Europa Polskie firmy budowlane podbijają Zachód
Materiał partneraStabilna kondycja mimo perturbacji
Dynamiczny rozwój polskiej branży budowlanej w ostatnich latach wynika między innymi z coraz lepszej sytuacji społeczno-gospodarczej pozytywnie wpływającej na popyt. Obecnie branża przyczynia się do tworzenia około 10 proc. PKB Polski, a jedną z cech charakterystycznych tego sektora jest cykliczność zamówień. Można ją postrzegać zarówno jako zaletę, jak i wadę – z jednej strony istnieje ciągła potrzeba wyszukiwania i kontraktowania kolejnych projektów, aby zapewnić płynność działania firmy, z drugiej zaś to właśnie budownictwo jest tą dziedziną przemysłu, która – z uwagi na relatywnie długi proces inwestycyjny – stosunkowo późno reaguje na zmiany na rynku, także te ostatnie, wywołane pandemią. Wiele projektów rozpoczętych kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej ma już zabezpieczone finansowanie i dobiega lub wkrótce dobiegnie końca. Warto zauważyć, że w czasie lockdownu oraz trudnej sytuacji ekonomicznej to właśnie sektor budowlany okazał się kluczowym obszarem stabilizacji sytuacji gospodarczej kraju.
Analizując wydarzenia ostatnich miesięcy można przyznać, że branża budowlana znajduje się w dobrej i stabilnej kondycji. Wprawdzie zaraz po wybuchu epidemii i w trakcie pierwszego lockdownu wiele zakładów ograniczyło produkcję, reagując na zahamowanie inwestycji komercyjnych oraz wprowadzenie obostrzeń sanitarnych, jednak po 6-8 tygodniach sytuacja zaczęła powoli wracać do normy, a spadek popytu ostatecznie okazał się tylko jego przesunięciem. Bez większych zakłóceń trwały prace budowlane w rozpoczętych projektach, jednak wyzwaniem okazało się zorganizowanie sprzedaży według nowych zasad oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas niezbędnych kontaktów z klientami. Mimo dużych obaw pandemia nie zmniejszyła popytu na nowe mieszkania, wspieranego przez rekordowo niskie stopy procentowe i zakupy inwestycyjne. W dużo gorszej sytuacji znalazł się sektor budownictwa komercyjnego, w tym rynek biurowy i hotelowy.
Działające na rynku polskim przedsiębiorstwa budowlane nie tylko nie przerwały dotychczasowych projektów czy inwestycji, ale kontynuowały realizację działań strategicznych związanych z umiędzynarodowieniem. Ekspansja poza granice kraju jest bowiem naturalnym etapem rozwoju firm, które poszukują dodatkowego rynku zbytu, dostępu do zasobów, wiedzy lub efektywności kosztowej, dążąc do osiągnięcia długookresowych celów. Mimo turbulencji gospodarczych, które obserwowaliśmy tak na polskim, jak i globalnym rynku, polskie przedsiębiorstwa konsekwentnie inwestowały za granicą udowadniając tym samym, że widzą biznes w perspektywie długookresowej, kilka, a nawet kilkanaście lat naprzód.
Pekabex przejmuje niemiecką fabrykę prefabrykatów
Jednym z przykładów polskich firm, która śmiało zaznaczyła swoją obecność na rynku niemieckim, jest Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex, w kraju znana przede wszystkim jako lider nowoczesnego budownictwa systemowego. Firma dostarcza rozwiązań w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji w oparciu o technologię prefebrykacji. Pod koniec roku 2020 Pekabex ogłosił nie tylko rekordowe wyniki – miał za sobą najlepsze trzy kwartały w historii pod względem produkcji, przychodów i zysków ze sprzedaży – ale także zamiar przejęcia niemieckiej fabryki FTO Fertigeilwerk Obermain. Inwestycja zagraniczna była elementem strategii ekspansji na rynek niemiecki oraz stworzyła nowe możliwości dalszego rozwoju. Inwestycja zrealizowana została we współpracy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej, który nabył 24 proc. udziałów w bawarskiej spółce. Zakupiona za 12,25 mln euro fabryka w Niemczech będzie szóstym zakładem produkcyjnym Pekabexu. Dzięki tej inwestycji zwiększą się moce produkcyjne grupy, poprawi efektywność poprzez optymalizację kosztów transportu prefabrykatów, co jest istotne z punktu widzenia projektów budowlanych realizowanych na rynku niemieckim.
Victoria Dom inwestuje w grunty w Niemczech
Kolejnym przykładem polskiej spółki, która stawia na ekspansję zagraniczną, jest Victoria Dom, w kraju realizująca projekty deweloperskie między innymi w Warszawie i Krakowie. Spółka specjalizuje się w niedużych, kompaktowych mieszkaniach, a jej sprzedaż w 2020 roku osiągnęła poziom 1,5 tys. mieszkań. Równolegle do rozwoju w Polsce Victoria Dom inwestuje w Niemczech – spółka realizuje obecnie aż dziewięć projektów deweloperskich w rejonie Berlina i Lipska, a w przygotowaniu ma kolejne inwestycje. Victoria Dom, podobnie jak wspomniany wcześniej Pekabex, skorzystała z oferty Funduszu Ekspansji Zagranicznej – dzięki uzyskanej pożyczce w wysokości 7 mln euro polska spółka jest w stanie przyspieszyć swój rozwój na rynku niemieckim, a pierwszym krokiem w intensyfikacji działań będzie pozyskiwanie nowych terenów pod kolejne projekty deweloperskie.
Ryzyko i finansowanie inwestycji zagranicznej
Wskazane firmy nie wyczerpują listy polskich przedsiębiorstw budowlanych, które z sukcesami działają na rynkach zagranicznych lub planują swoją ekspansję. Kolejną polską firmą, która ogłosiła niedawno plany budowy fabryki produkującej obiekty modułowe, jest Erbud – zakład również ma powstać w Niemczech. Niezależnie od sytuacji związanej z pandemią lub innymi wydarzeniami i czynnikami, które mogą zaburzyć funkcjonowanie rynku, polskie firmy widzą w umiędzynarodowieniu szansę na rozwój działalności. Przekucie szans biznesowych w sukces wiąże się z podjęciem ryzyka oraz zaangażowaniem kapitału. Inwestycje zagraniczne polskich firm są wspierane przez Fundusz Ekspansji Zagranicznej, którego rolą jest dostarczenie finansowania oraz współdzielenie ryzyka inwestycyjnego. Fundusz jest jedną z instytucji otoczenia biznesu należących do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Dotychczas z oferty funduszu skorzystało już kilkanaście firm, w tym te reprezentujące branżę budowlaną.
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...