Polska Dni pełne BIM-u
Materiał partneraW spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm reprezentujących wszystkie etapy procesu budowlanego – architekci, konstruktorzy, instalatorzy, wykonawcy, deweloperzy, inwestorzy – publiczni i prywatni. Swoją wiedzą dzielili się eksperci polscy i zagraniczni, przykłady wykorzystania BIM – element zawsze wysoko oceniany - prezentowali przedstawiciele firm działających w Polsce. Po raz pierwszy konferencja była realizowana w trybie wirtualnym.
Cieszy nas wysoka frekwencja na pierwszej wirtualnej konferencji BIM Days. Udział wszystkich grup związanych z branżą architektoniczno-budowlaną pokazuje, że BIM przestaje być domeną świata projektowego. Korzyści z pracy w oparciu o jeden inteligentny model dostrzegają zarówno firmy budowlane, jak i deweloperzy i inwestorzy. To trend, który wzmacnia się z roku na rok – mówiła Grażyna Kołodziejek, country marketing manager, Autodesk. – Dziękuję uczestnikom, prelegentom, partnerom i sponsorom. Ich zaangażowanie sprawia, że BIM Days to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce.
Słuchacze docenili wysoki poziom merytoryczny agendy, bardzo dobre przygotowanie i dobór prelegentów, a także różnorodność zagadnień. Multidyscyplinarne podejście do BIM przedstawili klienci Autodesk, mówiąc o prowadzeniu projektów, zarówno w tych twardych, jak i miękkich obszarach.
W pracy z zespołami BIM wyróżniam dwa rodzaje komunikacji, pierwszą z nich jest komunikacja menedżerska, drugim rodzajem jest komunikacja poprzez model BIM, czyli przekazywanie informacji o budynku za pomocą modelu, o instalacjach, jego konstrukcji, jego wyglądzie, materiałach wykończeniowych, obciążeniach, analizie nasłoneczniania itd. Te informacje są zawarte w BIM, niezbędna jest jednak właściwa komunikacja, aby je efektywnie wykorzystać – tak o roli komunikacji w zespole projektowym mówiła Aleksandra Zielazna-Pawlukiewicz, project | BIM manager z Fort Polska.
O praktyce BIM mówili także przedstawiciele Warbudu, prezentując punkt widzenia generalnego wykonawcy.
BIM jako podstawa to model 2D/3D, wizualizacje i zbiór informacji, natomiast za tą podstawą kryją się niezliczone procesy związane z komunikacją, wykorzystywaniem danych, legislacją, o czym często zapominamy, a z punktu widzenia generalnego wykonawcy jest dla nas bardzo ważne – podkreślał Jakub Kulig, kierownik zespołu ds. wdrożenia BIM, Warbud.
Cele, dla których Tétris, międzynarodowa firma zajmująca się realizacją wnętrz, zdecydowała się wdrożyć BIM, przedstawiała Joanna Gajewska-Sokołowska, zastępca dyrektora ds. operacyjnych, Tétris:
Zrobiliśmy to ze względu na rozwój naszego biznesu i potrzebę integracji w regionie EMEA. Działamy w wielu krajach, dlatego ważna jest dla nas digitalizacja procesów i optymalizacja narzędzi oraz dostęp do szerszego zakresu danych projektowych, tak abyśmy mogli jeszcze lepiej obsługiwać naszych klientów. Nie bez znaczenia były też trendy na rynku budowlanym i nasze ambicje w tym zakresie, jako firmy wykańczającej wnętrza. BIM się w to wpisuje – zapewniała Joanna Gajewska-Sokołowska.
Perspektywę dopełniła obecność inwestora.
W Dom Development głównym powodem wdrożenia BIM i platformy BIM360 była potrzeba usprawnienia komunikacji między inwestorem, generalnym wykonawcą a projektantem. Wśród wielu korzyści z implementacji BIM w organizacji mogę wymienić standaryzację dokumentów, a także stały dostęp do plików i procesów, co eliminuje ilość wydruków, a my stajemy się bardziej eko – podkreślał Adam Samsonowicz, BIM manager, Dom Development.
Zwieńczeniem konferencji były sesje "Tips & tricks", w których partnerzy Autodesk pokazywali praktyczne wskazówki usprawniające codzienną pracę , m.in. w programie Revit, BIM 360 Design, CMI 3D, CAD, czy Formit.
Materiały i nagrania z konferencji dostępne na stronie wydarzenia.
Patroni instytucjonalni: Europejskie Centrum Certyfikacji BIM, Polski Związek Firm Deweloperskich, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Proptech Foundation, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.
Sponsorzy Złoci: Dell, HTC
Sponsor: TPI
Partnerzy Autodesk: AEC Design, Arkance Systems Poland, Cadsoft, Cadvision Panova Group, Graitec, Man and Machine, MAT, Procad, Tech Data.
Eurobuild CEE był patronem medialnym wydarzenia.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...