EN

Polska / Świat Transformacja energetyczna uratuje świat

Materiał partnera
Przyszłość jest fikcją, więc powinniśmy budować jutro w sposób zrównoważony, a Polska może czerpać w tej kwestii z doświadczeń Wielkiej Brytanii. O prognozach, zagrożeniach i możliwościach rozwoju opowiedziała znana brytyjska inżynier i architektka, Dame Jo Da Silva w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

Globalna temperatura jest średnio o 1,2 stopnia Celsjusza wyższa od poziomu przedindustrialnego, co sprawia, że jesteśmy w momencie ważnych i trudnych zmian, które wpłyną na proces projektowania. Wielka Brytania i Unia Europejska wyprzedzają resztę świata pod względem polityki, regulacji i standardów raportowania, dlatego kwestie klimatyczne mogą odegrać kluczową rolę w partnerstwie Wielkiej Brytanii z Polską.

Obecnie nie jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ani zmniejszenia o połowę globalnych emisji do 2030 r., co jest konieczne, aby osiągnąć zerową emisyjność do 2050 r. We wrześniu globalny przegląd UNFCCC wykazał, że emisje nie są zgodne z określonym w porozumieniu paryskim docelowym poziomem temperatury, wynoszącym 1,5 stopnia. W ciągu najbliższych lat jednym z najważniejszych zadań jest przejście na ekologiczną gospodarkę. Jednak, aby tego dokonać, konieczne jest bardziej przemyślane kształtowanie infrastruktury energetycznej, transportowej, jak również miast i budynków. W procesie rozwoju pomocne mogą być doświadczenia z Wielkiej Brytanii, obniżającej emisje szybciej niż jakikolwiek inny kraj G7. 14 listopada na wydarzeniu zorganizowanym przez Ambasadę Brytyjską i Arup z okazji 25-lecia firmy, o zrównoważonym rozwoju opowiedziała Jo Da Sliva, Global Director of Sustainable Development w Arup, która działała dla agencji ONZ niosących natychmiastową pomoc w sytuacjach kryzysowych np. klęskach żywiołowych, a następnie pracowała nad odbudową poszkodowanych miejsc i społeczności. Jo współpracowała również z organizacjami, takimi jak Bank Światowy, Międzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyża i Fundacja Rockefellera.

Świat w procesie transformacji energetycznej

We wprowadzaniu zrównoważonych zmian kluczowa jest transformacja energetyczna, w ramach której odchodzi się od paliw kopalnych. Polska jest w dużym stopniu uzależniona od węgla, podobnie jak kiedyś Wielka Brytania i nadal Australia. Jednak obecnie pojawiają się obawy, że rozwój w tym obszarze nie następuje wystarczająco szybko. Ekonomiczne uzasadnienie przyspieszenia rozwoju odnawialnych źródeł energii jest przekonujące, biorąc pod uwagę poprawę konkurencyjności energii słonecznej i wiatrowej. Koszt energii z elektrowni wiatrowych na lądzie jest niższy średnio o 52 proc. niż najtańsze opcje opalane paliwami kopalnymi i średnio o 29 proc. w przypadku energii słonecznej.

Transformacja energetyczna będzie wymagała czasu i wiąże się ze znacznymi kosztami oraz wprowadzeniem odpowiednich regulacji, budową infrastruktury i łańcuchów dostaw oraz rozwojem nowych umiejętności. Jednak energia odnawialna jest jednym z najważniejszych elementów budowania zrównoważonej przyszłości. Arup popiera wezwania do potrojenia energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (do 11,000 GW) przy jednoczesnym podwojeniu obecnej efektywności energetycznej – mówi Jo Da Silva, Global Director of Sustainable Development Arup.

Ciekawym przykładem transformacji energetycznej jest lokalny plan zagospodarowania przestrzennego dla działającej w Wielkiej Brytanii od ponad 50 lat elektrowni węglowej Ratcliffe-on-Soar. Zgodnie z brytyjskimi regulacjami dotyczącymi dekarbonizacji, obiekt zostanie przebudowany. Zespół Arup pracował z właścicielem nad planem zrównoważonego zagospodarowania terenu, który zakłada m.in. rozwój zakładów zaawansowanej produkcji, magazynowanie energii czy centra R&D. Przebudowa może stworzyć tysiące nowych miejsc pracy.

Zrównoważone miasta

Duży wpływ na zanieczyszczenie powietrza i emisję dwutlenku węgla ma również funkcjonowanie miast. Istotne dla zielonej transformacji jest zatem strategiczne podejście do dekarbonizacji transportu, który odpowiada za – od jednej trzeciej do połowy – miejskich emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z celami UE do 2030 roku po europejskich drogach ma jeździć co najmniej 30 milionów samochodów zeroemisyjnych, a ruch kolei dużych prędkości ma się podwoić. Natomiast do 2050 roku prawie wszystkie samochody osobowe, dostawcze, autobusy, a także nowe pojazdy ciężkie mają być zeroemisyjne. W związku z tym wiele samorządów już promuje aktywne podróżowanie poprzez rozwój nowych tras pieszych i rowerowych.

Duży udział w emisjach mają również budynki. To właśnie one odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2. Zmiany w tym obszarze mogą wiązać się z rygorystycznym obliczaniem śladu węglowego generowanego w ciągu całego cyklu życia projektu. Możliwe jest zmniejszenie emisji o połowę poprzez podejmowanie bardziej świadomych decyzji projektowych. Budynki w Wielkiej Brytanii odpowiadają za 20 proc. rocznej emisji dwutlenku węgla. Biorąc pod uwagę, że w 2050 r. 80–85 proc. dzisiejszych domów będzie nadal użytkowanych, należy pilnie i na dużą skalę przeprowadzać ich modernizację. Projektowanie w przyszłości będzie wiązać się z bardzo rozważnym dobieraniem materiałów i wyliczaniem śladu węglowego.

Przyszłość to fikcja – od naszej wyobraźni, decyzji i działań zależy przyszłość następnych pokoleń. Urzeczywistnienie zielonej transformacji nie jest łatwe, ale konieczne, jeśli chcemy cieszyć się bezpieczną, zieloną i czystą przyszłością – mówi Jo Da Silva, Global Director of Sustainable Development w Arup.

Fragment wykładu Jo Da Silvy można usłyszeć w naszym podkaście - zapraszamy na Eurobuild FM!

***

Arup to światowy ekspert w dziedzinie zrównoważonej inżynierii, który w swoich szeregach skupia architektów, projektantów, inżynierów. Firma pełni rolę doradcy technicznego, zapewniającego wsparcie w całym procesie inwestycyjnym - od koncepcji, przez realizację, po oddanie obiektu. Arup uczestniczył w projektach w ponad 140 krajach świata w takich obszarach jak: lotnictwo, energetyka, nieruchomości, przemysł i technologia.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Erbud wyremontuje dwa akademiki

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Erbud International podpisał dwie umowy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie na przebudowę Domów Studenckich nr 2 i 4. Wartość zleceń to łącznie ponad 34 mln zł brutto.

Style i wnętrza

Polska Elastyczne biuro dla Essity

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Koncepcja nowej siedziby Essity, firmy działającej w branży higienicznej i ochrony zdrowia, łączy wykorzystanie nowoczesnych technologii, troskę o środowisko i potrzeby pracowników.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Panattoni i Accolade razem pod Ostrawą

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Panattoni razem z Accolade nabyło działkę w pobliżu lotniska w Ostrawie. Na terenie o powierzchni 38 ha powstanie 120 tys. mkw. nowej powierzchni przemysłowo-magazynowej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Arvato wynajmuje więcej w Błoniu

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Arvato przedłużyło umowę na wynajem magazynu w Prologis Parku Błonie. Firma zwiększyła zajmowaną powierzchnię magazynową o dodatkowe 8,9 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Popyt wystrzelił pod koniec roku

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by JC

Jak wskazują najnowsze dane CBRE, poprawa sytuacji ekonomicznej oraz wyższa i bardziej stabilna frekwencja pracowników wpływają na popyt na rynku biurowym. W 2024 roku w stolicy wynajęto 740 tys. mkw. tego typu powierzchni, z czego 244 tys. mkw. w IV kwartale.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Oriflame może się wprowadzać

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by MR

MDC2 przekazało Oriflame Polska powierzchnię w parku MDC2 Park Łódź South. Oriflame Holding wynajmuje w tej lokalizacji 25 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Czy Eastnine chce bić kolejne rekordy?

schedule 27 stycznia 2025
Nathan North
redaktor sekcji angielskiej

Firma Eastnine weszła na polski rynek w 2022 roku, kupując Nowy Rynek D w Poznaniu, a na początku 2024 do portfolio spółki dołączył budynek E. Pod koniec zeszłego roku szwedzki inwestor postawił kropkę nad "i", dodając do swojego portfela Warsaw Unit. Aby dowiedzieć się więcej o tej spektakularnej transakcji, porozmawialiśmy z Kestutisem Sasnauskasem, CEO Eastnine.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Apetyt na więcej

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by MR

W 2024 roku na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w Polsce sfinalizowano przeszło 120 transakcji o łącznej wartości ponad 4,8 mld euro - podaje Savills.

Infrastruktura

Polska Odjazd z Koluszek

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by JC

W Koluszkach (woj. łódzkie) powstał nowy dworzec kolejowy. Koszt inwestycji wyniósł 12 mln zł, a projekt był dofinansowany ze środków unijnych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Oprogramowanie medyczne przy metrze

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Vastint Romania podpisał nową umowę najmu na powierzchnię około 1,2 tys. mkw. z Softeh Plus. Deweloper systemów oprogramowania medycznego przeniesie swoją siedzibę do kompleksu Timpuri Noi Square w Bukareszcie wiosną tego roku. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Douglas lokuje się pod Warszawą

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Douglas wynajął na 10 lat 46,2 tys. mkw. w CTPark Warsaw South. Sieć wykorzysta nową powierzchnię na swoje główne centrum dystrybucyjne w Polsce. To trzecia taka lokalizacja na świecie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po włosku we wrocławskiej Renomie

schedule 27 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Nowa, włoska restauracja Zucca we wrocławskiej Renomie wpasowuje się w klimat modernistycznego budynku z lat 30.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Regiony po czwartym kwartale

schedule 24 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Na koniec IV kwartału 2024 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły około 6,8 mln mkw. - wynika z danych zgromadzonych przez PINK.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Niemcy CMS przedłuża u Patrizii

schedule 24 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Kancelaria CMS przedłużyła na 10 lat umowę najmu 10,2 tys. mkw. powierzchni biurowej we MainTor Panorama we Frankfurcie.

Hotele

Niemcy Szykują miejsca w hostelu

schedule 24 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Europejska grupa hosteli a&o planuje otworzyć w Heidelbergo obiekt z około 120 pokojami. Sieć planuje dalszy rozwój w całej Europie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska 100 tysięcy metrów w komercjalizacji

schedule 24 stycznia 2025
Opr./edited by MR

W 2025 roku Redkom Development planuje skomercjalizować ponad 100 tys. mkw. powierzchni handlowej. W zeszłym roku dział leasingu firmy podpisał 111 umów na łączną powierzchnię około 42 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Popyt na kapitał z leasingu zwrotnego

schedule 24 stycznia 2025
Alex Hayes
dziennikarz

Rozmawiamy z przedstawicielem W.P. Carey, amerykańskiej firmy specjalizującej się w sprzedaży i leasingu zwrotnym. Christopher Mertlitz, dyrektor ds. inwestycji w Europie, wyjaśnia strategię firmy w Polsce i tłumaczy, dlaczego jego zdaniem nadal istnieją duże możliwości finansowania tego typu inwestycji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Cavatina planuje wysoką sprzedaż

schedule 24 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Cavatina w 2025 roku uruchomi sprzedaż mieszkań w dwóch projektach - Liberty Tower w Warszawie i w najwyższej wieży kompleksu Quorum we Wrocławiu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rusza budowa nowej hali

schedule 24 stycznia 2025
Opr./edited by ANZ

Hillwood Polska rozpoczął budowę kolejnego budynku w ramach inwestycji Hillwood Częstochowa-Miasto. Nowa hala będzie miała powierzchnię blisko 19 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Panattoni wybudowało, Rossmann instaluje

schedule 24 stycznia 2025
Opr./edited by MR

Panattoni zakończyło budowę nowego centrum logistycznego dla Rossmanna w Üllő. Powierzchnia obiektu to 28 tys. mkw. 

Najnowsze w Materiał partnera

schedule 07 października 2024

Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

schedule 05 maja 2024

Nordbygg 2024: sporo innowacji i ogromne zainteresowanie

W zeszłym tygodniu odbyły się największe w Europie Północnej targi dla profesjonalistów z branży budowlanej i nieruchomości. Nordbygg 2024 odwiedziło 35 tys. zwiedzających, co w połączeniu z 5 tys. osób obsługujących stoiska daje łączną liczbę 40 tys. uczestników. Wśród nowości tegorocznej edycji można wskazać większe niż wcześniej zaangażowanie władz Sztokholmu w imprezę oraz nową aplikację przygotowaną specjalnie dla gości targów.

schedule 04 kwietnia 2024

Excellent Fern w Off Piotrkowska

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 07 marca 2024

Śląsk zaprasza do Cannes!

Zapraszamy na spotkanie: "Explore Silesia: Where Economic Resilience Meets Opportunity!", które odbędzie się na targach MIPIM w najbliższą środę. Śląsk i jego metropolia to jeden z najszybciej rozwijających się i innowacyjnych regionów w Europie, w trakcie dyskusji omówione zostaną okoliczności tego sukcesu, a także perspektywy regionu na przyszłość.

schedule 29 grudnia 2023

Deweloperzy Dzieciom – sukces po raz dwunasty!

Kilka dni temu roku odbył się finał 12. edycji Deweloperzy Dzieciom. W ramach akcji wyjątkowe prezenty otrzymały dzieci z publicznych rodzinnych domów dziecka oraz innych placówek opiekuńczo-wychowawczych z Wielkopolski. "Eurobuild" od wielu lat patronuje tej zaszczytnej akcji.

schedule 13 grudnia 2023

Deweloperzy Dzieciom po raz dwunasty!

Każdego roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbywa się akcja charytatywna Deweloperzy Dzieciom. Tegoroczna, już XII edycja tego wydarzenia wesprze tradycyjnie podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych z Poznania i Wielkopolski. "Eurobuild" kolejny raz jest patronem medialnym tego wydarzenia.

schedule 05 grudnia 2023

Lepsza jakość sprzątania to większa satysfakcja pracowników

Nowe badanie pokazuje jak czyste, dobrze funkcjonujące miejsce pracy wpływa na satysfakcję pracowników

schedule 30 listopada 2023

Transformacja energetyczna uratuje świat

Przyszłość jest fikcją, więc powinniśmy budować jutro w sposób zrównoważony, a Polska może czerpać w tej kwestii z doświadczeń Wielkiej Brytanii. O prognozach, zagrożeniach i możliwościach rozwoju opowiedziała znana brytyjska inżynier i architektka, Dame Jo Da Silva w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

schedule 16 listopada 2023

Żeby las był na zawsze

Hektar dojrzałego lasu może w ciągu swojego życia zakumulować 1,5 tysiąca tony CO2. Odpowiedzialny biznes musi zrozumieć tę zależność – przekonują przedstawiciele firmy MDC2, która wspiera Fundację Las Na Zawsze. O genezie i szczegółach tej współpracy opowiadają Magda Cieliczko, Lidia Jabłonowska-Luba i Jeremy Cordery

schedule 14 listopada 2023

W biznesie stawiamy na długoterminowe partnerstwo

Michał Ptaszyński, country manager Poland w firmie Logicor, mówi nam optymistycznie o przyszłości branży logistycznej w Polsce, najbliższych planach inwestycyjnych firmy oraz o tym, że warto działać na rzecz lokalnych społeczności

schedule 29 września 2023

Łódź zaprasza do Monachium!

Serdecznie zapraszamy wszystkich gości tegorocznego Expo Real na wydarzenia organizowane na stoisku Urzędu Miasta Łódź. "Eurobuild" będzie także na miejscu jako patron medialny łódzkich eventów. 

schedule 25 września 2023

Grunt to  doświadczenie

W ekskluzywnym wywiadzie dla „Eurobuildu” managerowie firmy doradczej Greenfields, Justyna Cymerman, dyrektorka działu urbanistyki, i Michał Różycki, dyrektor pionu nieruchomości gruntowych – sektor living, opowiadają o największych sukcesach firmy ostatnich lat, rosnącej roli idei ESG oraz coraz bardziej pożądanych terenach typu brownfield, ponadto zapowiadają jeszcze większą gorączkę na rynku inwestycji mieszkaniowych.

schedule 31 sierpnia 2023

Maksymalizacja higieny i minimalizacja śladu węglowego w całym cyklu życia produktu

Zmiany klimatu zmuszają firmy do wdrażania strategii biznesowych opartych na gospodarce obiegowej. Essity oraz jej światowa marka Tork® wykorzystują obiegowy cykl życia produktu w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, począwszy od pozyskiwania surowców, a skończywszy na utylizacji

schedule 22 sierpnia 2023

Dynamiczny rozwój Białołęki atutem Galerii Północnej

Białołęka zyskuje nowe inwestycje i mieszkańców, a Galeria Północna – klientów. Ale nie tylko rozwój dzielnicy pozytywnie wpływa na obiekt. Rośnie także rynek galerii, który obejmuje już swoim zasięgiem ponad 1 mln mieszkańców Warszawy i okolic. O roli dzielnicy, poszerzającym się catchmencie i potencjale Północnej opowiada Roman Bugajczyk, dyrektor obiektu.

schedule 29 czerwca 2023

Solidny związek na lata

Systemy operacyjno-finansowe wspierające zarządców nieruchomości nieustannie się rozbudowują i zmieniają, by nadążać za zmieniającymi się potrzebami rynku. Bezcenne pozostają dobre relacje między dostawcami i użytkownikami tych systemów oraz gotowość do wspólnego mierzenia się z wyzwaniami

schedule 05 czerwca 2023

Złota 83 w Warszawie oficjalnie gotowa na wynajem!

Wytyczona już pod koniec XVII wieku ulica Złota w Warszawie ma na swoim koncie wiele wyjątkowych historii, atrakcyjnych budynków i dobrze prosperujących zakładów przemysłowych. Dziś jedna z najważniejszych ulic stolicy doczekała się także prawdziwego diamentu, który przeszedł generalny remont i renowację. Nowo oddany do użytku apartamentowiec pod numerem 83 zapiera dech. 

schedule 08 maja 2023

Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

schedule 13 kwietnia 2023

Zyski z zakupu gruntów. Kluczem są kompetencje

Warszawa jest jedną z najbardziej przystępnych cenowo stolic do zamieszkania w Unii Europejskiej. Aby utrzymać tę konkurencyjność, należy przede wszystkim poszerzać ofertę gruntów.

schedule 18 stycznia 2023

Przebudowa hotelu w Zakopanem – postępowanie przetargowe

schedule 14 grudnia 2022

Pokój hotelowy – koszt, który staje się zyskiem

Grupa Arche rewitalizuje zabytki, by dać nowe życie budynkom, które straciły użytkowość. Dla firmy najważniejsze jest, by zatrzymać zabytek na tym etapie starzenia, na którym dotrwał do naszych czasów. Nie jest udoskonalane w nim nic, co miałoby zmienić jego wygląd. Uzupełniane jest tylko to co niezbędne, nie naruszając przy tym jego charakteru.

Czytaj wersję flipbook

Wydanie 1 (295) styczeń 2025

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia