EN

Polska Żeby las był na zawsze

Materiał partnera
Hektar dojrzałego lasu może w ciągu swojego życia zakumulować 1,5 tysiąca tony CO2. Odpowiedzialny biznes musi zrozumieć tę zależność – przekonują przedstawiciele firmy MDC2, która wspiera Fundację Las Na Zawsze. O genezie i szczegółach tej współpracy opowiadają Magda Cieliczko, Lidia Jabłonowska-Luba i Jeremy Cordery

Jak doszło do współpracy między MDC2 i Fundacją Las na Zawsze?

Magda Cieliczko, head of marketing, MDC2: W 2021 roku wraz z rozpoczęciem działalności MDC2 na polskim rynku szukaliśmy organizacji, która zajmuje się ochroną środowiska i robi to na terenie Polski. Od początku naszym założeniem było takie prowadzenie biznesu, by jak najmniej ingerować w środowisko naturalne i oddawać naturze to, co jej zabieramy. Zrobiliśmy przegląd fundacji funkcjonujących na polskim rynku i właściwie trochę przez przypadek wpadliśmy na siebie. Trudno było ich złapać, bo ciągle byli w lesie i poza zasięgiem. W końcu, gdy się to udało, postanowiliśmy usiąść razem przy stole i przekonać się do wspólnych działań. Jako MDC2 postanowiliśmy wprowadzić na stałe ochronę lasów w naszą działalność, idea ta wpisała się doskonale w nasze założenia strategii ESG.

Pierwszym terenem, który wspólnie ochroniliśmy, był las w Gruszowcu – w regionie, w którym zlokalizowany jest MDC2 Park Kraków South. Zdecydowaliśmy się sfinansować zakup lasu razem z naszym inwestorem, firmą Generali Real Estate. Mamy to szczęście, że nasi inwestorzy wyznają niemal identyczne wartości, więc zgodnie podeszliśmy do sprawy.

Jeremy Cordery, COO, MDC2: Wiedziałem, że lasy w Polsce są poddawane wycinkom, ale nie zdawałem sobie wówczas sprawy, że dzieje się to na aż taką skalę. To była dla mnie nowość. Zawsze patrzyłem na Polskę jako kraj pełen bioróżnorodnych lasów, tymczasem okazało się, że jest o co walczyć. Tym bardziej uznaliśmy tę inicjatywę za słuszną.

Lidia Jabłonowska-Luba, CEO, Fundacja Las Na Zawsze: W MDC2 ujęła nas ich autentyczność. Dostrzegliśmy rzeczywistą chęć porozumienia z naturą i zrozumienie powagi sytuacji związanej z lasami w Polsce. Najbardziej do MDC2 przemawiała ochrona dojrzałych, bioróżnorodnych lasów. Ma to ogromne znaczenie, dlatego że już istniejący, dojrzały ekosystem leśny ma znacznie mocniejszy wpływ na środowisko niż młody las. Wiedzieliśmy, że mamy po drugiej stronie prawdziwego, świadomego partnera.

Na czym polega Wasza współpraca?

Magda Cieliczko: Formalnie rozpoczęła się ona w 2022 roku i trwa do dziś. Pierwszym jej elementem jest regularne wsparcie finansowe przez MDC2 części kosztów administracyjnych związanych z prowadzeniem Fundacji. Drugim jest to, że pracownicy MDC2 aktywnie angażują się także w wolontariat związany z sadzeniem nowych drzew, które odbywa się dwa razy do roku. Czekamy teraz na wiosnę, by znowu móc uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Bardzo to lubimy. I trzeci filar, na którym oparta jest nasza współpraca, to finansowanie ochrony dużych terenów leśnych celem wykluczania ich z wycinki. Są to naturalne, stare lasy wielopokoleniowe, właśnie takie jak ten w Gruszowcu. Finansujemy te inicjatywy razem z naszymi inwestorami.

Jeremy Cordery: Tym, co najbardziej cenimy we współpracy z Fundacją, jest to, że zachowujemy część przyrody na wieczność, dla przyszłych pokoleń, dla planety. Jako firma razem z naszym inwestorem nie kupujemy lasu, my go finansujemy. Dzięki temu Fundacja zyskuje możliwość prowadzenia w nim swojej działalności dla dobra przyszłości – wsparcia dalszego wzrostu lasu i rodzenia się nowych pokoleń drzew, a przede wszystkim jego wycinka zostaje wykluczona.

Wiele słyszymy o lasach w Polsce. Jaka jest właściwie ich obecna sytuacja w kraju?

Lidia Jabłonowska-Luba: Polska jest krajem o średnim zalesieniu, wynoszącym ok. 30 proc. całości terenu. Natomiast w Europie obecnie zalesienie terenu stanowi 40 proc. Nasz kraj plasuje się więc poniżej średniej europejskiej. Lasy Państwowe są właścicielem ok. 80 proc. powierzchni wszystkich lasów w Polsce. Z kolei w Europie państwowe lasy stanowią średnio ok. 30 proc. terenu. Średni wiek naszych polskich lasów jest dosyć niski, wynosi 67 lat. W Polsce lasów, które są chronione, mamy niewiele, bo to tylko 2 proc. całego areału naszego kraju. Unia Europejska w swojej strategii leśnej na 2030 rok zapowiada ochronę minimum 10 proc. lasów w każdym kraju. Jako Polska mamy więc przed sobą ambitny cel. Jeśli polskie ustawodawstwo się zmieni i nastąpi możliwość społecznego przekazania lasów celem ich ochrony, to wszystkie lasy naszej Fundacji spełnią wymagania nałożone przez Unię Europejską. Np. las w Gruszowcu jest dokładnie takim lasem, który spełnia wytyczne unijne.

W Polsce w większości istnieją lasy monokulturowe, posadzone w rzędach, w tym głównie sosnowe (58 proc. powierzchni naszych lasów). Do tego mamy dużo świerka i brzozy, które razem z sosną stanowią ok. 78 proc. całego drzewostanu lasów monokulturowych w Polsce. A lasy tego typu mają taką cechę, że – ze względu na sposób ich sadzenia – ich drzewa szybko idą wzwyż, do słońca, przez to są dosyć słabe, podatne na szkodniki. W Polsce potrzebne są stare bioróżnorodne lasy, bo i w wieku, i w bioróżnorodności tkwi największa siła przyrody.

W jaki sposób lasy wpływają na klimat i nas samych?

Lidia Jabłonowska-Luba: Wpływ lasu na otoczenie ma niesamowity wymiar. O znaczeniu lasu dla naszego życia niech świadczy fakt, że jeden hektar dojrzałego lasu w ciągu swojego życia może zakumulować 1,5 tys. tony CO2. W momencie wycinki lasu ta ilość pozostaje w atmosferze. Jeśli do tego dochodzi orka, to dodatkowo związki magazynowane w ziemi także są uwalniane do powietrza. Tymczasem żywy las korzysta z zakumulowanego CO2 i produkuje nam tlen. Bioróżnorodny las nie tylko wchłania dwutlenek węgla, ale utrzymuje wilgotność gleby. Stan gleby jest osobnym, bardzo ważnym zagadnieniem, gdyż między 40 a 60 proc. CO2 gromadzone jest właśnie w niej. W związku z tym, że drzewa iglaste będą słabnąć w naszym klimacie, potrzeba nam coraz więcej lasów liściastych, ponieważ staną się one bardzo ważne dla naszej przyszłości. Są nie tylko mocniejsze, ale także tworzą wyjątkowy ekosystem. One przetrwają. Dlatego tak ważna jest ich ochrona.

Las oddziałuje na każdego z nas. Stabilizuje temperaturę powietrza. Jego zielony kolor ma dobroczynny, kojący i uspokajający wpływ na nasze samopoczucie. W lesie wydzielane są fitoncydy, które wykazują silne działanie antybakteryjne, regulują gospodarkę wodną organizmu, a także wpływają na stabilizację ludzkiego ciśnienia, obniżają także kortyzol! Las ma na człowieka bardzo pozytywny wpływ, oddziałuje na nas wszystkimi zmysłami – wzroku, słuchu, węchu, dotyku. Natura daje nam tak wiele. Doskonale radzi sobie sama, wystarczy jej tylko nie przeszkadzać i korzystać z jej niesamowitej mocy.

Jak jeszcze w swojej działalności MDC2 angażuje się w działania w zakresie ochrony środowiska?

Jeremy Cordery: Polityka ESG stanowi fundament naszej strategii. Traktujemy to podejście kompleksowo, nie wybiórczo, a więc skupiamy się zarówno na sprawach dotyczących środowiska, jak i społeczeństwa, w tym także na dobrych praktykach zarządczych. Wszystkie te zagadnienia funkcjonują w synergii. Ochrona środowiska zajmuje swoje szczególne miejsce we wszystkich naszych działaniach. Zwracamy uwagę na to, jakiego typu materiały wykorzystujemy w naszych budowach i w jaki sposób eksploatujemy funkcjonujące obiekty.

Naszym celem jest realizowanie projektów o jak najwyższej jakości. I tu mam na myśli nie tylko najnowocześniejszą technologię budowy, ogrzewania czy chłodzenia, ale również podejmowanie wszelkich działań, które pomagają minimalizować negatywny wpływ na środowisko – tak bardzo, jak tylko jest to możliwe.

Duże znaczenie ma dla nas także dobrostan osób korzystających z naszych obiektów. Tworzymy bioróżnorodne otoczenie, instalujemy strefy relaksu. Kreujemy balans między cyklem życia produktu i a jego śladem węglowym. Staramy się wdrażać rozwiązania, które mogą na stałe zmienić wzorce postępowania w branży. Naszą dewizą jest „building for good”, co znaczy, że budujemy na dobre dla zrównoważonej przyszłości naszych najemców, inwestorów, społeczności, środowiska, a także całej branży.

Co jeszcze można robić, by ograniczać negatywny wpływ biznesu na środowisko?

Jeremy Cordery: Są dwie kluczowe sprawy, z których musimy sobie zdać sprawę. Po pierwsze: wybierajmy swoich partnerów biznesowych właściwie, preferujmy takich, którzy – tak jak my – chcą robić dobre rzeczy dla planety. Łączenie sił w taki sposób w biznesie ma realny wpływ na środowisko. A po drugie: powinniśmy być świadomi, że współczesny biznes musi podejmować nawet bardziej zdecydowane kroki, niż czynią to instytucje państwowe. W naszych rękach jest bardzo wiele.

Lidia Jabłonowska-Luba: Najważniejsza jest sama świadomość tego, że korzystamy z dobrodziejstw naszej planety. Idąc o krok dalej – ważne jest zrozumienie, w jaki sposób ją wykorzystujemy. Według ekspertów eksploatujemy ją średnio o 1,7 razy więcej, niż jest ona sama w stanie się zregenerować. Musimy zrozumieć, w jakim momencie jesteśmy. W Polsce ten współczynnik jest trzy razy wyższy, w USA ok. pięć razy. Ogólnie mówiąc – korzystamy z planety znacznie bardziej niż powinniśmy. Ta świadomość jest ważna, by podjąć odpowiedzialność za swoje działania.

To nieprawda, że nie da się nic zrobić. Ważne jest zrozumienie, że mamy na to realny wpływ i możemy skutecznie działać.

Te cele można ująć – tak jak MDC2 – w swoim modelu biznesowym, a można także podejmować mniejsze kroki. Dzisiaj wszystko przekłada się na odpowiedzialność wobec planety.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mają duże biuro u Cavatiny

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Concentrix, dostawca rozwiązań i technologii z zakresu customer experience, wynajmie prawie 5,2 tys. mkw. brutto powierzchni w należącym do Cavatiny katowickim biurowcu Global Office Park. Umowa jest największą transakcją w Katowicach w 2023 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Vendo Park zaprasza do Lubina

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Trei Real Estate Poland otworzyło w Lubinie swój 37 Vendo Park w Polsce. To trzecia tego typu inwestycja dewelopera w woj. dolnośląskim, po Jaworze i Świdnicy.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trzecia inwestycja GH Development w sprzedaży

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

Wystartowała sprzedaż nowej inwestycji mieszkaniowej belgijskiego dewelopera GH Development. Projekt Orzechowa znajduje się przy ulicy o tej samej nazwie we Włochach w Warszawie.

ESG

Polska CPI przechodzi na zielone umowy

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

CPI Property Group wprowadza nowy standard w zakresie umów leasingowych – załączniki Green Lease.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 7R bierze kredyt z mBanku

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

7R uzyskało kredyt inwestycyjny dla projektu 7R City Flex Katowice I. Finansowania w wysokości 15,5 mln euro udzielił mBank.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy park w Nowej Wsi

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

W Nowej Wsi obok Pruszkowa w nowym parku handlowym o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. zostały otwarte supermarket Biedronka, sklep Maxi Zoo oraz dyskont Pepco.

Materiał partnera

Polska / Świat Transformacja energetyczna uratuje świat

schedule 30 listopada 2023
Eurobuild CEE

Przyszłość jest fikcją, więc powinniśmy budować jutro w sposób zrównoważony, a Polska może czerpać w tej kwestii z doświadczeń Wielkiej Brytanii. O prognozach, zagrożeniach i możliwościach rozwoju opowiedziała znana brytyjska inżynier i architektka, Dame Jo Da Silva w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Zielony fundusz Empiry

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by JC

Grupa Empira ogłosiła uruchomienie funduszu "Empira Transition to Green Fund SCSp SICAV-RAIF". Produkt inwestycyjny skoncentruje się na zrównoważonej transformacji energetycznej nieruchomości mieszkalnych na terenie Niemiec.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska RTV Euro AGD razy trzy

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

W listopadzie RTV Euro AGD otworzyło nowe sklepy w trzech miastach, w których sieć nie była wcześniej obecna: w Olkuszu, Lubinie i Ostródzie. RTV Euro AGD ma obecnie 331 salonów sprzedaży w ponad 220 miastach w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Atrakcyjna Polska magazynowa

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. W ciągu roku łączna powierzchnia magazynów w naszym kraju urosła o 12 proc. i wynosi 30,5 mln mkw. – wynika z najnowszych danych CBRE.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Universal Express zadomowił się w Pruszkowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

Firma Universal Express przedłużyła na kolejny okres najem obiektu w ramach parku MLP Pruszków II. Spółka jest najemcą centrum logistycznego MLP już prawie 10 lat.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Poznań z największą podażą w budowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Eksperci Knight Franka podsumowali aktywność na poznańskim rynku biurowym. Zasoby biurowe w Poznaniu od początku roku powiększyły się o 32,4 tys. mkw. W budowie znajduje się nieco ponad 69 tys. mkw. powierzchni, co jest najwyższym wynikiem spośród rynków regionalnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pora wezwać posiłki

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by JC

W publikacji pt. „Wspólne jedzenie – wspólne przestrzenie” eksperci Colliersa zarysowują rozwój konceptów gastronomicznych, rolę jedzenia w budowaniu relacji społecznych oraz aktualne trendy w tym obszarze.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kaliska Park po raz trzeci

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Grupa Antczak rozpoczęła sprzedaż III etapu osiedla Kaliska Park w Turku. W dwóch budynkach powstanie łącznie 49 mieszkań.

Rynek mieszkaniowy

Polska Yareal w trybie specustawy na Służewcu

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Yareal realizuje swój pierwszy projekt lex deweloper na warszawskim Służewcu. Deweloper rozpoczął przedsprzedaż ponad 200 mieszkań w budynku Mokopolis.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama numer 100

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój setny sklep – Castorama Piaseczno w gminie Lesznowola. Nowy obiekt mieści się w powstającym parku handlowym w podwarszawskim Mysiadle.

Hotele

Polska Siódmy Accor w Krakowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

W Krakowie powstaje nowy hotel. Będzie to siódmy obiekt grupy AccorInvest / Orbis w stolicy Małopolski pod marką Accoru w segmencie lifestyle. Otwarcie hotelu zaplanowano na II kwartał 2025 roku. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Galeria Tarnovia zmienia właściciela

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Europejska firma inwestycyjna z siedzibą w Londynie sfinalizowała zakup Galerii Tarnovia - to jedna z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości handlowych w tym roku. Tarnowska galeria ma około 17 tys. mkw. powierzchni najmu (36,5 tys. mkw. powierzchni całkowitej).

Budownictwo

Polska Miliardy na projekty energetyczno-przemysłowe

schedule 29 listopada 2023
Opr./edited by MR

Od początku 2022 roku obserwowany jest wyraźny wzrost liczby i wartości zapowiadanych inwestycji w obszarze transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Aktualna wartość największych realizowanych i planowanych projektów energetycznych sięga już ponad 530 mld zł – podaje Spectis.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona Dolina vol. 3

schedule 29 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Ruszyła budowa III etapu osiedla Zielona Dolina, inwestycji mieszkaniowej realizowanej przez TDJ Estate w północnej części Zabrza. W ramach projektu powstaną 172 mieszkania oraz osiem lokali usługowych. Zakończenie prac zaplanowano na maj 2025 roku.

Najnowsze w Materiał partnera

schedule 30 listopada 2023

Transformacja energetyczna uratuje świat

Przyszłość jest fikcją, więc powinniśmy budować jutro w sposób zrównoważony, a Polska może czerpać w tej kwestii z doświadczeń Wielkiej Brytanii. O prognozach, zagrożeniach i możliwościach rozwoju opowiedziała znana brytyjska inżynier i architektka, Dame Jo Da Silva w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

schedule 16 listopada 2023

Żeby las był na zawsze

Hektar dojrzałego lasu może w ciągu swojego życia zakumulować 1,5 tysiąca tony CO2. Odpowiedzialny biznes musi zrozumieć tę zależność – przekonują przedstawiciele firmy MDC2, która wspiera Fundację Las Na Zawsze. O genezie i szczegółach tej współpracy opowiadają Magda Cieliczko, Lidia Jabłonowska-Luba i Jeremy Cordery

schedule 14 listopada 2023

W biznesie stawiamy na długoterminowe partnerstwo

Michał Ptaszyński, country manager Poland w firmie Logicor, mówi nam optymistycznie o przyszłości branży logistycznej w Polsce, najbliższych planach inwestycyjnych firmy oraz o tym, że warto działać na rzecz lokalnych społeczności

schedule 29 września 2023

Łódź zaprasza do Monachium!

Serdecznie zapraszamy wszystkich gości tegorocznego Expo Real na wydarzenia organizowane na stoisku Urzędu Miasta Łódź. "Eurobuild" będzie także na miejscu jako patron medialny łódzkich eventów. 

schedule 25 września 2023

Grunt to  doświadczenie

W ekskluzywnym wywiadzie dla „Eurobuildu” managerowie firmy doradczej Greenfields, Justyna Cymerman, dyrektorka działu urbanistyki, i Michał Różycki, dyrektor pionu nieruchomości gruntowych – sektor living, opowiadają o największych sukcesach firmy ostatnich lat, rosnącej roli idei ESG oraz coraz bardziej pożądanych terenach typu brownfield, ponadto zapowiadają jeszcze większą gorączkę na rynku inwestycji mieszkaniowych.

schedule 31 sierpnia 2023

Maksymalizacja higieny i minimalizacja śladu węglowego w całym cyklu życia produktu

Zmiany klimatu zmuszają firmy do wdrażania strategii biznesowych opartych na gospodarce obiegowej. Essity oraz jej światowa marka Tork® wykorzystują obiegowy cykl życia produktu w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, począwszy od pozyskiwania surowców, a skończywszy na utylizacji

schedule 22 sierpnia 2023

Dynamiczny rozwój Białołęki atutem Galerii Północnej

Białołęka zyskuje nowe inwestycje i mieszkańców, a Galeria Północna – klientów. Ale nie tylko rozwój dzielnicy pozytywnie wpływa na obiekt. Rośnie także rynek galerii, który obejmuje już swoim zasięgiem ponad 1 mln mieszkańców Warszawy i okolic. O roli dzielnicy, poszerzającym się catchmencie i potencjale Północnej opowiada Roman Bugajczyk, dyrektor obiektu.

schedule 29 czerwca 2023

Solidny związek na lata

Systemy operacyjno-finansowe wspierające zarządców nieruchomości nieustannie się rozbudowują i zmieniają, by nadążać za zmieniającymi się potrzebami rynku. Bezcenne pozostają dobre relacje między dostawcami i użytkownikami tych systemów oraz gotowość do wspólnego mierzenia się z wyzwaniami

schedule 05 czerwca 2023

Złota 83 w Warszawie oficjalnie gotowa na wynajem!

Wytyczona już pod koniec XVII wieku ulica Złota w Warszawie ma na swoim koncie wiele wyjątkowych historii, atrakcyjnych budynków i dobrze prosperujących zakładów przemysłowych. Dziś jedna z najważniejszych ulic stolicy doczekała się także prawdziwego diamentu, który przeszedł generalny remont i renowację. Nowo oddany do użytku apartamentowiec pod numerem 83 zapiera dech. 

schedule 08 maja 2023

Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

schedule 13 kwietnia 2023

Zyski z zakupu gruntów. Kluczem są kompetencje

Warszawa jest jedną z najbardziej przystępnych cenowo stolic do zamieszkania w Unii Europejskiej. Aby utrzymać tę konkurencyjność, należy przede wszystkim poszerzać ofertę gruntów.

schedule 18 stycznia 2023

Przebudowa hotelu w Zakopanem – postępowanie przetargowe

schedule 14 grudnia 2022

Pokój hotelowy – koszt, który staje się zyskiem

Grupa Arche rewitalizuje zabytki, by dać nowe życie budynkom, które straciły użytkowość. Dla firmy najważniejsze jest, by zatrzymać zabytek na tym etapie starzenia, na którym dotrwał do naszych czasów. Nie jest udoskonalane w nim nic, co miałoby zmienić jego wygląd. Uzupełniane jest tylko to co niezbędne, nie naruszając przy tym jego charakteru.

schedule 13 grudnia 2022

Biuro Na Miarę – kompleksowo, w całym kraju 

Biuro Na Miarę umacnia swoją pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych jako wyspecjalizowana firma doradcza kompleksowo obsługująca najemców i wynajmujących.

schedule 05 grudnia 2022

Kształtowanie przyszłości przestrzeni elastycznych

Eksperci Colliers dyskutują na temat sposobu, w jaki rozwój hybrydowego modelu pracy w dalszym ciągu wpływa na rynek nieruchomości, dając początek interesującym możliwościom dla podmiotów wynajmujących nieruchomości i partnerów franczyzowych.

schedule 15 listopada 2022

Nieruchomość komercyjna na sprzedaż w Bielsku-Białej

mBank S.A. ogłasza pisemny nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Bielsku-Białej przy pl. Wolności 7 objętej księgą wieczystą BB1B/00070605/9. Działka zabudowana budynkiem o charakterze biurowo-usługowym o powierzchni ok. 1370 mkw. składającym się z trzech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Nieruchomość ma wewnętrzny dziedziniec z wjazdem od ul. Paderewskiego.

schedule 21 października 2022

Raport Crido & Savills: Rynek PRS w Polsce – aspekty biznesowe, prawne i podatkowe

Polski rynek najmu instytucjonalnego na pewno znajduje się na początku swojej drogi. Jest niczym pierworodny syn rodu królewskiego w pierwszym latach swojego życia - ledwo zaczął mówić i chodzić, a już wzbudza ogromne zainteresowanie i oczekiwania, a jeszcze musi mierzyć się z mocną presją otoczenia.

schedule 19 września 2022

Przestrzeń elastyczna to korzyść dla każdej firmy… i nieruchomości

Jamal Brown, założyciel agencji nieruchomości komercyjnych z San Diego – The Ocean Company – uważa, że przestrzeń elastyczna jest przyszłością. Czy podmioty wynajmujące nieruchomości komercyjne pozostaną w tyle, jeśli nie uwzględnią jej w swoich ofertach?

schedule 02 sierpnia 2022

Ciarki na piasku

83 firmy, 1256 sprzedanych wejściówek i 56 drużyn – po dwuletniej przerwie JLL Polska wraca do organizacji jednego z najważniejszych wydarzeń sektora real estate – JLL Charytatywnego Turnieju Siatkówki Plażowej Branży Nieruchomości. Tegoroczne rozgrywki odbędą się już w najbliższy czwartek, 4 sierpnia, w Monta Beach Volley Club przy ulicy Zaruskiego 12 w Warszawie.

schedule 02 sierpnia 2022

Nowy raport ESG – Atrium

Atrium po raz szósty opublikowało raport ESG, prezentujący osiągnięcia firmy w 2021 roku. Raport podsumowuje kluczowe działania w zakresie realizacji strategii ESG. Firma wyznaczyła nowe, jeszcze bardziej ambitne średnioterminowe cele na 2030 rok, które obejmują zmniejszenie śladu węglowego swoich centrów handlowych o 40% w 2030 roku w porównaniu do 2019 roku. Do 2050 roku Atrium chce stać się organizacją neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Wydanie 11 (283) listopad 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie