Żywe srebro rynku pracy
Zasoby ludzkieZdaniem autorów publikacji rynek pracy musi zmierzyć się z wieloma niekorzystnymi zjawiskami. Najważniejszymi z nich są: starzejące się społeczeństwo oraz niż demograficzny. W tym kontekście coraz częściej mówi się o zjawisku tzw. silver tsunami, czyli potencjale zawodowym zatrudnia osób po 50. roku życia.
Jaka jest sylwetka zawodowa współczesnego silversa? Z raportu Essilor Polonia i Bigramu wynika, że są to osoby bardzo dobrze wykształcone. 31 proc. może pochwalić się wyższym wykształceniem, a 59 proc. tytułem doktorskim lub studiami podyplomowymi. Ponad połowa badanych podkreśliła, że zna język angielski na poziomie zaawansowanym. Ponadto, wbrew stereotypom, przedstawiciele tej generacji nadążają za trendami technologicznymi i są obecni na portalach społecznościowych. Blisko 95 proc. ma profil na LinkedInie, a 56 proc. korzysta z konta na Facebooku. Zdaniem autorów opracowania, atutem pracowników z tej grupy wiekowej, poza doświadczeniem zawodowym, jest lojalność, pracowitość, związana często z poświęceniem życia rodzinnego na rzecz rozwoju zawodowego. Obecny silvers jest aktywny na rynku pracy i gotowy do podnoszenia umiejętności i nie myśli jeszcze o emeryturze. Chętnie podejmuje nowe wyzwania, jest zaangażowany w pracę i lojalny wobec pracodawcy.
Autorzy raportu „Pokolenie 50+ na rynku pracy” zwracają jednak uwagę na stereotypowe postrzeganie pokolenia 50+ przez rekruterów. Zdaniem 42 proc. przedstawicieli HR osoby po 50. roku życia nie nadążają za zmianami technologicznymi. Nisko oceniają także ich zdolność do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Tylko 11 proc. HR-owców uważa, że są oni skłonni to nabywania nowych umiejętności.
Rzeczywistość zawodowa silversów prezentuje się więc w ciemnych barwach. Mimo że prawie 70 proc. firm przekonuje, że nie kieruje się wyznacznikiem wiekowym w rekrutacjach, to zapytane o preferowany staż pracy u potencjalnych pracowników, wskazuje na kandydatów z około pięcioletnim doświadczeniem. Z kolei silversi potwierdzają, że dyskryminacja ze względu na wiek dotyka ich często. Około 56 proc. spotkała się z jej przejawami w życiu zawodowym. – Często spotykamy się z opiniami, że przedstawiciele pokolenia 50+ na rynku pracy są za mało dynamiczni i nie są na bieżąco z nowymi technologiami. Wyniki badania Pokolenie 50+ pokazują, że są to krzywdzące stereotypy, tym groźniejsze, że mogą przełożyć się na mniejszą gotowość firm do zatrudniania silversów – mówi Piotr Wielgomas, prezes Bigramu. – Silversi są nie tylko cennym dla innych członków zespołu źródłem wiedzy i doświadczenia, ale też wzorem dyscypliny i zaangażowania. Wspierają też nowym, świeżym spojrzeniem. To duża korzyść dla firmy, żeby mieć ich w swoich szeregach – przekonuje Adam Mamok, dyrektor zarządzający Essilor Polonia.
Z raportu „Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy” wynika, że niechęć działów HR do zatrudniania osób po 50. roku życia może być podyktowana uproszczonym obrazem i stereotypowym spojrzeniem na tę grupę. – Obecna kondycja rynku pracy sprzyja aktywizacji zawodowej tej grupy. Warto tę okazję wykorzystać, aby budować międzypokoleniowy zespół – podsumowuje Piotr Wielgomas.
Raport powstał na bazie badań przeprowadzonych w sierpniu i wrześniu 2019 roku na zlecenie Essilor Polonia i Bigram. W badaniu wzięło udział 301 firm małych, średnich i dużych, reprezentowanych przez osoby odpowiedzialne za HR oraz 455 osób w przedziale wiekowym 46-65 lat.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...