EN

Polska Trójmiasto przyciąga skandynawskim klimatem

Materiał partnera
Za chwilę miną dwa lata od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce. Co można powiedzieć o aktualnej kondycji naszego rynku biurowego?

Czy otrząsnęliśmy się już z szoku, jaki wywołały wśród deweloperów zmiany na rynku pracy i najmu powierzchni biurowych?

Agnieszka Krawczyk-Rogowska, leasing director w spółce biurowej Skanska: Po pierwszym szoku związanym z wybuchem pandemii, firmy musiały rozpocząć pracę nad tworzeniem nowej strategii pod kątem pracy w biurach. To jest długotrwały proces, dlatego w wielu firmach dyskusje na ten temat wciąż trwają. Od ubiegłego lata obserwujemy spory ruch na rynku najemców i wzrost zainteresowania powierzchniami biurowymi. Zmieniła się przede wszystkim długość procesu najmu – finalizacja umów zajmuje dużo więcej czasu niż przed 2020 rokiem. Mimo to, optymistycznie patrzymy na ten rok i spodziewamy się, że w okresie letnim firmy podejmą konkretne działania w kierunku powrotu do biur.

O tym, że praca zdalna nie jest idealna, świadczą chociażby wyniki ostatniego badania, które Skanska przeprowadziła wśród pracowników biurowych z CEE. Pokazują one, że praca wyłącznie z domu ma na przykład negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników. Czy firmy są tego świadome?

Praca z domu ma sporo pozytywnych aspektów, ale w dłuższej perspektywie nie wpływa dobrze ani na pracę indywidualną, ani zespołową. Miesiące pracy zdalnej pokazały pracodawcom, że mocno ogranicza ona możliwości zarządzania zespołem. Nie chodzi jednak o zarządzanie tylko operacyjne, bo dużo managerów nauczyło się rozdzielać zadania, a pracownicy wykonywać je z domu. Problem powstał jednak w kwestii rozwijania zespołów. Managerowie nie mają możliwości obserwowania pracowników podczas pracy – jak wchodzą w interakcję z innymi osobami, jakie mają nastawienie do pracy, jak motywują innych oraz w jaki sposób szukają rozwiązań. Trudno jest więc ocenić kompetencje miękkie, zaobserwować mocne i słabe strony, a to ma olbrzymi wpływ na ocenę potencjału pracownika i wytyczeniu kierunku rozwoju. Równocześnie managerowie widzą, że spotkania na żywo w biurze wpływają na utrzymanie relacji z zespołami, ponieważ pracownicy są bardziej zintegrowani i emocjonalnie związani z firmą.

Jako deweloper, który działa w siedmiu polskich miastach, Skanska ma dość szeroką perspektywę, jeśli chodzi o lokalne rynki biurowe. Czy któryś z nich jest szczególnie ciekawy?

Z mojej perspektywy bardzo ciekawym rynkiem jest Trójmiasto, które mocno przyciąga firmy z branży IT, głównie za sprawą dostępu do bazy talentów. W porównaniu do Krakowa czy Wrocławia, gdzie rynki są nasycone, w Trójmieście nowym firmom łatwiej konkurować o najlepszych specjalistów. To wszystko przekłada się na popyt na powierzchnie biurowe – core, flex lub coworków – w zależności od potrzeb i wielkości organizacji. Trójmiasto wyróżnia się w Polsce również ze względu na swoją atrakcyjną lokalizację.

Czyli jednak Trójmiasto. Jakie są w takim razie prognozy dla tego rynku?

Firmy są zainteresowane lokowaniem czy rozwijaniem swojej działalności w tym miejscu. Duży potencjał widzimy w firmach skandynawskich, które postrzegają Trójmiasto jako dobre miejsce dla biznesu ze względu na bliskość kulturową. Dobra jakość powietrza, rozbudowana infrastruktura kolejowa i rowerowa, nadmorski klimat i styl życia, a równocześnie świetne połączenie z Warszawą – to wszystko sprawia, że ten rynek jest bardzo atrakcyjny dla firm. Ważny jest fakt, że Trójmiasto oferuje duże możliwości pod kątem wyboru lokalizacji biura. Firmy mogą wybrać zarówno Gdynię, kameralny Sopot, jak i Gdańsk na czele z centrum biznesowym w Oliwie.

Przechodząc do centrum biznesowego – reprezentantem Skanska w Gdańsku jest biurowiec Wave. Czym wyróżnia się ten budynek na tle innych trójmiejskich biurowców?

Wave jest naszym pierwszym projektem w Gdańsku i jednym z najbardziej zrównoważonych biurowców Skanska w Polsce. Jest zasilany w 100% energią z odnawialnych źródeł, a wokół inwestycji powstał chodnik z antysmogowego betonu, który pod wpływem działania promieni słonecznych inicjuje reakcję fotokatalizy, w wyniku której zanieczyszczenia powietrza, w tym tlenki azotu, są redukowane do prostych związków bezpiecznych dla środowiska. Niemal jedna czwarta materiałów, z których powstał Wave, zawierała elementy pochodzące z recyklingu, a prawie połowa wykorzystanych produktów pochodziła od lokalnych firm i dostawców. Przy realizacji biurowca wykorzystywano też między innymi wyroby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Drewno użyte do jego konstrukcji posiada certyfikat FSC, wyznaczający standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. To wszystko powoduje, że nasz budynek przyciąga najemców, dla których również istotne są wartości związane z dbaniem o środowisko. Takim przykładem jest duńska firma LEO Pharma, która wynajęła powierzchnię w Wave, a teraz, w związku z dynamicznym rozwojem, dobrała dodatkową przestrzeń.

Zatrzymajmy się na chwilę przy najemcach. Co jest dla nich najważniejsze i czym się kierują przy wyborze powierzchni biurowych?

Od 2020 roku znacząco zmienił się model pracy – praca hybrydowa, z tymczasowego rozwiązania, stała się coraz powszechniej
obowiązującym modelem. W związku z tym, firmy stoją przed wyzwaniem, aby stworzyć takie miejsce pracy, do którego pracownicy będą chcieli, a nie musieli przychodzić. Pracodawcy szukają więc najlepszych na rynku powierzchni biurowych – nowoczesnych, innowacyjnych, komfortowych, designerskich i zielonych, które będą atrakcyjną alternatywą dla pracy z domu. W związku z sytuacją pandemiczną, kluczową kwestię odgrywa również minimalizowanie ryzyka przenoszenia chorób. Według badań przeprowadzonych przez Skanska w 2021 roku, wysokie standardy bezpieczeństwa sanitarnego, potwierdzone niezależnymi certyfikatami, takimi jak certyfikat WELL Health-Safety Rating dla Wave, mogą skutecznie zachęcić pracowników do częstszego przebywania w biurze. Dlatego aspekt zapewnienia bezpieczeństwa jest priorytetem dla najemców. Wave to też budynek, który jako pierwszy w Trójmieście otrzymał certyfikat WELL Core&Shell. W procesie oceny brany był pod uwagę jego wpływ na zdrowie i samopoczucie fizyczne oraz psychiczne ludzi.

Wave wyróżnia się na tle innych inwestycji na Pomorzu poprzez węzeł współdzielonej mobilności. Czy najemcy doceniają taki dodatek? Jak tego typu udogodnienie może wpłynąć na najbliższe otoczenie biurowca?

Wave jest położony przy głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta, w pobliżu biurowca mamy ścieżkę rowerową oraz dworzec PKP. Chcieliśmy jednak zaproponować naszym najemcom dodatkowe rozwiązanie, które ułatwi dotarcie do biurowca, a równocześnie będzie wpisywało się w zrównoważony rozwój – w tym przypadku w trend współdzielenia. City Hub, czyli węzeł współdzielonej mobilności, to pierwsze tego typu rozwiązanie w Gdańsku. Jest to specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w której każdy może m.in. wypożyczyć elektryczne skutery od Hop.City, hulajnogi z aplikacji Bolt czy samochody Traficar. Najemcy zwracają uwagę na to rozwiązanie, a my widzimy, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem – również wśród okolicznych mieszkańców.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Panattoni sprzedaje trzy parki za 100 milionów

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Panattoni sfinalizowało sprzedaż trzech parków przemysłowych za 100 mln euro. Nieruchomości o łącznej powierzchni 135 tys. mkw. są w pełni skomercjalizowane. Kupującym jest globalna firma z branży nieruchomości.

Materiał partnera

Polska Grunt to  doświadczenie

schedule 25 września 2023

W ekskluzywnym wywiadzie dla „Eurobuildu” managerowie firmy doradczej Greenfields, Justyna Cymerman, dyrektorka działu urbanistyki, i Michał Różycki, dyrektor pionu nieruchomości gruntowych – sektor living, opowiadają o największych sukcesach firmy ostatnich lat, rosnącej roli idei ESG oraz coraz bardziej pożądanych terenach typu brownfield, ponadto zapowiadają jeszcze większą gorączkę na rynku inwestycji mieszkaniowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Mogą budować Mikołów Park

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Inwestycja Mikołów Park na Śląsku otrzymała pozwolenie na budowę. Park handlowy realizuje Ceetrus Polska we współpracy z Nhood Services Poland. Otwarcie obiektu inwestor planuje na IV kwartał 2024 roku. 

Hotele

Polska Dobry Hotel w Granarii

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Grupa RWS podpisała ze spółką Dobry Hotel umowę dzierżawy IV kwartału inwestycji Granaria na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Operator będzie prowadził w obiekcie działalność hotelową pod międzynarodowym brandem. Umowa została zawarta na 20 lat.

ESG

Polska Skende z oceną Excellent

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Centrum handlowe Skende Shopping ze sklepem Ikei w Lublinie uzyskało certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent w kategoriach Asset Performance i Management Performance. Obiekt należy do Ingka Centres.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Archicom zbiera miliony na zakupy

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Cena sprzedaży istniejących akcji Archicomu i cena emisyjna 10 mln nowych akcji serii D i E została ustalona na poziomie 22 zł za sztukę. Pozyskane w ten sposób środki deweloper przeznaczy przede wszystkim na akwizycje gruntów pod kolejne inwestycje.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Andersia Silver już nie urośnie

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Na ostatniej kondygnacji Andersii Silver zawieszono symboliczną wiechę. Biurowiec osiągnął swoją docelową wysokość i stał się najwyższym budynkiem w Wielkopolsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Pierwsze i drugie miejsce dla Krakowa

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Według zapowiedzi deweloperów, Kraków odnotuje w tym roku największy przyrost nowej podaży biurowej w regionach. Pod względem popytu, z wynikiem 83 tys. mkw. stolica Małopolski uplasowała się na drugiej pozycji, po Wrocławiu – podaje Walter Herz.  

Rynek mieszkaniowy

Polska Holm House w cieniu dębu

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Skanska Residential Development Poland rozpoczyna sprzedaż ostatniego etapu osiedla Holm House na Mokotowie. W budynku znajdzie się 78 mieszkań i cztery lokale usługowe.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przedszkolaki na Kamionku

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Yareal podpisał umowę najmu z przedszkolem Słoneczna Kraina. Przedszkole zajmie parter apartamentowca Neon na terenie warszawskiej inwestycji Soho by Yareal. Budynek przylega do urządzonego przez dewelopera nowego parku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Higasa otwiera na Pomorzu

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

W Trójmieście otwarto obiekt handlowy sieci Higasa. Budynek o powierzchni około 500 mkw. mieści się przy ul. Zeusa w miejscowości Kowale pod Gdańskiem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MidPoint71 jest bardziej elastyczny

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

CitySpace powiększył zajmowaną przestrzeń we wrocławskim budynku MidPoint71 o kolejne 1,3 tys. mkw. Operator powierzchni elastycznych dodał do oferty 230 nowych stanowisk pracy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Falck przenosi się do Skylinera

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Spółka Falck IT Poland wybrała na swoją nową siedzibę warszawski biurowiec Skyliner. W budynku należącym do grupy Karimpol firma zajmie prawie 1,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Alior sfinansuje SoHo

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Inwestor projektu SoHo Residence powstającego w centrum Krakowa, spółka Terra Casa, poprzez spółkę celową podpisała z Alior Bankiem umowę kredytową na realizację II etapu inwestycji.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Napełnią w Dortmundzie

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate zawarło transakcję najmu około 20 tys. mkw. powierzchni halowej na terenie dawnej huty Westfalenhütte w Dortmundzie. LFP, spółka zależna KHS – producenta urządzeń do napełniania i pakowania – wprowadzi się do obiektu z początkiem 2024 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Druga hala w Łodzi Górnej

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Hillwood Polska rozpoczął rozbudowę parku logistycznego Łódź Górna. Druga hala dostarczy najemcom prawie 42 tys. mkw., a jej zakończenie planowane jest już na I kwartał 2024 roku.

Nagrody Eurobuild Awards

Polska Ostatnie trzy dni na zgłoszenia do Eurobuild Awards 2023!

schedule 27 września 2023
Eurobuild CEE

Jeszcze tylko do soboty 30 września przyjmujemy zgłoszenia projektów i firm do Eurobuild Awards 2023! Również tego dnia zakończy się rejestracja kandydatów na jurorów!

Rynek mieszkaniowy

Polska Surowy Wschód Słońca

schedule 26 września 2023
Opr./edited by JC

Cztery budynki wchodzące w skład warszawskiego projektu Heimstaden Poland przy ul. Wschodu Słońca osiągnęły stan surowy zamknięty. Obecnie na terenie inwestycji mieszkaniowej trwają prace wykończeniowe.

Technologie

Polska Zablokuj i zaparkuj

schedule 26 września 2023
Opr./edited by JC

Na polskim rynku udostępniono BlokPark, system składający się z blokad parkingowych zasilanych za pomocą energii słonecznej oraz aplikacji mobilnej, która umożliwia rezerwację miejsca postojowego, zdalne sterowanie urządzeniem oraz opłacenie postoju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hybrydowa Brama Jury

schedule 26 września 2023
Opr./edited by MR

Master Management otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę centrum handlowego Brama Jury w Zawierciu. Deweloper rozpoczął komercjalizację powierzchni.

Najnowsze w Materiał partnera

schedule 31 sierpnia 2023

Maksymalizacja higieny i minimalizacja śladu węglowego w całym cyklu życia produktu

Zmiany klimatu zmuszają firmy do wdrażania strategii biznesowych opartych na gospodarce obiegowej. Essity oraz jej światowa marka Tork® wykorzystują obiegowy cykl życia produktu w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, począwszy od pozyskiwania surowców, a skończywszy na utylizacji

schedule 22 sierpnia 2023

Dynamiczny rozwój Białołęki atutem Galerii Północnej

Białołęka zyskuje nowe inwestycje i mieszkańców, a Galeria Północna – klientów. Ale nie tylko rozwój dzielnicy pozytywnie wpływa na obiekt. Rośnie także rynek galerii, który obejmuje już swoim zasięgiem ponad 1 mln mieszkańców Warszawy i okolic. O roli dzielnicy, poszerzającym się catchmencie i potencjale Północnej opowiada Roman Bugajczyk, dyrektor obiektu.

schedule 29 czerwca 2023

Solidny związek na lata

Systemy operacyjno-finansowe wspierające zarządców nieruchomości nieustannie się rozbudowują i zmieniają, by nadążać za zmieniającymi się potrzebami rynku. Bezcenne pozostają dobre relacje między dostawcami i użytkownikami tych systemów oraz gotowość do wspólnego mierzenia się z wyzwaniami

schedule 05 czerwca 2023

Złota 83 w Warszawie oficjalnie gotowa na wynajem!

Wytyczona już pod koniec XVII wieku ulica Złota w Warszawie ma na swoim koncie wiele wyjątkowych historii, atrakcyjnych budynków i dobrze prosperujących zakładów przemysłowych. Dziś jedna z najważniejszych ulic stolicy doczekała się także prawdziwego diamentu, który przeszedł generalny remont i renowację. Nowo oddany do użytku apartamentowiec pod numerem 83 zapiera dech. 

schedule 08 maja 2023

Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

schedule 13 kwietnia 2023

Zyski z zakupu gruntów. Kluczem są kompetencje

Warszawa jest jedną z najbardziej przystępnych cenowo stolic do zamieszkania w Unii Europejskiej. Aby utrzymać tę konkurencyjność, należy przede wszystkim poszerzać ofertę gruntów.

schedule 18 stycznia 2023

Przebudowa hotelu w Zakopanem – postępowanie przetargowe

schedule 14 grudnia 2022

Pokój hotelowy – koszt, który staje się zyskiem

Grupa Arche rewitalizuje zabytki, by dać nowe życie budynkom, które straciły użytkowość. Dla firmy najważniejsze jest, by zatrzymać zabytek na tym etapie starzenia, na którym dotrwał do naszych czasów. Nie jest udoskonalane w nim nic, co miałoby zmienić jego wygląd. Uzupełniane jest tylko to co niezbędne, nie naruszając przy tym jego charakteru.

schedule 13 grudnia 2022

Biuro Na Miarę – kompleksowo, w całym kraju 

Biuro Na Miarę umacnia swoją pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych jako wyspecjalizowana firma doradcza kompleksowo obsługująca najemców i wynajmujących.

schedule 05 grudnia 2022

Kształtowanie przyszłości przestrzeni elastycznych

Eksperci Colliers dyskutują na temat sposobu, w jaki rozwój hybrydowego modelu pracy w dalszym ciągu wpływa na rynek nieruchomości, dając początek interesującym możliwościom dla podmiotów wynajmujących nieruchomości i partnerów franczyzowych.

schedule 15 listopada 2022

Nieruchomość komercyjna na sprzedaż w Bielsku-Białej

mBank S.A. ogłasza pisemny nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Bielsku-Białej przy pl. Wolności 7 objętej księgą wieczystą BB1B/00070605/9. Działka zabudowana budynkiem o charakterze biurowo-usługowym o powierzchni ok. 1370 mkw. składającym się z trzech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Nieruchomość ma wewnętrzny dziedziniec z wjazdem od ul. Paderewskiego.

schedule 21 października 2022

Raport Crido & Savills: Rynek PRS w Polsce – aspekty biznesowe, prawne i podatkowe

Polski rynek najmu instytucjonalnego na pewno znajduje się na początku swojej drogi. Jest niczym pierworodny syn rodu królewskiego w pierwszym latach swojego życia - ledwo zaczął mówić i chodzić, a już wzbudza ogromne zainteresowanie i oczekiwania, a jeszcze musi mierzyć się z mocną presją otoczenia.

schedule 19 września 2022

Przestrzeń elastyczna to korzyść dla każdej firmy… i nieruchomości

Jamal Brown, założyciel agencji nieruchomości komercyjnych z San Diego – The Ocean Company – uważa, że przestrzeń elastyczna jest przyszłością. Czy podmioty wynajmujące nieruchomości komercyjne pozostaną w tyle, jeśli nie uwzględnią jej w swoich ofertach?

schedule 02 sierpnia 2022

Ciarki na piasku

83 firmy, 1256 sprzedanych wejściówek i 56 drużyn – po dwuletniej przerwie JLL Polska wraca do organizacji jednego z najważniejszych wydarzeń sektora real estate – JLL Charytatywnego Turnieju Siatkówki Plażowej Branży Nieruchomości. Tegoroczne rozgrywki odbędą się już w najbliższy czwartek, 4 sierpnia, w Monta Beach Volley Club przy ulicy Zaruskiego 12 w Warszawie.

schedule 02 sierpnia 2022

Nowy raport ESG – Atrium

Atrium po raz szósty opublikowało raport ESG, prezentujący osiągnięcia firmy w 2021 roku. Raport podsumowuje kluczowe działania w zakresie realizacji strategii ESG. Firma wyznaczyła nowe, jeszcze bardziej ambitne średnioterminowe cele na 2030 rok, które obejmują zmniejszenie śladu węglowego swoich centrów handlowych o 40% w 2030 roku w porównaniu do 2019 roku. Do 2050 roku Atrium chce stać się organizacją neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

schedule 06 czerwca 2022

Wypróbuj pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking rowerowy!

Grupa Capital Park, inwestor Fabryki Norblina, dołączyła do inicjatywy Eurobuildu „Garnitury na rowery” zostając Sponsorem Finału Przejazdu. Uczestnicy tegorocznej edycji wydarzenia zakończą przejazd w zrewitalizowanym kompleksie i będą mogli przetestować pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking dla rowerów, który funkcjonuje na jego terenie.

schedule 18 maja 2022

MK Dach na sportowo

MK Dach System Sp. z o. o. ma przyjemność zaprosić do uczestnictwa w dwóch równolegle odbywających się wydarzeniach organizowanych przez Eurobuild CEE – 21. Dorocznym Turnieju Golfa oraz 17. Dorocznym Turnieju Tenisa dla branży nieruchomości.

schedule 04 kwietnia 2022

Coworking w Atlas Tower

W czasach niepewnej sytuacji pandemicznej i związanymi z nią obostrzeniami, coraz większą popularnością cieszą się biura coworkingowe, zapewniające znacznie większą elastyczność i swobodę najemcom. Dodajmy do tego skomplikowane prawo podatkowe dla przedsiębiorców i jasne staje się, czego małe i średnie firmy obecnie potrzebują – wsparcia merytorycznego i przestrzeni dostosowanej do ich potrzeb.

schedule 22 marca 2022

Trójmiasto przyciąga skandynawskim klimatem

Za chwilę miną dwa lata od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce. Co można powiedzieć o aktualnej kondycji naszego rynku biurowego?

schedule 01 lutego 2022

CMS z rozbudowanym zespołem nieruchomości i budownictwa

Ponad 40 specjalistów, w tym 5 partnerów, tworzy praktykę nieruchomości i budownictwa kancelarii CMS. Powstał jeden z największych i najbardziej doświadczonych zespołów tego sektora w Polsce.

Wydanie 10 (282) październik 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie