Cztery pokolenia na rynku pracy
Zasoby ludzkieZ raportu Pracuj.pl wynika, że obecnie na uczelnie i do firm wkracza generacja Z (18-24 lata) – w tym osoby urodzone w XXI wieku. Z kolei generacja Y (25-39 lat) wkrótce będzie stanowić połowę aktywnych pracowników. Na rynku jest obecna także generacja X (40-55 lat), która rozwijała działalność zawodową niedługo po ’89 roku. Natomiast tzw. pokolenie baby boomers (56 lat i wyżej) zbliża się do wieku emerytalnego. Każda z tych grup postrzegana jest przez pryzmat stereotypów. Badacze postanowili je zweryfikować, pytając przedstawicieli różnych pokoleń m.in. o to, co jest dla nich najważniejsze w pracy.
Jakie są naważniejsze wnioski? Z opracowania wynika, że badanych Polaków w różnym wieku łączy m.in. przekonanie o dużym znaczeniu dobrego wynagrodzenia i atmosfery w pracy. Dzieli ich z kolei potrzeba bezpieczeństwa i dobrych relacji z szefem, a także chęć bycia docenionym. Dla większości badanych wynagrodzenie jest ważnym aspektem pracy. Z kolei dla pracowników 56+ najważniejsza jest dobra atmosfera w pracy. Natomiast większość przedstawicieli pokolenia Z przykłada wagę do bycia docenianym. Generacja Y oczekuje z kolei regularnych podwyżek. Ponadto z badania wynika, że znaczenie bezpieczeństwa i stabilności pracy rośnie wraz z wiekiem.
Atrakcyjne wynagrodzenie jest najbardziej istotnym aspektem życia zawodowego dla przedstawicieli wszystkich pokoleń – zarówno generacji Z, Y i, jak i X. Jako jeden z pięciu kluczowych elementów pracy wymienia go 68 proc. badanych. Z tego schematu wyłamują się najstarsi z pokolenia baby boomers (56 lat i więcej) – wśród nich najczęściej wskazywana była dobra atmosfera w firmie (72 proc.), wynagrodzenie znalazło się na drugim miejscu (65 proc.).
Osoby w wieku 25-65 (pokolenie Y, X i baby boomers) obok atrakcyjnego wynagrodzenia wskazywały także dobrą atmosferę (65 proc. badanych) oraz stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia (48 proc.). Pod tym względem wyróżnia się generacja Z (18-24 lat), dla której kliczowe jest docenianie jej efektów pracy przez szefów. Jest to ważne aż dla 51 proc. najmłodszych pracowników.
– Generację Z przyciągają miejsca, w których doceniane są efekty ich działań. Firmy szukające młodych, nieoszlifowanych talentów powinny więc rozwijać odpowiednie mechanizmy i dbać o wartościowe oceny okresowe, a także prowadzić komunikację angażującą młode talenty. Z kolei na przykład w przypadku baby boomers najważniejsza jest dobra atmosfera w zespole. To także najbardziej lojalni pracownicy, którym warto zapewnić możliwość spokojnej realizacji obowiązków – komentuje Konstancja Zyzik, talent acquisition & capabilities manager w Grupie Pracuj.
Badania potwierdzają także, że znaczenie stabilności i bezpieczeństwa dla pracowników rośnie proporcjonalnie do ich wieku. O ile tylko 34 proc. przedstawicieli generacji Z uważa ten aspekt pracy za ważny, o tyle zwraca na niego uwagę aż 56 proc. baby boomersów. Z kolei regularne podwyżki są ważne dla tzw. „środkowych” pokoleń (25-55 lat) częściej niż dla Z i baby boomers.
Interesujące jest podejście pracowników do kwestii dobrych relacji z przełożonym. Najczęściej ich wagę podkreślają zbliżający się do emerytury baby boomersi (39 proc.), najrzadziej – rozwijająca zawodowe skrzydła generacja Y (26 proc.). Na relacje z szefem częściej zwracają uwagę najmłodsi (30 proc.), nieco częściej – generacja X (32 proc.).
Badacze nie odnotowali znaczących różnic między pokoleniami w ocenie najlepszych form doceniania pracownika. We wszystkich grupach wiekowych najczęściej wskazywana była podwyżka – ogółem wybrało ją 90 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazły się premie (86 proc.), a na trzecim – awans na wyższe stanowisko (82 proc.). Pochwały od pracodawcy mają natomiast dla badanych zdecydowanie mniejsze znaczenie. Na równi z awansami i podwyżkami ceni je tylko 29 proc. badanych. Najczęściej zajmują taką postawę młodzi z generacji Z (32 proc.), najrzadziej – najstarsi baby boomers (25 proc.).
Badania firmy Pracuj.pl pokazują, że atrakcyjne zarobki i premie to atut, którym pracodawca może przyciągnąć przedstawicieli różnych pokoleń. – Pracodawcy powinni zwracać uwagę także na inne aspekty pracy ważne dla poszczególnych pokoleń. Pamiętając o najważniejszym elemencie, jakim są kwestie finansowe, warto przyjrzeć się także innym czynnikom np. ocenom okresowym czy przejrzystym ścieżkom rozwoju – dodaje Konstancja Zyzik.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...