EN

Polska Trójmiasto przyciąga skandynawskim klimatem

Materiał partnera
Za chwilę miną dwa lata od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce. Co można powiedzieć o aktualnej kondycji naszego rynku biurowego?

Czy otrząsnęliśmy się już z szoku, jaki wywołały wśród deweloperów zmiany na rynku pracy i najmu powierzchni biurowych?

Agnieszka Krawczyk-Rogowska, leasing director w spółce biurowej Skanska: Po pierwszym szoku związanym z wybuchem pandemii, firmy musiały rozpocząć pracę nad tworzeniem nowej strategii pod kątem pracy w biurach. To jest długotrwały proces, dlatego w wielu firmach dyskusje na ten temat wciąż trwają. Od ubiegłego lata obserwujemy spory ruch na rynku najemców i wzrost zainteresowania powierzchniami biurowymi. Zmieniła się przede wszystkim długość procesu najmu – finalizacja umów zajmuje dużo więcej czasu niż przed 2020 rokiem. Mimo to, optymistycznie patrzymy na ten rok i spodziewamy się, że w okresie letnim firmy podejmą konkretne działania w kierunku powrotu do biur.

O tym, że praca zdalna nie jest idealna, świadczą chociażby wyniki ostatniego badania, które Skanska przeprowadziła wśród pracowników biurowych z CEE. Pokazują one, że praca wyłącznie z domu ma na przykład negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników. Czy firmy są tego świadome?

Praca z domu ma sporo pozytywnych aspektów, ale w dłuższej perspektywie nie wpływa dobrze ani na pracę indywidualną, ani zespołową. Miesiące pracy zdalnej pokazały pracodawcom, że mocno ogranicza ona możliwości zarządzania zespołem. Nie chodzi jednak o zarządzanie tylko operacyjne, bo dużo managerów nauczyło się rozdzielać zadania, a pracownicy wykonywać je z domu. Problem powstał jednak w kwestii rozwijania zespołów. Managerowie nie mają możliwości obserwowania pracowników podczas pracy – jak wchodzą w interakcję z innymi osobami, jakie mają nastawienie do pracy, jak motywują innych oraz w jaki sposób szukają rozwiązań. Trudno jest więc ocenić kompetencje miękkie, zaobserwować mocne i słabe strony, a to ma olbrzymi wpływ na ocenę potencjału pracownika i wytyczeniu kierunku rozwoju. Równocześnie managerowie widzą, że spotkania na żywo w biurze wpływają na utrzymanie relacji z zespołami, ponieważ pracownicy są bardziej zintegrowani i emocjonalnie związani z firmą.

Jako deweloper, który działa w siedmiu polskich miastach, Skanska ma dość szeroką perspektywę, jeśli chodzi o lokalne rynki biurowe. Czy któryś z nich jest szczególnie ciekawy?

Z mojej perspektywy bardzo ciekawym rynkiem jest Trójmiasto, które mocno przyciąga firmy z branży IT, głównie za sprawą dostępu do bazy talentów. W porównaniu do Krakowa czy Wrocławia, gdzie rynki są nasycone, w Trójmieście nowym firmom łatwiej konkurować o najlepszych specjalistów. To wszystko przekłada się na popyt na powierzchnie biurowe – core, flex lub coworków – w zależności od potrzeb i wielkości organizacji. Trójmiasto wyróżnia się w Polsce również ze względu na swoją atrakcyjną lokalizację.

Czyli jednak Trójmiasto. Jakie są w takim razie prognozy dla tego rynku?

Firmy są zainteresowane lokowaniem czy rozwijaniem swojej działalności w tym miejscu. Duży potencjał widzimy w firmach skandynawskich, które postrzegają Trójmiasto jako dobre miejsce dla biznesu ze względu na bliskość kulturową. Dobra jakość powietrza, rozbudowana infrastruktura kolejowa i rowerowa, nadmorski klimat i styl życia, a równocześnie świetne połączenie z Warszawą – to wszystko sprawia, że ten rynek jest bardzo atrakcyjny dla firm. Ważny jest fakt, że Trójmiasto oferuje duże możliwości pod kątem wyboru lokalizacji biura. Firmy mogą wybrać zarówno Gdynię, kameralny Sopot, jak i Gdańsk na czele z centrum biznesowym w Oliwie.

Przechodząc do centrum biznesowego – reprezentantem Skanska w Gdańsku jest biurowiec Wave. Czym wyróżnia się ten budynek na tle innych trójmiejskich biurowców?

Wave jest naszym pierwszym projektem w Gdańsku i jednym z najbardziej zrównoważonych biurowców Skanska w Polsce. Jest zasilany w 100% energią z odnawialnych źródeł, a wokół inwestycji powstał chodnik z antysmogowego betonu, który pod wpływem działania promieni słonecznych inicjuje reakcję fotokatalizy, w wyniku której zanieczyszczenia powietrza, w tym tlenki azotu, są redukowane do prostych związków bezpiecznych dla środowiska. Niemal jedna czwarta materiałów, z których powstał Wave, zawierała elementy pochodzące z recyklingu, a prawie połowa wykorzystanych produktów pochodziła od lokalnych firm i dostawców. Przy realizacji biurowca wykorzystywano też między innymi wyroby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Drewno użyte do jego konstrukcji posiada certyfikat FSC, wyznaczający standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. To wszystko powoduje, że nasz budynek przyciąga najemców, dla których również istotne są wartości związane z dbaniem o środowisko. Takim przykładem jest duńska firma LEO Pharma, która wynajęła powierzchnię w Wave, a teraz, w związku z dynamicznym rozwojem, dobrała dodatkową przestrzeń.

Zatrzymajmy się na chwilę przy najemcach. Co jest dla nich najważniejsze i czym się kierują przy wyborze powierzchni biurowych?

Od 2020 roku znacząco zmienił się model pracy – praca hybrydowa, z tymczasowego rozwiązania, stała się coraz powszechniej
obowiązującym modelem. W związku z tym, firmy stoją przed wyzwaniem, aby stworzyć takie miejsce pracy, do którego pracownicy będą chcieli, a nie musieli przychodzić. Pracodawcy szukają więc najlepszych na rynku powierzchni biurowych – nowoczesnych, innowacyjnych, komfortowych, designerskich i zielonych, które będą atrakcyjną alternatywą dla pracy z domu. W związku z sytuacją pandemiczną, kluczową kwestię odgrywa również minimalizowanie ryzyka przenoszenia chorób. Według badań przeprowadzonych przez Skanska w 2021 roku, wysokie standardy bezpieczeństwa sanitarnego, potwierdzone niezależnymi certyfikatami, takimi jak certyfikat WELL Health-Safety Rating dla Wave, mogą skutecznie zachęcić pracowników do częstszego przebywania w biurze. Dlatego aspekt zapewnienia bezpieczeństwa jest priorytetem dla najemców. Wave to też budynek, który jako pierwszy w Trójmieście otrzymał certyfikat WELL Core&Shell. W procesie oceny brany był pod uwagę jego wpływ na zdrowie i samopoczucie fizyczne oraz psychiczne ludzi.

Wave wyróżnia się na tle innych inwestycji na Pomorzu poprzez węzeł współdzielonej mobilności. Czy najemcy doceniają taki dodatek? Jak tego typu udogodnienie może wpłynąć na najbliższe otoczenie biurowca?

Wave jest położony przy głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta, w pobliżu biurowca mamy ścieżkę rowerową oraz dworzec PKP. Chcieliśmy jednak zaproponować naszym najemcom dodatkowe rozwiązanie, które ułatwi dotarcie do biurowca, a równocześnie będzie wpisywało się w zrównoważony rozwój – w tym przypadku w trend współdzielenia. City Hub, czyli węzeł współdzielonej mobilności, to pierwsze tego typu rozwiązanie w Gdańsku. Jest to specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w której każdy może m.in. wypożyczyć elektryczne skutery od Hop.City, hulajnogi z aplikacji Bolt czy samochody Traficar. Najemcy zwracają uwagę na to rozwiązanie, a my widzimy, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem – również wśród okolicznych mieszkańców.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rockwool bierze więcej

schedule 30 listopada 2022
Opr./edited by AKL

Rockwool, producent produktów dla sektora budowlanego, powiększa swoją siedzibę w poznańskim biurowcu Nowy Rynek D, zrealizowanym przez firmę Skanska. Dodatkowe 900 mkw. powierzchni pozwoli firmie na rekrutację kolejnych 70 pracowników.

Materiał partnera

Polska Nieruchomość komercyjna na sprzedaż w Bielsku-Białej

schedule 15 listopada 2022
Eurobuild CEE

mBank S.A. ogłasza pisemny nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Bielsku-Białej przy pl. Wolności 7 objętej księgą wieczystą BB1B/00070605/9. Działka zabudowana budynkiem o charakterze biurowo-usługowym o powierzchni ok. 1370 mkw. składającym się z trzech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Nieruchomość ma wewnętrzny dziedziniec z wjazdem od ul. Paderewskiego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Syrena wyburza na Racławickiej

schedule 30 listopada 2022
Opr./edited by JC

Syrena Invest rozpoczęła przedsprzedaż inwestycji mieszkaniowej Racławicka 7 na Starym Mokotowie. Deweloper ruszył z pracami rozbiórkowymi, które mają potrwać około miesiąca.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zakupy w Twierdzy

schedule 30 listopada 2022
Opr./edited by ANZ

Zamojska Galeria Twierdza została powiększona o park handlowy o powierzchni 4,2 tys. mkw. W dobudowanej części kompleksu pojawili się trzej nowi najemcy, Action, KiK i JYSK. Do większego salonu przeniósł się również sklep Sinsay.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W Grodzisku będzie Strefa

schedule 30 listopada 2022
Opr./edited by MR

Rozpoczęła się budowa dużego kompleksu handlowego Sfera Park w Grodzisku Mazowieckim. Kompleks składający się z trzech budynków zaprojektowała pracownia Archas Design z Bielska-Białej. Inwestorem parku handlowego jest spółka GHRE.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Węgry Francuzi na zakupach w Budapeszcie

schedule 30 listopada 2022
Opr./edited by JC

Groupama Gan REIM nabyła kompleks Green Court Office w Budapeszcie od belgijskiego dewelopera Codic Hungary i jego partnerów – Picton Group i Pesti Házak. Wartość transakcji wyniosła 77,1 mln euro.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Verdion sprzedaje hub UPS

schedule 30 listopada 2022
Opr./edited by MR

Brytyjska grupa inwestycyjna Verdion sprzedała hub logistyczny w miejscowości Tuchoměřice koło Pragi, wynajmowany przez firmę kurierską UPS. Kupującym jest czeska grupa inwestycyjna Safichem. Kwota transakcji nie została ujawniona.

Rynek mieszkaniowy

Polska Brawo dla Pruszcza Gdańskiego

schedule 30 listopada 2022
Opr./edited by JC

Spółka Inpro sfinalizowała budowę osiedla Brawo 2 w Pruszczu Gdańskim. Składająca się z dwóch czteropiętrowych budynków inwestycja otrzymała pozwolenie na użytkowanie.

Budownictwo

Polska Moduły pójdą w ruch

schedule 30 listopada 2022
Opr./edited by JC

Otwarto fabrykę Mod21 w Ostaszewie koło Torunia. Najnowszy start-up grupy Erbud z produkcją ruszy za miesiąc, a w pierwszym roku działalności planuje wytworzyć 30 tys. mkw. powierzchni całkowitej modułów drewnianych, co ma przynieść około 240 mln zł przychodów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Atlas Ward buduje dla Skandynawów

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by JC

Atlas Ward Polska nawiązał współpracę ze skandynawską firmą HydraSpecma. W ramach zawartej umowy, w Stargardzie wybudowane zostanie centrum produkcyjno-magazynowe o powierzchni blisko 16 tys. mkw. To drugi projekt, jaki generalny wykonawca zrealizuje na rzecz producenta.

Infrastruktura

Polska Budują terminal za 450 milionów

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by MR

Budimex rozpoczyna prace przy budowie nowego terminala T3 dla Baltic Hub. Zgodnie z planem, inwestycja ma być ukończona w II kwartale 2025 roku.  Inwestycja jest warta 450 mln euro.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wybudują CityFlow

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by MR

Okam Capital podpisał umowę z firmą Unibep, która została generalnym wykonawcą I etapu inwestycji CityFlow. Przy ul. Redutowej w Warszawie w ramach tej fazy powstaną dwa budynki z 333 mieszkaniami.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zadbają o zdrowie psychiczne na Woli

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by MR

Centrum Medyczne Magwise to nowy najemca należącego do Develii warszawskiego biurowca Wola Retro. Specjalizująca się w obszarze zdrowia psychicznego przychodnia zajęła około 390 mkw. na parterze budynku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Logistyk bierze 30 tysięcy

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by AKL

Panattoni realizuje kolejny projekt dla ESA Logistika w regionie Radzymina. Operator logistyczny zajmie 30 tys. mkw. Z powierzchni skorzysta na początku 2023 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warimpex poprawia wyniki

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by MR

Warimpex w I półroczu 2022 roku osiągnął wynik finansowy netto w wysokości 13,4 mln euro. W porównaniu z zeszłym rokiem, spółka zanotowała wzrost przychodów z wynajmu obiektów biurowych o 52 proc. i przychodów z hoteli o 77 proc. 

Zarządzanie nieruchomościami

CEE Integracja, nie dobroczynność

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by ANZ

Colliers w Czechach łączy siły z Access4you, węgierską firmą zajmującą się certyfikacją dostępności. Obie firmy będą pomagać osobom z niepełnosprawnościami w lepszej integracji w codziennym życiu biznesowym, niezależnie od rodzaju środowiska pracy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Europa ID Logistics na fali

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by JC

Grupa ID Logistics podsumowała wyniki finansowe za III kwartał 2022 roku. W porównaniu z analogicznym okresem 2021, firma odnotowała wzrost przychodów do 641,8 mln euro, większy o 37,1 proc. i 11,1 proc. w ujęciu like-for-like.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina podlicza zyski i planuje

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by MR

Grupa Cavatina Holding osiągnęła w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku skonsolidowany zysk netto w wysokości 53,6 mln zł. W ostatnich miesiącach Cavatina sfinalizowała sprzedaż trzech budynków biurowych, których wartość wyniosła ponad 139 mln euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Jaśniej w Hi Piotrkowska

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by JC

Firma oświetleniowa Signify przenosi swoją dotychczasową siedzibę w Łodzi. Nowe biuro, znajdujące się w kompleksie Hi Piotrkowska, ma powierzchnię ponad 2,8 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska PRS rusza na Błoniach

schedule 29 listopada 2022
Opr./edited by JC

Resi4Rent w ciągu dwóch miesięcy wynajął całą inwestycję Kraków Bonarka i wprowadza na rynek następny obiekt w stolicy Małopolski. Kolejna lokalizacja dewelopera znajduje się przy Alei 3 Maja, na granicy Krowodrzy i Zwierzyńca. W budynku znajduje się 386 lokali, a pierwsi lokatorzy już wybrali swoje mieszkania w abonamencie.

Najnowsze w Materiał partnera

schedule 21 października 2022

Raport Crido & Savills: Rynek PRS w Polsce – aspekty biznesowe, prawne i podatkowe

Polski rynek najmu instytucjonalnego na pewno znajduje się na początku swojej drogi. Jest niczym pierworodny syn rodu królewskiego w pierwszym latach swojego życia - ledwo zaczął mówić i chodzić, a już wzbudza ogromne zainteresowanie i oczekiwania, a jeszcze musi mierzyć się z mocną presją otoczenia.

schedule 19 września 2022

Przestrzeń elastyczna to korzyść dla każdej firmy… i nieruchomości

Jamal Brown, założyciel agencji nieruchomości komercyjnych z San Diego – The Ocean Company – uważa, że przestrzeń elastyczna jest przyszłością. Czy podmioty wynajmujące nieruchomości komercyjne pozostaną w tyle, jeśli nie uwzględnią jej w swoich ofertach?

schedule 02 sierpnia 2022

Ciarki na piasku

83 firmy, 1256 sprzedanych wejściówek i 56 drużyn – po dwuletniej przerwie JLL Polska wraca do organizacji jednego z najważniejszych wydarzeń sektora real estate – JLL Charytatywnego Turnieju Siatkówki Plażowej Branży Nieruchomości. Tegoroczne rozgrywki odbędą się już w najbliższy czwartek, 4 sierpnia, w Monta Beach Volley Club przy ulicy Zaruskiego 12 w Warszawie.

schedule 02 sierpnia 2022

Nowy raport ESG – Atrium

Atrium po raz szósty opublikowało raport ESG, prezentujący osiągnięcia firmy w 2021 roku. Raport podsumowuje kluczowe działania w zakresie realizacji strategii ESG. Firma wyznaczyła nowe, jeszcze bardziej ambitne średnioterminowe cele na 2030 rok, które obejmują zmniejszenie śladu węglowego swoich centrów handlowych o 40% w 2030 roku w porównaniu do 2019 roku. Do 2050 roku Atrium chce stać się organizacją neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

schedule 06 czerwca 2022

Wypróbuj pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking rowerowy!

Grupa Capital Park, inwestor Fabryki Norblina, dołączyła do inicjatywy Eurobuildu „Garnitury na rowery” zostając Sponsorem Finału Przejazdu. Uczestnicy tegorocznej edycji wydarzenia zakończą przejazd w zrewitalizowanym kompleksie i będą mogli przetestować pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking dla rowerów, który funkcjonuje na jego terenie.

schedule 18 maja 2022

MK Dach na sportowo

MK Dach System Sp. z o. o. ma przyjemność zaprosić do uczestnictwa w dwóch równolegle odbywających się wydarzeniach organizowanych przez Eurobuild CEE – 21. Dorocznym Turnieju Golfa oraz 17. Dorocznym Turnieju Tenisa dla branży nieruchomości.

schedule 04 kwietnia 2022

Coworking w Atlas Tower

W czasach niepewnej sytuacji pandemicznej i związanymi z nią obostrzeniami, coraz większą popularnością cieszą się biura coworkingowe, zapewniające znacznie większą elastyczność i swobodę najemcom. Dodajmy do tego skomplikowane prawo podatkowe dla przedsiębiorców i jasne staje się, czego małe i średnie firmy obecnie potrzebują – wsparcia merytorycznego i przestrzeni dostosowanej do ich potrzeb.

schedule 22 marca 2022

Trójmiasto przyciąga skandynawskim klimatem

Za chwilę miną dwa lata od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce. Co można powiedzieć o aktualnej kondycji naszego rynku biurowego?

schedule 01 lutego 2022

CMS z rozbudowanym zespołem nieruchomości i budownictwa

Ponad 40 specjalistów, w tym 5 partnerów, tworzy praktykę nieruchomości i budownictwa kancelarii CMS. Powstał jeden z największych i najbardziej doświadczonych zespołów tego sektora w Polsce.

schedule 01 lutego 2022

Jak wrócić do biura w dobrej kondycji?

Skanska przeprowadziła już trzecie badanie, które dotyczyło powrotu do biur w czterech krajach – w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech. Poprzednie edycje koncentrowały się na potrzebach pracowników oraz ich oczekiwaniach względem biur w nowej rzeczywistości. Tym razem deweloper skupił się na badaniu wpływu pandemii na zdrowie psychiczne i dobrostan użytkowników biur.

schedule 06 grudnia 2021

INWI oferuje pracownikom udziały i szuka co-founderów

Nowoczesne systemy motywacyjne dostrzegają zależności pomiędzy zaangażowaniem pracownika wykazującym inicjatywę a zyskiem firmy. Większa motywacja przekłada się na realnie lepsze wyniki. Daniel Radkiewicz, prezes INWI, polskiej spółki, która zrewolucjonizowała rynek nieruchomości, jest o tym przekonany.

schedule 08 listopada 2021

Zrównoważone przyciąganie

Z naszych badań wynika, że 65% pracowników w regionie CEE chce pracować w certyfikowanym, zrównoważonym biurze. Przewidujemy migrację najemców do nowych budynków, które lepiej odpowiadają na ich potrzeby – zapowiada Paweł Warda z firmy Skanska Commercial Development Europe

schedule 26 października 2021

Spacerem przez Varso

WIREP (Women in Real Estate in Poland) Property Walk 2021 już za nami, tym razem członkinie oraz tegoroczni partnerzy wydarzenia spotkali się w kompleksie Varso Place.

schedule 22 października 2021

MAPIC wraca do Cannes

Podczas wrześniowych edycji MIPIM w Cannes i Mapic Italy w Mediolanie opuściliśmy wirtualną przestrzeń. To doświadczenie fizycznej obecności i żywego kontaktu potwierdziło, jak bardzo potrzebujemy i jak bardzo tęskniliśmy za powrotem do dynamicznej, wielowymiarowej i bezpośredniej komunikacji, społecznej i biznesowej

schedule 15 października 2021

Warto się przejść po Promenadzie

W ostatnim czasie Atrium Promenada znacząco wzmocniła swoje portfolio. W jednym z flagowych obiektów handlowych Grupy Atrium otwarto lokal amerykańskiej marki Guess w nowym koncepcie handlowym. Ofertę galerii wzbogaciła także DUKA. Swój pierwszy lokal w prawobrzeżnej części Warszawy otworzyła ponadto szkoła tańca Egurrola Dance Kids.

schedule 12 października 2021

Centra handlowe stawiają na coworking

Raporty branżowe jasno wskazują, że pracownicy oczekują miejsc pracy możliwie blisko domu, przez co firmy oraz korporacje stawiają na multilokalizacje. Świetnie wyposażone, nowoczesne przestrzenie coworkingowe to przyszłość wielokanałowych centrów handlowych. 

schedule 02 września 2021

Gdyńska Marina Yacht Park wpisuje się w światowe trendy urbanistyczne

Na Molo Rybackim w centrum Gdyni powstał nowatorski projekt architektoniczny, łączący funkcje miejskie i rekreacyjne. Ta niedostępna wcześniej część miasta przekształca się w nowoczesną nadmorską dzielnicę otwartą dla mieszkańców, turystów i żeglarzy.

schedule 31 sierpnia 2021

Zawsze komfortowo i na poziomie

Ziv Zviel, CEO Atlas Estates, mówi "Eurobuildowi" o planach firmy dotyczących rynku nieruchomości mieszkaniowych, o najlepszych inwestycjach oraz o przyszłości rynku

schedule 21 lipca 2021

Twój nowy flex, Twoi nowi najemcy

Popyt na coworking nieustająco rośnie, bo w niepewnych czasach najemcy doceniają krótkie umowy i gotowe rozwiązania. Wielu właściciele powierzchni dostrzegło na tym rynku szansę dla siebie. I właśnie do nich skierowana jest usługa tworzenia, komercjalizacji i zarządzania elastycznymi biurami, którą oferuje firma Własne B.

schedule 29 czerwca 2021

Relaks na najwyższym poziomie

O idealnym odpoczynku dla ciała i ducha mówi "Eurobuildowi" Michał Wuczyński, general manager obiektu Poziom 511 Hotel Design & SPA****, który mieści się w Podzamczu k. Ogrodzieńca, w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

Kategorie