EN

Zrównoważone przyciąganie

Materiał partnera
Z naszych badań wynika, że 65% pracowników w regionie CEE chce pracować w certyfikowanym, zrównoważonym biurze. Przewidujemy migrację najemców do nowych budynków, które lepiej odpowiadają na ich potrzeby – zapowiada Paweł Warda z firmy Skanska Commercial Development Europe

Jakie wnioski wyciągnęła Skanska po 1,5 roku pandemii? Czy coś zmieniło się w waszym podejściu do biznesu?

Paweł Warda, wiceprezes ds. operacyjnych w Polsce, członek zarządu, Skanska Commercial Development Europe: Pandemia była i jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich, nie tylko na poziomie biznesowym. Myślę, że jako Skanska poradziliśmy sobie z nim bardzo dobrze. Byliśmy w stanie szybko zaadaptować się do nowych warunków. Dużą przewagę daje nasz model finansowy oparty na własnym kapitale. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić stabilność naszym partnerom biznesowym – zarówno pod kątem finansowym, jak i wykonawczym, a to dzięki wyłącznej realizacji naszych inwestycji w ramach grupy Skanska. Na pewno zauważyliśmy ogólny wzrost znaczenia wartości, które obraliśmy za priorytet już kilka lat temu. Szeroko pojęta troska o zdrowie, środowisko i życie, ujęta w naszej strategii jako „Care for Life”, nabrała nowego wymiaru. Podejście to okazało się słuszne i pozwoliło skutecznie zareagować na pandemię, czego efektem było wprowadzenie udoskonalonych standardów bezpieczeństwa i higieny oraz wdrożenie „Care for Life Office Concept”. To rozwiązanie, które pozwala kompleksowo dostosować powierzchnię biurową do obecnej sytuacji i wymagań użytkowników.

Od początku pandemii rozpoczęliście 8 nowych projektów na 7 rynkach w 4 krajach CEE. W Polsce sporo z nich wystartowało w miastach regionalnych. Czy uważacie, że sytuacja w mniejszych miastach ustabilizowała się na tyle, aby ponownie lokować w nich inwestycje?

Do poszczególnych rynków podchodzimy indywidualnie, ponieważ każdy z nich ma swoją specyfikę i inne perspektywy. Na pewno nie powinniśmy uogólniać i zakładać, że wszystkie rynki regionalne należy traktować w ten sam sposób. Od momentu rozpoczęcia pandemii obserwujemy zachwianie, jeśli chodzi o najem powierzchni. Oczywiście przekłada się to na sytuację deweloperów. Są miasta, gdzie liczba realizowanych projektów na rynku w połączeniu ze skutkami pandemii wpłynęły na wzrost wskaźników pustostanów do stosunkowo wysokich poziomów. Natomiast są też regiony, w których mamy bardzo mocną pozycję, wynajmujemy kolejne powierzchnie biurowe, tam rozpoczęliśmy inwestycje i będziemy ruszać z kolejnymi projektami. Wszystkie rynki obserwujemy bardzo dokładnie, bo, proszę pamiętać, że dla nas pełen proces inwestycyjny trwa zwykle powyżej trzech lat (a często jest to pięć lat i więcej), tak że budowanie naszej pozycji w przyszłości musi się odbywać już dziś. Dlatego jesteśmy aktywni też na rynkach, które mimo obecnie trudniejszej sytuacji będą naszym zdaniem bardzo atrakcyjne dla najemców i inwestorów w niedalekiej przyszłości.

Jakie są Wasze przewidywania długoterminowe w zakresie popytu powierzchni biurowej w najbliższych latach? Czy czeka nas jakaś strukturalna zmiana na rynku?

Sporo firm jest teraz w trakcie redefiniowania swojego sposobu pracy. Nie spodziewałbym się, że w przeciągu najbliższych miesięcy znajdziemy odpowiedź na to, jak będzie ostatecznie wyglądał biurowy świat postpandemiczny. To dłuższy proces, który być może przekształci się w niekończącą się ewolucję, która była zauważalna już przed pandemią, ale koronawirus mocno ją przyspieszył. Obecnie duża część najemców koncentrowała się na tym, aby zabezpieczyć działalność operacyjną na najbliższe 12-36 miesięcy po to, aby właśnie móc spokojnie zredefiniować swoje potrzeby pod kątem pracy hybrydowej w dłuższej perspektywie. Wyników tego procesu dziś jeszcze nie znamy, ale już możemy wyciągnąć pierwsze wnioski, w którą stronę ta zmiana będzie zmierzać. Widoczna jest tendencja, żeby lekko ograniczać powierzchnię biura, ale zadbać o zdecydowanie lepszą jego jakość. Chodzi o dostarczenie zrównoważonej powierzchni biurowej, która zapewnia zdrowe środowisko pracy, wspiera nowy model elastycznego funkcjonowania firm, a przy tym musi być atrakcyjnym miejscem, dobrze skomunikowanym, z ciekawym mikrootoczeniem. Kluczowa zmiana jest taka, że kiedyś biurowce musiały koncentrować się głównie na firmach, a teraz muszą skupić się na człowieku jako takim, być też atrakcyjne dla użytkownika, aby przyciągnąć go do postpandemicznego biura.

Jak odpowiedzą na to deweloperzy?

Jako Skanska cieszymy się z kierunku, w którym zmierza rynek. Już wiele lat temu widzieliśmy, że przyszłość branży leży w obszarze zrównoważonego rozwoju, tworzenia zdrowych i przyjaznych przestrzeni, dlatego nasze budynki pod tym względem od dawna wyprzedzały rynek. Nasza firma ma doświadczenie oraz zaplecze techniczne i finansowe, aby rozwijać nową generację biurowców. Nowo powstające budynki będą musiały uwzględniać ten aspekt, o którym mówiłem wcześniej, zwłaszcza temat kryzysu klimatycznego, który staje się palącym problemem społecznym już nie tylko z perspektywy deklaracji korporacji, ale i przeciętnych ludzi. Z naszych badań wynika, że 65% pracowników w regionie CEE chce pracować w certyfikowanym, zrównoważonym biurze. Wzrost zasobów powierzchni biurowych to kilkanaście procent rocznie, ale nadal dużo jest starych biurowców, które nie są dostosowane do obecnych wymagań. Przewidujemy migrację najemców do nowych budynków, które lepiej odpowiadają na ich potrzeby.

Bardzo często, w kontekście biur, mówi się o rosnącym znaczeniu sektora usług biznesowych w Polsce, ale i w regionie CEE. Czy spodziewacie się Państwo jakiejś istotnej zmiany po pandemii?

Zgodnie z naszym ostatnim raportem „100 najważniejszych trendów w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej”, współtworzonym z centrum analitycznym SpotData, ten kierunek rozwoju utrzyma się w perspektywie długoterminowej. Główne inwestycje zagraniczne w regionie CEE od lat dotyczą obszaru finansów, usług biznesowych i technologii. Ponadto większość nowych inwestycji dotyczy tzw. sektora KIS, czyli usług opartych na wiedzy – w ciągu następnych dziesięciu lat spodziewany jest wzrost takich inwestycji. Przyspieszenie cyfryzacji pracy, które nastąpiło w całej Europie w związku z pandemią koronawirusa, sprawiło, że jeszcze bardziej opłaca się przenosić usługi biznesowe z Europy Północnej i Zachodniej do takich miast, jak Bratysława, Praga, Budapeszt, Warszawa, Bukareszt. Poza tym pamiętajmy, że pandemia Covid-19 wystawiła na próbę logistykę i łańcuchy dostaw na całym świecie. To może oznaczać przyspieszenie trendu tzw. nearshoringu, czyli lokowania działalności w bliższych krajach, a Polska może okazać się jednym z beneficjentów tego trendu. To wszystko ma bezpośredni wpływ na popyt na powierzchnie biurowe w regionie.

Dziś szczególnie często mówi się o bezpieczeństwie w biurach, ale zwraca się uwagę również na inne aspekty. Jak wygląda obecnie projektowanie przestrzeni biurowych w świetle zrównoważonego rozwoju czy rosnącego znaczenia well-beingu?

Pandemia wywarła pozytywny wpływ na popularność niektórych zjawisk i trendów. To, co kiedyś było uważane za wyjątkowe rozwiązanie, teraz stało się standardem. Jeszcze większego znaczenia nabrał czynnik ludzki. Kluczowe jest postrzeganie biur jako czegoś więcej niż tylko miejsca, gdzie pracownicy mogą usiąść przy biurku z laptopem i pracować. Chodzi o tworzenie przestrzeni, w których będą mogli czuć się bezpiecznie i dobrze pod każdym względem – zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Tworząc takie miejsce, trzeba pamiętać o wielu aspektach: jakości powietrza, przyjaznym oświetleniu, dobrej akustyce, wygodnych i ergonomicznych meblach, zielonych przestrzeniach czy miejscach, które będą sprzyjały interakcjom i integracji pracowników. Równocześnie przestrzenie biurowe muszą być dostosowane do obecnych procedur związanych z bezpieczeństwem, tak aby minimalizować zagrożenia związane z pandemią. Objawia się to też w takich kwestiach, jak choćby umieszczenie oznaczeń z zaleceniami właściwymi dla konkretnego pomieszczenia (np. informacji o maksymalnej liczbie osób w salce konferencyjnej) czy zapewnienie przestrzeni do pracy indywidualnej (np. małych salek).

Zapewnienie bezpieczeństwa i optymalnych warunków dla użytkowników budynków od zawsze traktujemy w Skanska priorytetowo. Wdrożyliśmy wiele rozwiązań, które wspierają zarządzanie budynkiem i konkretnymi aspektami, np. oświetleniem czy cyrkulacją powietrza. Nasze biurowce są też wyposażone w wiele bezdotykowych rozwiązań w ramach systemu Connected by Skanska, które wprowadziliśmy jeszcze przed rozpoczęciem pandemii.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska KPMG raportuje, CEE walczy ze skutkami pandemii

schedule 07 grudnia 2021
Opr./edited by JC

W I półroczu 2021 roku inwestycje w sektorze nieruchomości w Polsce stanowiły ponad połowę całkowitego wolumenu transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Materiał partnera

Polska INWI oferuje pracownikom udziały i szuka co-founderów

schedule 06 grudnia 2021
Eurobuild CEE

Nowoczesne systemy motywacyjne dostrzegają zależności pomiędzy zaangażowaniem pracownika wykazującym inicjatywę a zyskiem firmy. Większa motywacja przekłada się na realnie lepsze wyniki. Daniel Radkiewicz, prezes INWI, polskiej spółki, która zrewolucjonizowała rynek nieruchomości, jest o tym przekonany.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Produkują silniki w Beskidach

schedule 07 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Valeo Siemens eAutomotive, dostawca silników i technologii do samochodów elektrycznych oraz hybrydowych, uruchomił fabrykę w kompleksie 7R Park Beskid II w Czechowicach-Dziedzicach. Zakład produkcyjny, razem z częścią biurową i laboratoryjną, zajmuje ponad 33 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Coraz mniej wolnych biurek

schedule 07 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Zasoby biur elastycznych w Polsce wzrosły sześciokrotnie od 2015 roku. Zróżnicowany rynek doskonale odpowiada na oczekiwania wielu branż, od małych firm po korporacje. W związku z wyhamowaniem ekspansji operatorów „flexów”, coraz mniej biurek pozostaje do dyspozycji najemców zarówno w stolicy, jak i na głównych rynkach biurowych w regionach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Ekspansja w Globalworth Tower

schedule 07 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Firma Prime Kapital przedłużyła umowę najmu w Globalworth Tower w Bukareszcie i podpisała nową umowę na dodatkowe blisko 2 tys. mkw. powierzchni biurowej na kolejne pięć lat. Tym samym Prime Kapital zajmie w biurowcu łącznie ponad 3 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Kolejne kilometry Via Carpatii gotowe

schedule 07 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Kierowcy mogą korzystać z prawie 30 kilometrów drogi ekspresowej S19 od węzła Rudnik nad Sanem do węzła Łowisko (dotychczasowa nazwa - węzeł Kamień). Całkowity koszt projektu to ponad 1,3 mld zł, a wysokość dofinansowania UE stanowi ponad 587 mln zł.

Rynek mieszkaniowy

Polska Vinci buduje w Warszawie

schedule 07 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Spółka Vinci Immobilier Polska uzyskała pozwolenie na budowę najnowszej inwestycji Kaskady Krakowska. Rozpoczęła się też przedsprzedaż lokali. Dziewięciopiętrowy budynek powstaje przy Alei Krakowskiej 285 na styku Włoch i Ochoty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pokazy kulinarne w Wilanowie

schedule 07 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Marka Miele uruchomiła w warszawskim Wilanowie Miele Experience Center. Salon o powierzchni 65 mkw. mieści się w Royal Wilanów. W punkcie klienci mogą poznać i przetestować urządzenia. To już drugi salon Miele w Warszawie.

Style i wnętrza

Polska Nowy lokator w CitySpace

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Pontica Solutions otworzyło biuro w krakowskim centrum CitySpace w O3 Business Campus i planuje dalszą ekspansję.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Allegro bierze (jeszcze) więcej

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Największy najemca Fabryki Norblina – grupa Allegro – zdecydował się powiększyć dotychczasową przestrzeń i wynajął ostatnie wolne powierzchnie biurowe w kompleksie – dwa piętra w budynku Galwan o łącznej powierzchni blisko 7,8 tys. mkw. Dzięki tej transakcji zakończyła się komercjalizacja biur w inwestycji Capital Parku na warszawskiej Woli.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zendesk z widokiem na Wawel

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Firma Zendesk wprowadzi się do krakowskiego biurowca MK29 w Krakowie, w którym zajmie dwa piętra o łącznej powierzchni niemal 3,4 tys. mkw. Biurowiec zostanie oddany do użytku w I kwartale 2022 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Protetycy w Koneserze

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie zadebiutowało ponad 300-metrowe Laboratorium Protetyczne Medicover „Rytuał Uśmiechu”. To pierwsza tego typu pracownia w portfolio sieci.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Nowa twarz Polonii

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Stadion z trybunami, hala sportowa, Centrum Wsparcia Sportu, plac z fontanną i kawiarniami – tak będzie wyglądał Ośrodek Polonia przy Konwiktorskiej 6. Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał umowę na projekt kompleksu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W Jurajskiej za pół ceny

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

W częstochowskiej Galerii Jurajskiej zadebiutował właśnie pierwszy w mieście i zarazem największy w woj. śląskim sklep sieci HalfPrice. Salon ma prawie 2,2 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karl Lagerfeld w Factory

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by MR

W krakowskim Factory zadebiutował salon outletowy Karla Lagerfelda. Wśród nowości  w sieci zarządzanych przez Neinver outletów znalazł się też sklep z kosmetykami marek premium The Cosmetics Company Store, salony z bielizną oraz sklepy z obuwiem.  

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dyson się odświeża

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Marka Dyson otworzyła zrewitalizowaną, największą w Polsce strefę demonstracyjną w centrum handlowym Atrium Promenada na warszawskiej Pradze.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska The Park Kraków bliżej premiery

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Pierwszy z ośmiu budynków biurowych powstających w ramach inwestycji The Park Kraków osiągnął 80 proc. zaawansowania budowy. Prace mają zakończyć się na przełomie 2021 i 2022 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska W budowie najwięcej w historii

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Rynek nieruchomości magazynowych nie zwalnia tempa, wynika z najnowszego raportu firmy Savills. W budowie znajduje się obecnie największa w historii podaż nowej powierzchni, a popyt zmierza do pobicia rekordu na koniec roku. W kolejce po wynajęte obiekty ustawiają się inwestorzy z całego świata. Sektor logistyczny po trzech pierwszych kwartałach stanowi blisko połowę całkowitej wartości transakcji na rynku inwestycyjnym w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe przestrzenie dla MMC

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Firma Marsh McLennan (MMC) wynajęła nowe biura oraz przedłużyła dotychczasowe umowy najmu, dotyczące łącznie 4 tys. mkw. powierzchni biurowej w Polsce.

Zielone budownictwo

Polska Platyna dla biurowca Skanski

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Biurowiec Generation Park Y, zrealizowany przez Skanskę na warszawskiej Woli, otrzymał certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum. To międzynarodowy system oceny budynków, dotyczący m.in. oszczędności energii i redukcji zużycia wody, która w efekcie ma wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Najnowsze w Materiał partnera

schedule 08 listopada 2021

Zrównoważone przyciąganie

Z naszych badań wynika, że 65% pracowników w regionie CEE chce pracować w certyfikowanym, zrównoważonym biurze. Przewidujemy migrację najemców do nowych budynków, które lepiej odpowiadają na ich potrzeby – zapowiada Paweł Warda z firmy Skanska Commercial Development Europe

schedule 26 października 2021

Spacerem przez Varso

WIREP (Women in Real Estate in Poland) Property Walk 2021 już za nami, tym razem członkinie oraz tegoroczni partnerzy wydarzenia spotkali się w kompleksie Varso Place.

schedule 22 października 2021

MAPIC wraca do Cannes

Podczas wrześniowych edycji MIPIM w Cannes i Mapic Italy w Mediolanie opuściliśmy wirtualną przestrzeń. To doświadczenie fizycznej obecności i żywego kontaktu potwierdziło, jak bardzo potrzebujemy i jak bardzo tęskniliśmy za powrotem do dynamicznej, wielowymiarowej i bezpośredniej komunikacji, społecznej i biznesowej

schedule 15 października 2021

Warto się przejść po Promenadzie

W ostatnim czasie Atrium Promenada znacząco wzmocniła swoje portfolio. W jednym z flagowych obiektów handlowych Grupy Atrium otwarto lokal amerykańskiej marki Guess w nowym koncepcie handlowym. Ofertę galerii wzbogaciła także DUKA. Swój pierwszy lokal w prawobrzeżnej części Warszawy otworzyła ponadto szkoła tańca Egurrola Dance Kids.

schedule 12 października 2021

Centra handlowe stawiają na coworking

Raporty branżowe jasno wskazują, że pracownicy oczekują miejsc pracy możliwie blisko domu, przez co firmy oraz korporacje stawiają na multilokalizacje. Świetnie wyposażone, nowoczesne przestrzenie coworkingowe to przyszłość wielokanałowych centrów handlowych. 

schedule 02 września 2021

Gdyńska Marina Yacht Park wpisuje się w światowe trendy urbanistyczne

Na Molo Rybackim w centrum Gdyni powstał nowatorski projekt architektoniczny, łączący funkcje miejskie i rekreacyjne. Ta niedostępna wcześniej część miasta przekształca się w nowoczesną nadmorską dzielnicę otwartą dla mieszkańców, turystów i żeglarzy.

schedule 31 sierpnia 2021

Zawsze komfortowo i na poziomie

Ziv Zviel, CEO Atlas Estates, mówi "Eurobuildowi" o planach firmy dotyczących rynku nieruchomości mieszkaniowych, o najlepszych inwestycjach oraz o przyszłości rynku

schedule 21 lipca 2021

Twój nowy flex, Twoi nowi najemcy

Popyt na coworking nieustająco rośnie, bo w niepewnych czasach najemcy doceniają krótkie umowy i gotowe rozwiązania. Wielu właściciele powierzchni dostrzegło na tym rynku szansę dla siebie. I właśnie do nich skierowana jest usługa tworzenia, komercjalizacji i zarządzania elastycznymi biurami, którą oferuje firma Własne B.

schedule 29 czerwca 2021

Relaks na najwyższym poziomie

O idealnym odpoczynku dla ciała i ducha mówi "Eurobuildowi" Michał Wuczyński, general manager obiektu Poziom 511 Hotel Design & SPA****, który mieści się w Podzamczu k. Ogrodzieńca, w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

schedule 14 czerwca 2021

Skracanie łańcuchów dostaw a inwestycje zagraniczne

Ubiegłoroczne wydarzenia związane z pandemią uwypukliły niebezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem długich łańcuchów dostaw oraz były impulsem do wznowienia dyskusji o ich skracaniu oraz wyborze lokalizacji przedsiębiorstw. W efekcie w skali globalnej zmianom podlegają kierunki inwestycji zagranicznych. 

schedule 18 maja 2021

Pół wieku trendsettingu

Po 20 latach budowania pozycji wiodącego gracza na polskim rynku producentów drzwi i ponad 6 tys. zrealizowanych projektów w prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych, biurowych oraz użyteczności publicznej – wciąż mamy apetyt na więcej! – deklaruje w wywiadzie dla „Eurobuildu” Anna Gałązka, CFO Dierre Polska

schedule 17 maja 2021

Polskie firmy budowlane podbijają Zachód

Polska branża budowlana jest jednym z tych sektorów gospodarki, który od lat prężnie się rozwija. Wiele przedsiębiorstw po latach aktywności na rynku polskim decyduje się na ekspansję zagraniczną – nie tylko w formie eksportu, ale także inwestując poza granicami kraju. Przykładami takich firm są Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex oraz Victoria Dom – spółki, które zainwestowały w Niemczech korzystając z oferty Funduszu Ekspansji Zagranicznej.

schedule 22 marca 2021

Nadal tęsknimy za biurem

Globalworth rusza z drugą edycją akcji "Tęsknię za biurem", skierowaną do wszystkich osób, które od dawna pracują w domach i którym brakuje interakcji z ludźmi w tradycyjnych miejscach pracy. O szczegółach akcji, która objęła całą Polskę i Rumunię, mówi Paweł Słupski.

schedule 03 marca 2021

Plac Unii – nowa jakość biur na stołecznej mapie

W Placu Unii trwa modernizacja poziomu +1, w ramach której warszawski obiekt wielofunkcyjny zaoferuje już w tym roku dodatkowe 5 tys. mkw. GLA nowoczesnej powierzchni biurowej, dzięki czemu łączna powierzchnia biurowa w budynku wynosić będzie 48 tys. mkw. O nowych rozwiązaniach rozmawiamy z Anną Szelc, dyrektor Asset Management w Invesco Real Estate.

schedule 16 października 2020

Dni pełne BIM-u

Pięć intensywnych dni, 35 sesji tematycznych, 44 prelegentów, blisko 1000 uczestników – tak w statystykach prezentuje się zakończona 9 października wirtualna konferencja BIM Days 2020 | Cyfrowa Budowa 4.0.

schedule 16 października 2020

Zapraszamy na Galę PRCH Retail Awards

Święto branży nieruchomości komercyjnych już 5 listopada! Zapraszamy na Galę PRCH Retail Awards! Eurobuild CEE został patronem medialnym wydarzenia.

Kategorie