Polska W rekrutacji optymistycznie
Zasoby ludzkieOpublikowany „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” pokazuje, że prognoza netto zatrudnienia dla Polski, będąca odzwierciedleniem nastrojów rekrutacyjnych to +18 proc. Jest to wynik identyczny do prognozy deklarowanej na ostatnie miesiące 2023 roku, ale również wzrost o 18 p.p. rok do roku. Oznacza to, że rynek pracy utrzymał swój poziom aktywności i nieco się ustabilizował, firmy chcą powiększać zespoły, a osoby planujące zmianę pracodawcy mogą spodziewać się więcej ofert pracy niż w ostatnich miesiącach.
Dane dla I kwartału nadchodzącego roku potwierdzają, że polscy pracodawcy chcą wzmacniać swoje organizacje. Ostatnie miesiące pokazały, że pomimo wielu trudności i zawirowań zarówno tych płynących z Polski, jak i świata, rynek pracy nad Wisłą nieśmiało stabilizuje się. To już drugi z rzędu kwartał z dwucyfrową prognozą rekrutacyjną na poziomie +18 proc., a wzrost deklaracji pracodawców jest jasnym sygnałem mówiącym o pozytywnych trendach. Wyzwań stojących przed przedsiębiorcami w Polsce wciąż jest bardzo dużo. Wysokie koszty prowadzenia działalności, ceny surowców, wzrost płacy minimalnej czy inflacja powodują, że firmy muszą często weryfikować swoje plany i strategie. Nie można nie wspomnieć także o światowej sytuacji geopolitycznej, wojnach i niepewności z tym związanej. Wszystko to ma przełożenie nie tylko na globalne nastroje firm, ale także na te w naszym kraju – tłumaczy Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.
Z raportu ManpowerGroup wynika, że najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy zlokalizowane w południowym (+23 proc.), centralnym (+21 proc.) oraz południowo-zachodnim (+19 proc.) regionie Polski. Nieco mniej ofert mogą spodziewać się kandydaci poszukujący zatrudnienia w północno-zachodniej (+15 proc.) i północnej (+14 proc.) części naszego kraju. O najmniejszych, choć wciąż dodatnich prognozach zatrudnienia mówią pracodawcy ze wschodu (+12 proc.).
Patrząc na dane dla regionów Polski można zauważyć, że pracodawcy w całym kraju chcą wzmacniać zespoły. Największe plany rekrutacyjne deklarują firmy z Polski centralnej, południowej i wschodniej. Jest to pokłosiem nie tylko sezonowości wynikającej ze wzmożonych działań w obszarach takich jak e-commerce, turystyka, transport czy magazynowanie. To również efekt nowych inwestycji, a w konsekwencji zapotrzebowania na nowe ręce do pracy – mówi Tomasz Walenczak.
Jak pokazują dane raportu, w I kwartale 2024 roku firmy we wszystkich ośmiu analizowanych obszarach planują rekrutacje. Największe zapotrzebowanie na nowe talenty zgłaszają pracodawcy z branży energetyki i usług komunalnych (+30 proc.), dóbr i usług konsumpcyjnych (+21 proc.) oraz sektora transportu, logistyki i motoryzacji (+21 proc.). Nieco niższe, choć wciąż optymistyczne prognozy zatrudnienia deklarują pracodawcy sektora przemysłu i surowców (+19 proc.), usług komunikacyjnych (+19 proc.), a także IT (+18 proc.). Branża nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+17 proc.) oraz finansów i nieruchomości (+17 proc.) wskazuje na najmniejszy apetyt na nowe talenty, choć kandydaci tych obszarów wciąż będę mogli spodziewać się wielu ofert pracy.
Niezależnie od regionu i branży widoczna jest chęć pracodawców do powiększania kadr, wzmacniania zespołów, rozwoju. Wciąż należy obserwować to, co dzieje się w Polsce oraz na świecie, jednak możemy mówić o umiarkowanym optymizmie. Z pewnością organizacje wciąż będą musiały mierzyć się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, niedoborem talentów czy odpływem dużej części zagranicznych pracowników. Jednak dane pokazują, że firmy są bardziej skore do rozwoju niż jeszcze rok temu. Przed nami czas dużych zmian związanych między innymi z rozwojem sztucznej inteligencji, nowymi inwestycjami, wiele mówi się także o skróceniu tygodnia pracy czy powrocie do biur. Należy zatem bacznie przyglądać się temu, co przyniosą najbliższe miesiące, wszystko to bowiem ma niebagatelny wpływ na rynek pracy – podsumowuje Tomasz Walenczak.
Analiza planów rekrutacyjnych pracodawców ManpowerGroup uwzględnia podział na sześć wielkości organizacji. Dane wskazują, że w I kwartale 2024 roku najbardziej otwarte na powiększanie zespołów są organizacje mające w swoich strukturach od 250 do 999 pracowników (+24 proc.). Na optymizm rekrutacyjny na podobnym poziomie wskazują firmy zatrudniające 50-259 (+21 proc.), 1000-4999 (+21 proc.) a także te powyżej 5 tys. osób (+20 proc.). Na nieco mniejsze zapotrzebowanie na nowe talenty wskazują przedsiębiorstwa, których kadra mieści się w przedziale 10-49 pracowników (+14 proc.).
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Axi Immo
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy planistycznej, uchwalonej 24 września 2023, polski rynek nieruchomości staje przed znaczącymi zmianami, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki de ...