Polska Zawsze komfortowo i na poziomie
Materiał partnera
Niedawno spółka kupiła działkę pod inwestycję mieszkaniową na warszawskiej Białołęce. Prosimy o więcej szczegółów dotyczących tego projektu.
Nowa inwestycja zlokalizowana jest na Białołęce, gdzie na działce o powierzchni ok. 40 tys. mkw. powstanie ponad 10 kameralnych budynków mieszkalnych. Większość lokali to 3-4-pokojowe, starannie zaprojektowane mieszkania, do każdego z nich przewidziano miejsca postojowe w garażu podziemnym. Kaskadowa zabudowa od 3 do 4 kondygnacji sprawia, że projekt ten dedykowany jest osobom i rodzinom poszukującym komfortu. Całe osiedle zaplanowane jest tak, aby dostarczało dużo przestrzeni i udogodnień dla mieszkańców. Chcemy stworzyć projekt dla bardziej wymagających i wyrafinowanych osób, ceniących jakość i komfort życia. Wykorzystanie istniejącego drzewostanu i potencjał Kanału Żerańskiego (związany z planami władz dzielnicy) będzie docelowo istotną wartością dodaną.
Jesteście znani głównie z inwestycji segmentu premium – Platinum Towers przy ulicy Grzybowskiej, hotelu Hilton, a także osiedli na Woli, Mokotowie i Żoliborzu. Jak nowa inwestycja wpisuje się w ten kierunek inwestycyjny? A może kusi Was przeżywający boom PRS?
Zdecydowanie będziemy nadal kłaść nacisk na produkty wysokiej jakości. Działka położona na Białołęce znajduje się w doskonałej lokalizacji, w pobliżu Kanału Żerańskiego i wśród lasu. Chcemy wykorzystać te naturalne walory, jakie oferuje sąsiedztwo naszej inwestycji, i stworzyć nowoczesne i przyjazne miejsce do życia dla osób szukających wygody i ceniących sobie komfort życia, gwarantowany przez wysoką jakość budynków. Nasz projekt będzie inwestycją premium skierowaną głównie do rodzin, które poszukują większych lokali.
Czy zamierzacie skupiać się tylko na Warszawie, czy może w grę wchodzi także ekspansja geograficzna? Czy na rynku warszawskim ciągle jest miejsce na zyskowne inwestycje mieszkaniowe?
Obecnie koncentrujemy się na rynku warszawskim, który znamy najlepiej, jednak w przyszłych planach firmy Atlas nie wykluczam rozszerzenia działalności na inne duże miasta, takie jak Kraków, Trójmiasto, Wrocław czy Poznań. Obecnie aktywnie poszukujemy działek inwestycyjnych w Warszawie i w najbliższych miesiącach planujemy znacznie powiększyć swoje zasoby gruntów.
Co doradziłby Pan osobom przymierzającym się do zakupu nieruchomości? Jaki produkt mieszkaniowy może przynieść najwyższe zwroty inwestorowi indywidualnemu?
Inwestycja w nieruchomość ma zazwyczaj długi horyzont czasowy, a inwestujący oczekują nie tylko comiesięcznych wpływów pieniężnych pochodzących z wynajmu mieszkania, ale także spodziewanego wzrostu ceny lokalu. Inwestorzy powinni dokładnie przeanalizować założenia swojego biznesplanu i uruchomić kilka scenariuszy, które określiłbym mianem „a co, jeśli”. Inwestorom radzę zachować ostrożność w swoich założeniach, aby również w przypadku niekorzystnych wydarzeń, takich jak zmniejszenie przychodów z najmu lub spadek wartości inwestycji, ich nieruchomość nie była zagrożona. W tym zakresie odradzam również inwestorom zaciąganie kredytu inwestycyjnego o wartości przekraczającej 60-70 proc. wartości mieszkania, gdyż wysoki wskaźnik LTV spowoduje wysokie koszty odsetkowe i wyższe ryzyko braku możliwości wywiązania się ze zobowiązań wobec banku kredytującego.
Na koniec chcielibyśmy poznać Pana osobisty punkt widzenia na to, w jakim kierunku zmierzają ceny mieszkań – czy uważa Pan, szczególnie w świetle ostatnich wzrostów cen, że jest jeszcze miejsce na ich aprecjację?
To jest naprawdę trudne pytanie, bo nie posiadam kryształowej kuli, a takie prognozy zależą od wielu czynników, z których część ma charakter globalny. Widzę jednak, że szczególnie w dużych miastach procesy planistyczne są długotrwałe, a podaż gruntów pod zabudowę ograniczona. Jednocześnie rośnie popyt, ponieważ ludzie chcą być blisko udogodnień, jakie oferują duże miasta. Oznacza to, że aby ceny mieszkań spadły, powinny nastąpić silne, fundamentalne zmiany.
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...