Polska Trójmiasto przyciąga skandynawskim klimatem
Materiał partneraCzy otrząsnęliśmy się już z szoku, jaki wywołały wśród deweloperów zmiany na rynku pracy i najmu powierzchni biurowych?
Agnieszka Krawczyk-Rogowska, leasing director w spółce biurowej Skanska: Po pierwszym szoku związanym z wybuchem pandemii, firmy musiały rozpocząć pracę nad tworzeniem nowej strategii pod kątem pracy w biurach. To jest długotrwały proces, dlatego w wielu firmach dyskusje na ten temat wciąż trwają. Od ubiegłego lata obserwujemy spory ruch na rynku najemców i wzrost zainteresowania powierzchniami biurowymi. Zmieniła się przede wszystkim długość procesu najmu – finalizacja umów zajmuje dużo więcej czasu niż przed 2020 rokiem. Mimo to, optymistycznie patrzymy na ten rok i spodziewamy się, że w okresie letnim firmy podejmą konkretne działania w kierunku powrotu do biur.
O tym, że praca zdalna nie jest idealna, świadczą chociażby wyniki ostatniego badania, które Skanska przeprowadziła wśród pracowników biurowych z CEE. Pokazują one, że praca wyłącznie z domu ma na przykład negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników. Czy firmy są tego świadome?
Praca z domu ma sporo pozytywnych aspektów, ale w dłuższej perspektywie nie wpływa dobrze ani na pracę indywidualną, ani zespołową. Miesiące pracy zdalnej pokazały pracodawcom, że mocno ogranicza ona możliwości zarządzania zespołem. Nie chodzi jednak o zarządzanie tylko operacyjne, bo dużo managerów nauczyło się rozdzielać zadania, a pracownicy wykonywać je z domu. Problem powstał jednak w kwestii rozwijania zespołów. Managerowie nie mają możliwości obserwowania pracowników podczas pracy – jak wchodzą w interakcję z innymi osobami, jakie mają nastawienie do pracy, jak motywują innych oraz w jaki sposób szukają rozwiązań. Trudno jest więc ocenić kompetencje miękkie, zaobserwować mocne i słabe strony, a to ma olbrzymi wpływ na ocenę potencjału pracownika i wytyczeniu kierunku rozwoju. Równocześnie managerowie widzą, że spotkania na żywo w biurze wpływają na utrzymanie relacji z zespołami, ponieważ pracownicy są bardziej zintegrowani i emocjonalnie związani z firmą.
Jako deweloper, który działa w siedmiu polskich miastach, Skanska ma dość szeroką perspektywę, jeśli chodzi o lokalne rynki biurowe. Czy któryś z nich jest szczególnie ciekawy?
Z mojej perspektywy bardzo ciekawym rynkiem jest Trójmiasto, które mocno przyciąga firmy z branży IT, głównie za sprawą dostępu do bazy talentów. W porównaniu do Krakowa czy Wrocławia, gdzie rynki są nasycone, w Trójmieście nowym firmom łatwiej konkurować o najlepszych specjalistów. To wszystko przekłada się na popyt na powierzchnie biurowe – core, flex lub coworków – w zależności od potrzeb i wielkości organizacji. Trójmiasto wyróżnia się w Polsce również ze względu na swoją atrakcyjną lokalizację.
Czyli jednak Trójmiasto. Jakie są w takim razie prognozy dla tego rynku?
Firmy są zainteresowane lokowaniem czy rozwijaniem swojej działalności w tym miejscu. Duży potencjał widzimy w firmach skandynawskich, które postrzegają Trójmiasto jako dobre miejsce dla biznesu ze względu na bliskość kulturową. Dobra jakość powietrza, rozbudowana infrastruktura kolejowa i rowerowa, nadmorski klimat i styl życia, a równocześnie świetne połączenie z Warszawą – to wszystko sprawia, że ten rynek jest bardzo atrakcyjny dla firm. Ważny jest fakt, że Trójmiasto oferuje duże możliwości pod kątem wyboru lokalizacji biura. Firmy mogą wybrać zarówno Gdynię, kameralny Sopot, jak i Gdańsk na czele z centrum biznesowym w Oliwie.
Przechodząc do centrum biznesowego – reprezentantem Skanska w Gdańsku jest biurowiec Wave. Czym wyróżnia się ten budynek na tle innych trójmiejskich biurowców?
Wave jest naszym pierwszym projektem w Gdańsku i jednym z najbardziej zrównoważonych biurowców Skanska w Polsce. Jest zasilany w 100% energią z odnawialnych źródeł, a wokół inwestycji powstał chodnik z antysmogowego betonu, który pod wpływem działania promieni słonecznych inicjuje reakcję fotokatalizy, w wyniku której zanieczyszczenia powietrza, w tym tlenki azotu, są redukowane do prostych związków bezpiecznych dla środowiska. Niemal jedna czwarta materiałów, z których powstał Wave, zawierała elementy pochodzące z recyklingu, a prawie połowa wykorzystanych produktów pochodziła od lokalnych firm i dostawców. Przy realizacji biurowca wykorzystywano też między innymi wyroby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Drewno użyte do jego konstrukcji posiada certyfikat FSC, wyznaczający standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. To wszystko powoduje, że nasz budynek przyciąga najemców, dla których również istotne są wartości związane z dbaniem o środowisko. Takim przykładem jest duńska firma LEO Pharma, która wynajęła powierzchnię w Wave, a teraz, w związku z dynamicznym rozwojem, dobrała dodatkową przestrzeń.
Zatrzymajmy się na chwilę przy najemcach. Co jest dla nich najważniejsze i czym się kierują przy wyborze powierzchni biurowych?
Od 2020 roku znacząco zmienił się model pracy – praca hybrydowa, z tymczasowego rozwiązania, stała się coraz powszechniej
obowiązującym modelem. W związku z tym, firmy stoją przed wyzwaniem, aby stworzyć takie miejsce pracy, do którego pracownicy będą chcieli, a nie musieli przychodzić. Pracodawcy szukają więc najlepszych na rynku powierzchni biurowych – nowoczesnych, innowacyjnych, komfortowych, designerskich i zielonych, które będą atrakcyjną alternatywą dla pracy z domu. W związku z sytuacją pandemiczną, kluczową kwestię odgrywa również minimalizowanie ryzyka przenoszenia chorób. Według badań przeprowadzonych przez Skanska w 2021 roku, wysokie standardy bezpieczeństwa sanitarnego, potwierdzone niezależnymi certyfikatami, takimi jak certyfikat WELL Health-Safety Rating dla Wave, mogą skutecznie zachęcić pracowników do częstszego przebywania w biurze. Dlatego aspekt zapewnienia bezpieczeństwa jest priorytetem dla najemców. Wave to też budynek, który jako pierwszy w Trójmieście otrzymał certyfikat WELL Core&Shell. W procesie oceny brany był pod uwagę jego wpływ na zdrowie i samopoczucie fizyczne oraz psychiczne ludzi.
Wave wyróżnia się na tle innych inwestycji na Pomorzu poprzez węzeł współdzielonej mobilności. Czy najemcy doceniają taki dodatek? Jak tego typu udogodnienie może wpłynąć na najbliższe otoczenie biurowca?
Wave jest położony przy głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta, w pobliżu biurowca mamy ścieżkę rowerową oraz dworzec PKP. Chcieliśmy jednak zaproponować naszym najemcom dodatkowe rozwiązanie, które ułatwi dotarcie do biurowca, a równocześnie będzie wpisywało się w zrównoważony rozwój – w tym przypadku w trend współdzielenia. City Hub, czyli węzeł współdzielonej mobilności, to pierwsze tego typu rozwiązanie w Gdańsku. Jest to specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w której każdy może m.in. wypożyczyć elektryczne skutery od Hop.City, hulajnogi z aplikacji Bolt czy samochody Traficar. Najemcy zwracają uwagę na to rozwiązanie, a my widzimy, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem – również wśród okolicznych mieszkańców.
Sztuczna inteligencja w nieruchomościach komercyjnych? Są poważne wątpliwości
Sztuczna inteligencja w nieruchomościach komercyjnych? Są poważne wątpliwości
Lege Advisors
Realny wpływ sztucznej inteligencji na sektor nieruchomości komercyjnych wydaje się nieunikniony. AI ma potencjał, by zwiększać efektywność zarządzania nieruchomościami i podnieść ...
Plan ogólny gminy – czy czeka nas planistyczna rewolucja?
Plan ogólny gminy – czy czeka nas planistyczna rewolucja?
Wolf Theiss
Nowe przepisy nakładają na każdą gminę obowiązek uchwalenia planu ogólnego oraz określają, jakie strefy planistyczne powinny być wskazane w takim planie. Obowiązek uchwalenia planó ...
Co wzmocni łańcuchy dostaw w 2025 roku?
Co wzmocni łańcuchy dostaw w 2025 roku?
Prologis
Prologis Research przygotował prognozę siedmiu kluczowych kierunków rozwoju dla globalnego łańcucha dostaw w 2025 rok. Trzy z siedmiu tegorocznych trendów opracowanych przez global ...