EN

Kompetencje zawsze w cenie

Zasoby ludzkie
Plany zatrudnienia nowych pracowników w roku 2020 zadeklarowało 47 proc. firm, a 60 proc. organizacji przewiduje, że wyniki sprzed pandemii ponownie zacznie osiągać w perspektywie 12 miesięcy – wynika z badania przeprowadzonego przez firmy Hays Poland i Deloitte.

Pandemia koronawirusa zmieniła krajobraz gospodarczy i układ sił na rynku pracy. Pracownicy, którzy do tej pory mogli cieszyć się różnorodnymi możliwościami rozwoju, od kilku miesięcy patrzą w przyszłość z większą ostrożnością. W szczytowym okresie pandemii, gdy obowiązywało najwięcej obostrzeń w życiu publicznym, wiele firm zawiesiło procesy rekrutacyjne oraz wstrzymało realizację inwestycji, które zazwyczaj szły w parze z planami zwiększenia zatrudnienia. Jednak, jak zauważają eksperci rynku pracy, od kilku tygodni obserwowany jest stopniowy powrót firm do realizacji strategii HR. Wyniki badania przeprowadzonego w maju przez Hays Poland i partnera merytorycznego firmę Deloitte, opublikowane na łamach raportu „Nowe oblicze normalności”, pozwalają spojrzeć w przyszłość z ostrożnym optymizmem.

Dynamiczne zmiany i wyzwania, z jakimi przyszło się mierzyć firmom, wymagały od nich szybkich działań, umożliwiających zachowanie ciągłości biznesowej w tak bezprecedensowej sytuacji. Zalecenie zachowania dystansu społecznego wiązały się z koniecznością przynajmniej częściowego przeniesienia działalności biznesowej firm do świata online. Praca zdalna stała się rozwiązaniem powszechnym, a organizacje i ich pracownicy nierzadko po raz pierwszy mogli poznać prawdziwe szanse i zagrożenia, wynikające z takiej formy działalności.

Konsekwencje pandemii miały również charakter finansowy. Tymczasowe ograniczenie zakresu działalności wielu organizacji, mniejszy zysk, a także prognozy dotyczące nadchodzącego spowolnienia gospodarczego były powodem poszukiwania oszczędności – również w kosztach pracy. Jak wynika z badania, w grupie osób, którym udało się zachować miejsce pracy, negatywnych konsekwencji doświadczyło 46 proc. respondentów. Negatywne konsekwencje najczęściej dotyczyły obniżki wynagrodzenia, zmniejszenia wymiaru etatu, zwiększenia zakresu obowiązków oraz zablokowania awansu lub podwyżki. Chociaż ograniczenie zarobków czy też przeciążenie obowiązkami nie wpływają pozytywnie na satysfakcję z wykonywanej pracy, to warto spojrzeć na tę sytuację również z innej perspektywy. Jak zauważa ekspert Hays, są to bowiem działania, które pozwalają firmom obniżyć koszty zatrudnienia przy jednoczesnym zachowaniu miejsc pracy.

Obserwacje rynku i rozmowy z pracodawcami pokazują, że zmniejszenie poziomu wynagrodzenia oraz inne rozwiązania ograniczające koszty pracy, bardzo często mają charakter tymczasowy – zaznacza Marc Burrage, dyrektor zarządzający Hays Poland i dodaje: – W momencie poprawy sytuacji, część firm będzie podejmować decyzję o przywróceniu warunków zatrudnienia sprzed pandemii. Z drugiej strony pracownicy dostrzegają zmiany zachodzące na rynku pracy, stąd też z większą elastycznością podchodzą do ustępstw w zakresie zmiany warunków zatrudnienia w obecnej firmie. Przy czym należy podkreślić, że podejście do tej kwestii jest uzależnione od wykonywanego zawodu, a w szczególności od popytu pracodawców na kompetencje posiadane przez pracownika.

Gotowość do zaakceptowania zmian warunków współpracy w sytuacji, gdy pozwoli to zachować obecne miejsce zatrudnienia, deklaruje 76 proc. pracowników. Najczęściej są skłonni zaakceptować zmniejszenie pakietu świadczeń pozapłacowych oraz zwiększenie zakresu obowiązków. Na kolejnym miejscu uplasowały się ustępstwa pod postacią cofnięcia premii i zmniejszenia wymiaru etatu. Pracownicy są najmniej skłonni zaakceptować obniżenie poziomu wynagrodzenia, które odgrywa istotną rolę w budowaniu satysfakcji z pracy oraz wpływa na podejmowane decyzje zawodowe.

Niepewność obecnej sytuacji skutkuje obawami o zawodową przyszłość. Profesjonaliści odczuwają lęk m.in. przed utratą pracy, mniejszymi zarobkami i pracą poniżej kwalifikacji, a co za tym idzie – wyzwaniami natury finansowej, brakiem satysfakcji i obniżeniem jakości życia. Tę niepewność odwzorowuje sposób, w jaki pracownicy odpowiedzieli na pytanie o perspektywę ich kariery zawodowej w bieżącym roku.

Mimo że w porównaniu z badaniem przeprowadzonym na koniec 2019 roku odsetek odpowiedzi sugerujących pozytywną perspektywę spadł o 29 punktów procentowych, to odsetek osób deklarujących negatywne przeczucia wobec możliwości rozwoju kariery wzrósł o zaledwie 5 punktów procentowych. Aż 48 proc. respondentów nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o perspektywę ich kariery. Specjaliści znajdują się w pewnym zawieszeniu i – tak jak pracodawcy – czekają na rozwój sytuacji. Z pewnością wielu z nich oczekuje, że wraz z powrotem do normalności, będą w stanie precyzyjniej określić swoje szanse na rynku pracy i zaplanować odpowiednie kroki.

Jednocześnie profesjonaliści nie stoją w miejscu i aktywnie działają, aby zwiększyć swoje szanse na zawodowy sukces. Specjaliści i menedżerowie uznają obecny czas za sprzyjający rozwojowi oraz pozyskiwaniu nowych umiejętności. Starają się podejmować działania, które pozwolą zwiększyć ich atrakcyjność w oczach potencjalnych pracodawców, a w dalszej przyszłości również poszerzyć zakres dostępnych dla nich ról. Część profesjonalistów nie wyklucza również zmiany wykonywanego zawodu. Realizację takiego scenariusza w perspektywie trzech lat za prawdopodobną uznało aż 46 proc. respondentów badania.

Jak wynika z raportu „Nowe oblicze normalności”, plany zatrudnienia nowych pracowników w roku 2020 zadeklarowało 47 proc. firm, a 60 proc. organizacji przewiduje, że wyniki sprzed pandemii ponownie zacznie osiągać w perspektywie 12 miesięcy. W obliczu skali zmian wywołanych przez Covid-19 firmy będą potrzebować innych kompetencji, które do tej pory były w organizacji nieobecne, lecz teraz są jej niezbędne do rozwoju w nowym kierunku lub budowania przewagi konkurencyjnej w bardziej wymagających okolicznościach.

Pandemia pokazała wielu firmom, że myśląc perspektywicznie warto wprowadzać zmiany w istniejącym modelu biznesowym, co może przekładać się na restrukturyzacje, ale też nowe inwestycje. Z pewnością w części firm deklarujących chęć zwiększenia zatrudnienia, w bieżącym roku dokonano zwolnień. W tym przypadku rekrutacja może mieć na celu powrót do poziomu sprzed pandemii lub podjęcie współpracy z kandydatami o innych kompetencjach niż pracownicy, z którymi firma niedawno się rozstała.

W najbliższym czasie rynek pracy dla niektórych kandydatów nie będzie równie sprzyjający, co przed pandemią. Jednak wiele wskazuje na to, że wraz z powrotem firm do standardowej formy i skali prowadzonej działalności, pracodawcy będą zatrudniać nowych pracowników. Zmieni się jednak charakter prowadzonych rekrutacji. Pracodawcy będą poszukiwać unikalnych kompetencji i doświadczeń, które pozwolą im budować przewagę konkurencyjną w nowej rzeczywistości. Na polskim rynku pracy będziemy mieć do czynienia z rynkiem kompetencji, na którym eksperci o określonych zdolnościach wciąż będą mogli liczyć na atrakcyjne oferty pracy – zauważa Agnieszka Kolenda, executive director w Hays Poland.

Obecnie na rynku aktywnie poszukuje zatrudnienia większa liczba specjalistów, co w niektórych procesach rekrutacyjnych przekłada się na więcej wysokiej jakości aplikacji i ułatwia firmom pozyskanie odpowiednich pracowników. Przy czym warto pamiętać, że pandemia nie rozwiązała problemu luki kompetencyjnej. Umiejętności, które do tej pory były trudne do pozyskania, w dalszym ciągu takie będą. Kandydaci posiadający cenne i poszukiwane na rynku kwalifikacje w mniejszym stopniu odczuli konsekwencje pandemii, tak więc wciąż będą posiadać silną pozycję w negocjacjach z firmami. W najbliższej przyszłości na brak ciekawych ofert pracy nie będą narzekać m.in. eksperci IT – ze szczególnym uwzględnieniem kandydatów specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie, rozwiązaniach chmurowych oraz infrastrukturze – analitycy finansowi i biznesowi, specjaliści w dziedzinie badań klinicznych, automatyzacji oraz e-commerce.

O prawdziwych skutkach pandemii będzie można mówić dopiero w perspektywie kilku miesięcy, a nawet lat. Ogromna skala zachodzących zmian – gospodarczych i społecznych, regionalnych i globalnych – nie pozwala jednak czekać na rezultaty. Zmianie uległy zarówno aspiracje i perspektywy zawodowe pracowników, jak i strategie zatrudnienia firm. Jak zauważa ekspert Deloitte, rynek pracy zmienia się na naszych oczach, co wymaga dopasowania do nowej sytuacji, a także odpowiedniego planowania na przyszłość.

Biorąc pod uwagę fakt, że wciąż znajdujemy się w okresie przejściowym i ciężko mówić o powrocie do dobrze nam znanej normalności, kluczowe jest podkreślenie roli myślenia o przyszłości – zaznacza John Guziak, partner, Human Capital w Deloitte – Pracodawcy już teraz powinni poszukiwać odpowiedzi na pytanie o to, jakich kompetencji będą potrzebować w bliższej i dalszej perspektywie, jak zabezpieczyć kluczowe stanowiska w firmie, w jaki sposób zaktualizować politykę pracy zdalnej oraz jakie możliwości rozwoju czy też przekwalifikowania powinni zaoferować swoim pracownikom. Decyzje podjęte dzisiaj będą bowiem określać kierunek rozwoju organizacji na kolejne lata.

Raport „Nowe oblicze normalności” został opracowany na podstawie danych uzyskanych w badaniu na temat rynku pracy, przeprowadzonym przez Hays Poland i partnera merytorycznego firmę Deloitte w maju 2020 roku na grupie niemal 3 tys. pracowników i blisko 1,3 tys. pracodawców. Publikacja koncentruje się na odpowiedziach udzielonych w badaniu skierowanym do pracowników.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania i biura przy Piotrkowskiej

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Przy ul. Piotrkowskiej 252/256 w Łodzi rozpoczęły się prace przy inwestycji mieszkaniowej Perła Piotrkowska. Zakończenie budowy I etapu zaplanowano na na koniec 2022 roku. W ramach projektu zostanie też zrewitalizowana zabytkowa willa Karola Königa z 1887 roku.

Artykuł sponsorowany

Polska PGNiG sprzedaje biurowiec w Łodzi

schedule 27 sierpnia 2021
Eurobuild CEE

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg ustny na sprzedaż łódzkiego budynku biurowego przy ul. Uniwersyteckiej 2/4, cena wywoławcza netto wynosi 19,14 mln zł.

Rynek mieszkaniowy

Polska Warszawskie Rezydencje od Vinci

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Vinci Immobilier Polska zakończyło sprzedaż mieszkań w Rezydencji Bonifraterska w Warszawie. Budynek liczy 39 apartamentów w metrażach od 28 do 116 mkw. Deweloper rozpoczął jednocześnie sprzedaż lokali w inwestycji Rezydencja Tagore na Górnym Mokotowie.  

Materiał partnera

Polska Gdyńska Marina Yacht Park wpisuje się w światowe trendy urbanistyczne

schedule 02 września 2021
Eurobuild CEE

Na Molo Rybackim w centrum Gdyni powstał nowatorski projekt architektoniczny, łączący funkcje miejskie i rekreacyjne. Ta niedostępna wcześniej część miasta przekształca się w nowoczesną nadmorską dzielnicę otwartą dla mieszkańców, turystów i żeglarzy.

Materiał partnera

Polska Zawsze komfortowo i na poziomie

schedule 31 sierpnia 2021
Eurobuild CEE

Ziv Zviel, CEO Atlas Estates, mówi "Eurobuildowi" o planach firmy dotyczących rynku nieruchomości mieszkaniowych, o najlepszych inwestycjach oraz o przyszłości rynku

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Griffin sprzedaje hipermarkety

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Pruim, firma zarządzana przez Griffin Real Estate, sfinalizowała sprzedaż sześciu obiektów handlowych o całkowitej powierzchni ponad 100 tys. mkw. Nabywca nieruchomości nie został ujawniony. Wartość transakcji wyniosła 87 mln euro. 

Hotele

Polska Aiden by Best Western debiutuje w Polsce

schedule 17 września 2021
Opr./edited by AKL

W Łodzi powstanie pierwszy w Polsce butikowy hotel Aiden by Best Western. Pod szyldem tej marki funkcjonować będzie Hotel Reymont, który wchodzi w skład grupy Polskiego Holdingu Hotelowego. Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia KM Rubaszkiewicz.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Spar Mini razy dwa

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Kolejne dwa sklepy Spar Mini dołączyły do sieci. Nowe placówki znajdują się w Siemianowicach Śląskich (157 mkw. sali sprzedaży) oraz w Nowym Targu (110 mkw.). W Nowym Targu pojawiło się również bistro Bean Tree Cafe.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 54 mln euro dla Accolade

schedule 17 września 2021
Opr./edited by AKL

Accolade i niemiecki Aareal Bank sfinalizowały transakcję refinansowania o łącznej wartości 54 mln euro dla czterech polskich parków przemysłowych: w Bydgoszczy, Białymstoku, Mińsku Mazowieckim i Legnicy. Jest to kontynuacja zeszłorocznej transakcji, której wartość wyniosła 153 mln euro. Poza zwiększeniem rentowności portfela, refinansowanie ma również wesprzeć realizację strategii Accolade, której celem jest rozwój nowoczesnego biznesu w Europie.

Budownictwo

Niemcy Biurowiec z widokiem na łodzie podwodne

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Grupa spółek zależnych Strabaga wybuduje w Kilonii obiekt stoczniowy dla ThyssenKrupp Marine Systems. W jednej zintegrowanej konstrukcji znajdą się hale, w których będą produkowane łodzie podwodne, i biurowiec. Całość powstaje na terenie stoczni w Kieler Förde.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Cushman komercjalizuje Podolską 21

schedule 17 września 2021
Opr./edited by AKL

Gdynia Podolska (spółka z grupy First Property) zleciła firmie Cushman & Wakefield komercjalizację obiektu Podolska 21. Jako wyłączny agent, firma zajmie się wynajmem 13,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Infrastruktura

Polska Mostem do Miasteczka Wilanów

schedule 17 września 2021
Opr./edited by AKL

ZDM i grupa Robyg zbudowali i oddali do użytkowania most przez Potok Służewiecki na warszawskim Wilanowie. Przeprawa stworzyła nowy wjazd do Miasteczka Wilanów oraz połączyła ulicę Sarmacką ze skrzyżowaniem al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy. Deweloper wybudował przedłużenie ul. Sarmackiej i most nad potokiem wraz z ciągami dla pieszych oraz przejazdem rowerowym, natomiast ZDM przebudował skrzyżowanie.

Rynek inwestycyjny i finansowy

MVGM rozszerza zakres usług

schedule 17 września 2021
Opr./edited by AKL

MVGM uruchamia nową linię biznesową i będzie się zajmować komercjalizacją nieruchomości. Pierwsze działania podejmie w CH Forum Gliwice i Factoria Park we Wrocławiu oraz w warszawskim obiekcie biurowym, Natpoll Business Center. Na czele zespołu najmu stanęła Małgorzata Słowik.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Atal ma więcej obligacji dla inwestorów

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Atal wprowadził zmiany do programu emisji obligacji z marca 2021 roku. Aktualnie podwyższono łączną wartość nominalną obligacji emitowanych w ramach tego programu z poziomu 200 mln złotych do kwoty 240 mln złotych. Pozyskane środki firma przeznaczy na zakup gruntów oraz finansowanie wybranych przedsięwzięć deweloperskich.

Nagrody Eurobuild Awards

Polska Triki i wskazówki przed Galą

schedule 16 września 2021
Eurobuild Conferences

Po długiej przerwie w końcu spotkamy się na imprezie na żywo – i to jakiej – na Gali wręczenia nagród Eurobuild Awards.

Zielone budownictwo

Polska Panattoni będzie Excellent w standardzie

schedule 16 września 2021
Opr./edited by MR

Panattoni jako pierwszy deweloper nieruchomości przemysłowych wprowadza do standardu swoich obiektów certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent. Do dziś firma dostarczyła blisko 5,7 mln mkw. powierzchni z zielonymi certyfikatami.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska White Stone dokupuje na Bielanach

schedule 16 września 2021
Opr./edited by TC

Grupa White Stone zakupiła drugą część gruntów na Bielanach w sąsiedztwie Huty Warszawa, przy stacji Metra Młociny – łącznie deweloper ma w portfelu teren o powierzchni 200 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Brochocki wynajmuje

schedule 16 września 2021
Opr./edited by TC

Ostatnie miesiące w Kancelarii Brochocki należały do dynamicznych, kancelaria doradzała w transakcjach najmu ponad 2,3 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie. Zamieszczamy podsumowanie najważniejszych transakcji.

Rynek mieszkaniowy

Polska City Spot w City Vibe

schedule 16 września 2021
Opr./edited by MR

Rozpoczęła się sprzedaż II etapu pierwszej inwestycji Nexity Polska w Krakowie – City Vibe przy ul. Myśliwskiej 68. W nowym budynku City Spot dostępnych będzie 137 mieszkań.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zdrowa Krowa u Anny

schedule 16 września 2021
Opr./edited by MR

Restauracja Zdrowa Krowa otworzy się w łódzkiej Fuzji. To pierwszy lokal sieci w tym mieście. Nowy najemca zajmie 128 mkw., w jednym z historycznych budynków zlokalizowanych w Ogrodach Anny, z widokiem na secesyjną zabytkową elektrownię Scheiblerów.

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 03 sierpnia 2021

Cresa będzie mieć nowego prezesa

Greg Schementi dołączy do kierownictwa spółki w lipcu 2022 roku, obejmując stanowisko prezesa.

schedule 06 lipca 2021

Będą zatrudniać, ale z obawami

Z ostatnich danych GUS wynika, że po pandemicznych spadkach zatrudnienie w firmach szybko rośnie. Potwierdzają to plany rekrutacyjne przedsiębiorstw logistycznych, gdzie 62 proc. zamierza zwiększać liczebność kadry. W handlu i produkcji taki zamiar ma 20 proc. firm - wynika z raportu „Confidence Index” CBRE.

schedule 23 czerwca 2021

Dużo pracy, mało pracowników

Branżę budowlaną w najbliższych latach czeka rewolucja na rynku pracy. Raport PARP „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana” wskazuje takie wyzwania jak brak wykwalifikowanych pracowników oraz szybkie zmiany w zakresie technologii budowlanych i ciągła konieczność doszkalania. Brak pracowników może hamować rozwój firm.

schedule 08 czerwca 2021

Kto i gdzie będzie zatrudniać?

W III kwartale 11 proc. firm chce zwiększać liczbę pracowników, podczas gdy 2 proc. przewiduje redukcje etatów. Zgodnie z raportem ManpowerGroup najwięcej nowych osób będzie potrzebnych w budownictwie, produkcji przemysłowej oraz w restauracjach i hotelach.

schedule 25 maja 2021

Zarobki nadal wysokie

W których branżach wynagradzano najlepiej w minionym roku? Eksperci Page Executive sprawdzili, jak kształtują się wynagrodzenia top managementu w Polsce. Z Raportu Płacowego 2021 wynika, że pensje większości menedżerów wysokiego szczebla nie ucierpiały podczas pandemii koronawirusa.

schedule 26 kwietnia 2021

Rynek pracy wraca na dobre tory

Dane z rynku pracy napawają optymizmem: wiele firm wznowiło procesy rekrutacyjne, a kilka zagranicznych koncernów ogłosiło plany otwarcia w Polsce kolejnych centrów usług wspólnych. Wyraźne ożywienie widać również wśród najemców nowoczesnej powierzchni biurowej. Jak wynika z danych GUS, poziom bezrobocia w kraju wzrósł o 1 punkt procentowy w ujęciu rocznym i w grudniu 2020 roku wynosił 6,2 proc.

schedule 14 kwietnia 2021

Cushman z nową strukturą

Firma doradcza Cushman & Wakefield ogłosiła nowe nominacje na stanowiska kierownicze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

schedule 07 kwietnia 2021

Zmiany na szczycie Budimeksu

Dariusz Blocher, prezes spółki Budimex, złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Jest to decyzja zaplanowana i związana z jego dalszym rozwojem zawodowym po 12 latach pełnienia funkcji lidera Budimeksu.

schedule 17 marca 2021

Polacy chcą do biura

Około 86 proc. polskich pracowników pojawia się dziś z różną częstotliwością w biurze mimo pandemii, z czego ponad połowa robi to codziennie. Tylko 15 proc. badanych uważa pracę zdalną za bardziej efektywną, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie spółki biurowej Skanska.

schedule 15 marca 2021

Usługi biznesowe, pandemia i nowa rzeczywistość

Cyfrowe przyspieszenie, hybrydowa rzeczywistość, open talent economy i rewolucja w korzystaniu z powierzchni biurowych - to niektóre z przełomowych zmian, które z perspektywy sektora usług biznesowych przekształcają na stałe rynek pracy oraz wymuszają wprowadzenie zmian w zakresie prawnych regulacji.

schedule 10 marca 2021

Aldi zatrudni bez próby

Od marca sieć Aldi wdraża nowe zasady zawierania umów o pracę. Bez względu na stanowisko każdy nowy pracownik zostanie zatrudniony z pominięciem okresu próbnego – pierwsza umowa zostanie podpisana na jeden rok, a kolejna – na czas nieokreślony.

schedule 08 marca 2021

Kobiety na budowy!

Zainteresowanie kobiet pracą w sektorze budowlanym wzrasta. W 2019 roku kobieta była co piątym aplikującym na stanowisko w branży budowlanej, 23 proc. spośród nich zdobyło pracę – podaje Robyg w materiale okolicznościowym.

schedule 08 marca 2021

Kobiety w nieruchomościach

Kobiety świetnie sobie radzą na rynku nieruchomości – jako klientki odgrywają niezastąpioną rolę przy wyborze mieszkania, zaś jako menadżerki mają duży wpływ na firmę – podaje w okolicznościowym komunikacie firma Bouygues Immobilier Polska.

schedule 02 marca 2021

Home office nie zawsze na plus

Prawie 20 proc. pracowników przyznało, że pogorszyły się ich relacje z kolegami z firmy w związku z pracą zdalną. Tylko 5 proc. stwierdziło, że te relacje się polepszyły, a 75 proc. nie widzi zmiany lub nie potrafi jej określić, wynika z badania Grafton Recruitment oraz CBRE.

schedule 23 lutego 2021

Komu ile za pracę w nieruchomościach

Dobrą koniunkturę branży nieruchomości odczuli pracownicy – blisko połowa z nich otrzymała podwyżkę w 2020 roku, wynika z raportu „Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021” firmy Devire. Eksperci zauważają, że w 2021 roku na atrakcyjne płace mogą liczyć specjaliści zatrudnieni przede wszystkim w obszarze logistyczno-magazynowym.

schedule 12 stycznia 2021

Start kariery z Colliersem

Colliers International uruchomiła we współpracy z Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) pierwszy w branży nieruchomości międzynarodowy program dla osób, które rozpoczynają swoją zawodową drogę w sektorze nieruchomości.

schedule 22 grudnia 2020

Zmiany w Gleeds Polska

W strukturach Gleeds Polska od 1 stycznia 2021 roku zajdą zmiany. Tadeusz Jachowicz będzie członkiem zarządu spółki Gleeds Polska. Jacek Kostrzewski zostanie nowym dyrektorem Gleeds Polska Sp. z o.o. i prokurentem spółki. Andrzej Kozak będzie zastępcą dyrektora Gleeds Polska Sp. z o.o.

schedule 16 grudnia 2020

Lodge & Partners staje się Limehouse Partners

Marka Lodge & Partners Investment Management zmienia się w Limehouse Partners. Ponadto, do firmy dołączył nowy partner zarządzający.

schedule 10 grudnia 2020

Zetki chcą dobrej atmosfery i rozwoju

Prawie 70 proc. przedstawicieli pokolenia Z marzy o dobrej atmosferze w miejscu pracy i o rozwijaniu swoich umiejętności, wynika z raportu opublikowanego przez firmę Cushman & Wakefield „Generacja Z: Miejsce pracy liderów jutra”.

schedule 19 listopada 2020

600-tysięczna armia strzeże naszych obiektów

Sektor facility management zatrudnia w Polsce aż 630 tys. pracowników – wynika z najnowszego raportu Polskiej Rady Facility Management (PRFM), powstałego przy wsparciu Hays Poland i Pracuj.pl. Według ekspertów, w tej branży pracuje obecnie więcej osób niż w budownictwie.

Kategorie