Cztery pokolenia na rynku pracy
Zasoby ludzkie
Z raportu Pracuj.pl wynika, że obecnie na uczelnie i do firm wkracza generacja Z (18-24 lata) – w tym osoby urodzone w XXI wieku. Z kolei generacja Y (25-39 lat) wkrótce będzie stanowić połowę aktywnych pracowników. Na rynku jest obecna także generacja X (40-55 lat), która rozwijała działalność zawodową niedługo po ’89 roku. Natomiast tzw. pokolenie baby boomers (56 lat i wyżej) zbliża się do wieku emerytalnego. Każda z tych grup postrzegana jest przez pryzmat stereotypów. Badacze postanowili je zweryfikować, pytając przedstawicieli różnych pokoleń m.in. o to, co jest dla nich najważniejsze w pracy.
Jakie są naważniejsze wnioski? Z opracowania wynika, że badanych Polaków w różnym wieku łączy m.in. przekonanie o dużym znaczeniu dobrego wynagrodzenia i atmosfery w pracy. Dzieli ich z kolei potrzeba bezpieczeństwa i dobrych relacji z szefem, a także chęć bycia docenionym. Dla większości badanych wynagrodzenie jest ważnym aspektem pracy. Z kolei dla pracowników 56+ najważniejsza jest dobra atmosfera w pracy. Natomiast większość przedstawicieli pokolenia Z przykłada wagę do bycia docenianym. Generacja Y oczekuje z kolei regularnych podwyżek. Ponadto z badania wynika, że znaczenie bezpieczeństwa i stabilności pracy rośnie wraz z wiekiem.
Atrakcyjne wynagrodzenie jest najbardziej istotnym aspektem życia zawodowego dla przedstawicieli wszystkich pokoleń – zarówno generacji Z, Y i, jak i X. Jako jeden z pięciu kluczowych elementów pracy wymienia go 68 proc. badanych. Z tego schematu wyłamują się najstarsi z pokolenia baby boomers (56 lat i więcej) – wśród nich najczęściej wskazywana była dobra atmosfera w firmie (72 proc.), wynagrodzenie znalazło się na drugim miejscu (65 proc.).
Osoby w wieku 25-65 (pokolenie Y, X i baby boomers) obok atrakcyjnego wynagrodzenia wskazywały także dobrą atmosferę (65 proc. badanych) oraz stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia (48 proc.). Pod tym względem wyróżnia się generacja Z (18-24 lat), dla której kliczowe jest docenianie jej efektów pracy przez szefów. Jest to ważne aż dla 51 proc. najmłodszych pracowników.
– Generację Z przyciągają miejsca, w których doceniane są efekty ich działań. Firmy szukające młodych, nieoszlifowanych talentów powinny więc rozwijać odpowiednie mechanizmy i dbać o wartościowe oceny okresowe, a także prowadzić komunikację angażującą młode talenty. Z kolei na przykład w przypadku baby boomers najważniejsza jest dobra atmosfera w zespole. To także najbardziej lojalni pracownicy, którym warto zapewnić możliwość spokojnej realizacji obowiązków – komentuje Konstancja Zyzik, talent acquisition & capabilities manager w Grupie Pracuj.
Badania potwierdzają także, że znaczenie stabilności i bezpieczeństwa dla pracowników rośnie proporcjonalnie do ich wieku. O ile tylko 34 proc. przedstawicieli generacji Z uważa ten aspekt pracy za ważny, o tyle zwraca na niego uwagę aż 56 proc. baby boomersów. Z kolei regularne podwyżki są ważne dla tzw. „środkowych” pokoleń (25-55 lat) częściej niż dla Z i baby boomers.
Interesujące jest podejście pracowników do kwestii dobrych relacji z przełożonym. Najczęściej ich wagę podkreślają zbliżający się do emerytury baby boomersi (39 proc.), najrzadziej – rozwijająca zawodowe skrzydła generacja Y (26 proc.). Na relacje z szefem częściej zwracają uwagę najmłodsi (30 proc.), nieco częściej – generacja X (32 proc.).
Badacze nie odnotowali znaczących różnic między pokoleniami w ocenie najlepszych form doceniania pracownika. We wszystkich grupach wiekowych najczęściej wskazywana była podwyżka – ogółem wybrało ją 90 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazły się premie (86 proc.), a na trzecim – awans na wyższe stanowisko (82 proc.). Pochwały od pracodawcy mają natomiast dla badanych zdecydowanie mniejsze znaczenie. Na równi z awansami i podwyżkami ceni je tylko 29 proc. badanych. Najczęściej zajmują taką postawę młodzi z generacji Z (32 proc.), najrzadziej – najstarsi baby boomers (25 proc.).
Badania firmy Pracuj.pl pokazują, że atrakcyjne zarobki i premie to atut, którym pracodawca może przyciągnąć przedstawicieli różnych pokoleń. – Pracodawcy powinni zwracać uwagę także na inne aspekty pracy ważne dla poszczególnych pokoleń. Pamiętając o najważniejszym elemencie, jakim są kwestie finansowe, warto przyjrzeć się także innym czynnikom np. ocenom okresowym czy przejrzystym ścieżkom rozwoju – dodaje Konstancja Zyzik.
Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?
Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?
Cushman & Wakefield
Globalny rynek nieruchomości, jeden z głównych emitentów gazów cieplarniach, powinien w ciągu niespełna trzech dekad stać się zeroemisyjny. Szacuje się, że w 2050 roku na świecie n ...
Deweloperzy podwoili liczbę rozpoczynanych inwestycji
Deweloperzy podwoili liczbę rozpoczynanych inwestycji
HRE Investments
Wyczerpująca się oferta w biurach sprzedaży zmusiła deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. W sierpniu było ich ponad dwa razy więcej niż rok temu. Odbudowa oferty mieszkań ...
Rynek inwestycyjny. Czas na podejmowanie odważnych decyzji
Rynek inwestycyjny. Czas na podejmowanie odważnych decyzji
Capitalica Asset Management
Wartość ujawnionych transakcji na polskim rynku kapitałowym w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku wyniosła zaledwie około 800 mln euro, ponad dwa razy mniej niż w analogicznych ...