EN

Praca zdalna – jak to robią w Colliersie?

Zasoby ludzkie
POLSKA Firmom, które dostrzegły korzyść i zaczęły już wcześniej wdrażać tryb pracy zdalnej, z pewnością łatwiej było przejść na masowy home office spowodowany pandemią koronawirusa. Colliers International już w 2014 roku uruchomił biuro, które działa w formie elastycznej i jest w pełni przystosowane od strony infrastruktury technicznej do pracy zdalnej – podaje Collers.
W momencie, gdy mobilność pracowników staje się konieczna, napotykamy pierwszą barierę – sprzęt. Nie wszystkie firmy korzystają z laptopów, które można po prostu zabrać do domu. – W Colliersie wymiana całego sprzętu na laptopy zajęła trzy lata. Można rozłożyć ten proces w czasie, jednak ważne jest, aby stopniowo dążyć do pełnej elastyczności – mówi Małgorzata Michalczyk, dyrektor administracji w Colliers International. Drugim istotnym filarem jest infrastruktura informatyczna umożliwiająca dostęp do dysków i zasobów firmowych spoza biura. Do tego służy system VPN (virtual private network), pozwalający połączyć się przez internet z serwerem firmowym z dowolnego miejsca na Ziemi. Trzecim krokiem jest tzw. collaboration services. Pracownik wykonujący swoje obowiązki z domu nadal potrzebuje w jakiś sposób komunikować się z resztą zespołu lub z klientami, do czego firmy wykorzystują najczęściej aplikacje Skype czy Microsoft Teams. Tego typu programy, posiadające funkcje chatu, tele- i videokonferencji oraz prezentowania dokumentów z pulpitu ułatwiają pracę grupową i stałą wymianę informacji.

Bez tych trzech elementów naprawdę trudno mówić o efektywnej pracy zdalnej. Przygotowanie infrastruktury, odpowiednich narzędzi oraz dobrych praktyk w firmie sprawi, że pracownicy bez problemu wejdą w nowy system działania. – W Colliers International z dnia na dzień przenieśliśmy na pracę elastyczną 240 osób. Choć było to duże przedsięwzięcie, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu odbyło się sprawnie i bezproblemowo. Zarówno infrastruktura zadziałała bezbłędnie, jak i zespół szybko poradził sobie z nagłą zmianą. Wszystko dzięki temu, że już wcześniej mieliśmy możliwość pracy z domu i każdy wiedział, jak funkcjonować w takim trybie. Obecnie cała organizacja działa zupełnie normalnie i nie obserwujemy nawet najmniejszego spadku wydajności – zapewnia Małgorzata Michalczyk.

Jednak nie wszystkie organizacje mogą funkcjonować bez biura w dłuższej perspektywie. Z pewnością łatwiej będzie miał sektor usługowy niż firmy produkcyjne, które mogą przenieść na pracę zdalną jedynie pracowników biurowych, zaś fabryki w zagrożeniu pandemii muszą zostać zamknięte. Przykładem korporacji mogących długo funkcjonować bez biura są firmy z branży software development. Wiele z nich pracuje w tym trybie cały czas. Często nad jednym projektem pracują programiści mieszkający w innych miastach, a nawet krajach. Ta branża jest najlepszym dowodem, że można pracować bez biura długo, a wręcz permanentnie. – Niestety nie wszystkie procesy w firmie, nawet tej mogącej działać zdalnie, mogą zostać przeniesione online – przyznaje Małgorzata Michaczyk. – W Colliersie takim procesem okazała się paradoksalnie prosta czynność: odbiór poczty i przesyłek kurierskich, do którego musieliśmy wyznaczyć dyżur w recepcji. Nowa rzeczywistość spowodowała, że stanęliśmy też przed wyzwaniem elektronicznego obiegu dokumentów. Wszystkie umowy, gdzie przepisy prawa dają taką możliwość, są teraz sygnowane podpisem elektronicznym – dodaje.

Nawet firma najlepiej przygotowana do elastycznej pracy przechodząc na stuprocentowy home office napotka trudności. Przede wszystkim jest to zmiana nawyków i przyzwyczajeń ludzi. Jedną grupą są pracownicy, którzy muszą odnaleźć się w tym, jak pracować i realizować swoje zadania, zaś drugą są managerowie. Stanęli oni przed wyzwaniem stworzenia zupełnie innego modelu zarządzania zespołem, organizacji pracy grup, delegowania zadań i nadzoru podwładnych. – Powszechne stereotypowe myślenie polskich szefów to "pracownicy w domu nie pracują". Oczywiście nie każdy ma predyspozycje do pracy z domu, jednak są sposoby, aby nawet takie osoby wciąż wypełniały swoje obowiązki efektywnie – zapewnia Małgorzata Michaczyk. – Podstawą jest ustalenie zasad i nowych nawyków. Jeśli nasza praca jest typowo zespołowa, wymaga wypracowania nowego rytmu działania. Przykładem może być umowa, że wszyscy siedzą przed komputerem między 9.00 a 15.00 oraz dwa razy dziennie odbywają się krótkie, 15-minutowe telekonferencje, podczas których omawiamy bieżące tematy – podsuwa ekspertka Colliers.

Kluczem do sukcesu w efektywnym zarządzaniu zespołem podczas pracy zdalnej będzie częsty i stały kontakt pracowników. Regularne tele- lub wideokonferencje w formie tak zwanych stand up meeting zapewniają stałą weryfikację działań do wykonania oraz stopień ich realizacji. Dzięki temu manager z łatwością rozdzieli zadania między swój zespół oraz ma kontrolę nad tym, co robią poszczególni pracownicy bez konieczności instalowania systemów monitorujących ich pracę. Drugi aspekt to miejsce do pracy. Nie każdy ma do tego dogodne warunki. Często w domu mamy rodzinę i nie możemy wydzielić osobnej przestrzeni, w której moglibyśmy w ciszy i skupieniu wypełniać swoje obowiązki. Kolejną kwestią jest brak podstawowych narzędzi jak duży monitor, ergonomiczny fotel czy drukarka. To z pewnością znaczne utrudnienie w dłuższej perspektywie home office. – W Colliersie, aby sprostać temu wyzwaniu, umożliwiliśmy naszym pracownikom wypożyczenie sprzętu potrzebnego do pracy, m.in. monitorów czy stacji dokujących – informuje Małgorzata Michaczyk.

Wiele firm od dawna przygotowywało się i powoli wkraczało w wirtualny świat, ale obecna sytuacja rzuciła wszystkich na głęboką wodę – całkowitej pracy zdalnej. Dla wielu przedsiębiorstw z pewnością był to szok, ale też ważna lekcja na przyszłość. – W tym kryzysie widzę promyk nadziei na rozwój polskiego rynku pracy elastycznej. Być może obecna sytuacja nagłego zderzenia z nowym systemem pracy zmieni podeście do trybu zdalnego wśród tych, którzy jeszcze nie są do niego przekonani. Zazwyczaj to nie pracownicy mają problem z home office, lecz managerowie. I to oni muszą zweryfikować swoje podejście do pracy elastycznej, aby przekonać się, że przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi może ona być tak samo efektywna jak w biurze, a pracownicy bardziej zadowoleni – podsumowuje dyrektor administracji w Colliers International.


Ostatnie nowości

ESG

Polska Odpowiedzialna i zrównoważona

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Biedronka wylicza w swoim "Raporcie Zrównoważonego Rozwoju", że w 2023 roku udało się jej przekazać do odzysku ponad 90 proc. wytworzonych odpadów, sześciokrotnie zwiększyć liczbę sklepów z panelami fotowoltaicznymi i wesprzeć ponad 650 organizacji pomocowych.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Infrastruktura

Polska W drodze do Hrebennego

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Budimex podpisał umowę na budowę odcinka nr 3 drogi ekspresowej S17 na trasie Piaski – Hrebenne. Wartość kontraktu to 781 mln zł netto.

Zasoby ludzkie

Świat Sztuczna inteligencja i praca stacjonarna

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Aż 84 proc. prezesów największych firm w Polsce i 83 proc. liderów na świecie planuje pełny powrót do pracy stacjonarnej w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z raportu "KPMG CEO Outlook 2024".

Style i wnętrza

Polska Szampan w biurze

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Firma Moët Hennessy Polska wynajęła prawie 500 mkw. w warszawskim budynku Metropolitan. We wnętrzach wykreowano atmosferę prestiżowego showroomu.

Rynek mieszkaniowy

Polska Czas podsumowań w Ronsonie

schedule 11 października 2024
Opr./edited by JC

Ronson Development przeanalizował swoją działalność w III kwartale 2024. W tym okresie firma zakontraktowała sprzedaż 130, a dostarczyła 73 mieszkania.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Panattoni sprzedaje w Warszawie

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Panattoni sfinalizowało sprzedaż City Logistics Warsaw IV, warszawskiego kompleksu logistycznego o powierzchni 39 tys. mkw. Nabywcą jest międzynarodowy podmiot specjalizujący się w inwestycjach w nieruchomości. Wartość transakcji to 53,5 mln euro.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Accor sprzedaje dwa hotele

schedule 11 października 2024
Opr./edited by AKL

Firma Accor sprzedała dwa hotele: Mercure Posejdon Gdańsk i krakowski Ibis - dowiedziała się redakcja "Eurobuildu". Wartość transakcji nie została ujawniona. Sprzedający podaje, że w przybliżeniu wartość obu inwestycji włącznie z zakupem nieruchomości wyniesie ponad 500 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rozrywka i biznes na 46 piętrze

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Na 46. piętrze Varso Tower wkrótce otwarta zostanie przestrzeń Varso 46. Z tej niezwykłej perspektywy będzie można podziwiać panoramę Warszawy, w tym Pałac Kultury i Nauki.

Eurobuild FM

Warszawa / Monachium Co słychać w Monachium? Część 2

schedule 11 października 2024
Eurobuild CEE

Kolejna część Eurobuild FM z targów Expo Real 2024. Dziś REITy, czyli gorący temat dla polskiego rynku! Zapraszamy!

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kappahl ponownie w Wola Parku

schedule 11 października 2024
Opr./edited by ANZ

Kappahl ponownie otworzył po modernizacji swój salon w centrum handlowym Wola Park w Warszawie. Piąty sklep marki w stolicy zajmuje powierzchnię blisko 1 tys. mkw. i jest obecnie największą placówką sieci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dla wielbicieli anime

schedule 11 października 2024
Opr./edited by ANZ

W galerii Focus Mall w Zielonej Górze otwarto salon Satori, marki stworzonej z myślą o entuzjastach japońskich komiksów manga, filmów anime oraz muzyki K-Pop. To trzeci, po Solaris Center i CH Platan punkt tej marki w centrach handlowych Nepi Rockcastle w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słynna porcelana teraz w Sosnowcu

schedule 11 października 2024
Opr./edited by ANZ

Polska Grupa Porcelanowa, zrzeszająca znanych producentów polskiej porcelany, dołączyła do grona najemców Designer Outlet Sosnowiec.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Logistyka przy warszawskiej obwodnicy

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Deka Trans przedłuża umowę najmu 8,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w BGO Parku Warsaw Konotopa I pod Warszawą.

Architektura i urbanistyka

Polska Nowa koncepcja Lilium Tower

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Pracownia APA Wojciechowski podzieliła się wizualizacjami planowanego w Warszawie wieżowca, Lilium Tower. Pierwotnie projekt przygotowywała Zaha Hadid, a plany inwestycyjne związane z tą lokalizacją sięgają co najmniej 10 lat wstecz.

Hotele

Polska Duży pałac w Małej Wsi

schedule 10 października 2024
Opr./edited by ANZ

W Małej Wsi pod Warszawą rozpoczęła się budowa Viculus Palace Hotel. Czterogwiazdkowy hotel będzie oferował 170 pokoi i 20 apartamentów. Przyjęcie pierwszych gości planowane jest na lato 2026 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkają w Dolinie

schedule 10 października 2024
Opr./edited by JC

Spravia wybuduje na północy Krakowa osiedle Dolina Prądnika. W dwóch budynkach powstanie 128 mieszkań od jedno- do czteropokojowych.

ESG

Polska Centrum danych ogrzeje Poznań

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych Beyond.pl zlokalizowanych w Poznaniu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry ZenGarden prawie pełen

schedule 10 października 2024
Opr./edited by JC

Biurowiec ZenGarden w Budapeszcie jest niemal całkowicie wynajęty. Obiekt należący do ConvergenCE dysponuje niemal 9 tys. mkw. przestrzeni biurowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bez własnego gniazdka

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Jak wskazuje raport CBRE „Konwersje – gdy dotychczasowa funkcja przestaje wystarczać” przeszkodą w rozwoju rynku mieszkaniowego jest przede wszystkim niska dostępność gruntów. Rozwiązaniem może być przekształcanie istniejących budynków w obiekty mieszkalne.

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 11 października 2024

Sztuczna inteligencja i praca stacjonarna

Aż 84 proc. prezesów największych firm w Polsce i 83 proc. liderów na świecie planuje pełny powrót do pracy stacjonarnej w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z raportu "KPMG CEO Outlook 2024".

schedule 09 października 2024

Pierwsza gwiazdka w magazynie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez grupę Progres, sektor TSL przygotowuje się już do Świąt. Obecnie co ósme ogłoszenie rekrutacyjne pochodzi właśnie z tej branży.

schedule 07 października 2024

Pracownicy potrzebują bezpieczeństwa

Jak wynika z badania Sodexo Polska i Antal „Praca w branży produkcyjnej – od A do Z”, rosnąca popularność sztucznej inteligencji w branży produkcyjnej nie obniży w najbliższych latach zapotrzebowania sektora na pracowników.

schedule 29 sierpnia 2024

Zmiany za sterami Dom Development

Jarosław Szanajca planuje z końcem roku zrezygnować z pełnienia funkcji prezesa zarządu Dom Development i dołączyć do rady nadzorczej. Stery w spółce od początku 2025 roku przejmie Mikołaj Konopka, obecny członek zarządu oraz współzałożyciel i prezes spółki Euro Styl. 

schedule 12 sierpnia 2024

Braki kadrowe w budownictwie

Rośnie zapotrzebowanie na pracowników w budownictwie. Poszukiwani są pracownicy fizyczni, kierownicy projektów, inżynierowie i projektanci – wynika z „Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym 2024” Grafton Recruitment.

schedule 01 lipca 2024

Pożegnanie z PINKiem

Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz, dyrektorka operacyjna i członkini zarządu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, odchodzi na emeryturę. Ze stowarzyszeniem była związana od roku 2018.

schedule 28 maja 2024

Hybrydowe choroby organizacji

Dur efektywnościowy, apatioza organizacyjna, rozprosz złośliwy... W najnowszej publikacji z serii „Hybrid Work Insights” eksperci ds. środowiska pracy z Colliers Define opisują typowe objawy „chorób hybrydowych” wraz z metodami ich leczenia.

schedule 09 kwietnia 2024

Ożywienie w branży

Od kwietnia do końca czerwca trzy na 10 firm z sektora finansów i nieruchomości chce zatrudniać nowych pracowników. Niemal połowa pracodawców (46 proc.) nie chce w nadchodzących miesiącach zmian kadrowych – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 27 marca 2024

Raczej zwolnią niż zatrudnią

W II kwartale 2024 roku 34 proc. firm branży transportu, logistyki & motoryzacji chce zwalniać, a tylko 29 proc. pracodawców planuje zwiększać zatrudnienie – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. 

schedule 08 marca 2024

Wciąż za mało liderek

Jak wskazują dane zebrane przez ManpowerGroup, kobiety zajmują mniej niż 1/3 stanowisk kierowniczych oraz liderskich na całym świecie, choć stanowią połowę globalnej populacji aktywnej zawodowo.

schedule 07 marca 2024

Zarobki w branży budowlanej

Jak wynika z „Raportu Trendów & Wynagrodzeń 2024”, przygotowanego przez ManpowerGroup we współpracy z portalem pracy rocketjobs.pl, pracownicy sektora budowlanego w 2024 roku mogą liczyć na podwyżki w wysokości 10-15 proc.

schedule 22 lutego 2024

Od sztucznej inteligencji do zielonych kołnierzyków

Najważniejsze trendy rynku pracy 2024 według Manpower Group to rosnąca rola kobiet, talentów generacji Z i sztucznej inteligencji. Na podwyżki mogą liczyć specjaliści sprzedaży. Pracodawcy szukają „zielonych kołnierzyków”.

schedule 09 stycznia 2024

Finanse i nieruchomości walczą o talenty

66 proc. pracodawców w Polsce wskazuje na problem w rekrutacji kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami. To najniższy wskaźnik niedoboru talentów od lat - wskazują eksperci ManpowerGroup. Finanse i nieruchomości to sektor z największą konkurencją o utalentowanych pracowników.

schedule 08 stycznia 2024

Więcej wypadków za biurkiem

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do września 2023 zgłoszono 45 809 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To oznacza wzrost o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

schedule 08 stycznia 2024

Polski Savills ma nowego szefa

Kamil Kowa został nowym dyrektorem zarządzającym Savillsa w Polsce. Wcześniej był członkiem zarządu firmy, a przez ostatnie dziewięć lat zajmował w niej stanowisko szefa działu Corporate Finance and Valuation.

schedule 04 stycznia 2024

Talenty nie idą na emeryturę

Dla 72 proc. polskich pracodawców podczas planowania strategii HR na 2024 rok priorytetem jest wellbeing pracowników, a dla 69 proc. z nich utrzymanie zatrudnienia na niezmienionym poziomie - wynika z badań ManpowerGroup.

schedule 19 grudnia 2023

Logistyka planuje rekrutacje

Trzech na 10 pracodawców branży transportu, logistyki i motoryzacji planuje dodatkowe rekrutacje z początkiem nowego roku - wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 12 grudnia 2023

W rekrutacji optymistycznie

Jak wynika z danych ManpowerGroup, w I kwartale 2024 roku 33 proc. polskich organizacji deklaruje chęć wzmacniania kadr, 16 proc. z nich liczy się z koniecznością redukcji stanowisk, a 49 proc. firm nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Jedynie 2 proc. firm nie ma jeszcze takich planów.

schedule 06 grudnia 2023

Pracowita Azja i Afryka

Produkcja, logistyka, magazyny, handel oraz transport to branże cieszące się największym zainteresowaniem wśród kandydatów z Azji i Afryki, wybierających nasz kraj jako kierunek emigracji zarobkowej – wynika z raportu grupy Progres. 

schedule 17 października 2023

Nowy szef retailu u Cushmana

Michał Masztakowski objął stanowisko Head of Retail Agency Poland w Cushman & Wakefield. Będzie odpowiadł za przygotowanie i realizację strategii biznesowej działu, poszerzanie portfela klientów firmy i kierowanie zespołem doradzającym najemcom i inwestorom.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie