EN

Polska Formuła pojedzie na Okęciu?

Infrastruktura
Reprezentujący Polskę tor do wyścigów motoryzacyjnych co kilka lat powraca do społecznej dyskusji. Czy m.in. powstanie toru wyścigowego w Polsce może być bezpośrednio związane z planowanym od kilku lat Centralnym Portem Komunikacyjnym pod Łodzią? Eksperci firmy Axi Immo postanowili przedstawić propozycję dla potencjalnych inwestorów zainteresowanych budową takiego obiektu w Polsce.

Od około lat 70 poprzedniego wieku Polska stara się zorganizować wyścig F1. Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) była wstępnie zainteresowana taką propozycją i w 1979 roku doszło do pierwszej próby, która odbyła się na do dziś najnowocześniejszym torze w Poznaniu. Jednak pomimo testów, pomysł nie został przyjęty jednomyślnie przez władze organizacji. Rezygnację motywowano m.in. potrzebą większej modernizacji obiektu, który już w tym czasie miał nie spełniać zmieniających się wymogów FIA.

Kolejne próby organizacji wyścigu lub budowy toru w Polsce wróciły razem ze spektakularnymi sukcesami Roberta Kubicy. To mniej więcej w tym czasie firma LG, ówczesny sponsor serii F1, zorganizowała ankietę, w której Polacy mogli w internetowym głosowaniu wybrać jedno z miast i zarekomendować je do zorganizowania wyścigu. Plebiscyt ostatecznie wygrał Wrocław przed Gdynią, Krakowem i Warszawą, ale do realizacji inwestycji nie doszło. Co ciekawe, każda z zaproponowanych opcji była organizowana w formule toru ulicznego, czyli bazującej na obecnej i funkcjonującej siatce ulic każdego z miast.

W ostatnich sześciu latach dwa razy wracano do koncepcji budowy toru w Polsce. Pierwszym miało być Narodowe Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji w Gdańsku, jednak inicjatywa upadła w 2018 roku, natomiast drugą jest Polonez Gate, czyli koncepcja budowy toru wyścigowego we wsi Odrowąża miedzy Radomiem a Kielcami. Oba projekty, pomimo dużego zainteresowania zakończyły się wyłączenie na fazie przygotowań.

Każda z dotychczas proponowanych inwestycji była głównie inicjowana przez prywatnych inwestorów. Miasta lub gminy rozumiejąc korzyści wynikające z budowy takiego toru były skłonne przeznaczyć nawet do 200 ha pod taki projekt. Problemem okazywała się najczęściej kwestia późniejszego finansowania. Być może, jeżeli projekt byłby współfinansowany przez miasto lub gminę, a najlepiej przez rząd znalazłaby się grupa polskich akcjonariuszy skłonnych zainwestować w realizację takiego projektu. Co ciekawe w najnowszym rankingu najbogatszych Polaków według magazynu Forbes, w Top 25 znajduje się kilku entuzjastów sportów motorowych. To ogromny kapitał, który obecnie jest uśpiony – mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca, Axi Immo.

Potencjalne wybudowanie toru do sportów motorowych w Polsce otworzyłoby dyskusję, czy ostatnio mocno zaangażowana w formułę grupa Orlen byłaby zainteresowana stworzeniem pierwszego w pełni narodowego zespołu. Koncern pokazał, jak w 2019 roku obecność w stawce jako jeden ze sponsorów przyniósł mu korzyści po pierwsze finansowe, a po drugie wizerunkowe. Na rosnącej fali popularności Grupa Orlen mogłaby mieć łatwiejszą drogę – jako jeszcze lepiej rozpoznawalna marka – najpierw do ekspansji w Europie, a następnie na świecie. Obecna atmosfera i struktura właścicielska zespołów w F1 niejako predysponuje do tego, aby zrobić ruch w tym kierunku, ponieważ kilka zespołów zastanawia się nad sprzedażą całego lub większościowego pakietu właścicielskiego.

W historii serii F1 mogliśmy obserwować kilka prób zaistnienia polskich marek, które okresowo wspierały finansowo najlepsze zespoły. Jednak dopiero obecność grupy Orlen w padoku królowej motosportów zdecydowanie zwiększyła rozpoznawalność na arenie międzynarodowej naszego kraju. F1 przyciąga największe marki, dlatego zainteresowanie Polską również jako krajem do zainwestowania wśród potencjalnych inwestorów będzie rosło. Zmieniając nieco dyscyplinę sportową, ale od momentu decyzji o organizacji UEFA Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie zaobserwowaliśmy rosnącą liczbę projektów rozwijających polską infrastrukturę drogową. Dlatego, być może i w tym przypadku, czyli pozytywnej decyzji o organizacji wyścigu, a przede wszystkim pomyślnej budowie toru do sportów motorowych moglibyśmy jako kraj, liczyć na kolejny zdrowy impuls do rozwoju naszej gospodarki – dodaje Renata Osiecka.

Biorąc pod uwagę plany polskiego rządu i konsekwencję związaną z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, należy zastanowić się nad przyszłością warszawskiego lotniska im. F. Chopina w kontekście powstania w tym miejscu toru wyścigowego. Dla potencjalnych inwestorów byłaby to najlepsza propozycja, w której spełnione zostałyby wszystkie warunki dotyczące budowy takiego obiektu. Wśród głównych kryteriów wymienia się działkę o powierzchni około 300-500 ha, dobry dostęp do szlaków komunikacyjnych czy bezpośredni dostęp do mediów – wody, prądu i gazu. Obecna infrastruktura lotniska na Okęciu spełnia wszystkie te wytyczne, dodatkowo oferując dużą bazę hotelową w pobliżu, dostępność obiektu straży pożarnej na płycie lotniska, dobrą nawierzchnię, a w kontekście kolejnych lat jeszcze lepszy transport m.in. przez budowaną obecnie Południową Obwodnicę Warszawy.

Lotnisko im. F. Chopina to ciekawa alternatywa na budowę tego rodzaju obiektu sportowego w Polsce. Dostępna tam infrastruktura musiałaby zostać zapewne zmodernizowana, jednak to, jaki to lotnisko ma potencjał, predysponuje go w kategoriach realnej opcji w przypadku przeniesienia całkowitego ruchu lotniczego na CPK. Patrząc z europejskiej perspektywy stolica Polski jako jedna z nielicznych posiada lotnisko w granicach administracyjnych miasta. Obecnie, czy to w Europie, czy na świecie, przyjmuje się, że budowa jakiegokolwiek sportowego obiektu komercyjnego powinna być oddalona o około 20-30 km od granicy miast m.in. przez zachowanie odpowiednich norm hałasu. Dlatego jeżeli pomysł z Okęciem zostałby odrzucony, to w pobliżu Warszawy są jeszcze inne dobrze przygotowane lotniska np. to w Modlinie lub w Radomiu – mówi Tomasz Oborski, associate director w dziale gruntów, Axi Immo.

Inną alternatywą jest obszar logistycznej Polski Centralnej. Zaletą tej lokalizacji jest przede wszystkim rozbudowana infrastruktura drogowa, a także duży dostęp do działek.

Region Polski Centralnej zlokalizowany w miejscu przecięcia dwóch najważniejszych polskich arterii drogowych tj. autostrady A1 i A2 sprawia, że obszar ten jest jednym z najlepiej skomunikowanych w tej części Europy. Nie bez przyczyny to tu od lat swoje centra dystrybucyjne i międzynarodowe huby logistyczne lokują największe międzynarodowe firmy. Co więcej, władze m.in. Łodzi i Biura Obsługi Inwestorów są nastawione bardzo pozytywnie na tego rodzaju inwestycje, które pomagają promować ten region Polski – mówi Renata Osiecka.

Kolejnym przykładem, gdzie należy szukać gruntów pod budowę toru wyścigowego, może być jeden z najstarszych tego typu obiektów zlokalizowany w Wielkiej Brytanii – tor Silverstone. Ten położony około 40 km od Oxfordu, na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire kompleks sportowy powstał na terenie byłego opuszczonego lotniska wojskowego RAF.

Polska ma duża bazę lotnisk, które są mało uczęszczane lub wręcz są już opuszczone. Potencjalni inwestorzy powinni przeanalizować, które z nich mogłyby zostać przekwalifikowane i przygotowane pod budowę torów wyścigowych. Mając na uwadze, że taki obiekt powinien być zlokalizowany blisko dużego miasta, z dobrym dojazdem zarówno koleją i samochodem czy w pobliżu innego portu lotniczego – mówi Tomasz Oborski.

W projekcie finansowania jakiegokolwiek toru wyścigowego w Polsce musi być on dialogiem pomiędzy inwestorem a miastem. Koszty związane z utrzymaniem takiego miejsca potrafią przekraczać 200 tys. zł dziennie i bez współfinansowania taki projekt nie może się udać. Dlatego z tej perspektywy najlepszą lokalizacją wydają się najbogatsze miasta w Polsce – Warszawa, Poznań, Wrocław, Trójmiasto czy bardzo otwarta na inwestorów Łódź.

Priorytetem w przypadku budowy czy przebudowy obiektu o innym charakterze niż motoryzacyjny powinno być ograniczenie dodatkowych kosztów i skorzystanie z tego, co już mamy. Oszczędności z tego tytułu mogą sięgać kilkunastu milionów, które będzie można przeznaczyć na inne bardziej pilne potrzeby. Z tego względu potencjalny inwestor jako partnera do rozmów powinien poszukiwać w Agencji Mienia Wojskowego czy w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. To instytucje, które posiadają dostęp do dużych banków ziemi i mogą pomóc w ewentualnych negocjacjach z rządem przy zmianie w zapisach ustawy o ochronie gruntów rolnych – dodaje Tomasz Oborski.

Z perspektywy rynku nieruchomości komercyjnych budowa toru wyścigowego przyniosłaby także dodatkowe korzyści, ponieważ taki obiekt wymusiłby dodatkowe inwestycje w budowę centrum handlowego, muzeum, kompleksu budynków biurowych, parku rozrywki czy nowoczesnej bazy hotelowej z salami konferencyjnymi i centrum medialnym.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Stalowa 27 z wiechą

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Nad wspólnym projektem spółek grupy Eiffage, kamienicą Stalowa 27, zawisła tradycyjna wiecha. Inwestycja powstaje na warszawskiej Nowej Pradze.

Artykuł sponsorowany

Polska PGNiG sprzedaje biurowiec

schedule 08 września 2020

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg ustny na sprzedaż łódzkiego budynku biurowego przy ul. Uniwersyteckiej 2/4, cena wywoławcza netto wynosi 19,14 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Polatają w 7R City Flex

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Ruszyło pierwsze w Polsce centrum szkoleniowe lotnictwa komercyjnego. Ośrodek mieści się w kompleksie 7R City Flex w Warszawie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rekordowo planują w Warszawie

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Warszawa przeżywa budowlany boom. Widać to wyraźnie w centrum miasta i na Woli. Jednak z roku na rok liczba wydawanych w mieście pozwoleń na budowę dla projektów biurowych maleje. Oznacza to zwiększenie skali projektów, realizowanych w Warszawie. To jeden z wniosków pierwszej edycji badania „Warsaw Crane Survey – lato 2020”, czyli analizy zasobów biurowych Warszawy oraz przyszłej podaży, przeprowadzonej przez ekspertów firmy doradczej Deloitte.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Nowa hala dla krakowskiej AGH

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Nowa hala Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie otrzymała właśnie pozwolenie na budowę.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni na zachód od Łodzi

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Panattoni zrealizuje w Łodzi magazyn centralny artykułów szkolnych i przedszkolnych. Ich dystrybutor zajmie 11,2 tys. mkw. w nowo realizowanym Panattoni Park Łódź West. Obiekt powstający w Konstantynowie Łódzkim jest pierwszą inwestycją dewelopera w zachodniej części okolic Łodzi.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panele akustyczne pod Warszawą

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Firma Alfa Bond Kohlhauer, producent i dostawca paneli akustycznych, zdecydowała się na wynajęcie ponad 1,9 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej wraz z gruntem na terenie prywatnej inwestycji, zlokalizowanej przy trasie S8 w Kajetanach.

Rynek mieszkaniowy

Polska Osiedle Latarników po raz drugi

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Develia wprowadziła do oferty 214 mieszkań na Osiedlu Latarników w Gdańsku. To trzyetapowa inwestycja zlokalizowana w dzielnicy Letnica, w odległości 900 metrów w linii prostej od morza. Budowa rozpocznie się w IV kwartale tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe placówki Spara

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Sieć sklepów Spar otworzyła dwie nowe placówki w miejscowościach: Rytro i Jazowsko. Sklepy mają odpowiednio 364 oraz 182kw. sali sprzedaży.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Będą leczyć w .Ktw I

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Do grona najemców katowickiego biurowca .Ktw I dołączył Lux Med. Firma zajmie powierzchnię 952 mkw. na pierwszym piętrze budynku i będzie prowadzić działalność leczniczą. Budynek jest tym samym wynajęty w 90 proc.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Na dłużej w parku Segro

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Firma Segro przedłużyła umowę najmu o kolejne trzy lata na ponad 3,2 tys. mkw. powierzchni magazynowej zlokalizowanej w Segro Logistics Park Warsaw, Pruszków z firmą Lognet.

Rynek mieszkaniowy

Polska Jest pandemia, nie ma mieszkania

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Epidemia i związane z nią zawirowania gospodarcze wpłynęły na decyzje i wydatki mieszkaniowe Polaków. Już 17 proc. planujących zakup nieruchomości musiało zmienić swoje plany. Co trzecia osoba w ogóle z nich zrezygnowała, a 65 proc. odłożyło wydatek w czasie – wynika z badania CBRE. Zmiany decyzji widać również w spadkach sprzedaży mieszkań, które w największych miastach sięgały 37-55 proc. Koronawirus wpłynął także na koszty utrzymania mieszkania lub domu. Ponad jedna czwarta Polaków zauważyła, że obecnie są wyższe niż przed wybuchem epidemii.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Woda na wagę złota

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Recykling wody to oszczędność nawet do 50 proc. wody czystej zużywanej w budynku i obniżenie opłaty za usługi wodne do 90 proc. – taki wniosek wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield pt. „Industrial Goes Green”, w którym przeanalizowano najpopularniejsze ekorozwiązania stosowane w branży magazynowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Może lokum we wrocławskim Lokum?

schedule 22 września 2020
Opr./edited by AKL

Lokum Deweloper wprowadził do sprzedaży 107 mieszkań w inwestycji Lokum Verde we Wrocławiu. Inwestycja powstanie przy ulicach Odolanowskiej i Stoczniowej na Zakrzowie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Nowy najemca w Pruszkowie

schedule 21 września 2020
Opr./edited by AKL

Polski operator Uni-logistics z Gdyni wprowadzi się do centrum logistycznego MLP Pruszków I i zajmie około 2,9 tys. mkw. powierzchni magazynowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kraków buduje dla krakowian

schedule 21 września 2020
Opr./edited by TC

178 mieszkań wybudowanych w ramach II etapu osiedla komunalnego Przyzby-Zalesie w Krakowie zostało przekazanych do Zarządu Budynków Komunalnych. To oznacza zakończenie całej inwestycji mieszkaniowej o wartości ponad 44 mln zł.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bliska inwestorowi

schedule 21 września 2020
Opr./edited by TC

Kreator Dom Invest rozpoczyna sprzedaż inwestycji Bliska Residence na warszawskiej Pradze Południe, deweloper wybuduje tam 196 apartamentów inwestycyjnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Piotr i Paweł (raczej) wypłaci

schedule 21 września 2020
Opr./edited by TC

Sąd Restrukturyzacyjny w Poznaniu wydał trzy postanowienia o zatwierdzeniu układu w postępowaniach sanacyjnych spółek z grupy Piotr i Paweł. Uprawomocnienie tych decyzji pozwoli na wypłatę należności wierzycielom.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kolejny etap Fuzji

schedule 21 września 2020
Opr./edited by AKL

Wystartowała sprzedaż mieszkań w trzecim apartamentowcu w wielofunkcyjnym projekcie Fuzja w Łodzi. Budowa dwóch pierwszych budynków mieszkalnych zbliża się do końca, trwają także prace renowacyjne fasady zabytkowej elektrowni Karola Scheiblera.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Aldi dla szpitali

schedule 21 września 2020
Opr./edited by AKL

Sieć sklepów Aldi podsumowuje prowadzoną od maja akcję charytatywną „Doceniam, dziękuję”. 775 tys. zł zebranych podczas akcji zostało przekazanych Fundacji SiePomaga i wesprze kilkanaście szpitali w walce z pandemią Covid-19.

Najnowsze w Infrastruktura

schedule 18 września 2020

Nowe tory na Podlasie i dalej

Rozpoczęła się modernizacja trasy Rail Baltica między Czyżewem a Białymstokiem. Jedna z największych inwestycji kolejowych w Polsce realizowanych przez PKP PKL będzie kosztować ponad 3,3 mld zł.

schedule 18 września 2020

Przetarg nad Bugiem

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka S19, tym razem Malewice - Chlebczyn o długości 25 km. To najbardziej na południe wysunięty fragment S19 na Podlasiu, przekraczający rzekę Bug i wchodzący na obszar województwa mazowieckiego w rejonie miejscowości Chlebczyn i Sarnaki.

schedule 17 września 2020

Varso Place z ładowarkami do hulajnóg

W odpowiedzi na szybko rozwijający się trend mikromobilności innogy Polska opracował stację do ładowania hulajnóg elektrycznych, z której będą mogli bezpłatnie korzystać pracownicy biurowca Varso Place.

schedule 17 września 2020

Szybciej koleją do Białegostoku

Rozpoczęła się modernizacja ostatniego odcinka na trasie kolejowej z Warszawy do Białegostoku. Ponad 70-kilometrowy odcinek pomiędzy Czyżewem i Białymstokiem, o wartości ponad 800 mln euro, powstanie przy wsparciu środków unijnych.

schedule 17 września 2020

Ostatni wniosek dla Via Baltiki

Dwa miesiące przed terminem wynikającym z umowy wykonawca złożył wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na odcinek S61 Podborze – Śniadowo. Ten prawie 20-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S61 ma być gotowy latem 2023 roku.

schedule 16 września 2020

Tramwajarze i kolejarze dla Zachodniej

Tramwaje Warszawskie i kolejarze podpisali z firmą MGGP wspólną umowę na zarządzanie budową tunelu i podziemnego przystanku tramwajowego pod Dworcem Zachodnim. Projekt jest jednym z elementów modernizacji stacji Warszawa Zachodnia .

schedule 15 września 2020

Obwodnica dla Oławy coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na stworzenie dokumentacji dla obwodnicy Oławy w ciągu drogi krajowej nr 94 (DK94). Obwodnica została ujęta w rządowym "Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030".

schedule 14 września 2020

Z krajowej w ekspresową

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kolejną w tym roku umowę na realizację drogi ekspresowej S1 w województwie śląskim. Tym razem umowa dotyczy przebudowy prawie 7-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza.

schedule 10 września 2020

Fotowoltaika 4.0 od KGHM

Spółka KGHM ZANAM rozpoczęła w Legnicy budowę jedynej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej opartej na technologii 4.0. W pobliżu budowy stanęła już w pełni funkcjonalna minielektrownia. Złożona z kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych instalacja już teraz stanowi punkt ładowania ZANPER-a, wozu transportowego z napędem elektrycznym.

schedule 10 września 2020

Drążą na Bemowie, drążą na Bródnie

Prace przy budowie zachodniego i wschodniego odcinka M2 postępują. Trwa drążenie tuneli, budowa hali torów odstawczych, murowanie pomieszczeń technicznych, a także wyjść ze stacji.

schedule 10 września 2020

Biadoliny i Sterkowiec z nowymi dworcami

PKP przekazały wykonawcy place budowy dwórców w Biadolinach Szlacheckich i Sterkowcu. Obydwa dworca są realizowane w trybie „Projektuj i buduj” w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiego projektu PKP.

schedule 10 września 2020

Słupsk będzie miał obwodnicę

Zatwierdzony został Program inwestycji dla obwodnicy Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21. Inwestycja została ujęta w Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

schedule 09 września 2020

Woonerf za każdym rogiem

Łódź staje się miastem woonerfów – obecnie działa ich tutaj 18, a w tym roku powstaną kolejne trzy, przy ulicach: Lipowej, Lotnej i Stefanowskiego.

schedule 08 września 2020

Dąbrowa Tarnowska z obwodnicą

Kierowcy mogą ominąć Dąbrowę Tarnowską jadąc drogą krajową nr 73 na trasie Tarnów - Kielce. Ruch tranzytowy nie będzie się już odbywał przez środek miasta.

schedule 07 września 2020

Bezpieczniej pieszo i rowerem

Prace nad przebudową układu pieszo-rowerowego wokół Galerii Młociny dobiegły końca. Powstały nowe przejścia dla pieszych, wyposażone w sygnalizację świetlną. Właściciele centrum handlowego – spółki EPP i Echo Investment – sfinansowali także budowę nowej ścieżki rowerowej oraz chodnika.

schedule 04 września 2020

Rusza przetarg na budowę obwodnicy Brzezia

GDDKiA przekazała do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o przetargu na realizację obwodnicy Brzezia. Inwestycja powstaje w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

schedule 04 września 2020

Pięciu chętnych do dokumentacji

GDDKiA poznał oferty w przetargu na opracowanie studium korytarzowego dla obwodnicy Błaszek w ciągu drogi krajowej nr 12. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

schedule 03 września 2020

Kto zbuduje początek S19

GDDKiA wysłała do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę fragmentu drogi ekspresowej S19 Kuźnica - Sokółka o długości 10,55 km. To pierwszy odcinek S19.

schedule 02 września 2020

Mostem przez Wilanów

Grupa Robyg we współpracy z urzędem dzielnicy zbuduje most przez Potok Służewiecki na warszawskim Wilanowie. Przeprawa stworzy nowy wjazd do Miasteczka Wilanów oraz połączy ulicę Sarmacką ze skrzyżowaniem al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy.

schedule 01 września 2020

Jest zgoda przy granicy

Wojewoda dolnośląski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy drogi ekspresowej S3 od węzła Kamienna Góra (z węzłem) do granicy państwa (Lubawka).

Kategorie