Europa Środkowo-Wschodnia Nadal tęsknimy za biurem
Materiał partnera
Skąd pomysł na akcję "Tęsknię za biurem"? I skąd pewność, że pracownicy faktycznie za nim tęsknią?
Paweł Słupski, Senior PR & Marketing Manager, Globalworth: Jako Globalworth tworzymy największą społecznością biznesową w Polsce i Rumunii i jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi naszymi najemcami. W obu krajach to około 700 firm. Tylko w Polsce przed pandemią Covid-19 w naszych 22 obiektach każdego dnia przebywało ponad 100 tysięcy ludzi – pracowników biur i odwiedzających. Duża część tych ludzi od roku całkowicie lub częściowo przeszła na pracę zdalną wykonywaną w domach i mieszkaniach. Tęsknimy za nimi, brakuje ich w naszych biurowcach, podobnie jak oni w zdecydowanej większości chcieliby wrócić już do normalnego trybu pracy w biurach.
Skąd wiemy, że pracownicy faktycznie tęsknią? Dobitnie pokazała to pierwsza odsłona kampanii „Tęsknię za biurem” przeprowadzona przez Globalworth na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku - równolegle w Polsce i Rumunii. Wtedy słuchacze warszawskiego Radia Kolor i rumuńskiego Radia Guerrilla przez cztery tygodnie dzielili się swoimi wspomnieniami sprzed pandemii, opowiadając o tym wszystkim, co czyni biurowe życie tak przyjemnym. Akcji towarzyszyły koncerty online z udziałem polskich i rumuńskich gwiazd, takich jak Smolik // Kev Fox, Natalia Przybysz, Dan Byron i The Mono Jacks.
Zebraliśmy całą masę historii, a wniosek w obu krajach był ten sam – brakuje nam pracy w biurach, źle znosimy przedłużający się home office. Lista naszych tęsknot z biurowego życia jest bardzo długa, jednak najczęstsze odpowiedzi - przekształcone w rysunki na profilu Globalworth na Instagramie – pokazują, że tęsknimy za poranną kawą w biurowej kuchni, za żartami przy biurku, za książką czytaną w drodze do pracy, za kreatywnymi spotkaniami w zespołach, za komplementami od kolegów i koleżanek mijanych na biurowym korytarzu, za wyraźnym rozdzieleniem życia zawodowego od osobistego.
Nasza pierwsza akcja potwierdziła, że większość ludzi nie lubi pracować z domu. Duża część z nich nie może się już doczekać powrotu do biura, ale wszystkich łączy jedno: tęsknią za interakcją ze swoimi kolegami i przyjaciółmi z pracy, jak również za zabawnymi chwilami, które każdego dnia przynosi biurowe życie.
Interakcja międzyludzka jest częścią tego, co sprawia, że się rozwijamy i poprzez tę kampanię chcemy podkreślić, że życie w biurze to nie tylko praca, ale także bycie częścią społeczności. Dopiero gdy zaczęliśmy pracować zdalnie, naprawdę odkryliśmy jego znaczenie.
W marcu mija rok odkąd pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami. Wielu z nas od tego czasu jest zmuszonych pracować całkowicie lub częściowo ze swoich domów, co stało się nie tylko dużą niedogodnością, ale przede wszystkim odebrało nam tak ważną część naszej codzienności – możliwość wspólnej pracy z koleżankami i kolegami z biura. Poprzez naszą kampanię chcemy po prostu ponownie podnieść ludzi na duchu, rozmawiać na radiowej antenie przy porannej kawie i sprawić, że będzie im łatwiej w tym trudnym czasie.
Do kogo Globalworth kieruje ten przekaz?
Nasza akcja skierowana jest nie tylko do pracowników naszych najemców biurowych, ale do wszystkich ludzi, którzy od dawna pracują w domach i którym brakuje interakcji z ludźmi w tradycyjnych miejscach pracy. Dlatego druga odsłona kampanii ma charakter ogólnopolski, podobnie jak w Rumunii, gdzie akcja również ma zasięg ogólnokrajowy. Poprzednia odsłona dobitnie pokazała, że niezależnie od kraju mamy takie same potrzeby i tęsknoty. W Polsce, wspólnie z Radiem Zet i Meloradiem wystartowaliśmy z drugą edycją akcji, w czasie której rozmawiamy ze słuchaczami i ekspertami o tym, czego nam najbardziej brakuje podczas pracy w domu. Nie brakuje też konkursów. Więcej o akcji można znaleźć na stronie www.teskniezabiurem.pl
W czym przejawia się wyższość tradycyjnego biura nad home office?
Biuro to nie tylko przestrzeń, ale coś co symbolicznie pomaga nam w oddzieleniu dwóch stref życia - prywatnej i służbowej. Pracując samemu w domu czy mieszkaniu nie jesteśmy w stanie cieszyć się porannymi rozmowami przy kawie w biurowej kuchni, nie mamy jak swobodnie czy spontanicznie omówiać bieżących spraw czy wymieniać się pomysłami. W home office nie ma przypadkowych spotkań, które jak potwierdzają eksperci okazują się bardzo cenne i sprawiają, że wiele spraw udaje nam się pchnąć do przodu dużo sprawniej. Nużące i powtarzalne „calle” z domu nam tego nie zastępują.
Oczywiście, home office może być wartościowym uzupełnieniem, jednak nigdy nie będzie nam w stanie w pełni zastąpić pracy z biura. Oprócz wspomnianych wcześnie aspektów społecznych, ludzkiej potrzeby przebywania wśród innych osób, integrowania się, spotykania – jest to również kwestia komfortu. Nasze domy i mieszkania nie zawsze są przystosowane do codziennej, wielogodzinnej pracy, a mało kto może sobie pozwolić na wydzielenie w mieszkaniu wygodnej, odizolowanej i ergonomicznej przestrzeni do pracy. Dlatego na dłuższą metę zawsze lepiej sprawdzą się nowoczesne powierzchnie biurowe, które są do tego specjalnie zaprojektowane i odpowiednio wyposażone.
Czy współczesne biura są odpowiednio przystosowane do sytuacji pandemicznej? Innymi słowy: czy ich użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie?
Życzę wszystkim pracownikom w Polsce tak bezpiecznych miejsc do pracy jak obecne, nowoczesne biurowce. Właścicielu biurowców nie trzeba był przekonywać, że w obliczu pandemii COVID-19 najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników budynków. W Globalworth obowiązek ochrony zdrowia najemców i użytkowników od zawsze traktowaliśmy jako priorytet. Bardzo szybko i sprawnie wdrożyliśmy bardzo rygorystyczne procedury i odpowiedni harmonogram pracy serwisów. Powołaliśmy też zespół ds. działań i reakcji, odpowiedzialny za wszystkie sprawy dotyczące wdrażania środków bezpieczeństwa. Dzięki temu od początku trwania pandemii jesteśmy w stanie zadbać o to, aby najemcy mieli możliwość kontynuowania swojej działalności biznesowej w bezpiecznych i komfortowych warunkach.
Na czym polega przewaga oferty biurowej Globalworth nad konkurencją?
Składa się na nią wiele czynników, nie tylko skala naszego biznesu w Polsce, czyli 22 obiekty w doskonałych lokalizacjach o łącznej powierzchni ponad 600 000 mkw. powierzchni na wynajem. Myślę, że bardzo dużą przewagą Globalworth jest to, że firma jest jednocześnie właścicielem biurowców i obiektów handlowo-biurowych, ale jednocześnie także ich zarządcą. Konsekwentnie wdrażany przez nas model zarządzania właścicielskiego stanowi ważny element strategii firmy, obecnie już ponad 90 proc. naszego polskiego portfela to budynki zarządzane przez nas. Jako właściciel i gospodarz możemy lepiej zadbać o potrzeby najemców, mamy z nimi bieżący kontakt, te relacje są dla nas bardzo ważne i myślę, że to w dużej mierze pozwala nam cieszyć się z długotrwałej współpracy z naszymi partnerami.
Jak zmieni się rynek biurowy w efekcie pandemii? I na ile trwałe będą to zmiany?
Prognozy dla rynku biurowego są nadal dobre, oczywiście biorąc pod uwagę skalę pandemii i jej skutki. Są one zdecydowanie lepsze niż sądzono w pierwszej połowie 2020 roku. Wydaje się, że jednym z efektów pandemii może być to, że branża nieruchomości komercyjnych bardziej skupi się na istniejących zasobach biurowych i ich unowocześnianiu pod kątem potrzeb najemców, niż na realizowaniu nowych inwestycji na tak wielką skalę jaką obserwowaliśmy w ostatnich kilku latach.
Ciężko określić na ile trwałe będą to zmiany, bowiem niewielu ekspertów jest w stanie podzielić się prognozami. Nic dziwnego, stoimy w obliczu bezprecedensowego zjawiska w postaci globalnej pandemii, która od roku wpływa na gospodarkę, ekonomię, najważniejsze branże i przede wszystkim nasze życie – zawodowe, ale też prywatne.
Jednak wszyscy są zgodni, że nowoczesne biura wciąż są i będą potrzebne, co ostatni rok dobitnie pokazał. Praca z domu na dłuższą metę jest uciążliwa dla wszystkich, zarówno dla firm, ich pracowników, jak i dla ich rodzin.
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...