EN

Praca zdalna – jak to robią w Colliersie?

Zasoby ludzkie
POLSKA Firmom, które dostrzegły korzyść i zaczęły już wcześniej wdrażać tryb pracy zdalnej, z pewnością łatwiej było przejść na masowy home office spowodowany pandemią koronawirusa. Colliers International już w 2014 roku uruchomił biuro, które działa w formie elastycznej i jest w pełni przystosowane od strony infrastruktury technicznej do pracy zdalnej – podaje Collers.
W momencie, gdy mobilność pracowników staje się konieczna, napotykamy pierwszą barierę – sprzęt. Nie wszystkie firmy korzystają z laptopów, które można po prostu zabrać do domu. – W Colliersie wymiana całego sprzętu na laptopy zajęła trzy lata. Można rozłożyć ten proces w czasie, jednak ważne jest, aby stopniowo dążyć do pełnej elastyczności – mówi Małgorzata Michalczyk, dyrektor administracji w Colliers International. Drugim istotnym filarem jest infrastruktura informatyczna umożliwiająca dostęp do dysków i zasobów firmowych spoza biura. Do tego służy system VPN (virtual private network), pozwalający połączyć się przez internet z serwerem firmowym z dowolnego miejsca na Ziemi. Trzecim krokiem jest tzw. collaboration services. Pracownik wykonujący swoje obowiązki z domu nadal potrzebuje w jakiś sposób komunikować się z resztą zespołu lub z klientami, do czego firmy wykorzystują najczęściej aplikacje Skype czy Microsoft Teams. Tego typu programy, posiadające funkcje chatu, tele- i videokonferencji oraz prezentowania dokumentów z pulpitu ułatwiają pracę grupową i stałą wymianę informacji.

Bez tych trzech elementów naprawdę trudno mówić o efektywnej pracy zdalnej. Przygotowanie infrastruktury, odpowiednich narzędzi oraz dobrych praktyk w firmie sprawi, że pracownicy bez problemu wejdą w nowy system działania. – W Colliers International z dnia na dzień przenieśliśmy na pracę elastyczną 240 osób. Choć było to duże przedsięwzięcie, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu odbyło się sprawnie i bezproblemowo. Zarówno infrastruktura zadziałała bezbłędnie, jak i zespół szybko poradził sobie z nagłą zmianą. Wszystko dzięki temu, że już wcześniej mieliśmy możliwość pracy z domu i każdy wiedział, jak funkcjonować w takim trybie. Obecnie cała organizacja działa zupełnie normalnie i nie obserwujemy nawet najmniejszego spadku wydajności – zapewnia Małgorzata Michalczyk.

Jednak nie wszystkie organizacje mogą funkcjonować bez biura w dłuższej perspektywie. Z pewnością łatwiej będzie miał sektor usługowy niż firmy produkcyjne, które mogą przenieść na pracę zdalną jedynie pracowników biurowych, zaś fabryki w zagrożeniu pandemii muszą zostać zamknięte. Przykładem korporacji mogących długo funkcjonować bez biura są firmy z branży software development. Wiele z nich pracuje w tym trybie cały czas. Często nad jednym projektem pracują programiści mieszkający w innych miastach, a nawet krajach. Ta branża jest najlepszym dowodem, że można pracować bez biura długo, a wręcz permanentnie. – Niestety nie wszystkie procesy w firmie, nawet tej mogącej działać zdalnie, mogą zostać przeniesione online – przyznaje Małgorzata Michaczyk. – W Colliersie takim procesem okazała się paradoksalnie prosta czynność: odbiór poczty i przesyłek kurierskich, do którego musieliśmy wyznaczyć dyżur w recepcji. Nowa rzeczywistość spowodowała, że stanęliśmy też przed wyzwaniem elektronicznego obiegu dokumentów. Wszystkie umowy, gdzie przepisy prawa dają taką możliwość, są teraz sygnowane podpisem elektronicznym – dodaje.

Nawet firma najlepiej przygotowana do elastycznej pracy przechodząc na stuprocentowy home office napotka trudności. Przede wszystkim jest to zmiana nawyków i przyzwyczajeń ludzi. Jedną grupą są pracownicy, którzy muszą odnaleźć się w tym, jak pracować i realizować swoje zadania, zaś drugą są managerowie. Stanęli oni przed wyzwaniem stworzenia zupełnie innego modelu zarządzania zespołem, organizacji pracy grup, delegowania zadań i nadzoru podwładnych. – Powszechne stereotypowe myślenie polskich szefów to "pracownicy w domu nie pracują". Oczywiście nie każdy ma predyspozycje do pracy z domu, jednak są sposoby, aby nawet takie osoby wciąż wypełniały swoje obowiązki efektywnie – zapewnia Małgorzata Michaczyk. – Podstawą jest ustalenie zasad i nowych nawyków. Jeśli nasza praca jest typowo zespołowa, wymaga wypracowania nowego rytmu działania. Przykładem może być umowa, że wszyscy siedzą przed komputerem między 9.00 a 15.00 oraz dwa razy dziennie odbywają się krótkie, 15-minutowe telekonferencje, podczas których omawiamy bieżące tematy – podsuwa ekspertka Colliers.

Kluczem do sukcesu w efektywnym zarządzaniu zespołem podczas pracy zdalnej będzie częsty i stały kontakt pracowników. Regularne tele- lub wideokonferencje w formie tak zwanych stand up meeting zapewniają stałą weryfikację działań do wykonania oraz stopień ich realizacji. Dzięki temu manager z łatwością rozdzieli zadania między swój zespół oraz ma kontrolę nad tym, co robią poszczególni pracownicy bez konieczności instalowania systemów monitorujących ich pracę. Drugi aspekt to miejsce do pracy. Nie każdy ma do tego dogodne warunki. Często w domu mamy rodzinę i nie możemy wydzielić osobnej przestrzeni, w której moglibyśmy w ciszy i skupieniu wypełniać swoje obowiązki. Kolejną kwestią jest brak podstawowych narzędzi jak duży monitor, ergonomiczny fotel czy drukarka. To z pewnością znaczne utrudnienie w dłuższej perspektywie home office. – W Colliersie, aby sprostać temu wyzwaniu, umożliwiliśmy naszym pracownikom wypożyczenie sprzętu potrzebnego do pracy, m.in. monitorów czy stacji dokujących – informuje Małgorzata Michaczyk.

Wiele firm od dawna przygotowywało się i powoli wkraczało w wirtualny świat, ale obecna sytuacja rzuciła wszystkich na głęboką wodę – całkowitej pracy zdalnej. Dla wielu przedsiębiorstw z pewnością był to szok, ale też ważna lekcja na przyszłość. – W tym kryzysie widzę promyk nadziei na rozwój polskiego rynku pracy elastycznej. Być może obecna sytuacja nagłego zderzenia z nowym systemem pracy zmieni podeście do trybu zdalnego wśród tych, którzy jeszcze nie są do niego przekonani. Zazwyczaj to nie pracownicy mają problem z home office, lecz managerowie. I to oni muszą zweryfikować swoje podejście do pracy elastycznej, aby przekonać się, że przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi może ona być tak samo efektywna jak w biurze, a pracownicy bardziej zadowoleni – podsumowuje dyrektor administracji w Colliers International.


Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Wybudują na Żeraniu

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

GH Development wybrało generalnego wykonawcę inwestycji przy ul. Kotsisa 2/4 na warszawskiej Pradze Północ. Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi i garażem podziemnym zrealizuje firma Łucz-Bud.

Materiał partnera

Polska Złota 83 w Warszawie oficjalnie gotowa na wynajem!

schedule 05 czerwca 2023
Eurobuild CEE

Wytyczona już pod koniec XVII wieku ulica Złota w Warszawie ma na swoim koncie wiele wyjątkowych historii, atrakcyjnych budynków i dobrze prosperujących zakładów przemysłowych. Dziś jedna z najważniejszych ulic stolicy doczekała się także prawdziwego diamentu, który przeszedł generalny remont i renowację. Nowo oddany do użytku apartamentowiec pod numerem 83 zapiera dech. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Co trzeci magazyn dla e-commerce

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Na początku roku dało się zaobserwować spadek wolumenu projektów w budowie i mniej podpisanych umów, w porównaniu z rekordami przypadającymi na rok 2021 i 2022 - wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. W ocenie ekspertów rynek napędza w dużym stopniu e-commerce.

Materiał partnera

Polska Mocne wejście BIG Shopping Centers Ltd. na polski rynek: do Andrychowa i Lubina przybył silny gracz

schedule 07 czerwca 2023
Eurobuild CEE

BIG Andrychów i BIG Lubin - to nowe nazwy Galerii Andrychów i Cuprum Park w Lubinie. Obiekty stanowią pierwsze parki handlowe firmy BIG w Polsce. Oba parki handlowe zostały przejęte przez BIG Shopping Centers w 2022 roku i w ostatnim miesiącu przeszły proces całkowitego rebrandingu w stylu BIG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Z Placu Teatralnego na plac Kościuszki

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Koncept restauracyjny Dinette w I kwartale 2024 roku przeprowadzi się do wrocławskiej Renomy. Wystrój bistro będzie inspirowany stylem art déco i modernizmem.

Rynek mieszkaniowy

Polska Komfort nad morzem

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Trójmiejski deweloper Invest Komfort zakończył budowę kompleksu apartamentów Smolna Sopot.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Logistyczna Polska rośnie

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield, początek roku w sektorze magazynowym w Polsce stanął pod znakiem najwyższej w historii nowej podaży dostarczonej przez deweloperów.

Architektura i urbanistyka

Polska Warszawski Plac Centralny

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

W Warszawie rozpoczęła się budowa placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz sadzawka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lightware w nowej siedzibie

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

Dostawca sprzętu audiowizualnego Lightware wynajął 7 tys. mkw. w Hungária Office Park w Budapeszcie na swoją nową siedzibę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Karmar na swoim miejscu

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Karmar wybuduje II etap osiedla In Place w stołecznych Włochach. W ramach inwestycji powstaną dwa budynki mieszkalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Zapakują w Pardubicach

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Firma Ire-Tex Praha podpisała pięcioletnią umowę najmu hali produkcyjnej o powierzchni 7,5 tys. mkw. w strefie przemysłowej Fáblovka w czeskich Pardubicach.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska RealCo wyemitowało pierwsze obligacje

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Firma deweloperska RealCo Property Investment and Development zakończyła pierwszą w historii grupy emisję obligacji skierowanych do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Spółka uplasowała wszystkie oferowane obligacje serii A o łącznej wartości 21 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Radioterapia i diagnostyka w Fabryce PZO

schedule 07 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Powierzchnie biurowe w warszawskiej Fabryce PZO zostały w całości wynajęte. Najemcą około 380 mkw. na parterze budynku PZO II została firma medyczna Affidea, która w III kwartale 2023 roku otworzy swoją trzecią placówkę w Warszawie i 34. w Polsce.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kredyt na Art Deco Marymont

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Alior Bank sfinansuje budowę Art Deco Marymont w Warszawie. Inwestor projektu, spółka Terra Casa, poprzez spółkę celową podpisała z bankiem umowę kredytową na realizację apartamentowca.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Prawnicy z widokiem na centrum Warszawy

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Polskie biuro międzynarodowej sieci prawniczej Eversheds Sutherland zajmie 18. i częściowo 17. piętro biurowca Widok Towers w centrum Warszawy. Na powierzchni ponad 1,4 tys. mkw. powstaje przestrzeń zaprojektowana z myślą o dobrostanie pracowników i dostosowana do unikalnych potrzeb branży prawniczej. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Oprogramowanie dla biznesu w Nimbusie

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

LeverX otwiera biuro w budynku Nimbus Office w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. To drugie biuro amerykańskiej firmy w Polsce, po siedzibie we Wrocławiu.

Hotele

Polska Nickel Hospitality z operatorem

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Nickel Development oraz VHM Hotel Management zawarły porozumienie dotyczące współpracy operatorskiej w ramach sieci Nickel Hospitality. VHM Hotel Management będzie zarządzać hotelami i apartamentami wypoczynkowymi pod marką Nickel.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowocześnie pod miastem

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by ANZ

CK Development wprowadza do sprzedaży osiedle domów Bliska Magdalenka. W ramach inwestycji wybudowanych zostanie 35 domów. Oddanie inwestycji do użytku przewidziano na IV kwartał 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sezon na Żabkę

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by JC

Sieć Żabka planuje uruchomić w tym roku 124 sklepy sezonowe. Pierwsze z nich, zlokalizowane w nadbałtyckich kurortach, zostały już otwarte.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Mniej inwestycji, więcej pustostanów

schedule 06 czerwca 2023
Opr./edited by MR

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska, I kwartał 2023 roku deweloperzy oddali do użytku blisko 2 mln mkw. powierzchni magazynowej, a na najemców czeka prawie 2 mln mkw. magazynów dostępnych od ręki. W budowie pozostaje niewiele ponad 2 mln mkw.

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 20 października 2022

Tadeusza już nic nie rusza

Tadeusz Jachowicz, dyrektor zarządzający Gleeds Polska i dyrektor regionalny Gleeds Europe Holding na Europę Środkowo-Wschodnią, po 27 latach pracy odchodzi z firmy i kończy karierę zawodową. Od stycznia 2023 roku jego obowiązki na stanowisku dyrektora regionalnego przejmie Vladimir Bily.

schedule 14 lipca 2022

Jachna żegna się z 7R

Łukasz Jachna, członek zarządu i szef działu rynków kapitałowych w 7R, podjął decyzję o odejściu z firmy. Kierownictwo nad capital markets będzie sprawował jeszcze do końca września.

schedule 07 lipca 2022

Co trzecia firma chce zatrudniać

Według danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich pracodawców, 37 proc. firm chce od lipca do września rekrutować nowych pracowników. Redukcje etatów w tej branży planuje co trzynasta firma, natomiast co druga deklaruje, że pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie. Prognozy zatrudnienia polskich pracodawców produkcji przemysłowej utrzymują się na wysokim i optymistycznym poziomie. To zapowiedź dalszych i znaczących wzrostów zatrudnienia w tej branży.

schedule 28 czerwca 2022

Więcej pracy w magazynach

Jak wynika z danych CBRE, w ciągu ostatnich pięciu lat powierzchnia magazynowa w Polsce podwoiła się i po I kwartale 2022 wynosi w sumie 25 mln mkw. W budowie pozostaje 4,5 mln mkw. powierzchni magazynowej, niemal dwa razy więcej niż rok temu. W sektorze proporcjonalnie do metrów kwadratowych przybywa miejsc pracy.

schedule 02 czerwca 2022

Wracamy do biur

Praca w trybie zdalnym dobiega końca. 68 proc. firm chce powrotu pracowników do biur i to najlepiej jeszcze w tym roku. Jednocześnie tylko 6 proc. przedsiębiorców zdecyduje się na zmuszenie wszystkich zatrudnionych do pracy w biurze każdego dnia. Większość daje swobodę powrotu w formule hybrydowej – wynika z raportu CBRE „EMEA Office Occupier Sentiment Survey”. Eksperci firmy wskazują, że proces powrotu do biura warto odpowiednio zaplanować.

schedule 04 kwietnia 2022

Zmiany w zarządzie JLL

Firma doradcza JLL wprowadza zmiany w polskim zarządzie. W jego skład wchodzą obecnie: Mateusz Bonca, Tomasz Czuba, Thomas Devonshire Griffin, Mateusz Gołembiewski, Kinga Piotrowicz, Savvas Savva, Paweł Sztejter i Piotr Wetmański.

schedule 01 kwietnia 2022

Mirosław Koszany niezależnym ekspertem

Mirosław Koszany z końcem marca przestał pełnić funkcję prezesa zarządu Biura Inwestycji Kapitałowych i odchodzi ze spółki. Zamierza teraz zostać niezależnym ekspertem oraz zajmować się wycenami nieruchomości, a w dalszej perspektywie także doradztwem na rynku nieruchomości.

schedule 17 stycznia 2022

Zatrudniają w nieruchomościach

W ostatnich miesiącach wszystkie segmenty rynku nieruchomości odnotowały wyraźne ożywienie, co bardzo szybko przełożyło się na wzrost liczby rekrutacji. Firmy deweloperskie poszukują land managerów oraz specjalistów wykwalifikowanych pod kątem prowadzenia inwestycji, finansowania i łączenia klienta z produktem. Na brak ofert nie mogą narzekać również budowlańcy.

schedule 11 stycznia 2022

MDC czyli z Maciejem Do Celu

Maciej Madejak objął stanowisko chief development officera, a także funkcję założyciela i członka zarządu MDC2 w Polsce. Wcześniej Maciej zajmował stanowiska kierownicze m.in. w firmach Prologis, Goodman (obecnie GLP) i Panattoni.

schedule 07 grudnia 2021

W każdym ciele zdrowy duch

Już ponad połowa Polaków pracuje wyłącznie z biura i jest ich więcej niż w maju 2021 roku – wynika z trzeciej edycji badania przeprowadzonego na zlecenie spółki biurowej Skanska w regionie CEE. Niezmienny pozostał preferowany model pracy hybrydowej – polscy pracownicy wciąż najchętniej przychodziliby do biura przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Polska okazała się być najmniej elastyczna pod kątem uzgadniania z pracownikiem dni pracy w domu oraz w biurze.

schedule 01 grudnia 2021

Regeneracja w biurze

Firmy w sposób coraz bardziej systemowy podchodzą do kształtowania środowiska pracy. Zespół JLL proponuje im nowe podejście i tworzenie biur wspierających regenerację.

schedule 04 listopada 2021

Pracownicy zdalni i mobilni

Ostatnie kilkanaście miesięcy przyniosło istotne zmiany, m.in. związane z powszechną pracą zdalną i większą mobilnością Polaków. Z badania firmy rekrutacyjnej Michael Page wynika, że od początku pandemii 15 proc. pracowników przeprowadziło się z powodów zarobkowych. Zmianę miejsca zamieszkania w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje kolejne 19 proc.

schedule 03 sierpnia 2021

Cresa będzie mieć nowego prezesa

Greg Schementi dołączy do kierownictwa spółki w lipcu 2022 roku, obejmując stanowisko prezesa.

schedule 06 lipca 2021

Będą zatrudniać, ale z obawami

Z ostatnich danych GUS wynika, że po pandemicznych spadkach zatrudnienie w firmach szybko rośnie. Potwierdzają to plany rekrutacyjne przedsiębiorstw logistycznych, gdzie 62 proc. zamierza zwiększać liczebność kadry. W handlu i produkcji taki zamiar ma 20 proc. firm - wynika z raportu „Confidence Index” CBRE.

schedule 23 czerwca 2021

Dużo pracy, mało pracowników

Branżę budowlaną w najbliższych latach czeka rewolucja na rynku pracy. Raport PARP „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana” wskazuje takie wyzwania jak brak wykwalifikowanych pracowników oraz szybkie zmiany w zakresie technologii budowlanych i ciągła konieczność doszkalania. Brak pracowników może hamować rozwój firm.

schedule 08 czerwca 2021

Kto i gdzie będzie zatrudniać?

W III kwartale 11 proc. firm chce zwiększać liczbę pracowników, podczas gdy 2 proc. przewiduje redukcje etatów. Zgodnie z raportem ManpowerGroup najwięcej nowych osób będzie potrzebnych w budownictwie, produkcji przemysłowej oraz w restauracjach i hotelach.

schedule 25 maja 2021

Zarobki nadal wysokie

W których branżach wynagradzano najlepiej w minionym roku? Eksperci Page Executive sprawdzili, jak kształtują się wynagrodzenia top managementu w Polsce. Z Raportu Płacowego 2021 wynika, że pensje większości menedżerów wysokiego szczebla nie ucierpiały podczas pandemii koronawirusa.

schedule 26 kwietnia 2021

Rynek pracy wraca na dobre tory

Dane z rynku pracy napawają optymizmem: wiele firm wznowiło procesy rekrutacyjne, a kilka zagranicznych koncernów ogłosiło plany otwarcia w Polsce kolejnych centrów usług wspólnych. Wyraźne ożywienie widać również wśród najemców nowoczesnej powierzchni biurowej. Jak wynika z danych GUS, poziom bezrobocia w kraju wzrósł o 1 punkt procentowy w ujęciu rocznym i w grudniu 2020 roku wynosił 6,2 proc.

schedule 14 kwietnia 2021

Cushman z nową strukturą

Firma doradcza Cushman & Wakefield ogłosiła nowe nominacje na stanowiska kierownicze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

schedule 07 kwietnia 2021

Zmiany na szczycie Budimeksu

Dariusz Blocher, prezes spółki Budimex, złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Jest to decyzja zaplanowana i związana z jego dalszym rozwojem zawodowym po 12 latach pełnienia funkcji lidera Budimeksu.

Kategorie