Rozwój e-commerce zmienia rynek pracy
Zasoby ludzkieIch zdaniem wiele procesów nadal będzie wymagać manualnych operacji, dlatego najemcy dokładają dziś starań, aby przyciągnąć i zatrzymać w swoich lokalizacjach jak najwięcej pracowników. E-commerce to dziś jeden z najszybciej rozwijających się kanałów dystrybucji w Polsce. Zakupy internetowe stały się popularne wśród konsumentów, którzy coraz chętniej odwiedzają sklepy online i robią zakupy z wykorzystaniem aplikacji mobilnych.W związku z presją na skracanie czasu dostawy przesyłek, firmy obsługujące ten się sektor, muszą zadbać o dobór odpowiednio wyposażonych powierzchni magazynowych oraz pracowników, którzy mają kluczowe znaczenie dla jakości świadczonych usług.
– Koszty pracy i dostępność wykwalifikowanych pracowników, stale ulepszana i rozwijana infrastruktura transportowa oraz magazynowa to czynniki, które decydują o atrakcyjności naszego kraju, jako miejsca do lokowania zakładów produkcyjnych i magazynów. Polski rynek pracy jest wciąż jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie, szczególnie jeśli godzinne koszty pracy w naszym kraju porównamy z Niemcami czy Danią, w których te stawki są odpowiednio trzy- i czterokrotnie wyższe. Z tego właśnie powodu, biznes e-commerce jest transferowany do Polski – mówi Damian Kołata, associate w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.
Obecnie większość firm wynajmujących powierzchnie w parkach logistycznych i działająca w sektorze e-commerce zatrudnia powyżej 500 pracowników. Dodatkowo, według ankietowanych w najbliższych latach liczba ta będzie rosnąć. Blisko 73 proc. deweloperów oraz 100 proc. operatorów logistycznych twierdzi, że w najbliższych latach liczba pracowników wzrośnie. Jedynie 27 proc. deweloperów uważa, że liczba pracowników zmaleje.
W związku z dużą konkurencją w branży e-commerce pracodawcy dokładają starań, aby zachęcić do pracy w magazynie. Wprowadzają udogodnienia i zachęty. Wśród nich są m.in.: karta sportowa, prywatna opieka medyczna i fizjoterapeutyczna, ubezpieczenie, a także pracownicze bony i podarunki. Dodatkowo, większość pracowników ma zapewniony m.in. darmowy dojazd i powrót z pracy do domu.
– Decyzja o wyborze lokalizacji dla magazynu do obsługi e-commerce ma charakter strategiczny i jest szczególnie ważna z uwagi na dwa czynniki: możliwość sprawnej dystrybucji, pozwalającej na maksymalne skrócenie czasu dostawy i dostępność zasobów ludzkich. Istotna jest także odpowiednia infrastruktura drogowa i możliwość zapewnienia kadr. Wybór lokalizacji jest kompromisem na rzecz tego drugiego aspektu, inwestycja jest zwykle lokalizowana w rejonach o lepszej dostępności do siły roboczej np. Polski Zachodniej czy północno-wschodniej – dodaje Joanna Sinkiewicz, partner i dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...