EN

Region CEE Jak wrócić do biura w dobrej kondycji?

Materiał partnera
Skanska przeprowadziła już trzecie badanie, które dotyczyło powrotu do biur w czterech krajach – w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech. Poprzednie edycje koncentrowały się na potrzebach pracowników oraz ich oczekiwaniach względem biur w nowej rzeczywistości. Tym razem deweloper skupił się na badaniu wpływu pandemii na zdrowie psychiczne i dobrostan użytkowników biur.

Jakie są najważniejsze wnioski, które można wyciągnąć po trzecim badaniu? Czy zaobserwowaliście jakąś zmianę trendów w postrzeganiu home office i pracy hybrydowej w porównaniu z poprzednimi edycjami?


Karolina Radziszewska, wiceprezeska ds. HR i administracji, spółka biurowa Skanska w regionie CEE: - Na przestrzeni ostatnich miesięcy niektóre z trendów zmieniły się, natomiast inne wręcz utrwaliły. Kluczowa zmiana zaszła w postrzeganiu home office przez pracowników. Początkowo praca z domu nie została przyjęta entuzjastycznie, głównie przez to, że została nagle narzucona i nikt nie był do niej przygotowany. Widać jednak, że w miarę upływu czasu ludzie zaczęli oswajać się z nową sytuacją, a ich postawy ewoluowały. Najnowsze wyniki badania pokazują, że pracownicy coraz lepiej łączą home office z życiem prywatnym. Wiedzą, jak postępować i jak zarządzać swoim czasem, aby czerpać z tej formy korzyści. O ile rok temu większość pracowników twierdziła, że praca głównie z domu utrudnia im utrzymanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, o tyle w tym roku te proporcje się zmieniły i już około 55% respondentów twierdzi, że praca z domu pomaga im w utrzymaniu tej równowagi. Pomimo tego, że pracownicy zaczęli skuteczniej zarządzać swoim work-life balance – być może dlatego, że przyzwyczaili się do sytuacji i wypracowali zastępczą rutynę – nie należy zapominać, że biuro pełni trzy ważne role: integracyjną, kulturotwórczą i sprzyjającą budowaniu zespołu. Dlatego pracodawcom powinno zależeć na tym, aby ich ludzie wrócili do przestrzeni biurowych. Nie zmienił się natomiast preferowany model pracy. Mimo że w regionie CEE coraz więcej osób pracuje tylko z biura (obecnie 52% vs. 48% w maju), preferowanym modelem pracy pozostaje praca hybrydowa, łącząca możliwość pracy z biura (3-4 dni w tygodniu) z pracą z domu.

W badaniu sprawdziliście również stosunek pracowników biurowych do zdrowia psychicznego. Czy jesteśmy świadkami zmiany kulturowej skoro, jak wskazują wyniki, ludzie wręcz oczekują od pracodawcy wsparcia w tym zakresie?

Fakt, że pracownicy biurowi oczekują wsparcia w zakresie ich kondycji psychicznej jest bardzo dobrą wiadomością, bo pokazuje, że powoli znika tabu związane ze zdrowiem psychicznym i dyskusja na ten temat pojawia się również w sferze zawodowej. Wyniki udowodniły, że rośnie świadomość wśród ludzi co do tego, jak duży wpływ na ich zdrowie psychiczne ma miejsce pracy, gdzie spędzają dużo czasu. Pracownicy oczekują od firm konkretnego wsparcia w postaci zapewnienia indywidualnych spotkań z psychologiem, jak również organizacji szkoleń i warsztatów w zakresie radzenia sobie ze stresem i emocjami. Spośród pracowników biurowych w regionie CEE, polscy i rumuńscy respondenci najczęściej wymieniają płatny urlop z powodu wypalenia zawodowego jako preferowane wsparcie ze strony pracodawcy. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że w związku ze zmianą przepisów w Polsce, od stycznia 2022 wypalenie zawodowe umożliwi otrzymanie przez pracownika L4.


Wracając do biur, w jaki sposób fizyczna przestrzeń biurowa może pomóc w budowaniu dobrego samopoczucia pracowników? Czy deweloper przy projektowaniu budynku jest w stanie zaspokoić tę potrzebę?

Otoczenie jest niezwykle ważne dla naszego stanu emocjonalnego, dlatego rolą dewelopera jest zapewnienie takiej przestrzeni, która odpowie na różne potrzeby ludzi i będzie pozytywnie na nich oddziaływać. Z naszego doświadczenia wiemy, że wszystko – począwszy od estetyki biura i odpowiedniego doboru palety kolorystycznej, przez zapewnienie komfortu termicznego, a skończywszy na odpowiednim układzie przestrzennym – ma znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Nie bez powodu tak wiele mówi się teraz o roli biofilii w budynkach biurowych, ponieważ zieleń nie tylko wpływa pozytywnie na jakość powietrza, ale również uspokaja i wycisza. Deweloper ma więc olbrzymi wpływ na to, jak ludzie będą czuli się w budynkach biurowych, dlatego powinien wsłuchiwać się w te potrzeby i na nie odpowiadać. Pandemia i przejście w hybrydowy model pracy pokazały, jak ważne będzie dostosowanie powierzchni biurowej do nowych potrzeb, tak aby z jednej strony zapewnić przestrzeń do spotkań i interakcji, a z drugiej zagwarantować miejsce do pracy indywidualnej czy odpoczynku.

Biuro to też miejsce spotkań, a wyniki jasno wskazują, że praca z domu ma zły wpływ na budowanie relacji społecznych.

Wyniki badania, które pokazują ten negatywny wpływ pracy z domu na relacje pracowników, nie są zaskoczeniem. O tym, że ludzie potrafili pracować indywidualnie z domu nad konkretnymi zadaniami, wiedzieliśmy już przed pandemią. Pandemia uzmysłowiła nam jednak coś innego, a mianowicie jak kluczową rolę odgrywa biuro w budowaniu kultury korporacyjnej, poczucia przynależności do firmy, w integracji pracowników czy we wzmacnianiu kreatywności. Znalezienie sposobu na efektywną pracę w zespole jest o wiele trudniejsze, kiedy zespół jest rozproszony, nie mówiąc już o nawiązywaniu zawodowych relacji, które pomagają w karierze. Wszystkie oprogramowania wspierające współpracę na odległość są dobre i potrzebne, ale nic nie zastąpi spotkania i rozmowy w przestrzeni fizycznej.

Na początku pandemii wiele osób wskazywało na negatywne aspekty pracy z domu w kontekście zachowania balansu między życiem prywatnym a zawodowym, ponieważ trudno było te rzeczywistości oddzielić. Według waszego badania, coraz więcej osób w pozytywny sposób ocenia home office. Co to oznacza dla pracodawców?

Na początku pandemii wszyscy mieli problem z postawieniem granic, kiedy praca zaczyna się i kończy. Pracownicy byli zestresowani, ponieważ nie potrafili odnaleźć się w nowych warunkach, czuli się kontrolowani przed pracodawców, a równocześnie nie byli pewni, jak pandemia wpłynie na ich życie zawodowe. To spowodowało atmosferę generalnego napięcia, ponieważ ludzie byli non stop w domu i nie wiedzieli, jak rozgraniczyć życie zawodowe od prywatnego. Potrzeba było czasu, aby pracownicy nauczyli się pracować w nowym trybie, a pracodawcy zaczęli im bardziej ufać. Kiedy ogólny poziom lęku zmalał, wszyscy dostrzegli plusy pracy z domu, zwłaszcza rodzice, którzy oszczędzali czas na codziennej logistyce związanej z poruszaniem się na linii dom – przedszkole/szkoła – praca. Tak jak wspomniałam jednak wcześniej, jestem pewna, że nie da się efektywnie zarządzać karierą pracownika, budować kultury przynależności czy tworzyć relacji zawodowych wyłącznie za pomocą home office. Już teraz możemy odczuć negatywne efekty braku symbolicznych spotkań przy ekspresie do kawy. Dla osób zrekrutowanych w trakcie lockdownu miało to bardzo niekorzystne skutki chociażby z powodu tego, że trudniej w tej sytuacji wyczuć kulturę korporacyjną, która była zbudowana stacjonarnie.

Badanie ujawniło również bardzo ciekawy aspekt – otóż pracownicy chętniej będą pojawiać się w biurze, jeśli firma zorganizuje dodatkowo spotkania z inspirującymi osobami czy udostępni dobrze wyposażoną lodówkę, która zachęci do spędzenia czasu przy wspólnych posiłkach.

Czy w oparciu o wyniki badania, ale i wasze wewnętrzne doświadczenia, Skanska ma jakieś wskazówki dla pracodawców, w jaki sposób dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

W ramach troski o naszych pracowników w tym zakresie oferujemy indywidualne spotkania z psychologiem, jak również warsztaty i szkolenia, które uczą, jak radzić sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami. W tym roku na przykład w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa, wspólnie z naszą spółką siostrą Skanska Construction, zorganizowaliśmy specjalne warsztaty dla managerów, dzięki którym uczyli się oni identyfikować oznaki pogarszania się zdrowia psychicznego – zarówno u siebie, jak i u swoich pracowników. Zdrowie psychiczne jest również ważną częścią naszej strategii well-being, którą będziemy wdrażać od 2022 roku, proponując szereg inicjatyw związanych ze zdrowiem psychicznym. Z naszego doświadczenia wynika, że w niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest wzięcie dłuższego, bezpłatnego urlopu przez pracownika, podczas którego my jako pracodawca, tam gdzie jest to możliwe, wspieramy go poprzez pokrywanie składek ubezpieczenia zdrowotnego. Ta forma pozwala pracownikom odpocząć od pracy, nabrać dystansu, przy równoczesnym zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa, że mają miejsce, do którego mogą wrócić po okresie regeneracji.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne otwarcia w Sudeckiej

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Do grona najemców Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze dołączyła kolejna marka z portfolio Grupy CCC. Klienci mogą też zrobić zakupy w nowej drogerii Rossmann.

Materiał partnera

Świeradów-Zdrój Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

schedule 08 maja 2023

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galaxy za pół ceny

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Należące do EPP centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy wzmacnia swoją ofertę, rozwijając współpracę z HalfPrice. Uruchomiony ponownie salon ma teraz szerszy asortyment i większy metraż.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektryki w Jankach

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Homepark Janki powiększa swoją ofertę o nowy sklep z rowerami elektrycznymi marki Engwe. Pierwszy polski salon tej marki zajął powierzchnię 108 mkw.

Architektura i urbanistyka

Polska Klimatyczny kampus we Wrocławiu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

SRDK Architekci Studio Śródka opracowało konkursową koncepcję kampusu ASP we Wrocławiu odpowiadającą na kryzys klimatyczny. W swoim projekcie uwzględnili m.in. ochronę wnętrz przed przegrzewaniem i retencję wody deszczowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po obuwie do Galardii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Niemiecka marka obuwnicza Deichmann dołącza do w grupy najemców centrum handlowego Galardia w Starachowicach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka wybiera się do Ciechanowa

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Market spożywczy Biedronka dołącza do najemców centrum MMG Ciechanów, którym zarządza Master Management Group. Sklep o powierzchni 890 mkw. zostanie otwarty w czerwcu tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w Porcie Łódź

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Port Łódź wzbogacił swoją ofertę o nowe marki. Sklepy otworzyły sieci Sports Direct i Tedi, a nową odsłonę zaprezentowały koncepty modowe – Mohito i Sinsay.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lidl znowu w Pruszczu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Lidl Polska otworzył drugi sklep w Pruszczu Gdańskim przy ul. Grunwaldzkiej. Powierzchnia sali sprzedaży to około 1,4 tys. mkw., przy obiekcie powstał też parking na około 90 miejsc parkingowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Od mody do burgera

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskim centrum handlowym Blue City od początku roku otworzyły się dwa nowe sklepy – Molton i Flying Tiger Copenhagen. Klienci mogą też skorzystać z oferty nowej kawiarni Green Cafe Nero i pierwszej w Polsce restauracji sieci Master Burger.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Prologis zaprasza na bezobsługowe zakupy

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

W Prologis Park Chorzów uruchomiono bezobsługowy sklep Żabka Nano czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. To kolejny element inicjatywy PARKlife™ wdrażanej w parkach sieci.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowi najemcy w Magnolii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Marki Mango i Primark dołączają do grona najemców wrocławskiej galerii handlowej Magnolia Park.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Woolworth zdobył Fort

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Sieć dyskontowa Woolworth otwiera swój pierwszy sklep w Warszawie – w centrum handlowym Fort Wola. Marka zadebiutowała w Polsce w tym roku, nowy sklep to trzecia lokalizacja sieci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i międzynarodowo na Powiślu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskiej Elektrowni Powiśle otworzono nowe punkty gastronomiczne. Do oferty dołączyły koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej, a także kawiarnia połączona z cukiernią.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe przebuduje Starą Mleczarnię

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Firma Garbe nabyła działkę o powierzchni około 48 tys. mkw. w Gerze, mieście położonym we wschodniej części Turyngii. Planowana jest tam budowa nieruchomości logistyczno-handlowej o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pełniej w Bawełniance

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego Galeria Bawełnianka dołączyły kolejne marki. Wkrótce swoje salony otworzą Douglas, Deichmann, Home&You, kaes. oraz Vive. Łącznie nowe salony zajmą ponad 2,3 tys. mkw. powierzchni.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Echo konsoliduje z Archicomem

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Trwa konsolidacja biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom. W zamian za wniesienie aportem biznesu mieszkaniowego Echo obejmie nowe akcje w kapitale zakładowym Archicomu. Wartość aportu, oszacowana przez niezależnego biegłego, to blisko 830 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rekordowa podaż na rynku magazynowym

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Do końca marca 2023 roku do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw. Eksperci firmy Colliers szacują, że w kolejnych kwartałach wolumen nowej podaży będzie niższy.

Architektura i urbanistyka

Polska Suwak wystartował

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by JC

Rozpoczęła się budowa Parku Linearnego Suwak w Warszawie. Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze między blokami, biurowcami, hotelami i linią kolejową na Służewcu powstanie bogaty w zieleń teren rekreacyjny o powierzchni 20 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Granaria na surowo

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Realizacja kolejnego etapu Granarii na Wyspie Spichrzów w Gdańsku osiągnęła stan surowy otwarty. Oddanie wielofunkcyjnej inwestycji do użytkowania planowane jest na połowę 2024 roku. Generalnym wykonawcą jest Doraco.

Najnowsze w Materiał partnera

schedule 13 kwietnia 2023

Zyski z zakupu gruntów. Kluczem są kompetencje

Warszawa jest jedną z najbardziej przystępnych cenowo stolic do zamieszkania w Unii Europejskiej. Aby utrzymać tę konkurencyjność, należy przede wszystkim poszerzać ofertę gruntów.

schedule 18 stycznia 2023

Przebudowa hotelu w Zakopanem – postępowanie przetargowe

schedule 14 grudnia 2022

Pokój hotelowy – koszt, który staje się zyskiem

Grupa Arche rewitalizuje zabytki, by dać nowe życie budynkom, które straciły użytkowość. Dla firmy najważniejsze jest, by zatrzymać zabytek na tym etapie starzenia, na którym dotrwał do naszych czasów. Nie jest udoskonalane w nim nic, co miałoby zmienić jego wygląd. Uzupełniane jest tylko to co niezbędne, nie naruszając przy tym jego charakteru.

schedule 13 grudnia 2022

Biuro Na Miarę – kompleksowo, w całym kraju 

Biuro Na Miarę umacnia swoją pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych jako wyspecjalizowana firma doradcza kompleksowo obsługująca najemców i wynajmujących.

schedule 05 grudnia 2022

Kształtowanie przyszłości przestrzeni elastycznych

Eksperci Colliers dyskutują na temat sposobu, w jaki rozwój hybrydowego modelu pracy w dalszym ciągu wpływa na rynek nieruchomości, dając początek interesującym możliwościom dla podmiotów wynajmujących nieruchomości i partnerów franczyzowych.

schedule 15 listopada 2022

Nieruchomość komercyjna na sprzedaż w Bielsku-Białej

mBank S.A. ogłasza pisemny nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Bielsku-Białej przy pl. Wolności 7 objętej księgą wieczystą BB1B/00070605/9. Działka zabudowana budynkiem o charakterze biurowo-usługowym o powierzchni ok. 1370 mkw. składającym się z trzech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Nieruchomość ma wewnętrzny dziedziniec z wjazdem od ul. Paderewskiego.

schedule 21 października 2022

Raport Crido & Savills: Rynek PRS w Polsce – aspekty biznesowe, prawne i podatkowe

Polski rynek najmu instytucjonalnego na pewno znajduje się na początku swojej drogi. Jest niczym pierworodny syn rodu królewskiego w pierwszym latach swojego życia - ledwo zaczął mówić i chodzić, a już wzbudza ogromne zainteresowanie i oczekiwania, a jeszcze musi mierzyć się z mocną presją otoczenia.

schedule 19 września 2022

Przestrzeń elastyczna to korzyść dla każdej firmy… i nieruchomości

Jamal Brown, założyciel agencji nieruchomości komercyjnych z San Diego – The Ocean Company – uważa, że przestrzeń elastyczna jest przyszłością. Czy podmioty wynajmujące nieruchomości komercyjne pozostaną w tyle, jeśli nie uwzględnią jej w swoich ofertach?

schedule 02 sierpnia 2022

Ciarki na piasku

83 firmy, 1256 sprzedanych wejściówek i 56 drużyn – po dwuletniej przerwie JLL Polska wraca do organizacji jednego z najważniejszych wydarzeń sektora real estate – JLL Charytatywnego Turnieju Siatkówki Plażowej Branży Nieruchomości. Tegoroczne rozgrywki odbędą się już w najbliższy czwartek, 4 sierpnia, w Monta Beach Volley Club przy ulicy Zaruskiego 12 w Warszawie.

schedule 02 sierpnia 2022

Nowy raport ESG – Atrium

Atrium po raz szósty opublikowało raport ESG, prezentujący osiągnięcia firmy w 2021 roku. Raport podsumowuje kluczowe działania w zakresie realizacji strategii ESG. Firma wyznaczyła nowe, jeszcze bardziej ambitne średnioterminowe cele na 2030 rok, które obejmują zmniejszenie śladu węglowego swoich centrów handlowych o 40% w 2030 roku w porównaniu do 2019 roku. Do 2050 roku Atrium chce stać się organizacją neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

schedule 06 czerwca 2022

Wypróbuj pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking rowerowy!

Grupa Capital Park, inwestor Fabryki Norblina, dołączyła do inicjatywy Eurobuildu „Garnitury na rowery” zostając Sponsorem Finału Przejazdu. Uczestnicy tegorocznej edycji wydarzenia zakończą przejazd w zrewitalizowanym kompleksie i będą mogli przetestować pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking dla rowerów, który funkcjonuje na jego terenie.

schedule 18 maja 2022

MK Dach na sportowo

MK Dach System Sp. z o. o. ma przyjemność zaprosić do uczestnictwa w dwóch równolegle odbywających się wydarzeniach organizowanych przez Eurobuild CEE – 21. Dorocznym Turnieju Golfa oraz 17. Dorocznym Turnieju Tenisa dla branży nieruchomości.

schedule 04 kwietnia 2022

Coworking w Atlas Tower

W czasach niepewnej sytuacji pandemicznej i związanymi z nią obostrzeniami, coraz większą popularnością cieszą się biura coworkingowe, zapewniające znacznie większą elastyczność i swobodę najemcom. Dodajmy do tego skomplikowane prawo podatkowe dla przedsiębiorców i jasne staje się, czego małe i średnie firmy obecnie potrzebują – wsparcia merytorycznego i przestrzeni dostosowanej do ich potrzeb.

schedule 22 marca 2022

Trójmiasto przyciąga skandynawskim klimatem

Za chwilę miną dwa lata od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce. Co można powiedzieć o aktualnej kondycji naszego rynku biurowego?

schedule 01 lutego 2022

CMS z rozbudowanym zespołem nieruchomości i budownictwa

Ponad 40 specjalistów, w tym 5 partnerów, tworzy praktykę nieruchomości i budownictwa kancelarii CMS. Powstał jeden z największych i najbardziej doświadczonych zespołów tego sektora w Polsce.

schedule 01 lutego 2022

Jak wrócić do biura w dobrej kondycji?

Skanska przeprowadziła już trzecie badanie, które dotyczyło powrotu do biur w czterech krajach – w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech. Poprzednie edycje koncentrowały się na potrzebach pracowników oraz ich oczekiwaniach względem biur w nowej rzeczywistości. Tym razem deweloper skupił się na badaniu wpływu pandemii na zdrowie psychiczne i dobrostan użytkowników biur.

schedule 06 grudnia 2021

INWI oferuje pracownikom udziały i szuka co-founderów

Nowoczesne systemy motywacyjne dostrzegają zależności pomiędzy zaangażowaniem pracownika wykazującym inicjatywę a zyskiem firmy. Większa motywacja przekłada się na realnie lepsze wyniki. Daniel Radkiewicz, prezes INWI, polskiej spółki, która zrewolucjonizowała rynek nieruchomości, jest o tym przekonany.

schedule 08 listopada 2021

Zrównoważone przyciąganie

Z naszych badań wynika, że 65% pracowników w regionie CEE chce pracować w certyfikowanym, zrównoważonym biurze. Przewidujemy migrację najemców do nowych budynków, które lepiej odpowiadają na ich potrzeby – zapowiada Paweł Warda z firmy Skanska Commercial Development Europe

schedule 26 października 2021

Spacerem przez Varso

WIREP (Women in Real Estate in Poland) Property Walk 2021 już za nami, tym razem członkinie oraz tegoroczni partnerzy wydarzenia spotkali się w kompleksie Varso Place.

schedule 22 października 2021

MAPIC wraca do Cannes

Podczas wrześniowych edycji MIPIM w Cannes i Mapic Italy w Mediolanie opuściliśmy wirtualną przestrzeń. To doświadczenie fizycznej obecności i żywego kontaktu potwierdziło, jak bardzo potrzebujemy i jak bardzo tęskniliśmy za powrotem do dynamicznej, wielowymiarowej i bezpośredniej komunikacji, społecznej i biznesowej

Kategorie