EN

Zrównoważone przyciąganie

Materiał partnera
Z naszych badań wynika, że 65% pracowników w regionie CEE chce pracować w certyfikowanym, zrównoważonym biurze. Przewidujemy migrację najemców do nowych budynków, które lepiej odpowiadają na ich potrzeby – zapowiada Paweł Warda z firmy Skanska Commercial Development Europe

Jakie wnioski wyciągnęła Skanska po 1,5 roku pandemii? Czy coś zmieniło się w waszym podejściu do biznesu?

Paweł Warda, wiceprezes ds. operacyjnych w Polsce, członek zarządu, Skanska Commercial Development Europe: Pandemia była i jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich, nie tylko na poziomie biznesowym. Myślę, że jako Skanska poradziliśmy sobie z nim bardzo dobrze. Byliśmy w stanie szybko zaadaptować się do nowych warunków. Dużą przewagę daje nasz model finansowy oparty na własnym kapitale. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić stabilność naszym partnerom biznesowym – zarówno pod kątem finansowym, jak i wykonawczym, a to dzięki wyłącznej realizacji naszych inwestycji w ramach grupy Skanska. Na pewno zauważyliśmy ogólny wzrost znaczenia wartości, które obraliśmy za priorytet już kilka lat temu. Szeroko pojęta troska o zdrowie, środowisko i życie, ujęta w naszej strategii jako „Care for Life”, nabrała nowego wymiaru. Podejście to okazało się słuszne i pozwoliło skutecznie zareagować na pandemię, czego efektem było wprowadzenie udoskonalonych standardów bezpieczeństwa i higieny oraz wdrożenie „Care for Life Office Concept”. To rozwiązanie, które pozwala kompleksowo dostosować powierzchnię biurową do obecnej sytuacji i wymagań użytkowników.

Od początku pandemii rozpoczęliście 8 nowych projektów na 7 rynkach w 4 krajach CEE. W Polsce sporo z nich wystartowało w miastach regionalnych. Czy uważacie, że sytuacja w mniejszych miastach ustabilizowała się na tyle, aby ponownie lokować w nich inwestycje?

Do poszczególnych rynków podchodzimy indywidualnie, ponieważ każdy z nich ma swoją specyfikę i inne perspektywy. Na pewno nie powinniśmy uogólniać i zakładać, że wszystkie rynki regionalne należy traktować w ten sam sposób. Od momentu rozpoczęcia pandemii obserwujemy zachwianie, jeśli chodzi o najem powierzchni. Oczywiście przekłada się to na sytuację deweloperów. Są miasta, gdzie liczba realizowanych projektów na rynku w połączeniu ze skutkami pandemii wpłynęły na wzrost wskaźników pustostanów do stosunkowo wysokich poziomów. Natomiast są też regiony, w których mamy bardzo mocną pozycję, wynajmujemy kolejne powierzchnie biurowe, tam rozpoczęliśmy inwestycje i będziemy ruszać z kolejnymi projektami. Wszystkie rynki obserwujemy bardzo dokładnie, bo, proszę pamiętać, że dla nas pełen proces inwestycyjny trwa zwykle powyżej trzech lat (a często jest to pięć lat i więcej), tak że budowanie naszej pozycji w przyszłości musi się odbywać już dziś. Dlatego jesteśmy aktywni też na rynkach, które mimo obecnie trudniejszej sytuacji będą naszym zdaniem bardzo atrakcyjne dla najemców i inwestorów w niedalekiej przyszłości.

Jakie są Wasze przewidywania długoterminowe w zakresie popytu powierzchni biurowej w najbliższych latach? Czy czeka nas jakaś strukturalna zmiana na rynku?

Sporo firm jest teraz w trakcie redefiniowania swojego sposobu pracy. Nie spodziewałbym się, że w przeciągu najbliższych miesięcy znajdziemy odpowiedź na to, jak będzie ostatecznie wyglądał biurowy świat postpandemiczny. To dłuższy proces, który być może przekształci się w niekończącą się ewolucję, która była zauważalna już przed pandemią, ale koronawirus mocno ją przyspieszył. Obecnie duża część najemców koncentrowała się na tym, aby zabezpieczyć działalność operacyjną na najbliższe 12-36 miesięcy po to, aby właśnie móc spokojnie zredefiniować swoje potrzeby pod kątem pracy hybrydowej w dłuższej perspektywie. Wyników tego procesu dziś jeszcze nie znamy, ale już możemy wyciągnąć pierwsze wnioski, w którą stronę ta zmiana będzie zmierzać. Widoczna jest tendencja, żeby lekko ograniczać powierzchnię biura, ale zadbać o zdecydowanie lepszą jego jakość. Chodzi o dostarczenie zrównoważonej powierzchni biurowej, która zapewnia zdrowe środowisko pracy, wspiera nowy model elastycznego funkcjonowania firm, a przy tym musi być atrakcyjnym miejscem, dobrze skomunikowanym, z ciekawym mikrootoczeniem. Kluczowa zmiana jest taka, że kiedyś biurowce musiały koncentrować się głównie na firmach, a teraz muszą skupić się na człowieku jako takim, być też atrakcyjne dla użytkownika, aby przyciągnąć go do postpandemicznego biura.

Jak odpowiedzą na to deweloperzy?

Jako Skanska cieszymy się z kierunku, w którym zmierza rynek. Już wiele lat temu widzieliśmy, że przyszłość branży leży w obszarze zrównoważonego rozwoju, tworzenia zdrowych i przyjaznych przestrzeni, dlatego nasze budynki pod tym względem od dawna wyprzedzały rynek. Nasza firma ma doświadczenie oraz zaplecze techniczne i finansowe, aby rozwijać nową generację biurowców. Nowo powstające budynki będą musiały uwzględniać ten aspekt, o którym mówiłem wcześniej, zwłaszcza temat kryzysu klimatycznego, który staje się palącym problemem społecznym już nie tylko z perspektywy deklaracji korporacji, ale i przeciętnych ludzi. Z naszych badań wynika, że 65% pracowników w regionie CEE chce pracować w certyfikowanym, zrównoważonym biurze. Wzrost zasobów powierzchni biurowych to kilkanaście procent rocznie, ale nadal dużo jest starych biurowców, które nie są dostosowane do obecnych wymagań. Przewidujemy migrację najemców do nowych budynków, które lepiej odpowiadają na ich potrzeby.

Bardzo często, w kontekście biur, mówi się o rosnącym znaczeniu sektora usług biznesowych w Polsce, ale i w regionie CEE. Czy spodziewacie się Państwo jakiejś istotnej zmiany po pandemii?

Zgodnie z naszym ostatnim raportem „100 najważniejszych trendów w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej”, współtworzonym z centrum analitycznym SpotData, ten kierunek rozwoju utrzyma się w perspektywie długoterminowej. Główne inwestycje zagraniczne w regionie CEE od lat dotyczą obszaru finansów, usług biznesowych i technologii. Ponadto większość nowych inwestycji dotyczy tzw. sektora KIS, czyli usług opartych na wiedzy – w ciągu następnych dziesięciu lat spodziewany jest wzrost takich inwestycji. Przyspieszenie cyfryzacji pracy, które nastąpiło w całej Europie w związku z pandemią koronawirusa, sprawiło, że jeszcze bardziej opłaca się przenosić usługi biznesowe z Europy Północnej i Zachodniej do takich miast, jak Bratysława, Praga, Budapeszt, Warszawa, Bukareszt. Poza tym pamiętajmy, że pandemia Covid-19 wystawiła na próbę logistykę i łańcuchy dostaw na całym świecie. To może oznaczać przyspieszenie trendu tzw. nearshoringu, czyli lokowania działalności w bliższych krajach, a Polska może okazać się jednym z beneficjentów tego trendu. To wszystko ma bezpośredni wpływ na popyt na powierzchnie biurowe w regionie.

Dziś szczególnie często mówi się o bezpieczeństwie w biurach, ale zwraca się uwagę również na inne aspekty. Jak wygląda obecnie projektowanie przestrzeni biurowych w świetle zrównoważonego rozwoju czy rosnącego znaczenia well-beingu?

Pandemia wywarła pozytywny wpływ na popularność niektórych zjawisk i trendów. To, co kiedyś było uważane za wyjątkowe rozwiązanie, teraz stało się standardem. Jeszcze większego znaczenia nabrał czynnik ludzki. Kluczowe jest postrzeganie biur jako czegoś więcej niż tylko miejsca, gdzie pracownicy mogą usiąść przy biurku z laptopem i pracować. Chodzi o tworzenie przestrzeni, w których będą mogli czuć się bezpiecznie i dobrze pod każdym względem – zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Tworząc takie miejsce, trzeba pamiętać o wielu aspektach: jakości powietrza, przyjaznym oświetleniu, dobrej akustyce, wygodnych i ergonomicznych meblach, zielonych przestrzeniach czy miejscach, które będą sprzyjały interakcjom i integracji pracowników. Równocześnie przestrzenie biurowe muszą być dostosowane do obecnych procedur związanych z bezpieczeństwem, tak aby minimalizować zagrożenia związane z pandemią. Objawia się to też w takich kwestiach, jak choćby umieszczenie oznaczeń z zaleceniami właściwymi dla konkretnego pomieszczenia (np. informacji o maksymalnej liczbie osób w salce konferencyjnej) czy zapewnienie przestrzeni do pracy indywidualnej (np. małych salek).

Zapewnienie bezpieczeństwa i optymalnych warunków dla użytkowników budynków od zawsze traktujemy w Skanska priorytetowo. Wdrożyliśmy wiele rozwiązań, które wspierają zarządzanie budynkiem i konkretnymi aspektami, np. oświetleniem czy cyrkulacją powietrza. Nasze biurowce są też wyposażone w wiele bezdotykowych rozwiązań w ramach systemu Connected by Skanska, które wprowadziliśmy jeszcze przed rozpoczęciem pandemii.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Carrefour sprzedany

schedule 25 maja 2022
Opr./edited by AKL

Carrefour Polska został sprzedany — czytamy w serwisie dlahandlu.pl. Nowym właścicielem został fundusz Mid Europa Partners, który jest jednym z akcjonariuszy Allegro.

Hotele

Niemcy Na bal w Marriotcie w Bawarii

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by MR

Marriott International ogłosiła plany dotyczące wybudowania hotelu Munich Marriott City West. Hotel w dzielnicy Westend ma oferować około 400 pokoi oraz 5 tys. publicznej przestrzeni, której większość zajmie centrum konferencyjne.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przeprowadzki w warszawskich biurach

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by MR

Nowi klienci, w tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, skorzystali z usług kancelarii Brochocki wynajmując około 1,6 tys. mkw. w warszawskich biurowcach.

Rynek mieszkaniowy

Polska Marvipol buduje w Gdańsku

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by AKL

Marvipol Development wchodzi na rynek z nową inwestycją mieszkaniową. W gdańskiej dzielnicy Olszynka powstanie Motława Garden, projekt oparty na koncepcji miasta-ogrodu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi przy Daszyńskim

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by AKL

Do budynku biurowego Crown Square, zlokalizowanego w Warszawie, przy stacji metra Rondo Daszyńskiego, wprowadzą się trzy nowe firmy: Foodcom, Orifarm i Avenga.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska MLP wynajmuje i buduje pod Poznaniem

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by MR

BIMs Plus Poznań wynajęło 4,7 tys. mkw. w parku logistycznym MLP Poznań West. Firma wprowadziła się do już gotowego obiektu, który został oddany do użytku w kwietniu 2022 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zakątek Cybisa gotowy po dziewięciu latach

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by MR

Spółka z grupy kapitałowej Profbud zakończyła budowę osiedla Zakątek Cybisa na warszawskim Ursynowie i uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Pierwotny deweloper, spółka Włodarzewska, zaczął sprzedaż mieszkań w 2013 roku, ale ze względu na późniejsze problemy finansowe ogłosił upadłość.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kolejny lokator w L'uni

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by JC

Biurowiec L'uni, położony w centrum Wrocławia, powiększa grono swoich najemców. Już w sierpniu wprowadzi się do niego firma z branży informatycznej. Biuro o powierzchni 350 mkw. powstanie w dawnym budynku Wydziału Farmacji Akademii Medycznej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tysiąc metrów dla Andersena

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by JC

Firma IT Andersen wybrała kompleks Fabryczna Office Park przy al. Pokoju na siedzibę krakowskiego oddziału w Polsce. Spółka planuje wprowadzić się do nowego biura jeszcze w tym miesiącu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Logistyka wolniej, ale do przodu

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by JC

W I kwartale 2022 roku wolumen transakcji inwestycyjnych na polskim rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych wyniósł 191 mln euro. Jak wynika z raportu 7R i Colliers „Branża logistyczno-przemysłowa. Kierunki rozwoju z perspektywy 2022 roku", choć obecna sytuacja gospodarcza oraz geopolityczna stawiają przed branżą logistyczną kolejne wyzwania, to w dłuższej perspektywie nie spowoduje to większych zmian pod względem wolumenu popytu i podaży. Tempo wzrostu tej części rynku może jednak być niższe niż w poprzednich latach.

Infrastruktura

Polska Lublin i Rzeszów połączone ekspresówką

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by AKL

W miniony weekend GDDKiA udostępniła do ruchu około 20-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem. Był to ostatni fragment szlaku Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mindspace Koszyki z nowym najemcą

schedule 24 maja 2022
Opr./edited by AKL

Grupa LeoVegas, szwedzka firma z sektora iGamingu, otwiera swoje pierwsze biuro w Warszawie. Na nowe centrum technologiczne grupy wybrano Mindspace Koszyki, oferujące butikową powierzchnię biurową typu flex w centrum stolicy. LeoVegas zdecydował się wynająć w Mindspace biuro dla 60 osób, które będą pracowały w trybie hybrydowym.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Xiaomi zamieszka w Świecku

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by JC

Xiaomi otworzyło nowe centrum logistyczne i halę magazynową w Świecku, w powiecie słubickim. Inwestycja ma usprawnić spedycję urządzeń, głównie telewizorów, na terenie Polski i UE.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska JLL zadba o retail we Wrocławiu

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by JC

Grupa Adventum powierzyła doradcom JLL komercjalizację części handlowo-usługowych wielofunkcyjnego kompleksu Sky Tower we Wrocławiu. Ponad 200-metrowy budynek jest pierwszym wrocławskim drapaczem chmur.

Hotele

Polska Lublin z nowym hotelem

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

Sieć B&B Hotels kontynuuje rozwój w Polsce, otwierając dziewiąty obiekt w naszym kraju. Pierwszych gości przyjął B&B Lublin Centrum. Pozostałe hotele działają we Wrocławiu, w Warszawie, Toruniu, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Nowym Targu oraz Rzeszowie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Spedycja i logistyka w Będzinie

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by MR

Firma VGL Solid Group, polski operator logistyczny, renegocjowała umowę najmu i powiększyła powierzchnię w Mapletree Park Będzin. Najemca zajmuje obecnie około 4,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Tensor w nowych rękach

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Greenstone Asset Management, działająca w imieniu EuroEast B.V., sprzedała gdyński kompleks biurowy Tensor Office Park do JV zarządzanego przez czeski fundusz Investika realitní fond oraz Bud Holdings.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dom Development sprzedaje za gotówkę

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by MR

Grupa kapitałowa Dom Development w I kwartale 2022 roku osiągnęła 727 mln zł przychodów ze sprzedaży i 142 mln zł zysku netto. Marża brutto grupy utrzymała się na poziomie 32,2 proc. Sprzedaż wyniosła 758 lokali netto, przy rekordowym, 58-procentowym, udziale transakcji gotówkowych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ursa Sky gotowe

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by JC

Ursa, największy projekt Unidevelopment w Warszawie, został zrealizowany. W inwestycji pozostało jeszcze kilka wolnych mieszkań. Deweloper zrealizował kolejne etapy osiedla w oparciu o koncepcję smart city, która bazuje na założeniach zrównoważonego rozwoju przestrzeni miejskiej. 

Rynek mieszkaniowy

Polska LivUp po raz drugi w Warszawie

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

Nowa inwestycja LivUp jest już w pełni wynajęta. Najemcami Puławskiej 186 są głównie klienci korporacyjni. Inwestycja mieści się u zbiegu ul. Puławskiej i Al. Niepodległości na warszawskim Mokotowie. W 16-piętrowym budynku jest 206 mieszkań, a także cztery lokale usługowe.

Najnowsze w Materiał partnera

schedule 18 maja 2022

MK Dach na sportowo

MK Dach System Sp. z o. o. ma przyjemność zaprosić do uczestnictwa w dwóch równolegle odbywających się wydarzeniach organizowanych przez Eurobuild CEE – 21. Dorocznym Turnieju Golfa oraz 17. Dorocznym Turnieju Tenisa dla branży nieruchomości.

schedule 04 kwietnia 2022

Coworking w Atlas Tower

W czasach niepewnej sytuacji pandemicznej i związanymi z nią obostrzeniami, coraz większą popularnością cieszą się biura coworkingowe, zapewniające znacznie większą elastyczność i swobodę najemcom. Dodajmy do tego skomplikowane prawo podatkowe dla przedsiębiorców i jasne staje się, czego małe i średnie firmy obecnie potrzebują – wsparcia merytorycznego i przestrzeni dostosowanej do ich potrzeb.

schedule 22 marca 2022

Trójmiasto przyciąga skandynawskim klimatem

Za chwilę miną dwa lata od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce. Co można powiedzieć o aktualnej kondycji naszego rynku biurowego?

schedule 01 lutego 2022

CMS z rozbudowanym zespołem nieruchomości i budownictwa

Ponad 40 specjalistów, w tym 5 partnerów, tworzy praktykę nieruchomości i budownictwa kancelarii CMS. Powstał jeden z największych i najbardziej doświadczonych zespołów tego sektora w Polsce.

schedule 01 lutego 2022

Jak wrócić do biura w dobrej kondycji?

Skanska przeprowadziła już trzecie badanie, które dotyczyło powrotu do biur w czterech krajach – w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech. Poprzednie edycje koncentrowały się na potrzebach pracowników oraz ich oczekiwaniach względem biur w nowej rzeczywistości. Tym razem deweloper skupił się na badaniu wpływu pandemii na zdrowie psychiczne i dobrostan użytkowników biur.

schedule 06 grudnia 2021

INWI oferuje pracownikom udziały i szuka co-founderów

Nowoczesne systemy motywacyjne dostrzegają zależności pomiędzy zaangażowaniem pracownika wykazującym inicjatywę a zyskiem firmy. Większa motywacja przekłada się na realnie lepsze wyniki. Daniel Radkiewicz, prezes INWI, polskiej spółki, która zrewolucjonizowała rynek nieruchomości, jest o tym przekonany.

schedule 08 listopada 2021

Zrównoważone przyciąganie

Z naszych badań wynika, że 65% pracowników w regionie CEE chce pracować w certyfikowanym, zrównoważonym biurze. Przewidujemy migrację najemców do nowych budynków, które lepiej odpowiadają na ich potrzeby – zapowiada Paweł Warda z firmy Skanska Commercial Development Europe

schedule 26 października 2021

Spacerem przez Varso

WIREP (Women in Real Estate in Poland) Property Walk 2021 już za nami, tym razem członkinie oraz tegoroczni partnerzy wydarzenia spotkali się w kompleksie Varso Place.

schedule 22 października 2021

MAPIC wraca do Cannes

Podczas wrześniowych edycji MIPIM w Cannes i Mapic Italy w Mediolanie opuściliśmy wirtualną przestrzeń. To doświadczenie fizycznej obecności i żywego kontaktu potwierdziło, jak bardzo potrzebujemy i jak bardzo tęskniliśmy za powrotem do dynamicznej, wielowymiarowej i bezpośredniej komunikacji, społecznej i biznesowej

schedule 15 października 2021

Warto się przejść po Promenadzie

W ostatnim czasie Atrium Promenada znacząco wzmocniła swoje portfolio. W jednym z flagowych obiektów handlowych Grupy Atrium otwarto lokal amerykańskiej marki Guess w nowym koncepcie handlowym. Ofertę galerii wzbogaciła także DUKA. Swój pierwszy lokal w prawobrzeżnej części Warszawy otworzyła ponadto szkoła tańca Egurrola Dance Kids.

schedule 12 października 2021

Centra handlowe stawiają na coworking

Raporty branżowe jasno wskazują, że pracownicy oczekują miejsc pracy możliwie blisko domu, przez co firmy oraz korporacje stawiają na multilokalizacje. Świetnie wyposażone, nowoczesne przestrzenie coworkingowe to przyszłość wielokanałowych centrów handlowych. 

schedule 02 września 2021

Gdyńska Marina Yacht Park wpisuje się w światowe trendy urbanistyczne

Na Molo Rybackim w centrum Gdyni powstał nowatorski projekt architektoniczny, łączący funkcje miejskie i rekreacyjne. Ta niedostępna wcześniej część miasta przekształca się w nowoczesną nadmorską dzielnicę otwartą dla mieszkańców, turystów i żeglarzy.

schedule 31 sierpnia 2021

Zawsze komfortowo i na poziomie

Ziv Zviel, CEO Atlas Estates, mówi "Eurobuildowi" o planach firmy dotyczących rynku nieruchomości mieszkaniowych, o najlepszych inwestycjach oraz o przyszłości rynku

schedule 21 lipca 2021

Twój nowy flex, Twoi nowi najemcy

Popyt na coworking nieustająco rośnie, bo w niepewnych czasach najemcy doceniają krótkie umowy i gotowe rozwiązania. Wielu właściciele powierzchni dostrzegło na tym rynku szansę dla siebie. I właśnie do nich skierowana jest usługa tworzenia, komercjalizacji i zarządzania elastycznymi biurami, którą oferuje firma Własne B.

schedule 29 czerwca 2021

Relaks na najwyższym poziomie

O idealnym odpoczynku dla ciała i ducha mówi "Eurobuildowi" Michał Wuczyński, general manager obiektu Poziom 511 Hotel Design & SPA****, który mieści się w Podzamczu k. Ogrodzieńca, w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

schedule 14 czerwca 2021

Skracanie łańcuchów dostaw a inwestycje zagraniczne

Ubiegłoroczne wydarzenia związane z pandemią uwypukliły niebezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem długich łańcuchów dostaw oraz były impulsem do wznowienia dyskusji o ich skracaniu oraz wyborze lokalizacji przedsiębiorstw. W efekcie w skali globalnej zmianom podlegają kierunki inwestycji zagranicznych. 

schedule 18 maja 2021

Pół wieku trendsettingu

Po 20 latach budowania pozycji wiodącego gracza na polskim rynku producentów drzwi i ponad 6 tys. zrealizowanych projektów w prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych, biurowych oraz użyteczności publicznej – wciąż mamy apetyt na więcej! – deklaruje w wywiadzie dla „Eurobuildu” Anna Gałązka, CFO Dierre Polska

schedule 17 maja 2021

Polskie firmy budowlane podbijają Zachód

Polska branża budowlana jest jednym z tych sektorów gospodarki, który od lat prężnie się rozwija. Wiele przedsiębiorstw po latach aktywności na rynku polskim decyduje się na ekspansję zagraniczną – nie tylko w formie eksportu, ale także inwestując poza granicami kraju. Przykładami takich firm są Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex oraz Victoria Dom – spółki, które zainwestowały w Niemczech korzystając z oferty Funduszu Ekspansji Zagranicznej.

schedule 22 marca 2021

Nadal tęsknimy za biurem

Globalworth rusza z drugą edycją akcji "Tęsknię za biurem", skierowaną do wszystkich osób, które od dawna pracują w domach i którym brakuje interakcji z ludźmi w tradycyjnych miejscach pracy. O szczegółach akcji, która objęła całą Polskę i Rumunię, mówi Paweł Słupski.

schedule 03 marca 2021

Plac Unii – nowa jakość biur na stołecznej mapie

W Placu Unii trwa modernizacja poziomu +1, w ramach której warszawski obiekt wielofunkcyjny zaoferuje już w tym roku dodatkowe 5 tys. mkw. GLA nowoczesnej powierzchni biurowej, dzięki czemu łączna powierzchnia biurowa w budynku wynosić będzie 48 tys. mkw. O nowych rozwiązaniach rozmawiamy z Anną Szelc, dyrektor Asset Management w Invesco Real Estate.

Kategorie