EN

Polska Magazyny się nie boją

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Opublikowany przez Newmarka raport "Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce" sugeruje, że rok 2023 był jednym z najbardziej udanych w historii rynku. Odnotowano drugi najlepszy wynik pod względem nowej podaży oraz trzeci, jeśli chodzi o wolumen zawartych umów najmu.

Na koniec 2023 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce przekroczyły 31,7 mln mkw., co oznacza wzrost o 12 proc. w ujęciu rok do roku. Wolumen zawartych umów najmu sięgnął 5,6 mln mkw., a znaczna dostępność powierzchni magazynowej przyniosła wyczekiwaną stabilizację czynszów.

Pomimo nieznacznego spowolnienia w pierwszych miesiącach 2023 sektor powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce powrócił na tory stabilnego wzrostu. Biorąc pod uwagę aktywność na rynku deweloperskim i najmu w ostatnim kwartale, deweloperzy i najemcy patrzą w przyszłość z większym optymizmem. Polska nadal pozostaje jednym z głównych beneficjentów globalnej reorganizacji łańcuchów dostaw, co będzie miało pozytywny wpływ na dalszy rozwój rynku. Przewidujemy, że nadal on będzie notował wzrost, jednak jego dynamika może nieznacznie spowolnić w najbliższych latach do około 10 proc. Oznacza to, że całkowite zasoby powierzchni przemysłowej i magazynowej w Polsce przekroczą granicę 35 mln mkw. raczej na początku 2025 niż pod koniec 2024 – mówi Jakub Kurek, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w firmie Newmark Polska.

Aktywność deweloperów i najemców nadal będzie się skupiać na sześciu głównych rynkach magazynowych w Polsce: Warszawie i okolicach, Górnym Śląsku, Polsce Centralnej, Dolnym Śląsku, Wielkopolsce i Trójmieście. Na te sześć regionów przypada łącznie 80 proc. (ponad 25 mln mkw.) nowoczesnych zasobów powierzchni magazynowych i przemysłowych w kraju. W całym 2023 roku nowa podaż wyniosła łącznie ponad 3,7 mln mkw. i była niższa od odnotowanej rok wcześniej o 16 proc. Rynkami o największej aktywności deweloperskiej były województwa mazowieckie, śląskie i lubuskie, gdzie oddano do użytku odpowiednio 702,5 tys. mkw., 599,1 tys. mkw. i 437,3 tys. mkw. nowej powierzchni.

Pod koniec grudnia 2023 roku w budowie znajdowało się ponad 2,8 mln mkw., tj. o 12,9 proc. więcej niż w III kwartale 2023 roku, ale o ponad 17,6 proc. mniej niż w grudniu 2022. Najwięcej nowych obiektów powstawało na Dolnym Śląsku (829 tys. mkw.), w woj. mazowieckim (478,9 tys. mkw.), w Polsce Centralnej (ponad 402,9 tys. mkw.) oraz w woj. pomorskim (288,3 tys. mkw.). Pomimo posiadania zabezpieczonych działek inwestycyjnych oraz planów realizacji projektów na terenie całej Polski deweloperzy nadal koncentrują się na sześciu głównych rynkach magazynowych, gdzie pod koniec ubiegłego roku w budowie pozostawało ponad 2,5 mln mkw., czyli prawie 90 proc. ogólnego wolumenu powierzchni w przygotowaniu w skali kraju.

W całym 2023 najemcy wynajęli ponad 5,6 mln mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowej (z wyłączeniem umów krótkoterminowych), co stanowi spadek o 16,1 proc. w ujęciu rocznym. Najwyższą aktywność najemców odnotowano w województwach mazowieckim, dolnośląskim i śląskim, których udział w całkowitym wolumenie transakcji wyniósł odpowiednio 25,6 proc., 17,9 proc. i 16,2 proc. Prawie 87 proc. całkowitego popytu odnotowanego w 2023 roku przypadło na sześć głównych rynków magazynowych.

W strukturze transakcji zawartych w całym 2023 roku dominowały nowe umowy najmu, w tym dotyczące realizacji projektów typu BTS (50,4 proc.). Renegocjacje również zaznaczyły swój wyraźny udział w popycie w ubiegłym roku – wyniósł on aż 40,2 proc. Pozostałe 9,4 proc. przypadło na ekspansje. Warto również zaznaczyć, że w 2023 roku najemcy wynajęli prawie 244 tys. mkw. na podstawie umów zawieranych na krótszy okres (do jednego roku).

Największą transakcją ubiegłego roku była umowa najmu ponad 265 tys. mkw. podpisana przez najemcę z sektora e-commerce w trzech budynkach powstających w ramach parku magazynowego P3 Wrocław. Kolejne dwie duże transakcje dotyczyły budowy obiektów BTS o powierzchni przekraczającej 100 tys. mkw. – firma Inditex wynajęła 120 tys. mkw. w centrum logistycznym DL Invest Park Psary, natomiast spółka Raben podpisała umowę na 110 tys. mkw. w CTPark Warsaw West.

Według ekspertów Newmarka na koniec ubiegłego roku w istniejących obiektach najemcy mieli do dyspozycji ponad 2,3 mln mkw. do wynajęcia, w porównaniu z prawie 1,4 mln mkw. w inwestycjach będących w trakcie realizacji. Średni wskaźnik pustostanów dla całego kraju wyniósł 7,4 proc. na koniec IV kwartału 2023, co oznacza wzrost o 3,3 p.p. w ujęciu rok do roku. Najwyższe poziomy wakatów zaobserwowano w województwie świętokrzyskim (18,4 proc.), lubuskim (14,2 proc.) oraz łódzkim (10,2 proc.), natomiast najniższym wskaźnikiem pustostanów charakteryzowały się województwa podkarpackie (1,7 proc.), pomorskie (1,7 proc.) i małopolskie (2,2 proc.).

Czynsze za najlepsze powierzchnie magazynowe i przemysłowe ustabilizowały się pod koniec 2023 roku. W niektórych lokalizacjach, charakteryzujących się stosunkowo wysokim wskaźnikiem pustostanów, miała miejsce nieznaczna korekta, a najemcy mogli liczyć na atrakcyjniejsze pakiety zachęt. Najwyższe stawki czynszowe utrzymują się niezmiennie w Warszawie (strefa I).

W 2023 roku całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce nieznacznie przekroczył 2,1 mld euro i był to najniższy wynik od 2010 roku. Prawie połowa tej kwoty przypadła na sektor magazynowy, który od lat cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów – łączna wartość transakcji (odnotowano ich 27) wyniosła niemal 1 mld euro. W porównaniu z rokiem 2022, w którym inwestorzy przeznaczyli na zakupy w tym segmencie rynku 1,95 mld euro, oznacza to spadek o ponad 50 proc. W ubiegłym roku obserwowana była dalsza dekompresja stóp kapitalizacji. Dwie największe umowy zawarte w 2023 roku przekroczyły próg 100 mln euro, a dotyczyły przejęcia przez fundusz Nrep 80 proc. udziałów w firmie deweloperskiej 7R oraz nabycie przez P3 Logistic Parks kompleksu budynków magazynowych Panattoni Campus 39 we Wrocławiu.

Miniony rok na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych zarówno w Polsce, jak i w całej Europie upłynął pod znakiem wielu wyzwań i dużej niepewności. Wysokie koszty finansowania oraz trwająca wojna w Ukrainie spowodowały spowolnienie aktywności inwestorów, co przełożyło się na znaczący spadek obrotów w porównaniu z poprzednimi latami. Niemniej prognozy na lata 2024-2025 wskazują na poprawę sytuacji makroekonomicznej i większą stabilność w światowej gospodarce. Spośród wszystkich segmentów rynku nieruchomości komercyjnych sektor przemysłowy i logistyczny, szczególnie budynki z certyfikatami środowiskowymi, spełniające wysokie standardy emisyjności, dekarbonizacji i efektywności energetycznej, nadal będzie cieszyć się największym zainteresowaniem inwestorów w nadchodzących miesiącach – mówi Urszula Sobczyk, dyrektorka działu wycen firmy Newmark Polska.

Aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze będą miały znaczący wpływ na rynek nieruchomości w nadchodzącym roku, dotykając wszystkich uczestników rynku – od właścicieli i inwestorów po banki, ubezpieczycieli i najemców, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Do wyzwań, z którymi rynek będzie się mierzył w przyszłości, można zaliczyć także kurczącą się pulę pracowników oraz kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego – dodaje Agnieszka Giermakowska, dyrektorka działu badań rynkowych i doradztwa, liderka ds. ESG, Newmark Polska.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rituals po raz pierwszy w parku handlowym

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Marka Rituals jesienią tego roku zadebiutuje w nowym formacie w San Parku Mysiadło pod Warszawą. Będzie to pierwszy lokal Rituals w Polsce otwarty w parku handlowym.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Wydarzenia

Polska Zmieniaj świat z ULI

schedule 12 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Urban Land Institute (ULI) Poland zaprasza na konferencję „Game Changers in the Real Estate World”, która odbędzie się w dniach 17–18 kwietnia 2024 roku w hotelu Raffles Europejski w Warszawie. "Eurobuild" objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwsza taka drogeria dm

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W podwrocławskich Dobrzykowicach przy ul. Wrzosowe Łąki 1 otwarto kolejną drogerię dm. Jest to 27 sklep sieci w Polsce i zarazem pierwszy zrealizowany zgodnie z najnowszym konceptem marki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Żerniki Na Novo po raz drugi

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Atal realizuje II etap wrocławskiej inwestycji Żerniki Na Novo. W ramach tej fazy projektu deweloper odda około 380 mieszkań i dziewięć lokali usługowych. Osiedle powstaje przy Alei Architektów jako część unikalnego konceptu urbanistycznego WuWA2.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Relokacje z rozbudową w tle

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Designer Outlet Gdańsk dwie polskie marki, Lancerto i Ryłko, zmieniły lokalizacje i wprowadziły się do większych lokali. Zmodernizowano też salon Pierre Cardin.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowości w Offercie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Oferta handlowa kompleksu Off Piotrkowska Center poszerzyła się o cztery kolejne marki. Również do grona najemców biurowej części kompleksu dołączyła nowa firma.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Sphinx wraca do Gliwic

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Gliwicach w kompleksie biurowo-handlowym DL Prime przy ul. Piwnej zaczęła działać restauracja Sphinx.

Technologie

Polska Przez węgiel do OZE

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Rafako i Energotherm pracują nad wprowadzeniem na rynek nowej technologii zwiększającej elastyczność bloków energetycznych bazujących na węglu. Rozwiązanie powinno być gotowe w II półroczu 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dekada dla kucharzy

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Dekada Nysa poszerzy swoją ofertę o nową markę, specjalizującą się w rozwiązaniach AGD do kuchni i jadalni. Sklep marki Ambition zajmie w obiekcie powierzchnię 120 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Change w Tarnowie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W Gemini Parku Tarnów otwarto salon z damską bielizną Change Lingerie. Lokal zajmowany przez markę ma powierzchnię 100 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trzechsetny Jysk

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Galerii Północnej w Warszawie otwarto sklep międzynarodowej marki Jysk. Salon zajmie powierzchnię 1,5 tys. mkw. To już trzechsetna placówka sieci w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Allegro koło lotniska

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W kompleksie handlowym Karuzela w Białej Podlaskiej otwarto sklep Bricomarché. To pierwsza placówka sieci w mieście. Salon zajmuje powierzchnię ponad 3 tys. mkw., ogród zewnętrzny łącznie 1,5 tys. mkw., a specjalna wiata budowlana kolejne 600 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Własne M w Piastowie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Totalbud rozpoczyna budowę kolejnej inwestycji mieszkaniowej, w której firma jest jednocześnie deweloperem i generalnym wykonawcą. Budynek mieszkalny Viva Piastów stanie w Piastowie przy ul. Emilii Plater.

Wydarzenia

Polska Zapraszamy do Łodzi!

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Już po raz trzeci 18 kwietnia w Łodzi odbędzie się ogólnopolska konferencja „Miasta i Deweloperzy”. Eksperci, menedżerowie i deweloperzy porozmawiają o rynku nieruchomości mieszkaniowych, "Eurobuild" objął wydarzenie patronatem medialnym.

Eurobuild CEE

Polska Kwietniowy "Eurobuild" już do poczytania!

schedule 11 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Kolejna edycja miesięcznika jest już dostępna w wersji papierowej i online! Tradycyjnie nowy numer trafił w pierwszej kolejności do Gości naszej konferencji, a zaraz później – do wszystkich Czytelników!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Zrównoważony projekt pod Warszawą

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

ESG

Polska Echo zmniejsza emisję

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje jej działania i osiągnięcia w obszarze ESG w 2023 roku. Dokument został przygotowany zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można zamieszkać w Oceanie

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ocean Apartments, część wielofunkcyjnego kompleksu Ocean Resi Capital, uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Dwa siedmiopiętrowe budynki na krakowskim Zabłociu dostarczyły łącznie 120 mieszkań.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 12 kwietnia 2024

Allegro koło lotniska

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

schedule 11 kwietnia 2024

Zrównoważony projekt pod Warszawą

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

schedule 10 kwietnia 2024

Midocean lubi Rudę

Panattoni ruszyło z budową Panattoni Park Ruda Śląska IV. Jednym z najemców obiektu jest firma Midocean, która wynajęła 20 tys. mkw. na potrzeby procesów magazynowych, z opcją rozszerzenia o kolejne 10 tys. mkw.

schedule 10 kwietnia 2024

Chcą zostać u MLP pod Bukaresztem

Marelvi, dystrybutor sprzętu elektronicznego i domowego w Rumunii przedłużył umowę najmu ponad 8,1 tys. m kw. powierzchni w parku logistycznym MLP Bucharest West. 

schedule 09 kwietnia 2024

Suus rozwija się na Podlasiu

Rohlig Suus Logistics uruchomił skład celny oraz magazyn czasowego składowania w oddziale w Choroszczy koło Białegostoku. Nowe rozwiązania, o sumarycznej powierzchni około 3 tys. mkw., są częścią otwartego w styczniu 2023 roku centrum logistycznego. 

schedule 09 kwietnia 2024

Marelli nie chce przeprowadzki

Firma Marelli Aftermarket zostanie na kolejnych pięć lat w centrum dystrybucji w Sosnowcu, zarządzanym przez firmę Ceva Logistics. Działający w branży automotive producent i dystrybutor części zamiennych zajmuje w obiekcie ponad 17,5 tys. mkw.

schedule 08 kwietnia 2024

DL Invest buduje i wynajmuje

DL Invest w I kwartale tego roku uzyskał pozwolenie na użytkowanie III i IV etapu DL Invest Psary o łącznej powierzchni magazynowej ponad 122 tys. mkw. Deweloper rozpoczął też budowę kolejnej hali w DL Invest Teresin.

schedule 08 kwietnia 2024

Hermes pod niemiecką granicą

Panattoni zakończyło budowę centrum logistycznego dla firmy Hermes Fulfilment. To pierwsza przeznaczona dla tej firmy inwestycja w Polsce.

schedule 08 kwietnia 2024

P3 podlicza i buduje

Wartość portfela P3 wzrosła w 2023 roku o 8,1 proc. do 9 mld euro w wyniku przejęć i realizacji nowych projektów, które zrekompensowały przeprowadzone sprzedaże i aktualizacje wyceny. Deweloper ma obecnie w budowie około 20 projektów o łącznej powierzchni około 740 tys. mkw. GLA.

schedule 04 kwietnia 2024

Dla producenta systemów aluminiowych

Aluron, producent systemów aluminiowych, rozbudowuje swoją siedzibę i zakład produkcyjny w Zawierciu. Generalnym wykonawcą inwestycji jest WPIP Construction.

schedule 04 kwietnia 2024

Po raz siódmy dla K-Flex

Panattoni realizuje kolejny projekt BTS dla K-Flex, producenta elastycznych materiałów izolacyjnych i akustycznych. Siódmy budynek w ramach kompleksu produkcyjno-magazynowego w Uniejowie będzie miał powierzchnię 20 tys. mkw. i zostanie ukończony w czerwcu tego roku.

schedule 04 kwietnia 2024

Przedłużają w MLP Bucharest West

Firma Maracana, działająca w branży transportu, magazynowania, logistyki i dystrybucji, przedłużyła umowę najmu 5 tys. mkw. w parku logistycznym MLP Bucharest West. 

schedule 03 kwietnia 2024

Elektronika w CTParku

Etron Technology zajmie 3,6 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej w CTParku Oradea Cargo Terminal. Azjatycka firma EMS obsługuje m.in. klientów z sektorów medycyny, motoryzacji i nowej energii, dostarczając im komponentów PCBA.

schedule 02 kwietnia 2024

Hillwood zbuduje pod Warszawą

Hillwood Polska wybuduje pod Grodziskiem Mazowieckim dwie hale magazynowe o powierzchni prawie 88 tys. mkw. Nowoczesny park logistyczny powstanie w Chlebni, w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2.

schedule 29 marca 2024

Redan wyskakuje z ciuchów

Redan opublikował wyniki finansowe za ubiegły rok. Firma potwierdziła również, że wycofuje się z handlu odzieżą, by skoncentrować się na świadczeniu usług logistycznych. Pod koniec ubiegłego roku spółka sprzedała prawa do marek Top Secret i DryWash.

schedule 27 marca 2024

Malezyjski debiut w Polsce

Malezyjski właściciel sklepów z asortymentem dla domu, MR D.I.Y., wchodzi na polski rynek. Firma wynajęła prawie 5 tys. mkw. w parku logistycznym Hillwood Zgierz I. gdzie stworzy swoje pierwsze centrum logistyczne w Europie Środkowej.

schedule 27 marca 2024

Pierwszy projekt w Czechach

Grupa 7R uzyskała pozwolenie na budowę magazynu w Czechach. To pierwszy zagraniczny projekt firmy, która od 15 lat rozwija się w Polsce. Wartość inwestycji wyniesie ponad 30 mln euro.

schedule 27 marca 2024

Wynajęli w Saksonii

Firma Slam Deutschland, związana z polską spółką Slam Poland, wynajęła około 10 tys. mkw. powierzchni magazynowo-użytkowej w miejscowości Oschatz w niemieckiej Saksonii. 

schedule 27 marca 2024

Rynek potrzebuje elastyczności

Czynniki gospodarcze i polityczne, podwyżki cen energii i rosnąca inflacja to tylko niektóre powody dynamicznych zmian, jakie dotknęły polski rynek magazynowy w 2023 roku – oceniają eksperci grupy Redd.

schedule 26 marca 2024

Wynajęty na sto procent

Mobexpert wynajął 1,4 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Oresa Industra Park Iasi. Dzięki transakcji należący do Oresa Industra park magazynowo-logistyczny o powierzchni 35 tys. mkw. jest całkowicie wynajęty.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie