektora zaczną kierować swoją uwagę na bardziej przystępne cenowo działki i nieruchomości o przeznaczeniu komercyjnym, gdzie mogą powstawać obiekty zbiorowego zamieszkania.

Według wstępnych szacunków Savills, całkowite zasoby biurowe w Polsce na koniec roku zwiększą się do ponad 12,8 mln mkw. Tym samym 2023 rok zostanie zapamiętany jako najniższy pod względem nowej podaży na rynku w Warszawie (ok. 67 tys. mkw., co oznacza spadek o ok. 70 proc. względem całego 2022 roku) i drugi najniższy w ostatnim dziesięcioleciu w miastach regionalnych (ok. 328 tys. mkw.). Większej liczby inwestycji deweloperskich możemy się spodziewać dopiero w 2025 roku.

Zmiany modelu pracy, zainicjowane jako zabieg prewencyjny w okresie pandemii, zapoczątkowały głębszą transformację biur i sposobu kształtowania środowiska pracy. Istotnie wpłynęło to w 2023 roku również na popyt na powierzchnie biurowe.

Po prawie trzech latach łączenia pracy zdalnej i stacjonarnej, pracodawcy są obecnie w stanie lepiej oszacować, ile przestrzeni faktycznie potrzebują. Coraz częściej firmy zmniejszają wielkość zajmowanej powierzchni. Średnia powierzchnia nowo wynajmowanego biura w Warszawie spada systematycznie od trzech lat, od ponad 1 tys. mkw. przed pandemią do około 800 mkw. w 2023 roku. W zamian za to najemcy decydują się na wyższy standard lub lepszą lokalizację. Wobec ograniczonej podaży firmy poszukujące biura mogą obecnie korzystać z często bardzo okazyjnych ofert podnajmu oraz wciąż rozwijającej się oferty biur coworkingowych – komentuje Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy w Savills w Polsce.

Na rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce I kwartał 2023 roku przyniósł rekordową nową podaż powierzchni, która osiągnęła 1,9 mln mkw. Był to efekt oddawania do użytku projektów, które rozpoczęły się jeszcze w sprzyjających warunkach ekonomicznych i na fali rekordowo wysokiego popytu na powierzchnie magazynowe. Kolejne miesiące widocznie wyhamowały tempo uruchomiania nowych inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem tych realizowanych na zasadach spekulacyjnych.

Według szacunków, całkowita podaż nowych projektów magazynowych wyniesie w 2023 roku około 3,7 mln mkw., co byłoby wynikiem istotnie niższym niż w rekordowym 2022 roku, ale nadal drugim najwyższym w historii rynku magazynowego w Polsce. Podaż nowych obiektów w 2024 roku będzie najprawdopodobniej już niższa, na co wskazuje ilość powierzchni w budowie oraz spadek popytu.

Wraz ze zwiększającą się dostępnością powierzchni w obiektach już istniejących, w 2024 roku spodziewamy się większej liczby renegocjacji oraz relokacji do obiektów, które z powodzeniem już funkcjonują na rynku i cechują się odpowiednią jakością oraz dobrą lokalizacją. Rozwijać się będą centra danych, które mają kluczowe znaczenie dla obsługi zwiększonego zapotrzebowania na usługi w chmurze. Rozwój sztucznej inteligencji, popularyzacja pojazdów elektrycznych oraz automatyzacja produkcji powodują gwałtowny wzrost popytu na półprzewodniki, który zgodnie z European Chips Act zakłada ponad dwukrotne zwiększenie udziału krajów UE w globalnej produkcji półprzewodników do 2030 roku. Centralne położenie Polski oraz dostęp do wykwalifikowanych pracowników sprawiają, że nasza kandydatura jest poważnie rozpatrywana przez producentów półprzewodników z Europy, w ramach strategii nearshoringu – komentuje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektorka Industrial Services Hub w Savills w Polsce.

Branża nieruchomości w nadchodzących latach będzie musiała nadrobić zaległości technologiczne. Kluczowa infrastruktura znacznej części organizacji i budynków opiera się na systemach wymagających modernizacji. Na rynku pojawią się nowe rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Będą one musiały jednak zaadresować rosnące obawy, m.in. dotyczące poufności danych i niezawodności nowych technologii z obszaru PropTech.

W 2024 roku nadal będzie się dużo mówiło o ESG, ale według Savills może to być też rok, kiedy za słowami pójdą również czyny i będziemy obserwować większą liczbę wdrożeń na rynku nieruchomości. Celem nadrzędnym pozostanie dekarbonizacja oraz redukcja zużycia energii i śladu węglowego. Należy spodziewać się, że zarówno inwestorzy, jak i banki finansujące nowe budowy będą podchodzić bardzo drobiazgowo do kwestii związanych z ESG, a waga tego elementu przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości będzie rosła.

Po okresie skupionym na planowaniu i edukacji z zakresu ESG, przyszedł czas na wdrażanie rozwiązań zadeklarowanych w utworzonych do tej pory strategiach. 2024 rok będzie więc czasem, kiedy w kwestii ESG branża nieruchomości powie: sprawdzam! Z pewnością zaobserwujemy zmianę paradygmatu w obszarze S, poprzez odejście od przypadkowych inicjatyw społecznych i zwrot w kierunku przemyślanego tworzenia wartości społecznej i raportowania w tym zakresie. W aspekcie G w ESG, konieczne będzie wdrożenie zestawu polityk i procesów dotyczących zrównoważonych dostaw oraz praw człowieka. To powinien być również rok walki z greenwashingiem czyli wykorzystywaniem ESG jedynie w komunikacji, niepopartej realnymi działaniami – prognozuje Katarzyna Chwalbińska-Kusek, dyrektorka ESG i zrównoważonego rozwoju w Savills w Polsce.

W ocenie Savills coraz większą uwagę zwraca się obecnie na funkcje, jakie powinny spełniać nieruchomości, ze względu na wpływ sposobu korzystania z budynków zarówno na środowisko naturalne, jak i na społeczeństwo. We współczesnym świecie i ekonomii zachodzą istotne zmiany, a wraz z nimi zmieniają się nasze oczekiwania co do nieruchomości. To z kolei stwarza istotne wyzwania, ale i szanse dla całej branży, nakładając na uczestników rynku dużą odpowiedzialność.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Piątka dla CA Immo

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

W trzech budynkach należących do warszawskiego portfela CA Immo pojawi się w tym roku pięciu nowych najemców.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Archicom wyemitował kolejne obligacje

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Archicom wyemitował obligacje o okresie spłaty przekraczającym trzy lata, o łącznej wartości 168 mln zł. Deweloper dywersyfikuje źródła finansowania nowych inwestycji, aby utrzymać tempo rozwoju i ekspansji, a także zadbać o stabilność organizacyjną.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ekspansja po trzech miesiącach

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Chemart International Trader, cztery miesiące po decyzji o wejściu do Panattoni Park Tricity East I, zdecydowała się na ekspansję i zajęcie dodatkowych 3 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Efigence zostaje na Mokotowie

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Efigence, firma technologiczna specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań dla sektora finansowego i e-commerce, przedłużyła umowę najmu 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej w Platinium Business Park na warszawskim Mokotowie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lubią The Park Warsaw

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

The Park Warsaw zyskał w ciągu III i IV kwartału 2023 roku nowych najemców i przedłużył umowy z dotychczasowymi partnerami. Kampus biurowy, którym zarządza White Star Real Estate, jest obecnie w 90 proc. wynajęty.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przemyska Vita w sprzedaży

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by JC

Develia wprowadziła do oferty mieszkania z II etapu osiedla Przemyska Vita na gdańskim Ujeścisku. W ramach tej fazy projektu powstanie 256 lokali.

Rynek mieszkaniowy

Polska Heimstaden gotów na kolejnych najemców

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Do oferty Heimstaden dołączyły 104 mieszkania położone przy ul. Wschodu Słońca na granicy warszawskich dzielnic Włochy i Ochota. To I etap inwestycji, w ramach której do końca 2024 roku najemcom udostępnionych zostanie 400 lokali.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Trzech partnerów dla CTPark Prague North

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Trzech najemców zajmie łącznie 60 proc. powierzchni nowego budynku w CTPark Prague North, który do końca II kwartału 2024 roku dostarczy na lokalny rynek 32 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Stawiają na Park Rozwoju

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Park Rozwoju na warszawskim Mokotowie pozyskał dwóch nowych najemców, a jeden z dotychczasowych przedłużył umowę. Łączna powierzchnia objęta umowami to blisko 1,4 tys. mkw. Kompleksem biurowym zarządza EPP.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Doradcy wybrali Quorum

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Wrocławskie biuro EY przeniesie się w maju 2024 roku do budynku D w kompleksie Quorum, realizowanym przez grupę Cavatina. Firma EY zajmie niemal 1 tys. mkw. powierzchni.

Style i wnętrza

Polska Biurowa modernizacja nad Odrą

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Reesco zakończyło modernizację biura firmy konsultingowej BPX. Siedziba spółki zlokalizowana jest przy ul. Grodzkiej we Wrocławiu, w biurowcu L’Uni, za którego rewitalizację również odpowiadają specjaliści z grupy Reesco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Land ma nowych najemców

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Współpracę z warszawskim centrum usługowo-handlowym Land rozpoczęło sześciu nowych najemców z branży sportowej i gastronomicznej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MSC zamieszka przy plaży

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by JC

MSC Poland, reprezentująca w Polsce armatora MSC Mediterranean Shipping Company, wynajęła ponad 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie Gdynia Waterfront.

Eurobuild CEE

Polska Marcowy "Eurobuild" już dostępny!

schedule 04 marca 2024
Eurobuild CEE

Ukazała się marcowa edycja naszego miesięcznika – pismo jest dostępne online i w wersji papierowej, która za tydzień trafi do rąk gości targów MIPIM w Cannes.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe kamienice w Ogrodach Staromiejskich

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Apsys rusza ze sprzedażą mieszkań w inwestycji Ogrody Staromiejskie we Wrocławiu. Dwie nowe kamienice powstaną na terenach poprzemysłowych między ulicami Stawową a Kościuszki. Znajdzie się w nich około 70 mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nauka w biurowcu

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Trzech nowych najemców z branż naukowej i edukacyjnej wybrało wrocławski biurowiec Silver Forum na swoje siedziby. Największą powierzchnię – prawie 2 tys. mkw. – zajmie prywatne Liceum Navigo Wrocław.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Wynajmują od Dortmundu do Monachium

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Palmira Capital Partners w imieniu funduszu Unternehmensimmobilien Club 2 zawarła kilka umów najmu na 10,7 tys. mkw. powierzchni łącznie. Największą z transakcji jest najem przez firmę Sauer Product 8,6 tys. mkw. w parku magazynowym w Dieburgu pod Frankfurtem nad Menem.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Żabka ze zgodą na Rumunię

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otrzymała zgodę rumuńskiego UOKIK-u na przejęcie większościowych spółki Drim Daniel Distributie, dystrybutora produktów FMCG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rekomercjalizacja w Zgierzu i Grodzisku

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Newgate Investment podpisała umowy najmu dotyczące dwóch lokali o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., których najemcą była wcześniej spółka Neonet. Na powierzchni w Zgierzu swój sklep otworzy Rossmann, a w Grodzisku Mazowieckim – Media Expert.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Dostali kredyt na fotowoltaikę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Litewska spółka inwestycyjna Atsinaujinančios energetikos investicijos pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro na realizację 16 farm fotowoltaicznych w zachodniej Polsce. Kredytu udzieliły Eiffel Investment Group i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 04 marca 2024

Archicom wyemitował kolejne obligacje

Archicom wyemitował obligacje o okresie spłaty przekraczającym trzy lata, o łącznej wartości 168 mln zł. Deweloper dywersyfikuje źródła finansowania nowych inwestycji, aby utrzymać tempo rozwoju i ekspansji, a także zadbać o stabilność organizacyjną.

schedule 01 marca 2024

Żabka ze zgodą na Rumunię

Grupa Żabka otrzymała zgodę rumuńskiego UOKIK-u na przejęcie większościowych spółki Drim Daniel Distributie, dystrybutora produktów FMCG.

schedule 01 marca 2024

Dostali kredyt na fotowoltaikę

Litewska spółka inwestycyjna Atsinaujinančios energetikos investicijos pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro na realizację 16 farm fotowoltaicznych w zachodniej Polsce. Kredytu udzieliły Eiffel Investment Group i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

schedule 29 lutego 2024

Miliony na stacje ładowania

Spółka Powerdot zamknęła kolejną rundę finansowania, w ramach której otrzyma 100 mln euro na rozwój infrastruktury do ładowania aut elektrycznych w Europie. 

schedule 29 lutego 2024

Panattoni buduje na kredyt

Panattoni otrzymało finansowanie na realizację trzeciej hali wchodzącej w skład projektu Panattoni Park Ruda Śląska II. Kredytu w wysokości 9,4 mln euro udzielił bank Millennium.

schedule 28 lutego 2024

Rynek pod presją geopolityki

Według raportu „At a glance – Rynek inwestycyjny w Polsce, IV kwartał 2023 roku”, przygotowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland, Polska ma stabilne perspektywy ekonomiczne, ale sytuacja geopolityczna na świecie oraz utrzymujące się wysokie stopy procentowe w Europie nie sprzyjają szybkiemu odbudowaniu obrotów i dużym inwestycjom w nieruchomości komercyjne.

schedule 28 lutego 2024

Lublin przyciąga inwestorów i pracowników

Firmy Antal i Cushman & Wakefield opublikowały raport Business Environment Assessment Study, sporządzony we współpracy z Baker McKenzie, Pracodawcami RP, Pro Progressio oraz Vastintem. Z badania wynika, że potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej rośnie, co widać szczególnie na przykładzie Lublina.

schedule 26 lutego 2024

Transakcje coraz dłuższe

Firma Drooms, dostawca pokoi danych, opublikował swój coroczny Real Estate Transaction Barometer. Europejscy eksperci ds. rynku nieruchomości wypowiedzieli się w badaniu na temat prognoz rynkowych i własnych planów inwestycyjnych na 2024 rok.

schedule 26 lutego 2024

Spodziewany powrót równowagi cenowej 

Jak wynika z analizy firmy Colliers wolumen inwestycji w regionie CEE-6 spadł o około 52 proc. do 5,1 mld euro w 2023 roku, osiągając najniższy poziom od dziesięciu lat. Kapitał czeski utrzymuje jednak najsilniejszą pozycję w regionie.

schedule 26 lutego 2024

Miliony na Green Saver 7R

Magazyn powstający w Kątach Wrocławskich jest pierwszym produktem 7R w kategorii Green Saver, ograniczającym zarówno emisje CO2, jak i koszty operacyjne. Projekt uzyskał właśnie finansowanie w wysokości 87 mln zł od Banku Pekao S.A.

schedule 23 lutego 2024

IT wciąż króluje w biurach

Jak podaje Axi Immo w raporcie "Rynek biurowy w Regionach 2023”, w minionym roku na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych w Polsce deweloperzy oddali łącznie 280 tys. mkw. Pozwoliło to na powiększenie całkowitych zasobów sektora do poziomu 6,68 mln mkw.

schedule 22 lutego 2024

CPIPG ma o jeden biurowiec mniej

CPI Property Group sfinalizowało sprzedaż Concept Tower. Nowym właścicielem 15-piętrowego biurowca na warszawskiej Woli jest Wood & Company Real Estate Fund. Budynek należał do CPIPG od 2020 roku.

schedule 22 lutego 2024

Miliony na tony zielonego wodoru

Polenergia planuje na Górnym Śląsku budowę fabryki zielonego wodoru. Projekt H2Silesia o mocy około 105 MW ma szansę na unijne finansowanie w maksymalnej wysokości około 143 mln euro.

schedule 20 lutego 2024

Łódź pełna talentów

Czwarta edycja raportu Business Environment Assessment Study, którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, wskazuje, że Polska utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu kolejnych inwestycji, a wśród miast na prowadzenie wysuwa się Łódź.

schedule 15 lutego 2024

Dobre perspektywy dla Trójmiasta

Trójmiasto znalazło się na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce – wynika z raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield.

schedule 15 lutego 2024

Indeksacja bez tajemnic

Kwestia waloryzacji czynszu w komercyjnych umowach najmu nieruchomości nabiera na znaczeniu zwłaszcza w I kwartale roku. Eksperci firmy Cushman & Wakefield wskazują, jak zadbać o doprecyzowanie warunków indeksacji i uniknąć ewentualnych sporów między właścicielami a najemcami.

schedule 14 lutego 2024

Magazyny wciąż na prowadzeniu

Eksperci firmy Avison Young podsumowali 2023 rok na polskim rynku inwestycyjnym. Pomimo stabilnego wolumenu utrzymującego się przez trzy trudne lata, które zapoczątkował wybuch pandemii, w ubiegłym roku nastąpiło nieuchronne spowolnienie.

schedule 14 lutego 2024

Czekając na stabilizację

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej całkowity wolumen transakcji wyniósł 5,1 mld euro. W obliczu przyjęcia ostrożnej strategii przez niektórych globalnych graczy, inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej pozostali aktywni na rynku – wskazują eksperci JLL i iO Partners.

schedule 09 lutego 2024

Immofinanz bez biurowca w Zagrzebiu

Immofinanz sfinalizował sprzedaż nieruchomości biurowej Grand Center Zagreb chorwackiej firmie z branży nieruchomości. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 07 lutego 2024

Trigea kupiła Arkády Pankrác

Fundusz Trigea sfinalizował zakup centrum handlowego Arkády Pankrác w Pradze. To największa w historii transakcja na rynku nieruchomości handlowych dokonana przez krajowe fundusze w Czechach, o wartości przekraczającej 6 mld koron czeskich.

Wydanie 3 (286) marzec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie