Polska W biznesie stawiamy na długoterminowe partnerstwo
Materiał partnera
Jak ocenia Pan obecną sytuację na rynku nieruchomości logistycznych w Polsce? Czy jest na tyle stabilny, aby pokusić się o wiarygodne oceny i prognozy?
Michał Ptaszyński, country manager Poland, Logicor: W perspektywie średnioterminowej mogę stwierdzić, że prognozy dla rynku nieruchomości magazynowych są dobre. W dalszym ciągu widzimy zapotrzebowanie na wysoką jakość i dobrą lokalizację – bliskość kluczowych węzłów transportowych i ośrodków miejskich. Na tle innych nieruchomości komercyjnych sytuacja naszej branży na pewno jest najbardziej korzystna. W perspektywie krótkoterminowej, biorąc pod uwagę obecną dynamikę rynku, jesteśmy nieco bardziej ostrożni.
Mógłby pan wyjaśnić, dlaczego?
Jest to spowodowane obecną sytuacją makroekonomiczną. Przede wszystkim mamy do czynienia z wysoką inflacją napędzaną wzrostem cen energii, ogólną niepewnością w gospodarce oraz wyższymi stopami procentowymi – jednym słowem czynnikami, na które my jako branża, nie mamy większego wpływu.
Kiedy zatem możemy spodziewać się przyspieszenia na rynku magazynowym w Polsce?
Mniej zależy nam na przyśpieszeniu, a bardziej na zaobserwowaniu trwałego trendu wzrostu, który wyrażać się będzie w niższej inflacji, stabilnych stopach procentowych, czy uwolnieniu funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
Eksperci prognozują, że aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych może wrócić już w drugiej połowie 2024 roku. Wszystko będzie zależało od tego czy spełnią się prognozy dotyczące ożywienia gospodarczego. Jeśli faktycznie w przyszłym roku sytuacja się poprawi, to odczujemy to także w naszym sektorze.
Musimy tchnąć trochę optymizmu w naszą gospodarkę. Pamiętajmy, że Polska leży w centrum kontynentu i jest hubem logistycznym Europy ze świetnie rozwiniętą infrastrukturą drogową. Od niedawna widzimy też nowy trend – nearshoring - polegający na globalnej reorganizacji łańcucha dostaw oznaczającej zwiększanie obecności międzynarodowych firm handlowych i produkcyjnych bliżej rynków zbytu. Polska, z racji swojego położenia, może stać się jego największym beneficjentem.
Ostatnie dane rynkowe pokazują, że nasz kraj, z portfelem prawie 31 mln mkw. powierzchni magazynowej, jest wśród pięciu największych rynków europejskich.
Jakie miejsce na rynku europejskim zajmuje Logicor?
Logicor jest wiodącym właścicielem, zarządcą i deweloperem europejskich nieruchomości logistycznych. Nasze portfolio posiadanych i zarządzanych nieruchomości obejmuje ponad 21 milionów mkw. powierzchni magazynowej w 18 krajach, z czego w Polsce - 1,6 miliona mkw. Naszym klientom oferujemy długoterminowe partnerstwo, czyli wynajem wysokiej jakości nieruchomości, którymi sami zarządzamy.
W pierwszym półroczu 2023 roku zwiększyliśmy tempo rozwoju aktywów oraz nabywania dobrze zlokalizowanych gruntów i istniejących aktywów na kluczowych europejskich rynkach – to umożliwia nam rozwój nowoczesnych, zrównoważonych nieruchomości magazynowych i logistycznych, które wspierają rozwój naszych klientów i zwiększają naszą obecność na rynku.
Dodatkowo zainwestowaliśmy w Europie 163 miliony euro w pozyskiwanie, rozwój i rozbudowę nowej powierzchni dla naszych klientów. W tym okresie ukończyliśmy siedem projektów, poszerzając nasze portfolio o 124 tys. mkw. dobrze zlokalizowanej, nowoczesnej powierzchni logistycznej. Kolejnych 10 projektów jest w toku i oczekuje się, że dostarczą naszym klientom 260 tys. mkw. powierzchni.
Jakie jest największe wyzwanie, które obecnie stoi przed Państwa firmą?
Przede wszystkim odpowiednie przygotowanie się do nieuchronnego odbicia rynku, którego pierwsze sygnały już w Polsce widzimy – niedawno podpisaliśmy dwie duże umowy najmu: z siecią hipermarketów budowlanych, która zajmie 50 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Strykowie, oraz z polskim dystrybutorem części do samochodów ciężarowych, który zajmie ponad 43 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Będzinie.
Oczywiście, planujemy też kolejne inwestycje deweloperskie, m.in w parkach logistycznych Święcice II i Mysłowice, które liczą ponad 20 tys. mkw. każdy. Klienci znajdą tam ostatnie innowacje w zakresie zrównoważonego budownictwa.
W dalszym ciągu szukamy okazji do nabycia ziemi lub istniejących aktywów w odpowiedniej lokalizacji; przygotowujemy grunty pod budowę – wszystko po to, aby w odpowiednim momencie, kiedy odbicie rynku zacznie być naprawdę zauważalne, stać już w blokach startowych.
A inne wyzwania? Z czym są związane?
Kluczowe stały się wyzwania środowiskowe, czyli wdrażanie strategii ESG. Zdajemy sobie sprawę, że nieruchomości w znaczący sposób przyczyniają się do globalnej emisji gazów cieplarnianych, dlatego też zobowiązujemy się do odpowiedzialnego działania na rzecz zrównoważonej przyszłości.
W 2020 r. jako firma ustaliliśmy 5-letni plan działania w zakresie ESG na rzecz pozytywnych zmian i poczyniliśmy znaczne postępy, a we wrześniu 2022 roku opublikowaliśmy nasze długoterminowe cele w zakresie dekarbonizacji i odporności na zmianę klimatu oraz sposób, w jaki zamierzamy ograniczyć nasze ślad węglowy o 36 proc. do roku 2030.
Odzwierciedla to nasze podejście do modernizacji istniejących budynków. W pierwszym półroczu 2023 roku zmodernizowaliśmy ponad 337 tys. mkw. oświetlenia LED i przeprowadziliśmy 34 modernizacje HVAC w Europie. Analizujemy także nasze projekty fotowoltaiczne, ponieważ ma to być istotny element naszej strategii dekarbonizacji. Wszystkie nasze nowe inwestycje spełniają wymogi co najmniej certyfikatu BREEAM Very Good. Staramy się również zwiększać różnorodność biologiczną w całym naszym portfolio poprzez przemyślane wykorzystanie lokalnych roślin i krzewów. Zwracamy uwagę na to, aby energia, którą kupujemy była zielona.
Wspomniane nowe parki logistyczne w Mysłowicach i Święcicach będą wyposażone w oświetlenie LED z automatyką DALI, panele fotowoltaiczne, stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz szczegółowe liczniki zużycia mediów. Nasi klienci w tych obiektach będą także mogli korzystać z usługi carsharing.
Jednocześnie działamy na rzecz lokalnych społeczności. Na rynkach, na których jesteśmy obecni prowadzimy działalność charytatywną skupiając się na młodzieży i zrównoważonym rozwoju, a nasi pracownicy biorą udział w różnych wydarzeniach wspierających te szczytne cele.
Jakie tego typu inicjatywy prowadzicie w Polsce?
W tym roku zorganizowaliśmy po raz drugi „Race’n’Raise” - charytatywny wyścig kolarski o łącznej długości 300 km. Miał on miejsce w sercu Borów Tucholskich w północnej Polsce. Celem było pokonanie jak największej liczby kilometrów, bo za każdy kilometr pokonany przez pojedynczego uczestnika zobowiązaliśmy się przekazać pięć złotych na Program Stypendialny Horyzonty organizowany przez Fundację EFC. W ten sposób, wraz z naszymi partnerami biznesowymi, udało nam się zebrać kwotę 31 tys. złotych.
Niedawno, bo pod koniec września, zorganizowaliśmy pod Warszawą Dzień Środowiskowy – każdy z uczestników posadził własne drzewo, razem zasadziliśmy kilkadziesiąt krzewów i zebraliśmy 150 kg śmieci.
Ostatnio Logicor zmienił logo. Skąd ta zmiana?
Na rynku europejskim jesteśmy obecni już od ponad 10 lat. Nasza firma przez ten okres zmieniała się i przez cały czas ewoluuje - stąd też nowa identyfikacja marki, którą właśnie wdrożyliśmy. Ma ona lepiej odzwierciedlać historię wzrostu Logicor i zakomunikować ją naszym docelowym odbiorcom – pracownikom, klientom, społecznościom i inwestorom. Chcemy podkreślić, że potrafimy na bieżąco dostosowywać się do wymogów rynku i potrzeb klientów. Robimy to w sposób zrównoważony, w partnerstwie z naszymi klientami. Dzięki temu możemy skutecznie wspierać wszystkie sektory gospodarki, od których zależy jakość naszego codziennego życia.
Dziękujemy za rozmowę.
O naszym rozmówcy:
Michał Ptaszyński jako country manager Poland jest odpowiedzialny za nadzorowanie działalności inwestycyjnej i na terenie całego kraju, gwarantując bliską współpracę z klientami oraz wzrost wartości wszystkich aktywów w portfelu. Od początku swojej kariery zawodowej, czyli od ponad 20 lat, Michał Ptaszyński jest związany z sektorem nieruchomości komercyjnych. Poprzednio, przez 6 lat, pracował w firmie Prologis na stanowisku dyrektora w dziale Land & Development. Wcześniej zajmował stanowiska kierownicze w gdańskiej firmie deweloperskiej Torus, w Grupie Zarządzającej „Pomerania” i Agencji Rozwoju Pomorza.
Michał Ptaszyński jest absolwentem wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Posiada licencję zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz tytuł CCIM (Certified Commercial Investment Member).
Skarb państwa ważnym graczem na rynku biur
Skarb państwa ważnym graczem na rynku biur
Walter Herz
W najbliższych latach instytucje administracyjne i spółki państwowe będą aktywnie stymulować kształtowanie się krajowego rynku biurowego. Nie tylko poprzez najem powierzchni. Skarb ...
Wyzwania i szanse dla sektora logistycznego w 2025 roku
Wyzwania i szanse dla sektora logistycznego w 2025 roku
ID Logistics Polska
Rok 2025 zapowiada się dla branży logistycznej jako okres wyzwań, ale i szans. Umiarkowany optymizm wśród polskich przedsiębiorców potwierdzają grudniowe dane z Miesięcznego Indeks ...
Branża retailowa zaczyna coraz bardziej napędzać wzrost najmu zwrotnego w Polsce
Branża retailowa zaczyna coraz bardziej napędzać wzrost najmu zwrotnego w Polsce
INWI
Firmy retailowe i FMCG coraz częściej korzystają z najmu zwrotnego nieruchomości. Uwalniają zamrożony w nich kapitał i inwestują go w innowacje, modernizację i ekspansję. Zwiększaj ...