Demografia działa na korzyść miast azjatyckich
Zasoby ludzkieZdaniem autorów opracowania procesy związane z przechodzeniem na emeryturę osób z powojennego wyżu demograficznego i wkraczaniem na rynek pracy pokolenia Z, w połączeniu z innymi zmianami demograficznymi, będą miały istotne następstwa dla najemców i inwestorów na rynkach nieruchomości. Uczestnicy rynku powinni więc przygotować się do tego, aby jak najlepiej wykorzystać pojawiające się szanse.
W raporcie przedstawiono analizę zasadniczych zmian w strukturze siły roboczej na całym świecie. Wynika z niego, że w ciągu kolejnych 10 lat blisko 693 mln osób z powojennego wyżu demograficznego osiągnie wiek emerytalny, a 1,3 mld ludzi z pokolenia Z zacznie wchodzić na rynek pracy. Raport zawiera także opis różnic w podejściu do pracy i stylu życia wśród osób z wyżu demograficznego, millenialsów i przedstawicieli pokolenia Z, a także przedstawia ich wpływ na miasta i globalne rynki nieruchomości.
– Obserwowane trendy demograficzne będą determinowały tempo wzrostu w miastach na całym świecie. Miasta będą musiały wykreować się jako miejsca przyciągające najlepszych pracowników, stwarzając przy tym szanse i możliwości na rynkach nieruchomości zarówno dla najemców, jak i inwestorów – komentuje Dominic Brown, dyrektor działu badań i analiz w regionie Azji i Pacyfiku, Cushman & Wakefield, autor raportu. – Czynniki demograficzne będą miały ogromny wpływ na rynek nieruchomości w ciągu wielu kolejnych lat. Wchodzenie na rynek pracy nowych pokoleń, połączone ze wzrostem odsetka osób 55+ oraz zwiększanie się populacji miast będą determinować kierunki rozwoju każdego sektora rynku nieruchomości. Coraz częstsze powstawanie obiektów wielofunkcyjnych, wzrost popularności colivingu, w tym projektów dla klientów z różnych grup wiekowych, jak również wzrost znaczenia logistyki miejskiej to tylko niektóre z trendów, które widoczne będą również na polskim rynku – mówi Katarzyna Lipka-Nawrocka, dyrektor działu badań i doradztwa, Cushman & Wakefield. Jej zdaniem deweloperzy i właściciele nieruchomości oraz korporacje staną przed wieloma wyzwaniami, związanymi z koniecznością wykreowania projektów i miejsc pracy atrakcyjnych dla osób należących do kilku pokoleń, mających różne podejście do życia i oczekiwania.
Eksperci firmy Cushman & Wakefield porównali również tempo wzrostu siły roboczej i PKB w ponad 137 miastach świata. Ich zdaniem miasta charakteryzujące się wysokim wzrostem w obu kategoriach mogą liczyć na duży popyt na rynkach nieruchomości, natomiast niski wzrost w obu kategoriach świadczy o spowolnieniu rynku. Lokalizacje odnotowujące szybsze tempo wzrostu PKB niż ludności w wieku produkcyjnym to rynki o „wysokiej wydajności”, które mogą być atrakcyjne dla inwestorów ze względu na coraz większą oferowaną wartość. Natomiast miasta, w których tempo przyrostu siły roboczej przewyższa wskaźnik wzrostu PKB, są uważane za rynki o „niskiej wydajności”, które powinny wykorzystać korzyści wynikające z posiadania utalentowanych pracowników w celu jej zwiększenia.
Z raportu wynika, że w światowej czołówce znajdują się obecnie miasta w Azji Południowo-Wschodniej i Indiach, co dobrze wróży wzrostowi gospodarczemu i rozwojowi rynków nieruchomości w tych lokalizacjach. Krajem o największej koncentracji miast charakteryzujących się wysoką wydajnością są Chiny. Natomiast większość miast w Europie i Ameryce Północnej, czyli w krajach rozwiniętych, zaliczana jest do grupy lokalizacji o niskiej wydajności lub odnotowujących spowolnienie zarówno wzrostu gospodarczego, jak i rozwoju rynku nieruchomości.
Co oznacza implementacja CSRD dla polskich przedsiębiorstw?
Co oznacza implementacja CSRD dla polskich przedsiębiorstw?
Wolf Theiss
Termin na implementację w Polsce dyrektywy CSRD minął 6 lipca tego roku. Projekt ustawy implementującej z kwietnia tego roku jest jednak dopiero na etapie uzgodnień i nie należy si ...
Polska na trzecim miejscu w Indeksie Nearshoringu 2024
Polska na trzecim miejscu w Indeksie Nearshoringu 2024
Savills
Indeks Nearshoringu 2024 opracowany przez Savillsa klasyfikuje 26 krajów na podstawie czynników, które mogą być istotne dla firm poszukujących nowych lokalizacji w celu skrócenia l ...
Logistyczne konsekwencje strajków w amerykańskich portach
Logistyczne konsekwencje strajków w amerykańskich portach
Rohlig SUUS Logistics
Rozpoczęty 1 października strajk objął 36 amerykańskich portów na Wschodnim Wybrzeżu oraz w Zatoce Meksykańskiej, od Maine aż po Teksas. Protest ten niewątpliwie wpłynie na globaln ...