EN

Świat Przyszły rok zapowiada się rekordowo

Rynek inwestycyjny i finansowy
Zgodnie z prognozami, w przyszłym roku inwestycje w nieruchomości zagraniczne osiągną wartości rekordowe, jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Knight Frank.

Raport z 2021 Active Capital Report, który od sześciu lat ukazuje się cyklicznie, bazuje na danych i autorskim modelowaniu w celu przewidywania trendów w zakresie globalnych inwestycji w nieruchomości w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. W 2020 roku firma Knight Frank w raporcie Active Capital trafnie przewidziała, że USA będzie na pierwszym miejscu jako kierunek kapitału zagranicznego na rynku nieruchomości w 2021 roku, natomiast w ścisłej czołówce znajdą się kraje takie, jak Wielka Brytania, Niemcy, Australia i Francja.

Główne wnioski płynące z raportu:
• Według prognoz, USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja oraz Holandia będą w następnym roku najbardziej pożądanymi kierunkami pod względem inwestycji w nieruchomości
• Szacowana wartość inwestycji w nieruchomości w Polsce wyniesie 7,2 mld USD. W Polsce będą inwestować głównie fundusze z Wielkiej Brytanii (3,2 mld dolarów), USA (2,3 mld dolarów), Niemiec (0,7 mld dolarów), Austrii (0,5 mld dolarów), RPA (0,4 mld dolarów) i Belgii (0,1 mld dolarów)
• Prognozowany wzrost całkowitego wolumenu inwestycji w regionie EMEA wyniesie 50 proc., a w regionie Azji i Pacyfiku będzie wyższy o 1/3
• USA, Kanada, Wielka Brytania i Niemcy znajdują się w czołówce państw, które, zgodnie z prognozami, będą głównym źródłem kapitału inwestowanego w nieruchomości na świecie
• Segment inwestycji biurowych, dla którego także przewiduje się rekordowy rok, odpowiadać będzie za ponad 50 proc. wolumenu inwestycji w nieruchomości w 2022 roku
• Dalszy wzrost inwestycji mieszkaniowych i przemysłowych oraz logistyka jako segment pierwszego wyboru dla managerów funduszy inwestycyjnych i inwestorów private equity
• Wyniki nowych badań ukazują nadwyżkę od ceny sprzedaży budynków biurowych z zielonymi certyfikatami w stosunku do budynków bez certyfikatów w Londynie, Melbourne oraz Sydney
• London, Szanghaj, Nowy Jork, Paryż i Waszyngton jako najbardziej ekologiczne miasta świata pod względem nieruchomości

W oparciu o tegoroczny raport Active Capital przewidywany jest ponowny wzrost napływu inwestycji w nieruchomości z możliwością osiągnięcia rekordowego poziomu sprzed czasów pandemii dla najważniejszych segmentów, w tym, biurowego, logistycznego i mieszkaniowego, co świadczy o wyraźnej poprawie zaufania wśród inwestorów.

USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia to według prognoz kraje, gdzie odnotwana zostanie największa liczba inwestycji w nieruchomości zagraniczne w roku 2022, natomiast USA, Kanada, Wielka Brytania i Niemcy w następnym roku mają stać się największymi źródłami kapitału zainwestowanego w nieruchomości.

Ponad 50 proc. największych transakcji zagranicznych zostanie zrealizowanych w segmencie biurowym.

Zgodnie z prognozami, pod względem wartości inwestycji w 2022 roku segment mieszkaniowy ulokuje się na drugim miejscu. Źródła kapitału, zarówno jak i kierunki jego przepływu będą zróżnicowane. Przewiduje się, że największa jego część popłynie w stroną Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Japonii.

Managerowie funduszy inwestycyjnych i fundusze private equity, w szczególności te z USA i Kanady, pozostaną według prognoz głównymi graczami na rynku nieruchomości przemysłowych w 2022 roku, również lokując swoje inwestycje w zróżnicowanych lokalizacjach, np. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Holandii, jak również w Hiszpanii, Polsce i Australii.

Wnioski z tegorocznego raportu napawają optymizmem, sugerując dalsze ożywienie na globalnych rynkach kapitałowych i odrodzenie inwestycji w nieruchomości zagraniczne w skali globalnej. Dzięki najnowszemu modelowaniu danych, w tym roku jesteśmy w stanie przygotować pogłębioną analizę przyszłych trendów pokazującą, gdzie i w jakie sektory zostanie zainwestowany kapitał w nadchodzącym roku. Stanowi ona źródło aktualnych i praktycznych spostrzeżeń, które pomogą inwestorom w poruszaniu się po światowym rynku nieruchomości po pandemii i wyprzedzaniu trendów - mówi Neil Brookes, head of Global Capital Markets, Knight Frank.

Korzystając z narzędzi do modelowania cenowego firma Knight Frank po raz pierwszy ustaliła zakres, w jakim ocena ekologiczności budynku wpływa na cenę jego sprzedaży. Wyniki wykazały, że najlepsze biurowce w centrum Londynu, którym przyznano ocenę „excellent” w systemie BREEAM osiągnęły 10,5 proc. nadwyżki w porównaniu z identycznymi budynkami bez takiej oceny, natomiast budynki, którym przyznano ocenę Very Good, osiągnęły nadwyżkę na poziomie 10,1 proc. Najlepsze budynki biurowe w Melbourne i Sydney z oceną 5+ NABERS2 uzyskały nadwyżkę w wysokości 17,9 proc. od ceny sprzedaży w porównaniu z identycznymi budynkami bez oceny, a te, którym przyznano niższą ocenę w systemie certyfikacji NABERS (narodowy australijski system oceny środowiska) osiągnęły nadwyżkę na poziomie 8,3 proc.

Z badań Knight Franka wynika, że w pierwszej piątce najbardziej ekologicznych miast świata pod względem nieruchomości znajdują się Londyn, Szanghaj, Nowy Jork, Paryż i Waszyngton. Pomiarów dokonywano uwzględniając szereg czynników, np. stopień rozwoju sieci transportu publicznego, wielkość miejskich terenów zielonych, czy liczbę budynków certyfikowanych jako ekologiczne.

Mimo, iż miasta te odnotowują postępy, jeśli chodzi o działania wspierające redukcję śladu węglowego (przynajmniej w stosunku relatywnym na osobę), to jednak żadne z nich nie jest odporne na ryzyka klimatyczne. Również żadne z 286 przebadanych miast z całego świata nie uzyskało oceny dużo wyższej niż 6 w skali od 1 do 10, jeśli chodzi o odporność na zagrożenia klimatyczne, takie jak ekstremalne zjawiska pogodowe.

Widzimy, że zrównoważony rozwój i ESG stanowią siłę napędową strategii inwestowania w nieruchomości przez instytucje. Po raz pierwszy udało nam się określić nadwyżkę od ceny dla najwyżej ocenianych ekologicznych budynków na świecie. Jest to ważny sygnał świadczący o tym, że popyt na budynki ekologiczne to zjawisko światowe i jego znaczenie będzie wzrastać. Z badań wynika, iż pomimo tego, że miasta odnotowują postępy jeśli chodzi o działania wspierające redukcję śladu węglowego, to jednak żadne z nich nie jest odporne na ryzyka klimatyczne. Inwestorzy na całym świecie muszą uwzględniać ryzyka związane z nasileniem zjawisk pogodowych, jak i zwiększone ryzyko klimatyczne w przyszłości - dodaje Victoria Ormond, CFA; partner, Capital Markets Research, Knight Frank.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Finansowanie dla parków handlowych

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by AKL

Bank BNP Paribas sfinansuje cztery parki handlowe z portfela DL Invest Group. Finansowanie obejmuje trzy istniejące projekty o łącznej powierzchni (GLA) handlowej 13,7 tys. mkw. oraz budowę drugiego obiektu DL Shopping w Knurowie o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw. GLA.

Materiał partnera

Polska Warto się przejść po Promenadzie

schedule 15 października 2021
Eurobuild CEE

W ostatnim czasie Atrium Promenada znacząco wzmocniła swoje portfolio. W jednym z flagowych obiektów handlowych Grupy Atrium otwarto lokal amerykańskiej marki Guess w nowym koncepcie handlowym. Ofertę galerii wzbogaciła także DUKA. Swój pierwszy lokal w prawobrzeżnej części Warszawy otworzyła ponadto szkoła tańca Egurrola Dance Kids.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Focus ma 13,5 mln euro

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by AKL

Focus Estate Fund podpisał umowę kredytową z BNP Paribas Bank Polska. Wartość finansowania wynosi 13,5 mln euro.

Materiał partnera

Europa MAPIC wraca do Cannes

schedule 22 października 2021
Eurobuild CEE

Podczas wrześniowych edycji MIPIM w Cannes i Mapic Italy w Mediolanie opuściliśmy wirtualną przestrzeń. To doświadczenie fizycznej obecności i żywego kontaktu potwierdziło, jak bardzo potrzebujemy i jak bardzo tęskniliśmy za powrotem do dynamicznej, wielowymiarowej i bezpośredniej komunikacji, społecznej i biznesowej

Infrastruktura

Polska Można jechać obwodnicą Tomaszowa

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by AKL

Kierowcy mogą już korzystać z pierwszej jezdni obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17. Udostępniono do ruchu lewą nitkę o długości 9,6 km, po jednym pasie w każdym kierunku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zbliża się luka podażowa

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by MR

Niepewna sytuacja na rynku nieruchomości spowodowała wyhamowanie nowych inwestycji biurowych. Tymczasem pracownicy wrócili do biur, a firmy wznowiły procesy relokacji. Według ekspertów firmy Cresa, rozbieżności między popytem i podażą, w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy doprowadzą do luki podażowej, która potrwa co najmniej do 2025 roku. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warimpex odrabia straty

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by MR

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku skonsolidowany wynik finansowy netto grupy Warimpex wyraźnie się poprawił z -31,2 mln euro na 2,5 mln euro. Firma w porównaniu z zeszłym rokiem przede wszystkim nadrobiła zaległości w segmencie hotelarskim.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Eksperci IT idą do Cavatina Hall A

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by AKL

Do grona najemców budynku Cavatina Hall A w Bielsku-Białej dołącza kolejna firma z branży nowych technologii – Precisely. Firma od marca 2022 roku będzie zajmować ponad 1 tys. mkw. powierzchni z ponad 90 stanowiskami pracy na III piętrze obiektu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Refinansowanie zakupu hotelu Regent

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by AKL

Spółka PHN Property Management, należąca do Polskiego Holdingu Nieruchomości i Polskiego Holdingu Hotelowego, zawarła 7-letnią umowę kredytową z Bankiem Pekao w celu zrefinansowania przejęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki Cosmar Polska, funkcjonującej pod nazwą handlową Regent Warsaw Hotel.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Debiut premium w Galerii Mokotów

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by AKL

Pierwszy w Polsce salon projektanta Karla Lagerfelda otworzył się w warszawskiej Galerii Mokotów. Kolekcja damska, męska oraz dodatki – to wszystko na 110 mkw. przestrzeni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Olimpia Park z elektroniką

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by AKL

W należącym do EPP bełchatowskim Olimpia Park otworzył się nowy salon Media Expert. Sklep o powierzchni ponad 1 tys. mkw. mieści się w Centrum Bełchatów przy ulicy Kolejowej 4 – w modernizowanej obecnie części kompleksu Olimpia Park.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Do lekarza do Warsaw Spire C

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by AKL

CA Immo podpisało nową umowę najmu w biurowcu Warsaw Spire C. Grono najemców zostało powiększone o Enel-med, które na 540 mkw. zaaranżuje centrum medyczne, składające się z przychodni specjalistycznej i kliniki stomatologicznej. Umowa została podpisana na 10 lat. Otwarcie placówki nastąpi w II połowie 2022 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Echo podlicza trzy kwartały

schedule 29 listopada 2021
Opr./edited by AKL

Ponad 70 mln zł zysku netto, rosnąca wartość aktywów, w szczególności z segmentu mieszkaniowego oraz spadające zadłużenie – to podsumowanie III kwartału 2021 roku w Echo Investment.

Infrastruktura

Polska Trzecia linia metra na horyzoncie

schedule 26 listopada 2021
Opr./edited by TC

Spółka Metro Warszawskie podpisała umowę z firmą ILF Consulting Engineers Polska na wykonanie prac przedprojektowych I etapu III linii metra wraz ze stacją techniczno-postojową. Na realizację zadania wykonawca ma 18 miesięcy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Klub biznesowy w DL Tower

schedule 26 listopada 2021
Opr./edited by AKL

Elite Expert Club, klub biznesowy, wprowadzi się do katowickiego budynku DL Tower, który powstaje przy ulicy Korfantego 138.

Infrastruktura

Polska Dworzec w Pucku do przebudowy

schedule 26 listopada 2021
Opr./edited by AKL

Dworzec kolejowy w Pucku przejdzie modernizację. Elewacja odzyska historyczny wygląd, a budynek zostanie dostosowany do współczenych standardów. PKP przekazały plac budowy wykonawcy, konsorcjum firm PBE Elbud Gdański Modanta z Zielonki.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przerwa na kawę

schedule 26 listopada 2021
Opr./edited by MR

Starbucks otwiera 70 lokal w Polsce, przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi w kompleksie Hi Piotrkowska. Jest to druga lokalizacja sieci w mieście. Nowo otwarta kawiarnia ma powierzchnię 158 mkw., latem będą dostępne dodatkowe miejsca dla klientów na patio.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska moda w Inowrocławiu

schedule 26 listopada 2021
Opr./edited by MR

W należącej do EPP Galerii Solnej w Inowrocławiu pojawiły się dwie polskie marki odzieżowe - Greenpoint i Monnari. Butik Greenpoint zajął 76 mkw., a salon Monnari - 173 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Erbud buduje na Pradze

schedule 26 listopada 2021
Opr./edited by AKL

Erbud podpisał umowę z Polish Export Trade & Investment na budowę zespołu trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Warszawie w dzielnicy Praga-Południe. Wartość kontraktu wynosi 52,8 mln zł.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Litwa Inwestują w wiatr na Litwie

schedule 26 listopada 2021
Opr./edited by MR

Spółka JSC Atsinaujinančios Energetikos Investicijos wraz z funduszem Taaleri SolarWind II kupiła od duńskiej firmy European Energy 100 proc. udziałów w trzech litewskich farmach wiatrowych. Łączna maksymalna moc farm w miejscowościach Anykščiai, Rokiškis i Jonava wyniesie 186 MW.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 29 listopada 2021

Finansowanie dla parków handlowych

Bank BNP Paribas sfinansuje cztery parki handlowe z portfela DL Invest Group. Finansowanie obejmuje trzy istniejące projekty o łącznej powierzchni (GLA) handlowej 13,7 tys. mkw. oraz budowę drugiego obiektu DL Shopping w Knurowie o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw. GLA.

schedule 29 listopada 2021

Focus ma 13,5 mln euro

Focus Estate Fund podpisał umowę kredytową z BNP Paribas Bank Polska. Wartość finansowania wynosi 13,5 mln euro.

schedule 29 listopada 2021

Warimpex odrabia straty

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku skonsolidowany wynik finansowy netto grupy Warimpex wyraźnie się poprawił z -31,2 mln euro na 2,5 mln euro. Firma w porównaniu z zeszłym rokiem przede wszystkim nadrobiła zaległości w segmencie hotelarskim.

schedule 29 listopada 2021

Refinansowanie zakupu hotelu Regent

Spółka PHN Property Management, należąca do Polskiego Holdingu Nieruchomości i Polskiego Holdingu Hotelowego, zawarła 7-letnią umowę kredytową z Bankiem Pekao w celu zrefinansowania przejęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki Cosmar Polska, funkcjonującej pod nazwą handlową Regent Warsaw Hotel.

schedule 29 listopada 2021

Echo podlicza trzy kwartały

Ponad 70 mln zł zysku netto, rosnąca wartość aktywów, w szczególności z segmentu mieszkaniowego oraz spadające zadłużenie – to podsumowanie III kwartału 2021 roku w Echo Investment.

schedule 26 listopada 2021

Inwestują w wiatr na Litwie

Spółka JSC Atsinaujinančios Energetikos Investicijos wraz z funduszem Taaleri SolarWind II kupiła od duńskiej firmy European Energy 100 proc. udziałów w trzech litewskich farmach wiatrowych. Łączna maksymalna moc farm w miejscowościach Anykščiai, Rokiškis i Jonava wyniesie 186 MW.

schedule 26 listopada 2021

Rekordowe zyski Marvipolu

Deweloper zakończył dziewięć miesięcy 2021 roku z 64,2 mln zł zysku netto. To najlepszy wynik w historii grupy Marvipol, o 21,1 mln zł wyższy od wypracowanego w analogicznym okresie 2020 roku. Na rekordowe zyski złożyły się rosnące wyniki obu głównych segmentów biznesowych firmy – deweloperskiego oraz magazynowego.

schedule 25 listopada 2021

Sektory living i magazynowy pozostaną kluczowe dla inwestorów

Nadchodzące 12 miesięcy, wraz z wychodzeniem światowych gospodarek z pandemii Covid-19, może okazać się punktem zwrotnym zarówno dla nieruchomości biurowych, jak i handlowych. Ponadto, źródłami atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych będą sektory living, magazynowy oraz długu zabezpieczonego nieruchomościami. Savills Investment Management (Savills IM) opublikował raport poświęcony perspektywom inwestycyjnym na rynkach nieruchomości w 2022 roku.

schedule 25 listopada 2021

Erbud wygrywa z bankiem

Firma budowlana Erbud wygrała spór sądowy z Bankiem Millennium, dotyczący straty na opcjach walutowych. Erbud ma otrzymać od banku wraz z odsetkami około 100 mln zł. Wyrok jest prawomocny.

schedule 24 listopada 2021

Mindspace z milionami na rozwój

Mindspace pozyskało 72 mln dolarów od inwestorów instytucjonalnych. Pozyskany kapitał zostanie wykorzystany na rozwój firmy i ekspansję w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

schedule 23 listopada 2021

TDJ z inwestycjami venture capital

Firma inwestycyjna TDJ rozpoczyna realizację nowej strategii w obszarze venture capital. W najbliższych latach planuje zainwestować do 200 mln zł w dojrzałe startupy, w branżach automatyzacji, opakowań, OZE, magazynowania energii, proptechu i innych, w których będzie można wykorzystać efekty synergii pomiędzy innymi aktywami TDJ i kompetencjami jego zespołu.

schedule 23 listopada 2021

Pół miliarda euro dla CPI

CPI Property Group ogłosiło umowę z Apollo Global Management na subskrypcję ponad 487 mln nowych akcji zwykłych CPI o wartości 300 mln euro. CPI Property Group spodziewa się pozyskać w II połowie 2021 roku 550 mln euro nowego kapitału.

schedule 22 listopada 2021

Kupili działkę pod PRS w Krakowie

Agencja doradcza immo lab sfinalizowała sprzedaż gruntu inwestycyjnego w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki. Sprzedającym jest firma Archeton, a kupującym spółka deweloperska, która planuje na tym terenie inwestycję z segmentu PRS. Potencjał zabudowy działki to 5 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

schedule 22 listopada 2021

Yareal na Wspólnej

CA Immo sfinalizowało transakcję sprzedaży budynku Wspólna 47-49 w Warszawie, oferującego łącznie prawie 7,7 tys. mkw. powierzchni komercyjnej i 137 miejsc parkingowych. Kwota sprzedaży przewyższyła wartość księgową nieruchomości z 31 grudnia 2020 roku. Biurowiec nabyła firma Yareal Polska.

schedule 22 listopada 2021

CityFlexy w nowych rękach

Firma Macquarie Aset Management za 63 mln euro kupiła od 7R portfel nieruchomości logistycznych CityFlex. Portfel składa się z czterech niedawno ukończonych obiektów i dwóch w budowie, o łącznej powierzchni około 80 tys. mkw.

schedule 22 listopada 2021

Murapol z pierwszą ofertą publiczną akcji

Murapol opublikował prospekt w celu przeprowadzenia pierwszej publicznej oferty akcji spółki oraz ich dopuszczenia i wprowadzenia do obrotu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Oferta obejmuje do 14 280 000 istniejących akcji, stanowiących do 35 proc. kapitału zakładowego spółki.

schedule 19 listopada 2021

Trzy parki dla LCP

Grupa LCP sfinalizowała zakup kolejnych trzech nieruchomości handlowych: w Bytomiu, Górze Kalwarii oraz w Plewiskach koło Poznania. Wszystkie nieruchomości są dobrze zlokalizowane, w pobliżu zabudowy mieszkaniowej.

schedule 19 listopada 2021

MLP z planami na najbliższe lata

MLP Group zaprezentowało strategiczne cele do zrealizowania w kolejnych trzech latach do 2024 roku. Zgodnie z planem w tym okresie nastąpi podwojenie wartości kapitałów własnych, czyli aktywów netto (NAV) z poziomu 387 mln euro w 2021 roku do 823 mln euro na koniec 2024 roku. Znaczący wzrost NAV zakładany jest na 2022 roku.

schedule 18 listopada 2021

7 bln euro na modernizację w zgodzie z ESG

Globalne dążenie do zrównoważonego rozwoju skutkuje znaczną niepewnością na rynku inwestycji w nieruchomości w kontekście dostosowania budynków do wytycznych ESG, wynika z raportu Colliers „ESG: A Tipping Point”. Publikacja wskazuje na pilną potrzebę określenia przez ustawodawców pragmatycznych, możliwych do realizacji celów, które będą wspierać tworzenie spójnych standardów technicznych oraz wskaźników umożliwiających inwestorom realokację kapitału i kompetencji oraz implementację wytycznych ESG w proces podejmowania decyzji.

schedule 16 listopada 2021

GTC po dziewięciu miesiącach

Marża GTC z wynajmu wyniosła w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku 93 mln euro. Skorygowany zysk EBITDA wyniósł w tym okresie 83 mln euro. Wskaźnik wynajęcia na koniec września wyniósł 91 proc.

Kategorie