EN

Polska Rynek inwestycyjny odporny na kryzys

Rynek inwestycyjny i finansowy
Polska, będąca największym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, od lat wiodła prym w wartości transakcji inwestycyjnych. Rekordowo zakończony w Polsce rok 2019 pozwalał optymistycznie patrzeć w przyszłość i ostrzyć apetyt na więcej. Jak sytuacja wygląda na zakończenie tego roku? Czy pandemia Covid-19 zmieniła postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej?

Podsumowanie trzech pierwszych kwartałów na rynku inwestycyjnym wskazuje na większą odporność tego obszaru na kryzys, którego doświadcza gospodarka w dobie pandemii. Wartość transakcji zanotował wynik prawie 4 mld euro i był nieco niższy w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Polska zajmuje pierwsze miejsce w rejonie Europy Środkowej pod względem całkowitej wielkości transakcji w obszarze nieruchomości komercyjnych. Będące na drugim miejscu Czechy zanotowały wynik blisko dwukrotnie mniejszy – 2,1 mld euro. Kolejne kraje są już znacznie dalej – Rumunia z wynikiem 820 mln euro, Węgry – 763 mln euro. To jasno wskazuje, że Polska ma silną pozycję w tej części Europy, a inwestorzy pewnie lokują tutaj swoje środki. Przyglądając się bliżej źródłom kapitału, który w trzech pierwszych miesiącach napłynął do Polski, blisko połowa (49 proc.) pochodziła z Europy, a wzrost o 8 proc. w porównaniu do 2019 roku pozwala przyjąć, że w obecnych czasach bezpieczniej jest inwestować bliżej. Jak się okazuje kapitał z Azji, który ma dość duże wymagania odnośnie całego procesu, również zwiększył swój udział z 19 do 25 proc. Spadek zaobserwowaliśmy w napływie kapitału z USA, który w 2019 roku był na poziomie 18 proc., a w tym roku wyniósł 8 proc. – wyjaśnia Grzegorz Chmielak, partner, head of CEE Valuation & Advisory w Knight Frank.

Czy mimo swojej stabilności oraz silnych stron związanych z położeniem, infrastrukturą czy edukacją, Polska może stracić na atrakcyjności? Jak w dobie pandemii Polska jest postrzegana przez inwestorów i banki finansujące?

Z naszego punku widzenia, obecna sytuacja pandemiczna ma charakter przejściowy. Oczywiście na obecnym etapie nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać jak to się dalej będzie przedstawiało, ale zakładamy, że jest to okres, który nie będzie miał długoterminowego wpływu na Polskę. Innym aspektem, o którym należy wspomnieć jest to, że pandemia dotyka nie tylko Polskę, ale również Europę i resztę świata. W krajach europejskich skutki pandemii wywołują podobne konsekwencje, a to również oznacza, że sytuacja nie powinna mieć na dłuższą metę negatywnego wpływu na Polskę. Warto wziąć pod uwagę siłę naszego kraju, która była widoczna już od czasu przemian ustrojowych oraz dodać położenie łączące zachód ze wschodem Europy i dalej z Azją, dostęp do dużej grupy wykwalifikowanych pracowników czy rosnący rynek zbytu. Te elementy przyciągały i będą przyciągać inwestorów, a za nimi oczywiście podążają banki. Polska ma duży potencjał, a usprawnienie kilku obszarów może dodatkowo wzmocnić jej pozycję. Biorąc pod uwagę ostatnie dane mówiące o udziale Polski w inwestycjach w całej Europie, który na koniec III kwartału wyniósł nieco ponad 2 proc., w porównaniu do potencjału ludności mógłby się kształtować na poziomie około 7 proc. To potencjał, który mamy szansę wykorzystać w perspektywie kolejnych lat. Przyglądając się bliżej elementom mogącym usprawnić część procesów należy wspomnieć kwestie regulacyjne oraz mechanizm TLTRO 3, który został udostępniony przez Europejski Bank Centralny. Mechanizm polega na tym, że EBC zapewnia praktycznie nieograniczoną płynność bankom w przypadku finansowania kredytobiorcy działającego w strefie euro. Warto tutaj wyjaśnić, że sama nieruchomość może znajdować się poza strefą, ale wymóg ten dotyczy siedziby kredytobiorcy. Polska nie będąca w strefie euro nie może przystąpić do tego mechanizmu, a to daje przewagę innym krajom – komentuje Hubert Mańturzyk, General Manager Poland w Aareal Bank AG.

Istotną rolę Polski podkreśla również Justyna Kędzierska-Klukowska, Head of Warsaw Office w Berlin Hyp AG.

Jako największy kraj w tej części Europy, Polska miała i nadal ma wielki potencjał rozwojowy. W branży nieruchomości należy szczególnie podkreślić silny rozwój sektora BPO i Shared Services, dla których Polska stała się europejskim przyczółkiem. Te obszary są na tyle mocno związane z naszym krajem, że nawet w nieco gorszej sytuacji gospodarczej, ich silna pozycja się obroni. Polska zawsze będzie interesująca dla inwestorów, co jednak nie oznacza, że nie odczuje skutków pandemii. W niepewnym otoczeniu globalnym inwestorzy zwracają się w stronę stabilniejszych rynków, w rezultacie ich wybór może paść na Europę Zachodnią. Dzieje się tak nawet przy znacząco niższych rentownościach w porównaniu z alternatywnymi inwestycjami w Polsce. W Niemczech aktywność inwestycyjna pozostaje na wysokim poziomie, zaś w Polsce mieliśmy do czynienia z transakcjami, które pomimo istotnego zaawansowania ostatecznie nie doszły do skutku. Warto wskazać jeszcze jeden aspekt, który ma coraz większe znaczenie zarówno dla inwestorów zagranicznych, jak i banków. Chodzi o zrównoważony rozwój i istotną rolę efektywności energetycznej w budownictwie. Inwestorzy coraz częściej wpisują tzw. „green policies” w swoje strategie, a „zielone” papiery dłużne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przewagą Polski jest bardzo wysoki udział nowoczesnych powierzchni w całości zasobów, co oczywiście wynika ze stosunkowo młodego wieku naszego rynku nieruchomości. W wielu krajach Europy Zachodniej konieczność odmłodzenia i unowocześnienia istniejących budynków, aby mogły one sprostać obecnym wymogom zielonej polityki, będzie na pewno dużym wyzwaniem w najbliższych latach – mówi Justyna Kędzierska-Klukowska.

Znacznych różnic w skutkach kryzysu dla Polski w porównaniu z innymi krajami nie widzi również Marek Kowalski, director, head of Real Estate Finance w BNP Paribas Bank Polska.

W związku z globalnym zasięgiem kryzysu my jako instytucja działająca na wielu rynkach, obserwujemy jego skutki wszędzie tam, gdzie jesteśmy obecni. Rozmawiam z kolegami z innych krajów i wiem, że z trudnościami mamy do czynienia w zasadzie wszędzie, przy czym Polska nie odbiega znacząco od tego, co dzieje się na innych rynkach. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że sytuacja w Polsce jest nawet lepsza, bo jak wskazują dane, realny spadek PKB w Europie przyjmie średnio poziom 7 proc., a w Polsce zaledwie 3,5 proc. W naszym kraju można też nadal trafić na dobrą okazję inwestycyjną, która ma potencjał wzrostu wartości, a stopy zwrotu nadal są wyższe, niż na bardziej rozwiniętych rynkach. Mamy w Polsce pewną tendencję do „polonocentryzmu” – w ten sposób patrzymy na różne zjawiska, obawiając się chociażby percepcji Polski przez inwestorów zagranicznych w kontekście wysokiej ostatnio temperatury sporów społecznych czy politycznych. Warto sobie jednak uświadomić, że to, co jest w centrum naszej uwagi, nie zawsze jest dostrzegane z innego miejsca. Na przykład z punktu widzenia kraju leżącego nad Zatoką Perską lub z perspektywy Azji, w dalszym ciągu jesteśmy stabilnym krajem należącym do Unii Europejskiej, który odnotowuje wysokie zainteresowanie inwestorów zagranicznych, poszukujących dobrych okazji inwestycyjnych w Polsce. Sytuacja związana z pandemią niewątpliwie zmieniła jednak percepcję poszczególnych segmentów rynku nieruchomości - niektóre z nich stały się jeszcze bardziej atrakcyjne, inne wręcz przeciwnie – mówi Marek Kowalski.

Podsumowując jednym zdaniem – różnica w stopach zwrotu, silny rynek wewnętrzny i nowe zasoby stają się siłą Polski, która w dalszym ciągu utrzymuje swoją atrakcyjność – dodaje Grzegorz Chmielak.

Ostatnie nowości

Artykuł sponsorowany

MONTOWNIA - zabytkowy budynek z loftami serwisowanymi w sercu Gdańska

schedule 03 marca 2021

Posiadacze kapitału poszukują bezpiecznych możliwości inwestowania, m.in. w apartamenty na wynajem. Jedną z ciekawszych ofert na rynku jest MONTOWNIA – zabytkowy budynek na terenach postoczniowych w Gdańsku, w którym powstaje 114 loftów serwisowanych. Inwestorem jest Euro Styl z Grupy Dom Development.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Kameralnie na Mokotowie

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by MR

GH Development rozpoczęło budowę apartamentowca Moxo House przy ulicy Goszczyńskiego 31 A. Zakończenie realizacji planowane jest na II kwartał 2022 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest CFE Polska.

Hotele

POLSKA Można nocować w Varso

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by MR

Pierwszy w Polsce hotel lifestylowej marki Nyx Hotels by Leonardo Hotels Brands został otwarty w Warszawie, obiekt oferuje 331 pokoi i apartamentów, a także przestrzenie konferencyjne.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Finowie budują na Bemowie

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by MR

Fiński deweloper YIT rozpoczyna w Warszawie realizację osiedla Nordic Bemowo. Generalnym wykonawcą został F.B.I. Tasbud, na plac budowy I etapu firma wejdzie w marcu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Nowa normalność na rynku nieruchomości

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by MR

Rok 2021 dla sektora nieruchomości będzie czasem dalszych zmian i przeobrażeń - tak wynika z analizy firmy Cushman & Wakefield, zawartej w raporcie „Trends Radar vol.3”. Eksperci przewidują ożywienie rynku już w II kwartale 2021 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

WĘGRY Etele Plaza prawie gotowa

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by MR

Etele Plaza w Budapeszcie, inwestycja o wartości 300 mln euro zrealizowana przez Futureal, otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Otwarcie centrum handlowego o powierzchni 55 tys. mkw. zaplanowane jest na wrzesień.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Zamieszkaj inteligentnie na Bemowie

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by MR

Marvipol Development rozpoczął sprzedaż nowej inwestycji na warszawskim Bemowie przy ul. Narwik 16. Lazurova Concept to 232 lokale mieszkalne i trzy usługowe o łącznej powierzchni użytkowej około 12,6 tys. mkw. Mieszkania będą wyposażone w inteligentny system automatyki mieszkaniowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe umowy u Brochockiego

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by AKL

Leica Geosystems wynajęła powierzchnię przy ul. Stawki. Firma Zalaris HR Services Poland przedłużyła umowę przy Puławskiej, a Investin zajął przestrzeń przy Nowym Świecie. Transakcje odbyły się przy pośrednictwie Kancelarii Brochocki.

Biura i projekty wielofunkcyjne

WĘGRY HB Reavis wynajmuje z ConvergenCE nad Dunajem

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by MR

HB Reavis powierzyła wynajem 6 tys. mkw. w budynku Agora Hub firmie ConvergenCE. Agora Hub jest częścią kompleksu biurowo-handlowego Agora Budapest, który oferuje w sumie około 130 tys. mkw. powierzchni najmu brutto.

Rynek inwestycyjny i finansowy

POLSKA Private equity aktywne mimo pandemii

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by MR

W ubiegłym roku liczba przejęć dokonanych przez fundusze private equity wzrosła w Polsce o około jedną trzecią pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej. Jak wynika z z danych zgromadzonych przez firmę doradczą Bain & Company, ponad połowa transakcji miała miejsce w IV kwartale 2020 roku. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

POLSKA ABB zostaje w Alexander Plaza

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by MR

Łódzki oddział ABB pozostanie w biurowcu Alexander Plaza. W trakcie renegocjacji umowy najmu firmę reprezentowała agencja Corees Polska. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Na dłużej przy Grzybowskiej

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by AKL

Grupa Abris Capital Partners przedłużyła umowę najmu w warszawskim biurowcu Grzybowska Park, zwiększając jednocześnie zajmowaną powierzchnię do prawie 1,7 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nova Ochota na szóstkę

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by AKL

Victoria Dom rozpoczęła VI etap warszawskiej inwestycji Miasteczka Nova Ochota. Deweloper wystawił tym samym do sprzedaży 74 mieszkania w cenie od 285 tys. do 843 tys.

Rynek mieszkaniowy

Polska SGI ze zgodą dla osiedla

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by AKL

Spółka deweloperska SGI, realizująca inwestycję Nova Bluszczańska, zakończyła kolejny etap tego projektu. Osiedle otrzymało pozwolenie na użytkowanie, a firma rozpoczyna przygotowania do przekazywania lokali. Zespół trzech budynków powstał na warszawskich Siekierkach i oferuje 213 lokali.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Pandemia powstrzymuje inwestorów

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by AKL

Ponad połowa firm zrezygnowała z inwestycji z uwagi na pandemię, wynika z raportu EY "Rok z Covid-19 oczami polskich przedsiębiorców".

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Sprzęt medyczny w Rumii

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by AKL

Firma produkująca aparaturę medyczną wynajęła ponad 4 tys. mkw. w Panattoni Park Tricity North.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej mody w Dekadzie Nysa

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by AKL

Klienci nowo wybudowanego centrum handlowego w Nysie mogą korzystać z oferty polskiej marki odzieżowej Monnari. Nowy najemca zajął lokal o powierzchni 250 mkw.

Infrastruktura

Polska Ruszyły prace przy pięciu rogach

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by AKL

Ruszyła przebudowa ścisłego centrum stolicy. Rozpoczęto rewitalizację placu u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej. Jednocześnie prezydent Warszawy ogłosił konkurs architektoniczny na ul. Chmielną.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Accolade rozbudowuje w Zielonej Górze

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by AKL

Grupa Accolade kontynuuje rozbudowę swojego polskiego portfolio. Inwestor sfinansuje realizacje parku biznesowego w Zielonej Górze. Pierwszym najemcą budynku o potencjalnej powierzchni sięgającej 45,7 tys. mkw. jest firma DHL. Pierwsza część budynku zostanie oddana do użytku w czerwcu.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lokum dla Sołtysowic

schedule 03 marca 2021
Opr./edited by AKL

Lokum Deweloper planuje realizację osiedla przy ul. Poprzecznej na wrocławskich Sołtysowicach. Spółka przygotowała plan zagospodarowania działki na terenie poprzemysłowym.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 03 marca 2021

Nowa normalność na rynku nieruchomości

Rok 2021 dla sektora nieruchomości będzie czasem dalszych zmian i przeobrażeń - tak wynika z analizy firmy Cushman & Wakefield, zawartej w raporcie „Trends Radar vol.3”. Eksperci przewidują ożywienie rynku już w II kwartale 2021 roku.

schedule 03 marca 2021

Private equity aktywne mimo pandemii

W ubiegłym roku liczba przejęć dokonanych przez fundusze private equity wzrosła w Polsce o około jedną trzecią pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej. Jak wynika z z danych zgromadzonych przez firmę doradczą Bain & Company, ponad połowa transakcji miała miejsce w IV kwartale 2020 roku. 

schedule 03 marca 2021

Pandemia powstrzymuje inwestorów

Ponad połowa firm zrezygnowała z inwestycji z uwagi na pandemię, wynika z raportu EY "Rok z Covid-19 oczami polskich przedsiębiorców".

schedule 02 marca 2021

Inwestycje odporne na kryzys

Pandemia Covid-19 nie wpłynęła na stan kapitału prywatnego, gdzie nadal odnotowywano inwestycje w nieruchomości komercyjne na całym świecie, wynika z najnowszego raportu The Wealth Report 2021, opracowanego przez firmę Knight Frank.

schedule 01 marca 2021

Media Expert przejmuje Norauto

Spółka Terg, właściciel sieci Media Expert, nabyła spółkę grupy Norauto, właściciela sieci sklepów i serwisów samochodowych. Transakcja obejmowała 21 obiektów na terenie całego kraju.

schedule 01 marca 2021

CA Immo wychodzi ze Słowacji

CA Immo sfinalizowało sprzedaż biurowców Bratislava Business Center 1 i Bratislava Business Center 1 Plus na rzecz Wood & Company. Kompleks biurowy obejmuje łącznie około 25,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 01 marca 2021

Waterside w nowych rękach

Deweloper i inwestor z Gandawy, firma Alides, nabył od Deka Immobilien gdański kompleks biurowy Waterside o łącznej powierzchni ponad 9,3 tys. mkw. Cena zakupu nie zostanie ujawniona.

schedule 25 lutego 2021

Rok bez okazji

Pomimo dekoniunktury gospodarczej spowodowanej pandemią średnie wyceny przejmowanych firm na świecie wzrosły w ubiegłym roku – wynika z raportu firmy doradczej Bain & Company. Inwestorzy musieli zapłacić więcej niż rok wcześniej za firmy z sektora technologicznego, telekomunikacyjnego, farmaceutycznego oraz mediów cyfrowych. Zmniejszyły się natomiast wyceny spółek z sektora handlu detalicznego i energetyki.

schedule 24 lutego 2021

66,5 mln euro dla GalCap

pbb Deutsche Pfandbriefbank udzielił kredytu inwestycyjnego o łącznej wartości 66,5 mln euro na portfel biurowy zarządzany przez GalCap Europe w imieniu klienta instytucjonalnego. Fundusz chce przeznaczyć te środki na refinansowanie projektów mixed-use w Budapeszcie i Warszawie.

schedule 24 lutego 2021

Peakside chce zainwestować 350 mln euro

Peakside Capital poszukuje rynkowych okazji dla swojego czwartego europejskiego funduszu Peakside Real Estate Found IV (PREF IV). Na inwestycje zamierza przeznaczyć do 350 mln euro głównie na rynku niemieckim. Jako bardzo perspektywiczne ocenia również inwestycje na rynku polskim oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 23 lutego 2021

PHN: pierwsze notowanie obligacji serii B

W poniedziałek w Alternatywnym Systemie Obrotu Catalyst, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych, odbyło się pierwsze notowanie obligacji serii B, wyemitowanych przez Polski Holding Nieruchomości.

schedule 22 lutego 2021

Budimex Nieruchomości w nowych rękach

Cornerstone Partners i czeski Crestyl kupują Budimex Nieruchomości, za przejęcie 100 proc. akcji zapłacą ponad 1,5 mld zł. Finalizacja umowy wymaga jeszcze zgody UOKiK-u.

schedule 22 lutego 2021

Milestone wchodzi do Polski

Eagle, joint venture utworzone w 2019 roku przez Value One i Nuveen Real Estate (w imieniu TIAA), kupuje portfel nieruchomości w Polsce, który obejmuje prywatne domy studenckie oraz dwie działki inwestycyjne.

schedule 18 lutego 2021

Biura i galerie odczuwają skutki pandemii

Trwająca pandemia nadal wpływa na europejskie rynki nieruchomości komercyjnych, ale zauważalne są różnice pomiędzy poszczególnymi sektorami i regionami, wynika z najnowszego raportu „DNA of Real Estate” za IV kwartał 2020 roku, opracowanego przez firmę Cushman & Wakefield.

schedule 18 lutego 2021

Przetasowania w inwestycjach

W pandemicznym 2020 roku wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce była znacząco niższy (o około 30 proc.) niż w rekordowym pod tym względem 2019 roku. Biorąc jednak pod uwagę obecny klimat inwestycyjny, przekroczenie pułapu 5,3 mld euro jest znaczącym rezultatem - wynika z raportu At A Glance Investment Poland 2020, opublikowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland.

schedule 17 lutego 2021

Inwestorzy nadal zainteresowani

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej sfinalizowano w ubiegłym roku transakcje o łącznej wartości ponad 9,7 mld euro, a Polska może mówić o trzecim najlepszym rezultacie w historii rynku, podaje JLL.

schedule 16 lutego 2021

Miliony dla Victorii

Victoria Dom Holding podpisała umowę, dzięki której pozyska kapitał dłużny w wysokości 7 mln euro od Funduszu Ekspansji Zagranicznej. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na wzmocnienie ekspansji deweloperskiej na rynku niemieckim.

schedule 16 lutego 2021

Tritax sprzedaje magazyn Castoramy

Londyński Tritax EuroBox sprzedaje łódzki magazyn o powierzchni 101 tys. mkw., wynajęty Castoramie. Kupującym jest południowokoreański klient Savills Investment Management. Wartość transakcji to 65,5 mln euro.

schedule 16 lutego 2021

Neon błyszczy w nowych rękach

Firma Torus sprzedała czwarty i ostatni etap kompleksu biznesowego Alchemia w Gdańsku – biurowiec Neon. Kupującym jest DWS - podmiot zarządzający funduszami inwestycyjnymi, który dokonał zakupu do jednego ze swoich niemieckich funduszy nieruchomościowych. Wartość transakcji to ponad 80 mln euro netto.

schedule 15 lutego 2021

Polska liderem w regionie

W ubiegłym roku wartość inwestycji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła 10,4 mld euro, co stanowi spadek o 24 proc. w stosunku do roku 2019. Mimo że Polska i Czechy odnotowały spadki w ujęciu rok do roku, to ich udział w łącznej wartości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej był największy i wyniósł odpowiednio 51 i 26 proc. - wynika z najnowszego raportu Colliersa "CEE Investment Scene Q1-Q4 2020".

Kategorie