EN

Praca zmienia oblicze

Zasoby ludzkie
POLSKA Roboty weszły do fabryk i biur a automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają pracę w firmach. W rezultacie zmienia się również kultura organizacyjna firm – wynika z raportu „The 7 Drivers Shaping The Future of Work” – przygotowanego przez Talent Alpha oraz partnerów: Hays, KKS Savills, Transformant, Digital Readiness Institute oraz Inicjatywę Mobilności Pracy.

Raport opisuje czynniki wpływające na przyszłość pracy. Wśród nich autorzy wymieniają transformację technologiczną, kulturę pracy, procesy w organizacjach, zapotrzebowanie na nowe umiejętności, innowacyjne modele biznesowe oraz zmiany prawne. Zdaniem autorów opracowania potrzeba elastyczności i powiększająca się luka kompetencyjna to zmiany, którym rynek pracy musi stawić czoła. Coraz więcej mówi się jednak o korzyściach i nadziejach, niż zagrożeniach wynikających z rozwoju technologicznego.

Według Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), do 2022 roku w wyniku automatyzacji zniknie 75 mln miejsc pracy. Zachodzące zamiany są już widoczne na całym świecie. W Szanghaju 40 tys. mkw. powierzchni magazynowej firmy JD.com jest obsługiwanych przez roboty, którym towarzyszy pięć osób. Firma Ericsson ma otworzyć w przyszłym roku zautomatyzowaną fabrykę, a celem Tesli jest szybkie uruchomienie fabryk działających bez interwencji człowieka. Jednak te same prognozy przewidują pojawienie się na globalnym rynku pracy około 133 mln nowych stanowisk. Będzie to rezultatem nowych możliwości wynikających z rozwoju technologicznego. Potrzebni będą nie tylko automatycy, programiści i inżynierowie, ale również eksperci z dziedzin, które jeszcze nie istnieją. Z każdym rokiem na rynku pracy będą pojawiały się kolejne obszary specjalizacyjne, zaliczane do tzw. zawodów przyszłości. Możemy się spodziewać, że będą to profesje związane z analizą danych, transformacją cyfrową, automatyzacją, sztuczną inteligencją, a także środowiskiem internetowym.

Nowe możliwości
Z raportu wynika również, że rozwój technologiczny zmienia również oblicze procesów HR oraz poszerza zakres sposobów świadczenia pracy. Platformy działające w chmurze pozwalają wykonywać zadania z dowolnego miejsca na świecie. Szeroka gama rozwiązań umożliwia elastyczność i wspomaga rozwój tzw. gig economy, czyli gospodarki, w której pracownicy świadomie rezygnują z jednego miejsca zatrudnienia na rzecz pracy projektowej i samodzielnie dobieranych zleceń. – Technologia stwarza nowe możliwości dla przedsiębiorstw i pracowników. Nawet 85 proc. stanowisk, które będą istnieć w 2030 roku, nie zostało jeszcze wymyślonych. Jednocześnie w tej chwili przechodzimy gwałtowne zmiany na rynku pracy, czego najlepszym przykładem jest rozwój tzw. gig economy, czyli elastycznej gospodarki opartej na zleceniach – komentuje Przemek Berendt, współzałożyciel i prezes Talent Alpha.

Nowe wymiary biznesu zwiększają zapotrzebowanie na kompetencje technologiczne. Pojawiają się również nowe strategie zarządzania oraz rekrutacji. – Luka kompetencyjna nakłada na pracodawców coraz większą presję i zmusza ich do poszukiwania specjalistów w innych regionach świata i grupach demograficznych. To oznacza, że kultura organizacyjna tych firm w przyszłości będzie musiała skupić się na różnorodności i integracji. W połączeniu z aspektami branymi pod uwagę przez kandydatów wybierających kolejne miejsce zatrudnienia, budowanie kultury organizacyjnej wyrasta na jeden z kluczowych filarów skutecznej strategii zatrudnienia – podkreśla Sandra Henke, group head of People & Culture w Hays.

Przykład powinien iść z góry
Eksperci Hays wskazują sześć elementów niezbędnych do zbudowania i utrzymania przyjaznej kultury organizacyjnej. Wśród nich wymieniają poczucie sensu wykonywanej pracy, włączanie pracowników w dyskusję i podejmowanie decyzji, a także promowanie odpowiednich postaw i zachowań wśród kadry zarządzającej. Istotne jest również dążenie firmy do ulepszeń, otwartość na zmiany i zachęcanie pracowników do uczestniczenia w tworzeniu dobrego miejsca zatrudnienia. – Podejmując działania związane z budowaniem kultury organizacyjnej, należy pamiętać, że przykład powinien iść z góry. Menedżerowie muszą rozumieć i identyfikować się z kulturą organizacji, pracować i podejmować decyzje w oparciu o wartości firmy i wsłuchiwać się w potrzeby pracowników. Nie wystarczy stworzenie dokumentu opisującego zachowania pożądane wśród pracowników firmy. Budowanie kultury organizacyjnej to stały proces, ciągłe zbieranie opinii i poszukiwanie obszarów, które wymagają ulepszenia – zaznacza Agnieszka Czarnecka, head of HR Consultancy w Hays Poland.

Równie ważna dla firm będzie otwartość na nowe modele pozyskiwania talentów i formy współpracy. Co to oznacza dla pracowników? Z jednej strony korzyści pod postacią większej elastyczności i niezależności w wyborze firmy oraz wykonywanych zadań. Dla wielu zaletą pracy w oparciu o zlecenia może być możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Z drugiej strony, podkreślane są zagrożenia wynikające z rozwoju gig economy. Aby dobrze odnaleźć się w nowych realiach rynku, niezbędne będą więc specjalistyczne kompetencje oraz zdolność do szybkiej adaptacji.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Spar u boku Avii

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

Na stacjach paliw Avia pojawiło się dziewięć nowych sklepów Spar. Obecnie działa już 45 marketów Spar i Spar Express otworzonych we współpracy z siecią Avia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Prawie setka nowych sklepów

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

W I połowie w obiektach handlowych G City w Polsce otworzyło się 98 nowych sklepów o łącznej powierzchni najmu ponad 22 tys. mkw.

Architektura i urbanistyka

Polska Historia Polski na Cytadeli

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

Pod koniec września w Warszawie otworzy się Muzeum Historii Polski. Jeden z największych obiektów muzealnych w Polsce został zaprojektowany przez pracownię WXCA.

ESG

Polska Gry Podwórkowe przy Nowogrodzkiej

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

Na ul. Nowogrodzkiej 45 w Warszawie pod patronatem Urzędu Dzielnicy Śródmieście odbyły się Gry Podwórkowe. To początek konsultacji pod hasłem Projekt Podwórko, dotyczących zagospodarowania terenu należącego do Zeitgeist Asset Management.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska W stolicy przybywa fleksów

schedule 22 września 2023
Opr./edited by JC

Obecnie w Warszawie znajduje się około 190 tys. mkw. elastycznych powierzchni biurowych. Jak wynika z raportu firmy Biuro Na Miarę, popyt na takie przestrzenie jest wysoki, a stolica przyciąga nie tylko międzynarodowe korporacje i freelancerów, ale także firmy zza wschodniej granicy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska ECE zaczyna w magazynach

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

Grupa ECE debiutuje na polskim rynku logistycznym – obiekt o powierzchni ponad 78 tys. mkw. powstaje niedaleko Kątów Wrocławskich zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Złota panierka w Złotych Tarasach

schedule 22 września 2023
Opr./edited by JC

W Złotych Tarasach otwarto pierwszą w Warszawie restaurację Popeyes. Pochodząca z Luizjany sieć barów szybkiej obsługi to siódmy w tym roku najemca warszawskiego obiektu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moc otwarć na Mokotowie

schedule 22 września 2023
Opr./edited by JC

W centrum handlowym Westfield Mokotów ponownie otwarto butik La Mania. Do grona najemców dołączyło też pięć nowych marek, m.in. Apple.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Deichmann i Media Expert w Promyku

schedule 22 września 2023
Opr./edited by ANZ

Zakończono ostatni etap realizacji parku handlowego Promyk w Busku-Zdroju. Najnowsi najemcy, którzy wprowadzą się do inwestycji, to Deichmann i MediaExpert.

Rynek mieszkaniowy

Polska Modern Mokotów w sercu Mordoru

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

Archicom i Echo Investment rozpoczynają budowę Modern Mokotów w Warszawie. W miejscu zabudowy biurowej powstanie kwartał z budynkami mieszkalnymi, projekt typu "destination", bez ogrodzeń, powiązany architektonicznie i komunikacyjnie z okolicą.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wysokie C w Katowicach

schedule 22 września 2023
Opr./edited by JC

Atal realizuje w Katowicach inwestycję Olimpijska, w ramach której powstaną trzy wysokościowce. Jednym z nich jest 17-piętrowy wieżowiec C, przy którym prowadzone są aktualnie prace fundamentowe.

ESG

Polska Punkt Zwrotny w F.S.O. Parku

schedule 21 września 2023
Opr./edited by MR

Na Pradze Północ w Warszawie zostało otwarte EkoCentrum Punkt Zwrotny. Miejsce służące edukacji młodzieży w zakresie cyrkularności i zrównoważonej mody powstało na terenie, na którym firma Okam będzie realizować F.S.O. Park.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Ekofinansowanie dla Heimstaden

schedule 21 września 2023
Opr./edited by MR

Heimstaden Bostad pozyskało 700 mln euro finansowania bankowego na działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje w projektach mieszkalnych grupy na czeskim rynku.

Architektura i urbanistyka

Słowacja Sky Park wciąż rośnie

schedule 21 września 2023
Opr./edited by JC

Alto Real Estate, właściciel kompleksu Sky Park w Bratysławie, ogłosił konkurs architektoniczny na dalszą rozbudowę projektu na sąsiednim terenie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska The Bridge na półmetku

schedule 21 września 2023
Opr./edited by ANZ

Przy placu Europejskim w Warszawie trwa budowa The Bridge, jedynego aktualnie realizowanego wieżowca biurowego w stolicy. Inwestycja przekroczyła właśnie półmetek. Budynek, który docelowo osiągnie wysokość 174 m i 40 pięter ma już 26 kondygnacji.  

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Fabryka na finiszu

schedule 21 września 2023
Opr./edited by JC

Fabryka Park w katowickiej dzielnicy Piotrowice wchodzi w ostatnią fazę realizacji. Mieszkańcy skorzystają z oferty retail parku jeszcze w tym roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Echo stawia na living

schedule 21 września 2023
Opr./edited by MR

Grupa Echo Investment planuje osiągnąć w 2023 roku poziom około 2 tys. sprzedanych mieszkań, a w przyszłych latach sprzedawać 4 tys. mieszkań rocznie. Grupa zamierza uruchomić do końca roku 11 nowych projektów mieszkaniowych i pracuje nad zwiększaniem banku ziemi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielone światło dla zielonego projektu

schedule 21 września 2023
Opr./edited by JC

Łódzcy radni zagłosowali za przyszłością projektu T17 na Księżym Młynie w Łodzi. Oprócz osiedla mieszkaniowego na terenie inwestycji powstanie ogólnodostępny skwer.

Style i wnętrza

Polska Modernizacja w stylu modernizmu

schedule 21 września 2023
Opr./edited by ANZ

Hotel Wieniawa we Wrocławiu, wchodzący w skład Grupy PHH, przejdzie metamorfozę. Po remoncie hotel będzie funkcjonował pod marką należącą do Marriott International – Four Points by Sheraton. Wraz ze zmianą marki całkowitej renowacji zostaną poddane wszystkie pokoje.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Cube na wyłączność

schedule 21 września 2023
Opr./edited by JC

Firma Walter Herz została wyłącznym agentem ds. wynajmu powierzchni w kompleksie biurowym Cube Office Park w Gdańsku.

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 18 lipca 2023

Zatrudniają zielone kołnierzyki

63 proc. polskich firm prowadzi obecnie rekrutacje na stanowiska związane ze zrównoważonym rozwojem. Najbardziej intensywne działania deklarują przedsiębiorstwa z branży transportu, logistyki i motoryzacji (75 proc.), energetyki i usług komunalnych (75 proc.) oraz IT (74 proc.) – wynika z danych ManpowerGroup.

schedule 04 lipca 2023

Rządzą w PLGBC

Odbyło się walne zebranie członków Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Na trzyletnią kadencję powołano nowego prezydenta oraz zarząd, a także komisję rewizyjną.

schedule 27 czerwca 2023

Segro z większym zarządem

Segro powołała w skład zarządu nowych członków: Marco Simonettiego, Jamesa Craddocka, Paula Dunne’a i Andrew Pilswortha. Jednocześnie, Andy Gulliford, chief operating officer Segro ustępuje z roli członka zarządu. 

schedule 20 października 2022

Tadeusza już nic nie rusza

Tadeusz Jachowicz, dyrektor zarządzający Gleeds Polska i dyrektor regionalny Gleeds Europe Holding na Europę Środkowo-Wschodnią, po 27 latach pracy odchodzi z firmy i kończy karierę zawodową. Od stycznia 2023 roku jego obowiązki na stanowisku dyrektora regionalnego przejmie Vladimir Bily.

schedule 14 lipca 2022

Jachna żegna się z 7R

Łukasz Jachna, członek zarządu i szef działu rynków kapitałowych w 7R, podjął decyzję o odejściu z firmy. Kierownictwo nad capital markets będzie sprawował jeszcze do końca września.

schedule 07 lipca 2022

Co trzecia firma chce zatrudniać

Według danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich pracodawców, 37 proc. firm chce od lipca do września rekrutować nowych pracowników. Redukcje etatów w tej branży planuje co trzynasta firma, natomiast co druga deklaruje, że pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie. Prognozy zatrudnienia polskich pracodawców produkcji przemysłowej utrzymują się na wysokim i optymistycznym poziomie. To zapowiedź dalszych i znaczących wzrostów zatrudnienia w tej branży.

schedule 28 czerwca 2022

Więcej pracy w magazynach

Jak wynika z danych CBRE, w ciągu ostatnich pięciu lat powierzchnia magazynowa w Polsce podwoiła się i po I kwartale 2022 wynosi w sumie 25 mln mkw. W budowie pozostaje 4,5 mln mkw. powierzchni magazynowej, niemal dwa razy więcej niż rok temu. W sektorze proporcjonalnie do metrów kwadratowych przybywa miejsc pracy.

schedule 02 czerwca 2022

Wracamy do biur

Praca w trybie zdalnym dobiega końca. 68 proc. firm chce powrotu pracowników do biur i to najlepiej jeszcze w tym roku. Jednocześnie tylko 6 proc. przedsiębiorców zdecyduje się na zmuszenie wszystkich zatrudnionych do pracy w biurze każdego dnia. Większość daje swobodę powrotu w formule hybrydowej – wynika z raportu CBRE „EMEA Office Occupier Sentiment Survey”. Eksperci firmy wskazują, że proces powrotu do biura warto odpowiednio zaplanować.

schedule 04 kwietnia 2022

Zmiany w zarządzie JLL

Firma doradcza JLL wprowadza zmiany w polskim zarządzie. W jego skład wchodzą obecnie: Mateusz Bonca, Tomasz Czuba, Thomas Devonshire Griffin, Mateusz Gołembiewski, Kinga Piotrowicz, Savvas Savva, Paweł Sztejter i Piotr Wetmański.

schedule 01 kwietnia 2022

Mirosław Koszany niezależnym ekspertem

Mirosław Koszany z końcem marca przestał pełnić funkcję prezesa zarządu Biura Inwestycji Kapitałowych i odchodzi ze spółki. Zamierza teraz zostać niezależnym ekspertem oraz zajmować się wycenami nieruchomości, a w dalszej perspektywie także doradztwem na rynku nieruchomości.

schedule 17 stycznia 2022

Zatrudniają w nieruchomościach

W ostatnich miesiącach wszystkie segmenty rynku nieruchomości odnotowały wyraźne ożywienie, co bardzo szybko przełożyło się na wzrost liczby rekrutacji. Firmy deweloperskie poszukują land managerów oraz specjalistów wykwalifikowanych pod kątem prowadzenia inwestycji, finansowania i łączenia klienta z produktem. Na brak ofert nie mogą narzekać również budowlańcy.

schedule 11 stycznia 2022

MDC czyli z Maciejem Do Celu

Maciej Madejak objął stanowisko chief development officera, a także funkcję założyciela i członka zarządu MDC2 w Polsce. Wcześniej Maciej zajmował stanowiska kierownicze m.in. w firmach Prologis, Goodman (obecnie GLP) i Panattoni.

schedule 07 grudnia 2021

W każdym ciele zdrowy duch

Już ponad połowa Polaków pracuje wyłącznie z biura i jest ich więcej niż w maju 2021 roku – wynika z trzeciej edycji badania przeprowadzonego na zlecenie spółki biurowej Skanska w regionie CEE. Niezmienny pozostał preferowany model pracy hybrydowej – polscy pracownicy wciąż najchętniej przychodziliby do biura przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Polska okazała się być najmniej elastyczna pod kątem uzgadniania z pracownikiem dni pracy w domu oraz w biurze.

schedule 01 grudnia 2021

Regeneracja w biurze

Firmy w sposób coraz bardziej systemowy podchodzą do kształtowania środowiska pracy. Zespół JLL proponuje im nowe podejście i tworzenie biur wspierających regenerację.

schedule 04 listopada 2021

Pracownicy zdalni i mobilni

Ostatnie kilkanaście miesięcy przyniosło istotne zmiany, m.in. związane z powszechną pracą zdalną i większą mobilnością Polaków. Z badania firmy rekrutacyjnej Michael Page wynika, że od początku pandemii 15 proc. pracowników przeprowadziło się z powodów zarobkowych. Zmianę miejsca zamieszkania w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje kolejne 19 proc.

schedule 03 sierpnia 2021

Cresa będzie mieć nowego prezesa

Greg Schementi dołączy do kierownictwa spółki w lipcu 2022 roku, obejmując stanowisko prezesa.

schedule 06 lipca 2021

Będą zatrudniać, ale z obawami

Z ostatnich danych GUS wynika, że po pandemicznych spadkach zatrudnienie w firmach szybko rośnie. Potwierdzają to plany rekrutacyjne przedsiębiorstw logistycznych, gdzie 62 proc. zamierza zwiększać liczebność kadry. W handlu i produkcji taki zamiar ma 20 proc. firm - wynika z raportu „Confidence Index” CBRE.

schedule 23 czerwca 2021

Dużo pracy, mało pracowników

Branżę budowlaną w najbliższych latach czeka rewolucja na rynku pracy. Raport PARP „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana” wskazuje takie wyzwania jak brak wykwalifikowanych pracowników oraz szybkie zmiany w zakresie technologii budowlanych i ciągła konieczność doszkalania. Brak pracowników może hamować rozwój firm.

schedule 08 czerwca 2021

Kto i gdzie będzie zatrudniać?

W III kwartale 11 proc. firm chce zwiększać liczbę pracowników, podczas gdy 2 proc. przewiduje redukcje etatów. Zgodnie z raportem ManpowerGroup najwięcej nowych osób będzie potrzebnych w budownictwie, produkcji przemysłowej oraz w restauracjach i hotelach.

schedule 25 maja 2021

Zarobki nadal wysokie

W których branżach wynagradzano najlepiej w minionym roku? Eksperci Page Executive sprawdzili, jak kształtują się wynagrodzenia top managementu w Polsce. Z Raportu Płacowego 2021 wynika, że pensje większości menedżerów wysokiego szczebla nie ucierpiały podczas pandemii koronawirusa.

Wydanie 9 (281) wrzesień 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie