EN

Polska Inwestorzy coraz bardziej lubią magazyny i PRS

Rynek inwestycyjny i finansowy
Potencjał rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce stale rośnie, zmienia się profil projektów, na których koncentrują się inwestorzy. Najlepszy czas przeżywa teraz sektor magazynowy. I połowę 2021 roku na rynku inwestycyjnym oceniają eksperci Walter Herz.

W I połowie 2021 roku na rynku logistycznym można było obserwować kolejne rekordy związane zarówno z ilością powierzchni magazynowej w budowie, jak i popytem na magazyny. Segment magazynowy, którego zasoby przekraczają aktualnie w naszym kraju 22 mln mkw. powierzchni, stał się nie tylko liderem pod względem liczby realizowanych inwestycji, ale wyrasta również na gwiazdę na rynku inwestycyjnym. Magazyny stają się dla inwestorów najbardziej atrakcyjnymi aktywami, wypierając w ostatnich kwartałach wiodące wcześniej prym nieruchomości biurowe. Pandemia nie wywołała spadku popytu inwestycyjnego w Polsce, zmianie uległa tylko struktura wolumenu transakcyjnego. Sektor przemysłowo-logistyczny w I połowie 2021 roku miał 45 proc. udział w transakcjach na rynku inwestycyjnym, dzięki czemu stał się jego nowym liderem.

Zmiany w tym segmencie związane są przede wszystkim ze znacznym wzrostem zainteresowania inwestorów magazynami zlokalizowanymi w obrębie największych miast, sprofilowanymi do obsługi sektora e-commerce. Wysokie stopy zwrotu i rosnąca wartość nieruchomości logistycznych w naszym kraju przyciągają do Polski światowy kapitał, w tym także nowych graczy. Coraz większa grupa inwestorów, nie tylko analizuje zakup istniejących obiektów, ale coraz więcej podmiotów podejmuje także decyzję o finansowaniu budowy projektów magazynowych w obrębie największych ośrodków miejskich w Polsce, jak również inwestuje w grunty pod przyszłe inwestycje – komentuje Bartłomiej Zagrodnik, managing partner/CEO w Walter Herz.

Boom na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce najlepiej pokazuje skalę nowych projektów, które przygotowywane są do realizacji.

Poziom obrotu gruntami w całej historii rynku nie był tak wysoki, jak w tym roku. Poza największymi aglomeracjami, zainteresowaniem inwestorów cieszą się również miasta regionalne oraz mniejsze rynki. Zdecydowana większość zawieranych transakcji dotyczy gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, ale wyraźnie widoczny jest również wzrost aktywności deweloperów logistycznych. Szacujemy, że wolumen transakcji związanych z inwestycjami w grunty pod magazyny zwiększył się w tym roku co najmniej o jedną piątą. Przy czym, inwestorzy planują realizację mniejszych obiektów magazynowych w obrębie największych miast, a w mniejszym stopniu zainteresowani są budową dużych parków logistycznych położonych w większej odległości od ośrodków miejskich. Rzadziej poszukiwane są natomiast grunty pod projekty biurowe i hotelowe, choć wyjątkowo zdarzają się także i duże transakcje, czego przykładem jest niedawny zakup działki w centrum Warszawy pod hotel Puro z ponad 200 pokojami – przyznaje Bartłomiej Zagrodnik.

Zmiany wywołane pandemią, w tym rozwój e-commerce, podobnie jak w większości państw europejskich, stały się w Polsce silnym czynnikiem stymulującym wzrost inwestycji na rynku magazynowym. I połowa 2021 roku zapisała się historycznie rekordową ilością powierzchni magazynowej w budowie. Według danych Walter Herz, w fazie realizacji na terenie kraju było aż 3,3 mln mkw. magazynów. Dzięki temu uplasowaliśmy się na drugim miejscu w Europie pod względem tempa przyrostu zasobów na rynku powierzchni magazynowych.

W ciągu 6 pierwszych miesięcy tego roku zasoby naszego rynku wzrosły o ponad 1,1 mln mkw. powierzchni magazynowych. Większość nowej podaży skupiona jest w obrębie pięciu największych, krajowych centrów logistycznych, a najwięcej magazynów powstało w Warszawie i jej okolicach oraz na Górnym Śląsku. Deweloperzy aktywni są również m.in. w Trójmieście czy rejonie Krakowa oraz lokalizacjach w pobliżu wschodniej i zachodniej granicy kraju, które mają potencjał do obsługi dostaw z państw sąsiednich.

Aktywność inwestycyjną nakręca rosnący popyt na magazyny. W I połowie roku zakontraktowane zostało około 3,4 mln mkw. powierzchni magazynowych, dzięki czemu pobity został dotychczasowy rekord półroczny. Wolumen najmu był o 50 proc. większy niż w pierwszym półroczu zeszłego roku i o ponad 80 proc., jeśli wziąć pod uwagę średnią z ostatnich pięciu lat. Coraz większe zapotrzebowanie na powierzchnie zgłaszają głównie operatorzy logistyczni, firmy kurierskie oraz sieci i podmioty handlowe. Dlatego znacząca część nowych projektów inicjowana jest w segmencie magazynów miejskich. W Warszawie na przykład jedna czwarta realizowanej powierzchni usytuowana jest w granicach administracyjnych miasta.

Obok rynku magazynowego, w siłę rośnie sektor mieszkań na wynajem instytucjonalny, który zajmuje już trzecią pozycję na rynku transakcji inwestycyjnych zarejestrowanych w naszym kraju, za nieruchomościami magazynowymi i biurowymi. Tymczasem, w Europie jest już drugim segmentem nieruchomości pod względem udziału w wolumenie inwestycyjnym.

W I połowie 2021 roku wartość transakcji inwestycyjnych w segmencie mieszkań na wynajem wyniosła w Polsce około 550 mln euro. To nie mało, jeśli weźmiemy pod uwagę, że rozwój sektora PRS na naszym rynku został zapoczątkowany zaledwie dwa trzy lata temu, a wielkość zasobów jest jeszcze bardzo nieduża. Większość stanowią projekty w budowie oraz inwestycje będące w fazie przygotowywania do realizacji. Jak szacuje Walter Herz, w trakcie budowy i na etapie planowania jest teraz około 26 tys. mieszkań przeznaczonych pod wynajem instytucjonalny w największych aglomeracjach w Polsce. Inwestorzy celują w główne ośrodki miejskie, które w nadchodzących latach będą przyciągały nowych mieszkańców i imigrantów zarobkowych oraz studentów.

Pomimo spadku zainteresowania inwestorów aktywami biurowymi w Polsce rośnie podaż biur. W całym kraju, jak wynika z danych Walter Herz, powstaje 1,1 mln mkw. powierzchni biurowych.

Rynki regionalne najbardziej przyciągają teraz uwagę inwestorów. Pod względem ilości łącznej powierzchni w budowie zyskały przewagę nad Warszawą. Najwyższy poziom aktywności deweloperów widoczny jest we Wrocławiu, Katowicach i Trójmieście. Podobnie jest w przypadku popytu, który tym roku jest wyższy w regionach – informuje Mateusz Strzelecki, partner / head of Regional Markets w Walter Herz.

W Warszawie tempo rozwoju rynku biurowego poważnie spadło, do poziomu najniższego od ponad dekady. Na terenie aglomeracji warszawskiej w budowie jest niespełna 400 tys. mkw. powierzchni biurowej. To prawie o połowę mniej niż średnia ilość powierzchni w realizacji z pięciu ostatnich lat. Warszawski rynek wyhamował pod względem ilości inicjowanych projektów. W ostatnim kwartale widoczny był natomiast wzrost aktywności najemców. W tym także firm, które nie były dotąd obecne w naszym kraju, przede wszystkim z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, nowoczesnych technologii i branży farmaceutycznej.

Na rynku handlowym natomiast obserwować możemy wyjątkowo szybki rozwój inwestycji związanych z budową mniejszych obiektów handlowych - parków handlowych i centrów convenience. Według danych Walter Herz, w tym roku nowa podaż w sektorze handlowym przyniesie około 540 tys. mkw. powierzchni, z czego 40 proc. znajduje się w parkach handlowych. Ich udział w całkowitym wolumenie powierzchni handlowych w kraju, wynoszącym 12,3 mln mkw. powierzchni, to dziś 15 proc. Ten segment notuje jednak teraz największy wzrost w historii rynku. W parkach handlowych powstaje aktualnie około 240 tys. mkw. powierzchni. Większość obiektów realizowana jest w mniejszych miastach, liczących poniżej 50 tys. mieszkańców.

Patrząc na wartość wolumenu inwestycyjnego w sektorze handlowym można sądzić, że nieruchomości handlowe nie znajdują się aktualnie w polu zainteresowania inwestorów. Liczba zawieranych transakcji w tym roku w sektorze była jednak nadal bardzo duża. Niska wartość wolumenu inwestycyjnego związana jest głównie z rodzajem aktywów będących w centrum uwagi inwestorów. W 2020 roku parki handlowe i nieruchomości typu convenience miały prawie 70 proc. udział w wolumenie transakcyjnym.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Dla zdrowia w Sky Tower

schedule 20 października 2021
Opr./edited by AKL

Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego najemcę. Około 1,2 tys. mkw. powierzchni zajmie grupa EMC, świadcząca usługi medyczne w ramach prywatnej ogólnopolskiej sieci szpitali i przychodni. Nowe centrum mieścić się będzie na poziomie +1. Rozpoczęcie działalności planowane jest w 2022 roku.

Materiał partnera

Polska Warto się przejść po Promenadzie

schedule 15 października 2021
Eurobuild CEE

W ostatnim czasie Atrium Promenada znacząco wzmocniła swoje portfolio. W jednym z flagowych obiektów handlowych Grupy Atrium otwarto lokal amerykańskiej marki Guess w nowym koncepcie handlowym. Ofertę galerii wzbogaciła także DUKA. Swój pierwszy lokal w prawobrzeżnej części Warszawy otworzyła ponadto szkoła tańca Egurrola Dance Kids.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kupili apartamenty przy marinie

schedule 20 października 2021
Opr./edited by MR

Dekpol Deweloper zakończył sprzedaż I etapu kompleksu Sol Marina w Gdańsku. Nabywcy kupili 77 apartamentów rozlokowanych w trzynastu niewysokich budynkach. Obecnie w sprzedaży dostępne są lokale budowane w ramach II etapu inwestycji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Najemcy aktywni w Trójmieście

schedule 20 października 2021
Opr./edited by MR

Według raportu „Office Occupier: Rynek biurowy w Trójmieście” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji zawartych w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku sięgnął 93 tys. 110 mkw., co stanowiło 97 proc. średniej rocznej z lat 2015-2020 i aż 106 proc. w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Centrum BB z biurami Fleksi

schedule 20 października 2021
Opr./edited by MR

Grupa Passerinvet oddała do użytku Budynek B w praskim projekcie Centrum BB na Brumlovce. Przebudowa trwała rok. W biurowcu w listopadzie zostaną otwarte coworkingowe przestrzenie biurowe Fleksi, które zaoferują również miejsce na warsztaty i wydarzenia.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Quorum z nowym najemcą

schedule 20 października 2021
Opr./edited by AKL

Wrocławski Quorum D, realizowany przez Cavatinę, będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży gamingowej. Oddanie biurowca do użytku planowane jest na II kwartał 2022 roku.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Dzień wdzięczności dla czystości

schedule 20 października 2021
Opr./edited by AKL

Dziś przypada Thank Your Cleaner Day – dzień dedykowany wszystkim pracownikom branży czystości, czyli osobom, które na co dzień dbają o porządek wokół nas: w biurach, sklepach czy urzędach. Polska Izba Gospodarcza Czystości zwraca uwagę na to, jak ważne jest docenianie personelu sprzątającego nie tylko od święta.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Będą rezerwować w Skylinerze

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Booksy, platforma rezerwacji wizyt, wynajęła 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej na dwóch piętrach budynku Skyliner. Transakcja odbyła się całkowicie online, poprzez platformę ShareSpace.

Rynek mieszkaniowy

Polska Spravia zaczyna w Gdyni

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Spravia, czyli dawny Budimex Nieruchomości, rozpoczyna realizację osiedla Solano przy ul. Strzelców w Małym Kacku na granicy Gdyni i Sopotu. To pierwsza inwestycja mieszkaniowa dewelopera w Gdyni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Królewsko w Wilanowie

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Grupa Robyg rozpoczyna nową inwestycję w warszawskim Wilanowie – osiedle Royal Residence powstanie przy ul. Sarmackiej, na powierzchni około 9 hektarów o potencjale budowlanym ponad 90 tys. PUM.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy Outlet Jula w Polsce

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

Szwedzka sieć Jula wprowadza na polski rynek swój koncept outletów. Pierwszy z nich zostanie otwarty w Jula Wrocław. Outlet Jula znajdzie się w wydzielonej części sklepu i zajmie 400 mkw. Oferta będzie uzależniona od asortymentu produktów dostępnych w danym czasie.    

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kamień pod Karuzelą

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Na budowie Karuzeli w Puławach odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Otwarcie obiektu planowane jest na II kwartał 2022 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nieruchomości nie lubią leasingu

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

W tym roku firmy zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu zanotowały bardzo duży wzrost wartości finansowania niemal we wszystkich segmentach rynku – poza nieruchomościami. Leasing nieruchomości to jedynie 0,7 proc. całego rynku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Katowice wiodą prym

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Na koniec III kwartału 2021 roku całkowita podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych osiągnęła poziom ponad 12,1 mln mkw., wynika z danych zaprezentowanych przez Colliersa. W Warszawie deweloperzy oddali do użytku 67,6 tys. mkw. powierzchni biurowej, natomiast wśród miast regionalnych pod względem przyrostu nowej podaży przodują Katowice z ponad 10,5 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zakupy w Blue City w niedzielę

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

Do restauracji i miejsc rozrywki czynnych w Blue City w każdą niedzielę dołącza Eurospar.  Supermarket uzyskał status placówki pocztowej, a klienci w godzinach funkcjonowania sklepu mogą nadać i odebrać przesyłki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska MMG Ciechanów jak nowy i z nowymi najemcami

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

Zakończyła się przebudowa centrum MMG Ciechanów, zarządzanego przez Master Management Group. Obiekt zyskał nowych najemców, a dotychczasowe powierzchnie zostały zmodernizowane.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kolejne mieszkania od Murapolu

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Murapol wprowadza do oferty ponad 1 tys. lokali zaprojektowanych w pięciu inwestycjach. Nowe mieszkania powstaną na terenie Bydgoszczy, Krakowa, Torunia, Gdańska i Wrocławia. W dwóch ostatnich grupa Murapol wprowadza na rynek zupełnie nowe inwestycje. Z kolei w pozostałych trzech, w ofercie znalazły się dalsze etapy realizowanych przedsięwzięć.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po lodówkę i telewizor do Zakopianki

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Należący do EPP Park Handlowy Zakopianka wzmocnił rosnący segment produktów elektronicznych i AGD. Krakowskie centrum powiększyło asortyment o ofertę elektromarketu Media Expert.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W Gemini Park Tychy coraz pełniej

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Dział leasingu Gemini Park Tychy podpisał umowę z marką Smoke Shop. Tenant-mix galerii poszerzył się wcześniej m.in. o HalfPrice, Media Expert czy Action. Niebawem w ofercie centrum handlowego pojawi się Bel-Pol oraz Multikino - marki ulokują się w powstającej właśnie nowej części galerii.

Infrastruktura

Polska Siedmiu chętnych pod Międzyrzecem

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Siedmiu wykonawców złożyło oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka S19 od granicy woj. mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego. Inwestycja realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 19 października 2021

Nieruchomości nie lubią leasingu

W tym roku firmy zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu zanotowały bardzo duży wzrost wartości finansowania niemal we wszystkich segmentach rynku – poza nieruchomościami. Leasing nieruchomości to jedynie 0,7 proc. całego rynku.

schedule 18 października 2021

Canal+ znów u siebie

Canal+ Polska odkupił od Real Management biurowiec przy al. Sikorskiego 9 w Warszawie, w którym od maja 2008 roku mieści się główna siedziba nadawcy. Wartości transakcji nie ujawniono.

schedule 18 października 2021

50 milionów dla Lokum

Lokum Deweloper przeprowadził emisję 3,5-letnich obligacji serii I o łącznej wartości nominalnej 50 mln złotych. Obligacje zostały przydzielone 35 inwestorom. Celem emisji jest pozyskanie środków na rozbudowę banku ziemi oraz finansowanie projektów deweloperskich.

schedule 14 października 2021

Inwestorzy coraz bardziej lubią magazyny i PRS

Potencjał rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce stale rośnie, zmienia się profil projektów, na których koncentrują się inwestorzy. Najlepszy czas przeżywa teraz sektor magazynowy. I połowę 2021 roku na rynku inwestycyjnym oceniają eksperci Walter Herz.

schedule 14 października 2021

CTP kupuje w Rumunii

CTP kupiło 153 tys. mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowych, rozszerzając swoje portfolio o obiekty w Braszowie, Timisoarze i na południu Bukaresztu. Transakcja jest początkiem współpracy pomiędzy CTP a firmą Olympian Parks.

schedule 14 października 2021

70 mln zł z emisji obligacji

Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich niezabezpieczonych obligacji korporacyjnych serii T. Sprzedane zostały wszystkie oferowane papiery o wartości 70 mln zł.

schedule 13 października 2021

KGAL inwestuje w PRS

Firma KGAL Investment Management & Co nabyła dla funduszu KGAL Wohnen Core 3 część powstającego kompleksu mieszkaniowego Rheintal Quartier w Wesseling w Niemczech. Transakcja objęła cztery budynki ze 101 mieszkaniami na wynajem o łącznej powierzchni 6 tys. 218 mkw.

schedule 12 października 2021

White Star będzie budować w Nowym Koniku

Firma White Star Real Estate kupiła od grupy Thumos grunt w Nowym Koniku pod Warszawą. Kupujący planuje na 16 hektarach zbudować park logistyczny, obsługujący firmy z branży handlowej oraz e-commerce.

schedule 12 października 2021

72 mln euro dla DL Invest

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzielił 72 mln euro kredytu polskiemu inwestorowi, firmie DL Invest Group. Środki mają zostać wykorzystane na budowę magazynów przemysłowych i logistycznych w Polsce z certyfikatem BREEAM na poziomie co najmniej Very Good.

schedule 11 października 2021

Nasz drogi Trybunał

Choć nie wierzymy, by przyszłość Polski w Unii Europejskiej była zagrożona, niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego prawdopodobnie pogorszy i tak już napięte stosunki Polski z UE oraz jeszcze bardziej opóźni wypłatę środków z funduszu RRF. Może to również uruchomić mechanizm, który pozwoli UE wstrzymać finansowanie Polski ze zwykłego budżetu w przypadku dostrzeżenia naruszeń praworządności – pisze agencja Moody's

schedule 11 października 2021

ELI ma 111 mln euro kredytu

Platforma logistyczna European Logistics Investment (ELI) podpisała umowę kredytu na kwotę 111 mln euro z Berlin Hyp. Środki te zostały przeznaczone na refinansowanie czterech projektów logistycznych z portfela ELI.

schedule 11 października 2021

Savills IM kupuje za 112,5 mln euro

Savills Investment Management, w imieniu Savills IM European Logistics Fund 3, nabył projekt magazynowy A2 Warsaw Park od Invesco Real Estate. Jest to największa transakcja w historii funduszu ELF3 w Europie.

schedule 07 października 2021

Miejsce już bez Echa

Echo Investment sprzedało za 47,3 mln euro biurowiec Moje Miejsce I na warszawskim Dolnym Mokotowie. Nowym właścicielem budynku jest działający na rynku nieruchomości inwestor instytucjonalny. Biurowiec jest prawie w pełni wynajęty.

schedule 07 października 2021

240 milionów euro dla Heimstaden

Berlin Hyp udzielił firmie Heimstaden Bostad pożyczki inwestycyjnej w wysokości 240 mln euro. Fundusze zostaną przeznaczone na refinansowanie portfela mieszkaniowego w Berlinie.

schedule 05 października 2021

Inwestorzy wykupują obligacje Atala

5 października Atal wyemitował skierowane do inwestorów instytucjonalnych dwuletnie obligacje serii AY na kwotę 120 mln złotych. Planowany termin wykupu obligacji nowej emisji przypada na październik 2023 roku.

schedule 05 października 2021

Przyszły rok zapowiada się rekordowo

Zgodnie z prognozami, w przyszłym roku inwestycje w nieruchomości zagraniczne osiągną wartości rekordowe, jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Knight Frank.

schedule 05 października 2021

Poznań ze srebrem

Stolica Wielkopolski zajęła drugie miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych dla biznesu miast w kraju wg badania Business Environment Assessment Study. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak jakość życia, potencjał edukacyjny i potencjał zatrudnienia.

schedule 05 października 2021

CBRE IM kupuje od 7R

CBRE Investment Management, w imieniu jednego ze swoich funduszy paneuropejskich, sfinalizowało pozarynkowe przejęcie od spółki 7R portfela aktywów logistycznych w Polsce. Łączna powierzchnia przejętych obiektów to prawie 45 tys. mkw.

schedule 04 października 2021

Atal z rekordami

Atal po trzech kwartałach 2021 roku zakontraktował 3232 lokali – co stanowi najlepszy wynik w historii spółki, wzrost rok do roku wyniósł blisko 56 proc. Tegoroczny plan zakłada sprzedaż na poziomie 4 tys. lokali. Grupa posiadała na koniec III kwartału 2021 roku 841 aktywnych umów rezerwacyjnych.

schedule 01 października 2021

Oxford przejmuje M7 Real Estate

Oxford Properties Group sfinalizowało przejęcie brytyjskiej firmy zarządzającej inwestycjami i aktywami M7 Real Estate. Na koniec września 2020 roku około 4,6 proc. zarządzanych przez M7 aktywów znajdowało się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Kategorie