EN

Region CEE Jak wrócić do biura w dobrej kondycji?

Materiał partnera
Skanska przeprowadziła już trzecie badanie, które dotyczyło powrotu do biur w czterech krajach – w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech. Poprzednie edycje koncentrowały się na potrzebach pracowników oraz ich oczekiwaniach względem biur w nowej rzeczywistości. Tym razem deweloper skupił się na badaniu wpływu pandemii na zdrowie psychiczne i dobrostan użytkowników biur.

Jakie są najważniejsze wnioski, które można wyciągnąć po trzecim badaniu? Czy zaobserwowaliście jakąś zmianę trendów w postrzeganiu home office i pracy hybrydowej w porównaniu z poprzednimi edycjami?


Karolina Radziszewska, wiceprezeska ds. HR i administracji, spółka biurowa Skanska w regionie CEE: - Na przestrzeni ostatnich miesięcy niektóre z trendów zmieniły się, natomiast inne wręcz utrwaliły. Kluczowa zmiana zaszła w postrzeganiu home office przez pracowników. Początkowo praca z domu nie została przyjęta entuzjastycznie, głównie przez to, że została nagle narzucona i nikt nie był do niej przygotowany. Widać jednak, że w miarę upływu czasu ludzie zaczęli oswajać się z nową sytuacją, a ich postawy ewoluowały. Najnowsze wyniki badania pokazują, że pracownicy coraz lepiej łączą home office z życiem prywatnym. Wiedzą, jak postępować i jak zarządzać swoim czasem, aby czerpać z tej formy korzyści. O ile rok temu większość pracowników twierdziła, że praca głównie z domu utrudnia im utrzymanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, o tyle w tym roku te proporcje się zmieniły i już około 55% respondentów twierdzi, że praca z domu pomaga im w utrzymaniu tej równowagi. Pomimo tego, że pracownicy zaczęli skuteczniej zarządzać swoim work-life balance – być może dlatego, że przyzwyczaili się do sytuacji i wypracowali zastępczą rutynę – nie należy zapominać, że biuro pełni trzy ważne role: integracyjną, kulturotwórczą i sprzyjającą budowaniu zespołu. Dlatego pracodawcom powinno zależeć na tym, aby ich ludzie wrócili do przestrzeni biurowych. Nie zmienił się natomiast preferowany model pracy. Mimo że w regionie CEE coraz więcej osób pracuje tylko z biura (obecnie 52% vs. 48% w maju), preferowanym modelem pracy pozostaje praca hybrydowa, łącząca możliwość pracy z biura (3-4 dni w tygodniu) z pracą z domu.

W badaniu sprawdziliście również stosunek pracowników biurowych do zdrowia psychicznego. Czy jesteśmy świadkami zmiany kulturowej skoro, jak wskazują wyniki, ludzie wręcz oczekują od pracodawcy wsparcia w tym zakresie?

Fakt, że pracownicy biurowi oczekują wsparcia w zakresie ich kondycji psychicznej jest bardzo dobrą wiadomością, bo pokazuje, że powoli znika tabu związane ze zdrowiem psychicznym i dyskusja na ten temat pojawia się również w sferze zawodowej. Wyniki udowodniły, że rośnie świadomość wśród ludzi co do tego, jak duży wpływ na ich zdrowie psychiczne ma miejsce pracy, gdzie spędzają dużo czasu. Pracownicy oczekują od firm konkretnego wsparcia w postaci zapewnienia indywidualnych spotkań z psychologiem, jak również organizacji szkoleń i warsztatów w zakresie radzenia sobie ze stresem i emocjami. Spośród pracowników biurowych w regionie CEE, polscy i rumuńscy respondenci najczęściej wymieniają płatny urlop z powodu wypalenia zawodowego jako preferowane wsparcie ze strony pracodawcy. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że w związku ze zmianą przepisów w Polsce, od stycznia 2022 wypalenie zawodowe umożliwi otrzymanie przez pracownika L4.


Wracając do biur, w jaki sposób fizyczna przestrzeń biurowa może pomóc w budowaniu dobrego samopoczucia pracowników? Czy deweloper przy projektowaniu budynku jest w stanie zaspokoić tę potrzebę?

Otoczenie jest niezwykle ważne dla naszego stanu emocjonalnego, dlatego rolą dewelopera jest zapewnienie takiej przestrzeni, która odpowie na różne potrzeby ludzi i będzie pozytywnie na nich oddziaływać. Z naszego doświadczenia wiemy, że wszystko – począwszy od estetyki biura i odpowiedniego doboru palety kolorystycznej, przez zapewnienie komfortu termicznego, a skończywszy na odpowiednim układzie przestrzennym – ma znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Nie bez powodu tak wiele mówi się teraz o roli biofilii w budynkach biurowych, ponieważ zieleń nie tylko wpływa pozytywnie na jakość powietrza, ale również uspokaja i wycisza. Deweloper ma więc olbrzymi wpływ na to, jak ludzie będą czuli się w budynkach biurowych, dlatego powinien wsłuchiwać się w te potrzeby i na nie odpowiadać. Pandemia i przejście w hybrydowy model pracy pokazały, jak ważne będzie dostosowanie powierzchni biurowej do nowych potrzeb, tak aby z jednej strony zapewnić przestrzeń do spotkań i interakcji, a z drugiej zagwarantować miejsce do pracy indywidualnej czy odpoczynku.

Biuro to też miejsce spotkań, a wyniki jasno wskazują, że praca z domu ma zły wpływ na budowanie relacji społecznych.

Wyniki badania, które pokazują ten negatywny wpływ pracy z domu na relacje pracowników, nie są zaskoczeniem. O tym, że ludzie potrafili pracować indywidualnie z domu nad konkretnymi zadaniami, wiedzieliśmy już przed pandemią. Pandemia uzmysłowiła nam jednak coś innego, a mianowicie jak kluczową rolę odgrywa biuro w budowaniu kultury korporacyjnej, poczucia przynależności do firmy, w integracji pracowników czy we wzmacnianiu kreatywności. Znalezienie sposobu na efektywną pracę w zespole jest o wiele trudniejsze, kiedy zespół jest rozproszony, nie mówiąc już o nawiązywaniu zawodowych relacji, które pomagają w karierze. Wszystkie oprogramowania wspierające współpracę na odległość są dobre i potrzebne, ale nic nie zastąpi spotkania i rozmowy w przestrzeni fizycznej.

Na początku pandemii wiele osób wskazywało na negatywne aspekty pracy z domu w kontekście zachowania balansu między życiem prywatnym a zawodowym, ponieważ trudno było te rzeczywistości oddzielić. Według waszego badania, coraz więcej osób w pozytywny sposób ocenia home office. Co to oznacza dla pracodawców?

Na początku pandemii wszyscy mieli problem z postawieniem granic, kiedy praca zaczyna się i kończy. Pracownicy byli zestresowani, ponieważ nie potrafili odnaleźć się w nowych warunkach, czuli się kontrolowani przed pracodawców, a równocześnie nie byli pewni, jak pandemia wpłynie na ich życie zawodowe. To spowodowało atmosferę generalnego napięcia, ponieważ ludzie byli non stop w domu i nie wiedzieli, jak rozgraniczyć życie zawodowe od prywatnego. Potrzeba było czasu, aby pracownicy nauczyli się pracować w nowym trybie, a pracodawcy zaczęli im bardziej ufać. Kiedy ogólny poziom lęku zmalał, wszyscy dostrzegli plusy pracy z domu, zwłaszcza rodzice, którzy oszczędzali czas na codziennej logistyce związanej z poruszaniem się na linii dom – przedszkole/szkoła – praca. Tak jak wspomniałam jednak wcześniej, jestem pewna, że nie da się efektywnie zarządzać karierą pracownika, budować kultury przynależności czy tworzyć relacji zawodowych wyłącznie za pomocą home office. Już teraz możemy odczuć negatywne efekty braku symbolicznych spotkań przy ekspresie do kawy. Dla osób zrekrutowanych w trakcie lockdownu miało to bardzo niekorzystne skutki chociażby z powodu tego, że trudniej w tej sytuacji wyczuć kulturę korporacyjną, która była zbudowana stacjonarnie.

Badanie ujawniło również bardzo ciekawy aspekt – otóż pracownicy chętniej będą pojawiać się w biurze, jeśli firma zorganizuje dodatkowo spotkania z inspirującymi osobami czy udostępni dobrze wyposażoną lodówkę, która zachęci do spędzenia czasu przy wspólnych posiłkach.

Czy w oparciu o wyniki badania, ale i wasze wewnętrzne doświadczenia, Skanska ma jakieś wskazówki dla pracodawców, w jaki sposób dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

W ramach troski o naszych pracowników w tym zakresie oferujemy indywidualne spotkania z psychologiem, jak również warsztaty i szkolenia, które uczą, jak radzić sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami. W tym roku na przykład w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa, wspólnie z naszą spółką siostrą Skanska Construction, zorganizowaliśmy specjalne warsztaty dla managerów, dzięki którym uczyli się oni identyfikować oznaki pogarszania się zdrowia psychicznego – zarówno u siebie, jak i u swoich pracowników. Zdrowie psychiczne jest również ważną częścią naszej strategii well-being, którą będziemy wdrażać od 2022 roku, proponując szereg inicjatyw związanych ze zdrowiem psychicznym. Z naszego doświadczenia wynika, że w niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest wzięcie dłuższego, bezpłatnego urlopu przez pracownika, podczas którego my jako pracodawca, tam gdzie jest to możliwe, wspieramy go poprzez pokrywanie składek ubezpieczenia zdrowotnego. Ta forma pozwala pracownikom odpocząć od pracy, nabrać dystansu, przy równoczesnym zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa, że mają miejsce, do którego mogą wrócić po okresie regeneracji.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Bułgaria Bułgarski rynek zależny od globalnej ekonomii

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by MR

W Sofii całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej osiągnęły na koniec 2022 roku około 2,5 mln mkw. W budowie było około 246 tys. mkw. powierzchni w nowych projektach – podają analitycy firmy MBL.

Materiał partnera

Polska Przebudowa hotelu w Zakopanem – postępowanie przetargowe

schedule 18 stycznia 2023
Eurobuild CEE

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe smaki w Atrium

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by JC

Oferta food courtu w warszawskim Atrium Promenada poszerzyła się o markę Olimp, restaurację typu fast casual dining. Wśród dotychczasowych najemców gastronomicznych obiektu znajdują się m.in. takie marki jak KFC, McDonald’s, Subway, Thai Wok, Sakana Sushi Bar, Pizza Hut, Mleczarnia czy Arianos Doner Kebab.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Na kawałek pizzy do Wałbrzycha

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by MR

Sieć Fretnzza – Pizza & Friends otwiera nowy lokal w Wałbrzychu. Pizzeria znajduje się w centrum miasta, przy Rynku i jest prowadzona przez franczyzobiorcę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podładują się w Factory

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by JC

W warszawskim Factory Ursus uruchomione zostały stacje ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Urządzenia zostały umiejscowione na parkingu podziemnym outletu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bawełnianka wezwała posiłki

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by JC

Powstająca w Bełchatowie galeria handlowa Bawełnianka poszerza ofertę gastronomiczną. Wśród najemców food courtu znajdą się m.in. Pizza Hut, American Bistro, restauracja Kebab, kawiarnia i bar sushi.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Orbico w dawnych wodociągach

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by ANZ

Operator logistyczny Orbico Hungary wynajął ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej w pierwszej fazie kompleksu H2Offices w Budapeszcie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Północna przed telewizorem

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by JC

Galeria Północna pozyskała kolejnego najemcę. W centrum handlowym należącym do GTC zadebiutuje punkt sprzedaży sieci Plus/Polsat Box, a zarządcy obiektu zapowiadają kolejne otwarcia.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Centralna 40 mln euro pożyczki dla Trei

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by ANZ

Niemiecki deweloper nieruchomości mieszkaniowych i handlowych oraz zarządca aktywów Trei Real Estate pozyskał 40 mln euro finansowania dłużnego od Berlin Hyp.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Arete nabiera tempa

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by ANZ

Czeski inwestor i deweloper nieruchomości przemysłowych Arete ma otrzymać ponad 100 mln euro (2,5 mld koron czeskich) finansowania dla swojego portfela od konsorcjum banków, w skład którego wchodzą Česká spořitelna i Slovenská sporiteľňa.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi otwiera podwójnie

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by JC

Marka Aldi otworzyła dwa kolejne sklepy. Nowe placówki zlokalizowane są w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie) przy ul. Szarych Szeregów oraz w Rokietnicy (woj. wielkopolskie) przy ul. Trakt Napoleoński.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy lokator w Zaspie

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by JC

Gdańska Galeria Zaspa zyskała nowego najemcę. Marka odzieżowa Sinsay zajęła w obiekcie blisko 600 mkw. powierzchni. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dla planety w Renovie

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by AKL

W warszawskiej galerii handlowej Renova, położonej na Targówku, należącej do firmy Napollo, właśnie otworzył się pierwszy w Warszawie outlet marki Mother Earth. Lokal znajdzie się na parterze galerii, między Coccodrillo a Esotique.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bąbelki w Supersamie

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by JC

Do grona najemców katowickiego Supersamu dołączyła sieć Crazy Bubble. W ofercie punktu gastronomicznego znajdują się m.in. napoje na bazie czarnej oraz zielonej herbaty, sorbety czy kawy smakowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Stare Balice mają swojego Lidla

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by MR

Lidl Polska otworzył swój pierwszy sklep w Starych Bielicach przy ul. Koszalińskiej. Powierzchnia sali sprzedaży wynosi około 1,1 tys. mkw. Klienci będą mogli korzystać z około 60 miejsc parkingowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zabrze z nowym parkiem

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by AKL

W Zabrzu powstanie nowy park handlowy. Dostarczy na lokalny rynek około 2,7 tys. mkw. powierzchni oraz parking na 60 samochodów. Otwarcie nowego obiektu przewidziane jest na IV kwartał 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Doładowanie w Bricomanie

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by MR

Bricoman uruchomił przy swoich hurtowniach stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dostęp do ładowarek jest możliwy w Białej Podlaskiej, Gdańsku, Jaworznie, Lublinie, Szczecinie i na warszawskim Wilanowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ukraińskie burgery w Blue City

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by MR

Sieć restauracji Master Burger otwiera swój pierwszy lokal w Polsce. Na pierwszą lokalizację wybrała centrum handlowe Blue City w Warszawie. Lokal Master Burger zajmie około 80 mkw. w strefie restauracyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dawna Fabryka w Jeleniej Górze

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by MR

W Jeleniej Górze powstanie park handlowy Dawna Fabryka. Projekt zlokalizowano na terenie dawnych Zakładów Odlewniczych ZREMB, przy trasie prowadzącej do Szklarskiej Poręby. Obiekt dostarczy na rynek około 7,5 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zainteresowanie i optymalizacja

schedule 27 stycznia 2023
Opr./edited by AKL

W 2022 roku popyt na biura w Warszawie przekroczył 860 tys. mkw. Najwyższa aktywność najemców widoczna była w I i IV kwartale ubiegłego roku. Tradycyjnie najwięcej warszawskich biur zakontraktowały firmy z sektora finansowego, obsługi biznesu i szeroko pojętej branży IT.

Najnowsze w Materiał partnera

schedule 14 grudnia 2022

Pokój hotelowy – koszt, który staje się zyskiem

Grupa Arche rewitalizuje zabytki, by dać nowe życie budynkom, które straciły użytkowość. Dla firmy najważniejsze jest, by zatrzymać zabytek na tym etapie starzenia, na którym dotrwał do naszych czasów. Nie jest udoskonalane w nim nic, co miałoby zmienić jego wygląd. Uzupełniane jest tylko to co niezbędne, nie naruszając przy tym jego charakteru.

schedule 13 grudnia 2022

Biuro Na Miarę – kompleksowo, w całym kraju 

Biuro Na Miarę umacnia swoją pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych jako wyspecjalizowana firma doradcza kompleksowo obsługująca najemców i wynajmujących.

schedule 05 grudnia 2022

Kształtowanie przyszłości przestrzeni elastycznych

Eksperci Colliers dyskutują na temat sposobu, w jaki rozwój hybrydowego modelu pracy w dalszym ciągu wpływa na rynek nieruchomości, dając początek interesującym możliwościom dla podmiotów wynajmujących nieruchomości i partnerów franczyzowych.

schedule 15 listopada 2022

Nieruchomość komercyjna na sprzedaż w Bielsku-Białej

mBank S.A. ogłasza pisemny nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Bielsku-Białej przy pl. Wolności 7 objętej księgą wieczystą BB1B/00070605/9. Działka zabudowana budynkiem o charakterze biurowo-usługowym o powierzchni ok. 1370 mkw. składającym się z trzech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Nieruchomość ma wewnętrzny dziedziniec z wjazdem od ul. Paderewskiego.

schedule 21 października 2022

Raport Crido & Savills: Rynek PRS w Polsce – aspekty biznesowe, prawne i podatkowe

Polski rynek najmu instytucjonalnego na pewno znajduje się na początku swojej drogi. Jest niczym pierworodny syn rodu królewskiego w pierwszym latach swojego życia - ledwo zaczął mówić i chodzić, a już wzbudza ogromne zainteresowanie i oczekiwania, a jeszcze musi mierzyć się z mocną presją otoczenia.

schedule 19 września 2022

Przestrzeń elastyczna to korzyść dla każdej firmy… i nieruchomości

Jamal Brown, założyciel agencji nieruchomości komercyjnych z San Diego – The Ocean Company – uważa, że przestrzeń elastyczna jest przyszłością. Czy podmioty wynajmujące nieruchomości komercyjne pozostaną w tyle, jeśli nie uwzględnią jej w swoich ofertach?

schedule 02 sierpnia 2022

Ciarki na piasku

83 firmy, 1256 sprzedanych wejściówek i 56 drużyn – po dwuletniej przerwie JLL Polska wraca do organizacji jednego z najważniejszych wydarzeń sektora real estate – JLL Charytatywnego Turnieju Siatkówki Plażowej Branży Nieruchomości. Tegoroczne rozgrywki odbędą się już w najbliższy czwartek, 4 sierpnia, w Monta Beach Volley Club przy ulicy Zaruskiego 12 w Warszawie.

schedule 02 sierpnia 2022

Nowy raport ESG – Atrium

Atrium po raz szósty opublikowało raport ESG, prezentujący osiągnięcia firmy w 2021 roku. Raport podsumowuje kluczowe działania w zakresie realizacji strategii ESG. Firma wyznaczyła nowe, jeszcze bardziej ambitne średnioterminowe cele na 2030 rok, które obejmują zmniejszenie śladu węglowego swoich centrów handlowych o 40% w 2030 roku w porównaniu do 2019 roku. Do 2050 roku Atrium chce stać się organizacją neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

schedule 06 czerwca 2022

Wypróbuj pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking rowerowy!

Grupa Capital Park, inwestor Fabryki Norblina, dołączyła do inicjatywy Eurobuildu „Garnitury na rowery” zostając Sponsorem Finału Przejazdu. Uczestnicy tegorocznej edycji wydarzenia zakończą przejazd w zrewitalizowanym kompleksie i będą mogli przetestować pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking dla rowerów, który funkcjonuje na jego terenie.

schedule 18 maja 2022

MK Dach na sportowo

MK Dach System Sp. z o. o. ma przyjemność zaprosić do uczestnictwa w dwóch równolegle odbywających się wydarzeniach organizowanych przez Eurobuild CEE – 21. Dorocznym Turnieju Golfa oraz 17. Dorocznym Turnieju Tenisa dla branży nieruchomości.

schedule 04 kwietnia 2022

Coworking w Atlas Tower

W czasach niepewnej sytuacji pandemicznej i związanymi z nią obostrzeniami, coraz większą popularnością cieszą się biura coworkingowe, zapewniające znacznie większą elastyczność i swobodę najemcom. Dodajmy do tego skomplikowane prawo podatkowe dla przedsiębiorców i jasne staje się, czego małe i średnie firmy obecnie potrzebują – wsparcia merytorycznego i przestrzeni dostosowanej do ich potrzeb.

schedule 22 marca 2022

Trójmiasto przyciąga skandynawskim klimatem

Za chwilę miną dwa lata od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce. Co można powiedzieć o aktualnej kondycji naszego rynku biurowego?

schedule 01 lutego 2022

CMS z rozbudowanym zespołem nieruchomości i budownictwa

Ponad 40 specjalistów, w tym 5 partnerów, tworzy praktykę nieruchomości i budownictwa kancelarii CMS. Powstał jeden z największych i najbardziej doświadczonych zespołów tego sektora w Polsce.

schedule 01 lutego 2022

Jak wrócić do biura w dobrej kondycji?

Skanska przeprowadziła już trzecie badanie, które dotyczyło powrotu do biur w czterech krajach – w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech. Poprzednie edycje koncentrowały się na potrzebach pracowników oraz ich oczekiwaniach względem biur w nowej rzeczywistości. Tym razem deweloper skupił się na badaniu wpływu pandemii na zdrowie psychiczne i dobrostan użytkowników biur.

schedule 06 grudnia 2021

INWI oferuje pracownikom udziały i szuka co-founderów

Nowoczesne systemy motywacyjne dostrzegają zależności pomiędzy zaangażowaniem pracownika wykazującym inicjatywę a zyskiem firmy. Większa motywacja przekłada się na realnie lepsze wyniki. Daniel Radkiewicz, prezes INWI, polskiej spółki, która zrewolucjonizowała rynek nieruchomości, jest o tym przekonany.

schedule 08 listopada 2021

Zrównoważone przyciąganie

Z naszych badań wynika, że 65% pracowników w regionie CEE chce pracować w certyfikowanym, zrównoważonym biurze. Przewidujemy migrację najemców do nowych budynków, które lepiej odpowiadają na ich potrzeby – zapowiada Paweł Warda z firmy Skanska Commercial Development Europe

schedule 26 października 2021

Spacerem przez Varso

WIREP (Women in Real Estate in Poland) Property Walk 2021 już za nami, tym razem członkinie oraz tegoroczni partnerzy wydarzenia spotkali się w kompleksie Varso Place.

schedule 22 października 2021

MAPIC wraca do Cannes

Podczas wrześniowych edycji MIPIM w Cannes i Mapic Italy w Mediolanie opuściliśmy wirtualną przestrzeń. To doświadczenie fizycznej obecności i żywego kontaktu potwierdziło, jak bardzo potrzebujemy i jak bardzo tęskniliśmy za powrotem do dynamicznej, wielowymiarowej i bezpośredniej komunikacji, społecznej i biznesowej

schedule 15 października 2021

Warto się przejść po Promenadzie

W ostatnim czasie Atrium Promenada znacząco wzmocniła swoje portfolio. W jednym z flagowych obiektów handlowych Grupy Atrium otwarto lokal amerykańskiej marki Guess w nowym koncepcie handlowym. Ofertę galerii wzbogaciła także DUKA. Swój pierwszy lokal w prawobrzeżnej części Warszawy otworzyła ponadto szkoła tańca Egurrola Dance Kids.

schedule 12 października 2021

Centra handlowe stawiają na coworking

Raporty branżowe jasno wskazują, że pracownicy oczekują miejsc pracy możliwie blisko domu, przez co firmy oraz korporacje stawiają na multilokalizacje. Świetnie wyposażone, nowoczesne przestrzenie coworkingowe to przyszłość wielokanałowych centrów handlowych. 

Kategorie