EN

22 tys. drzew od Torusa i przyjaciół

Społeczna odpowiedzialność biznesu
POLSKA „Do nasadzenia” to akcja nasadzania drzew na terenie Nadleśnictwa Lipusz dotkniętego w 2017 roku nawałnicą, oddalonego 70 km od Trójmiasta. Jej kulminacja nastąpi 18-19 października – spod centrum biznesowego Alchemia w Gdańsku wyjadą autokary z pracownikami trójmiejskich firm zaangażowanych w projekt, których celem będzie nasadzenie tysięcy drzew. Organizatorem akcji jest Torus, a partnerem merytorycznym – Lasy Państwowe.
Jedno duże drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile człowiek zużywa w ciągu dwóch lat. Z kolei 1 ha lasu pochłania 6 ton CO2, czyli tyle, ile rocznie wytwarzają trzy osoby. Dane te pokazują, jak bardzo wartościowy dla człowieka jest bogaty ekosystem leśny. W 2018 roku emisja dwutlenku węgla na świecie wzrosła do rekordowego poziomu 37 mld ton, a jest to główny gaz odpowiadający za dotykające nas zmiany klimatu. – To, w jakim żyjemy środowisku, zależy w dużej mierze od nas samych. Organizując akcję „Do nasadzenia” chcemy zwrócić uwagę na ważny problem oraz zintegorwać pracowników firm i ich rodziny przy aktywnym działaniu polegającym na nasadzaniu drzew – mówi Małgorzata Dąbrowska z firmy Torus, organizatora akcji „Do nasadzenia”. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku nad Polską przeszły potężne nawałnice. Według danych Lasów Państwowych szkody odnotowano w 60 nadleśnictwach, w tym 22 rezerwatach przyrody oraz Parku Narodowym Bory Tucholskie. Huragan spowodował szkody na blisko 150 obszarach Natura 2000, w tym 15 ptasich i 134 siedliskowych. Połamane i zniszczone zostały drzewa o objętości 8,4 mln metrów sześciennych (około 20 mln sztuk) na niemal 70 tys. ha powierzchni lasów. Prace porządkowe na tych terenach wciąż trwają. Najbardziej dotkniętym tamtą nawałnicą terenem jest Nadleśnictwo Lipusz. Uszkodzonych zostało tam 1,8 mln metrów sześciennych drzew na blisko 18 tys. ha, a powierzchnie zniszczone całkowicie zajmują około 4,5 tys. ha. Aby odtworzyć zniszczenia lasów na tym obszarze, potrzeba aż 66 mln sadzonek. To projekt, którego skala zdecydowanie przekracza samodzielne możliwości Lasów Państwowych i nadleśnictwa – potrzebne jest wsparcie, także biznesu.
– Prace związane z uprzątnięciem powalonych drzew na większości terenów zostały zakończone. Nadleśnictwo Lipusz obecnie koncentruje swoje siły na przygotowaniu gleby pod nowe nasadzenia. Planujemy wykorzystać odnowienie sztuczne oraz inicjując odnowienie naturalne. Ustawa o lasach, która jest głównym aktem prawnym dla działalności Lasów Państwowych, reguluje czas, w jakim należy dokonać odnowień lasu. Przy tak dużej skali klęski jest on niezwykle krótki, bo wynosi zaledwie pięć lat. Dotychczas przeciętny obszar nasadzeń w ciągu roku wynosił około 100 ha, a w naszym przypadku przekracza obecnie 1 tys. ha – mówi Marcin Trzeciak, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Lipusz.
Sadzonka po roku ma ok. 25 cm wysokości, po pięciu latach drzewo może mieć ok. 1,3 m, a po dziesięciu – około 2,5 m. To pokazuje, jak długi jest proces odtwarzania lasów, które nie tylko wskutek kataklizmów, ale także bezpośredniej działalności człowieka, niszczone są każdego dnia.
W dniach 18-19 października firma Torus organizuje wspólny wyjazd, którego celem jest pomoc w odtwarzaniu ekosystemu leśnego Nadleśnictwa Lipusz. W godzinach porannych spod centrum biznesowego Alchemia w Gdańsku wyjadą autokary z pracownikami firm zaangażowanych w projekt. O godzinie 11.00 rozpocznie się nasadzanie, które trwać będzie około trzech godzin.
– Nasadzać będziemy parami, bo tak jest najefektywniej. Jedna osoba wykopuje dołek na konkretną głębokośc, druga sadzi i zakopouje. Praca odbywać się będzie w towarzystwie przeszkolonych wolontariuszy. Jedna para w ciągu trzech godzin jest w stanie zasadzić nawet 150 sadzonek. Na tę chwilę zapisanych jest ponad 300 osób. Razem możemy więc zasadzić nawet 22 tys. drzew, co pozwoli nam realnie wpłynąć na środowisko! Oczywiście, im będzie nas więcej, tym lepszy będzie efekt – komentuje Małgorzata Dąbrowska z firmy Torus.
Do akcji przystąpić mogą nie tylko firmy z Trójmiasta, ale także spoza regionu. Z kolei pracownicy (uczestnicy), mają też możliwość włączenia w wydarzenie swoich rodzin. Na miejscu będzie strefa odpoczynku i regeneracji, każdy otrzyma posiłek, planowane jest także wspólne ognisko. Do akcji zgłosiło się już sporo firm, m.in. Lufthansa Systems Poland (odpowiada w projekcie za logistykę – zajmuje się organizacją sprawnego przejazdu wszystkich uczestników na miejsce wydarzenia, a pracownicy wezmą aktywny udział w nasadzaniu), Laureate (OIE Support), One, Nippon Seiki, Alexander Mann Solutions, State Street Bank, Mowi, Thomson Reuters i GWO. Obecnie daje to liczbę ponad 300 osób, które wezmą udział w nasadzaniu drzew.
– Razem z zespołem uczestniczyliśmy już w tego typu nasadzeniach, które były realizowane w Gdańsku. Było to cenne doświadczenie i miło spędzony czas, dlatego czymś naturalnym dla nas jest włączenie się w akcję „Do nasadzenia”. Nasi pracownicy chętnie angażują się w tego typu projekty związane z ekologią, środowiskiem. Przyprowadzają swoje rodziny, przyjeżdżają rowerami i świetnie się integrują. Przy okazji wszyscy się uczymy, budujemy naszą świadomość dotyczącą naturalnego świata, który nas otacza. W październikowym wydarzeniu udział weźmie znaczna część naszego zespołu – mówi Adriana Żywluk, HR & site director w Laureate (OIE Support).
Zgłoszenia wciąż są przyjmowane, szczegóły na stronie akcji lub w dziale marketingu Torusa.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Ciąg dalszy Syntezy na Morenie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl rozpoczął sprzedaż mieszkań w kolejnych dwóch budynkach osiedla Synteza na Morenie w Gdańsku. W ofercie jest ponad 140 mieszkań z terminem odbioru w III kwartale 2026 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Była dyskusja, będzie raport

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ekspansja Sfinksa

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Sfinks Polska w nadchodzących tygodniach otworzy pięć nowych restauracji. Będą to lokale pod szyldami Sphinx i The Burgers. Nowe restauracje ruszą w Rzeszowie, Poznaniu i podpoznańskich Komornikach, a także w Gorzowie Wielkopolskim i w Jarocinie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kraftowo w Browarach

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

W Browarach Warszawskich otworzył się nowy craft bar Veselka. Koncept gastronomiczno-rozrywkowy uzupełni ofertę gastronomiczną Browarów Warszawskich. Pierwszy lokal Veselka powstał Odessie w Ukrainie, warszawski jest drugą lokalizacją marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Maxima zbada wzrok w Rybniku

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Salon Optyczny Maxima wynajął powierzchnię w DL Shopping Rybnik.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dobrze im w Północnej

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Od początku roku dziewięciu wieloletnich najemców Galerii Północnej w Warszawie przedłużyło umowy najmu w obiekcie. Łącznie podpisane aneksy opiewają na ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia w Piasecznie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W Designer Outlet Warszawa, po kilkuletniej przerwie, ponownie pojawił się salon marki Venezia. Sklep otwarty w nowym koncepcie zajął lokal o powierzchni ponad 200 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Cargus otwiera oddział w Sybinie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

CTP rozszerza swoją współpracę z rumuńską firmą kurierską Cargus,  która otworzyła swoją nową placówkę w parku logistycznym w Sybinie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Modernizują w Alejach Jerozolimskich

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Najnowsze w Społeczna odpowiedzialność biznesu

schedule 22 marca 2024

Tylko koni żal

Panattoni BTS i Commercecon wspierają powstawanie drugiego w Polsce ośrodka Fundacji Centaurus, która ratuje m.in. konie przeznaczone do uboju. Dzięki organizacji szansę na drugie życie zyskuje rocznie około 300 zwierząt.

schedule 14 lipca 2023

Logicor ścigał się dla młodzieży

Logicor po raz drugi zorganizował „Race’n’Raise” – charytatywny wyścig kolarski o łącznej długości 300 km. Wraz z partnerami biznesowymi firmie udało się w ten sposób zebrać 31 tys. zł na Program Stypendialny Horyzonty Fundacji EFC. 

schedule 19 stycznia 2023

Kryzys energetyczny może być szansą

Koncentracja ludności w obszarach wiejskich, niższe standardy budowlane i gospodarka w mniejszym stopniu oparta na usługach – te aspekty przyczyniają się do rozbieżności pod względem rozwoju gospodarczego i wydajności w zakresie zużycia energii między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a państwami Europy Zachodniej – wynika z najnowszego raportu firmy Colliers „The Journey Towards ESG Compliance”. Pole do poprawy stwarzają m.in. możliwości certyfikacji w zakresie budownictwa i nowych technologii. 

schedule 18 stycznia 2023

Panattoni jak na skrzydłach

Panattoni wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się wykonane ze zużytych turbin wiatrowych ekologiczne meble miejskie, a w 2023 roku pojawią się one w kolejnych stu miejscach.

schedule 16 stycznia 2023

Pomoc szyta na miarę

Oddział Panattoni BTS rozpoczyna długoterminową akcję pomocy schroniskom dla bezdomnych zwierząt. W lokalizacjach, w których realizowane są inwestycje, zespół we współpracy z klientami i generalnymi wykonawcami będzie wspierać najbardziej potrzebujące placówki zapewniające azyl poszkodowanym czworonogom.

schedule 11 stycznia 2023

Niegotowi na raportowanie ESG

63 proc. największych firm w Polsce przygotowuje osobny, poświęcony tematyce ESG raport, a 17 proc. przedsiębiorstw uwzględnia kwestie ESG w swoich raportach rocznych – wynika z raportu KPMG. Problemem jest jednak niedostosowanie zakresu podawanych informacji do nowych unijnych wymogów.

schedule 27 grudnia 2022

Zbudowali dla czworonogów

Firma Duda Development wsparła trzy schroniska dla zwierząt w okolicy Poznania, przekazując im ocieplane budy dla psów.

schedule 20 grudnia 2022

Platany i dęby przy Nowym Rynku

Między budynkami Nowego Rynku w Poznaniu, deweloper inwestycji, spółka biurowa Skanska posadziła 15 nowych drzew. To początek zazieleniania wewnętrznego, ogólnodostępnego placu, który połączy wszystkie budynki kompleksu. 

schedule 08 grudnia 2022

Klony, lipy i buki w parkach CTP

CTP planuje zasadzić w Polsce 1,2 tys. drzew do końca III kwartału 2023 roku. Nasadzenia będą prowadzone na terenach, na których firma realizuje parki logistyczno-przemysłowe. W sumie to dziesięć lokalizacji na największych rynkach magazynowych w kraju.

schedule 01 grudnia 2022

Zmalowali u Accolade

Accolade odsłoniło kolejny mural na terenie parku przemysłowego, w ramach Accolade Industrial Art, tym razem w Gorzowie Wielkopolskim. To grafika zaprojektowana i wykonana przez Jakuba Bitkę i Łukasza Chwałka, którzy przygotowali też projekty w Zielonej Górze i Mińsku Mazowieckim. 

schedule 28 listopada 2022

Biurowce Adventum są dostępne

Trzy budynki biurowe należące do Adventum Group jako pierwsze w Polsce uzyskały certyfikat Access4you, co było możliwe dzięki wprowadzeniu w zmian z myślą o osobach z ograniczeniami ruchowymi.

schedule 25 listopada 2022

Butik Pełen Dobra zostaje w Porcie

Port Łódź przedłuża porozumienie z Centrum Służby Rodzinie na funkcjonowanie Butiku Pełnego Dobra. Punkt działa w centrum handlowym od ponad sześciu miesięcy, a rzeczy nie są tu sprzedawane, a przekazywane potrzebującym za darmo.

schedule 24 listopada 2022

Przeprowadzka z placu do parku

Ghelamco wspólnie z Urzędem Dzielnicy Wola rozpoczęło akcję przesadzania drzew i krzewów z części placu Europejskiego. Do dwóch parków trafi w sumie 17 drzew i ponad 100 mkw. krzewów.

schedule 18 listopada 2022

Prologis Park Warsaw-Żerań zmalowany

Prologis chcąc wpisać się i ożywić przestrzeń miejską na terenie Prologis Park Warsaw-Żerań oddał fasadę jednego z budynków w tym parku we władanie ukraińskiemu artyście, Aleksovi Maksiovowi. Malarz stworzył na niej ogromny mural 3D, prezentujący cztery sikorki.

schedule 19 października 2022

Kto się boi ESG?

Colliers opublikował raport edukacyjny „Twój wpływ ma wpływ”, który pokazuje, w jakim stopniu polskie organizacje wdrażają inicjatywy związane z ESG oraz w jaki sposób przygotowują się do spełnienia nowych wymogów prawnych. Impulsem do zmian są m.in. unijne przepisy, które niebawem wejdą w życie i obejmą obowiązkiem raportowania około 50 tys. firm z całej Europy. 

schedule 13 września 2022

Nepi będzie dotleniać

Nepi Rockcastle posadzi 24 tysiące drzew, po 2 tys. w lokalizacji każdej z swoich 12 galerii handlowych w Polsce. Firma realizuje projekt we współpracy z organizacją społeczną Dotlenieni.

schedule 05 września 2022

Advance Tower ozłocony

Advance Tower zlokalizowany w Budapeszcie przy ul. Váci otrzymał certyfikat WELL Gold. Biurowiec jest siedzibą takich firm jak Apex, KPMG Global Services oraz Thermo Fisher Scientific.

schedule 02 września 2022

Rowerowe wsparcie od Erbudu

W I edycji Tour de Erbud wzięło udział prawie 100 uczestników, którzy łącznie przejechali ponad 9 tys. km. Wspólnie udało się zebrać ponad 90 tys. zł, głównie na programy wspierające wychowanków Domów Dziecka.

schedule 19 sierpnia 2022

Ekomural w Klifie

Dom Mody Klif przy ul. Okopowej w Warszawie zamienił fragment muru na terenie galerii w kolorowy antysmogowy mural. Powierzchnia malunku wynosi łącznie 55 mkw.

schedule 18 sierpnia 2022

Colliers raportuje

Colliers opublikował nowy Global Impact Report 2021 dotyczący zaangażowania firmy we wdrażanie praktyk ESG, opisujący dotychczasowe działania i nowe, wpisujące się w strategiczne założenia cele.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie